Niekto ma udal na sociálke

21. dec 2023

Zdravim máte skúsenosť že vás nieko udal a neboli ste doma lebo dcéra je chorá nieje doma ale u mojej mami aby mi syn maly neochorel závistlivý ľudia zlí to nahlásili že neni doma ani v škole lekárka o tom vie dakujem

maciatkolulu
26. dec 2023

@j_m ty,to je hruuuza,dúfam,že doma budeš aspoň dva týždne.

maciatkolulu
26. dec 2023

@miskakyska ty a tá divná doba prináša asi so sebou potrebu platiť účty,či máš jedno,či dve deti. Väčšina žien pracuje, teda tých oricetnejsich a chýbať z práce....ja neviem. Ono v zahraničí už od pár mesiacov dieťaťa sa ide pekne naspäť makať a či chcú,či nie vešajú na krk dokonca nie vlastným materiam,ale opatrovateľkam tych kojencov. Lebo ta divná doba je zjavne najmä na Slovensku,kde sa sedí na kadejakych príspevkoch z dôvodu xy do pomaly školského veku dieťaťa doma s požehnaním štátu. A potom tieto ženy,keď im odrastie posledné príspevkove dieta obvinuju stat,že im už kurník nič nenasype. Do zamestnania matky veľmi nechcú a to presne z tohto dôvodu, vkuse niečo. Pricetne si to zariadia a vedia,že vlastná mama sa o vlastné vnúča postará veľmi dobre. Zvládla vychovať predsa ich. Či? Tie ktoré vedia,že nie,tak tam snáď necpu dieťa. A hľadajú iné cesty. A to podotýkam som sedela doma s deťmi dlho,ale pokiaľ bol problém,mama mi vedela pomôcť tak,aby to vyhovovalo všetkým. A ver tomu,že soplave dieťa školského veku s teplotou tým,že stravi čas u babky neutrpí žiadnu traumu😜a bacha aj dedko sa vie postarať,čudujme sa svete,občas to zvládnu aj iní členovia rodiny a fakt bez ujmy😇

j_m
26. dec 2023

@maciatkolulu …hmm, záležalo by to i od opatrovníčky 😉😉😉

maciatkolulu
26. dec 2023

@j_m nebol by lepší opatrovník😄

j_m
26. dec 2023

👀👀👀 čóóóó, chceš ma hneď zabiť…😂😜

j_m
26. dec 2023

… a nemôžem 😜 mám hemeroidy 😂😂😂

bosorkabb
26. dec 2023

@simona20201309 moja dcéra bola chorá u svokri si predstav keďže syn mal operáciu plánovanú. Svokra je zdravotná sestra a dcéra bola v pohode a rada tam išla.
Nechápem kde vidíš problém je to úplne bežná vec v rodinách.

tanyag
26. dec 2023

@charlotte911 Viem, čo písala. Ale ak dieťa je často choré a nenavštevuje školu sústavne kvôli chorobám atď., aj škola môže dať podnet na prešetrenie...preto by ma zaujímalo, ako vie, že to bola suseda...kľudne to mohla byť škola, mohol to byť lekár...mohol to byť ktokoľvek ale neverím, že to bolo kvôli tomu, že dieťa je choré a nie je doma ale je u babky 😁

natalka13
26. dec 2023

@tanyag asi nam dotycna neprezradi, odkial ma ze to bola suseda. Pracovnicky jej to nepovedali.

allsa
26. dec 2023

Zaujímavé. Bolo by dobré, aby sa autorka trochu viac vyjadrila k veci. Chce odpoveď, ale nevyjadruje sa k otázkam.
Tiež by ma zaujímalo, čo jej sociálka udala ako dôvod kontroly.
Prikláňam sa na stranu, že muselo tam byť niečo iné, ako to, čo udáva autorka.

euka210
26. dec 2023

@simona20201309 nas sice nedavala mama prec, ale ked sme boli chori, tak co od ZS pamatam, tak stale ku nam chodila babka ked sme boli chori.

mimik79
26. dec 2023

@allsa tiež si myslím,je to len také zahmlievanie a viac sa k tomu nevyjadruje

simona20201309
26. dec 2023

@euka210 ale tvoja mama asi bola v práci nie? A o 5 večer doma. Ci? Bola doma s tvojim bratom a teba supla k babke na týždeň?

simona20201309
26. dec 2023

@bosorkabb no určite nie je bežná vec v rodinách dat chore dieťa na týždeň k babke. Jedine v takých rodinách kam zvykne vítať socialka

bosorkabb
26. dec 2023

@simona20201309 keď myslíš. V mojom okolí to bežné je a teda rodičia sú slušný ľudia. Mnohý aj veľmi úspešný. Ale kľudne si ži v tom že nie.

evkatk
26. dec 2023

Choré dieťa môže sa zdržiavať tam, kde to zariadia rodičia. Nie každá matka môže ostať s dieťaťom na OČR. Dôvody môžu byť rôzne - časté OČR s hrozbou výpovede (zamestnávateľ si môže dôvod nájsť, napr. dočasným zrušením jej miesta a pod.), zamestnávatelia nemajú radi matky čerpajúce OČR, môže to byť samoživiteľka rodiny na hranici prežitia s deťmi atď. Neodsudzujme ju ak má matku, ktorá sa dokáže postarať o choré dieťa. Ja som tiež nechávala všetky moje deti choré u rodičov, ktorí na tom trvali (ma šťastie obaja lekárI na dôchodku). U detí sa nevypisuje PN s miestom , kde sa zdržuje, iba po kontrole dostane pečiatku do žiackej knižky, zrkadielka alebo čo na to v škole majú s uvedením dátumu choroby od - do. Nič viac. Sociálku mohol zavolať niekto, kto má výhrady voči autorke, chce jej uškodiť a ktovie, čo to udanie obsahovalo. Či to bolo pravdivé. Sociálka má predovšetkým preverovať v škole, u ošetrujúcej lekárky, či je o dieťa postarané. Podľa toho, čo autorka uviedla, udavač si najprv pooveroval, ako je to s ďalším dieťaťom a pod. To, čo uvádza autorka je skôr snaha zo strany udavača ublížiť jej.

simona20201309
26. dec 2023

@bosorkabb co je bežne? Odviezť choré dieťa z domu? Prečo neodvezu to zdravé?

evkatk
26. dec 2023

Lebo s chorým treba zostať doma. U školákov sa PN nevypisuje s miestom pobytu počas choroby, iba dostane ospravedlnenku s dátumom začiatku a konca choroby až na kontrole. Ako dlhoročná riaditeľka školy môžem potvrdiť, že škola podozrivú neprítomnosť dieťaťa na vyučovaní rieši priamo s ošetrujúcou lekárkou dieťaťa. S ňou rieši aj niektoré problémy dieťaťa v rodine a tiež aj pohovorom s rodičmi. Len ojedinele v krajnom prípade škola dáva podnet sociálke. Najprv však sa kontaktuje s rodičmi a svoj zámer dať podnet musí im oznámiť. Takže zo školy to asi nebude. Podobných prípadov ohováraní som na škole riešila veľa. Iba ojedinele boli opodstatnené.

mimik79
26. dec 2023

@simona20201309 môže byť zdravé ešte malé, ktorému je lepšie pri mame a staršie to už zvládne aj so starkou,treba to brať individuálne

maciatkolulu
26. dec 2023

@simona20201309 srandujes? Ako pôjde do práce rodič ? Keď odvezie zdravé dieťa? Napríklad. Ako odovzdá kojenie dieťa,napríklad? 🤦

simona20201309
26. dec 2023

@maciatkolulu ako fakt ti nepríde divne byť doma na materskej a staršie dieťa drbnut k babke??? Fakt úplne v poriadku?
Nebavime sa tu o bežnom prípade kedy mama potrebuje ist do práce- skúšobná doba...vyčerpané OCR...
Bavíme sa o matke, ktorá má doma 2 deti. S mladším je doma. Naozaj je to bežné to staršie dat preč, aby neochorelo mladšie? Nepočula som o takýchto praktikách široko ďaleko. Nikdy počas môjho života som nezažila, aby matka bola na materskej s bábätkom a 4r dieťa dala k babke na týždeň lebo je choré.
A nech je ta babka úžasná ako len chce

simona20201309
26. dec 2023

Vek som uviedla len príklad. Netušíme aké staré deti ma autorka, ani neuvádza koľko ma sym

tanyag
26. dec 2023

@simona20201309 Súhlasím s tým, čo píšeš, len malá poznámka, že to, že ty si to nezažila alebo si nepočula ešte neznamená, že sa to nedeje v iných rodinách. Takže áno, sú aj také matky, ktoré staršie deti odložia k babkám, aby sa mladšie nenakazili, síce ja si to osobne predstaviť neviem, ale poznám také matky, ktoré to bežne robia.

maciatkolulu
26. dec 2023

@simona20201309 áno a úplne v pohode ,keďže jbasom svojej mame na 💯 dôverovala a reálne mať choré bábätko je fakt na nič. Kdežto trojročné sopel zvládne u babky super. Príde mi to úplne normálne,ako všetko,čo vyhovuje daným rodinám,to čo príde tebe normálne,nemusí iným. Musíš mať extra zvláštnu mamu,keď jej nedôveruje s a tvoje deti sa u nej necítia dobre a doma. Ja mám čerstvo vnúča a úplne rada a v pohode si ju vezmem keď bude chorá a dcéra si bude chcieť napríklad aj oddýchnuť. Zvládneme a ona sa nebude hrať na super mater ,či zvládne všetko,len teda....😉

nominativ
26. dec 2023

Ja neviem, ale ak je aj choré dieťa u babky, tak infekčné bolo asi len chvíľu, čiže po týždni, maximálne dvoch s prižmúrenými očami môže byť doma... A myslíte, že by suseda, škola, sociálka riešili okamžite niečo takéto? Takto to funguje? Že suseda nahlasi po troch dňoch, čo je dieťa preč a po ďalších troch je sociálka na mieste? Ak áno, tak super v podstate.

ckatka
27. dec 2023

@simona20201309 mýliš sa je to uplne normálne. Synovec 6r je veľmi často chorý (každá viroza sa naňho nalepí) a každý týždeň čo pre chorobu alebo rekonvalescenciu nemôže ísť do školy (alebo vlani do.skolky) trávi u svokrovcov. Ad 1 jeho rodičia si nemôžu dovoliť vymeskat toľko z prace, ad 2 u starých rodičov to ma rád, ad3 je to 150km takže nemôžu ho chodiť strážiť ku nim, lebo majú zvieratá o ktore sa tiež treba starať.
A sú slušná rodina - proste to tak všetkým vyhovuje.
Ja keby nie som na materskej, riešila by som to so starším asi rovnako.
My sme.ako deti pri chorobe tiež vždy boli u babky resp babka u nás a rodičia v robote. Alebo keď sme mali s bratom kiahne a mama bola tehotná...tak sme neboli doma cele tri týždne. Záleží od dieťaťa a aj od choroby...čo mu je a ako sa cíti a či to babky zvládajú.

ckatka
27. dec 2023

@simona20201309
A teda napríklad my sme to tiež riešili tak...keď mal.ist malý ako bábätko na operáciu....nechceli sme riskovať ze ochorie a operáciu odlozia, tak starší šiel soplavy zo skolky rovno na tyzden k babke.
Alebo druhý raz...keď som bola s malým po operácii doma. A starší ochorel a zasa ho vratili zo škôlky chorého...tak jasne ze šiel zas k babke.
Vieš si predstaviť aké bolesti by mal ten malý s rozrezanym bruškom, keby chytil nádchu a začal kychat kašľať? Diky....
Takisto keď som bola po cisarskom ja...A starší začal kychat...babka už ho brala nech to nechytim aj ja. Kýchnut po cisarskom je hádam horšie ako samotná operácia 😂🤦‍♀️
Takže prosím....nesudme kým sa neprejdeme v ich topánkach...

ckatka
27. dec 2023

@nominativ my sme napríklad s kiahnami boli u babky 3 týždne. A mama tehotná doma.

simona20201309
27. dec 2023

@maciatkolulu kde píšem že sa moje deti necítia dobre u babky a nedoverujem jej???? Ja si teda nemyslím, že 3r dieťa so soplikom zvládne hravo chorobu bez mamy u babky. Teda mam doma 3r dieťa a nedokážem si predstaviť strčiť ho babke s chorobou. Ale tak každá sme iná, mas pravdu.

simona20201309
27. dec 2023

@ckatka tak to sa zas čudujem ze si dala dieťa do škôlky keď si vedela, čo všetko vám z tej škôlky môže priniesť. Väčšina matiek staršie dieťa do škôlky nedáva ak majú doma novorodenca, presne z toho dôvodu, aby sa vyhli rôznym vírusom a baktériám.