OČR manžela na mňa počas materskej

5. apr 2021

Dobry den,
Prosim chcem sa spytat, som momentalne tehotna a doma mame starsie dieta.Gynekolog mi nariadil prisny kludovy rezim kvoli hroziacemu predcasnemu porodu, doteraz sme starostlivost o stardie dieta riesili vseliako pomocou vypomoci od rodiny ale dalej to jednoducho nejde.Moze moj gynekolog vypisat manzelovi na mna OCR? Ja som naozaj v stave ze len co prejdem na wc zacne mi tvrdnut brucho, jednoducho nevladzem sa postarat o seba a este zdvihat a prebalovat male dieta. Viem ze keby som bola na PN tak by to slo ale uz som na materskej a bolo mi povedane ze kedze materske je nemocenska davka nie je mozne subeh s PN.Nerada by som vsak o matersku prisla.pre tych co budu pusat ze zneuzivame soc. System tak manzel na PN nebol 10 rokov a jaminimalne 5.

dzina007
5. apr 2021

no skor by som skusila poprosit doktorku nech vypise OCR na dieta... napriklad ze ma sople...
len OCR vam poriesi len 10 dni...

petamich
5. apr 2021

pripadne nie je moznost, aby manzel siel na matersku namiesto teba a ty na PN? to by vam riesilo kusok dlhsie ako 10 dni OCR

autor
5. apr 2021

@dzina007 zial pediatricka nie je ochotna nam vyjst v ustrety a priznam sa mne je to aj blbe ziadat ju o to ked dietatu nic nie je.
Hladam nejaku legalnu cestu nam by fakt aj tych 10 dni pomohlo kazdy jeden den k dobru je vitazstvo, len ci to socialka uzna citala som tu na MK ze vraj to uznavaju len v pripade ze je zena v nemocnici

autor
5. apr 2021

@petamich nie zial to sme zvazovali ale muzovi povedali v robote ze ak by isiel na matersku uz s nimdalej nebudu pocitat😒

alenah31
5. apr 2021

@dzina007 @petamich od 1.4. je zmena - standardna ocr 14 dni, tzv. dlhodoba ocr az na 90 dni - tu ale musi potvrdit odborny lekar, zvycajne na tazke Dg., ktorym predchadzala hospitalizacia, ale autorka to skusit moze. Rovnako je uz mozne ziadat osetrovne na vnuka - cize ak manzel musi pracovat nech o ocr ziada babka/dedko ak su ochotni.

dzina007
5. apr 2021

@alenah31 hej zabudla som na to ze uz to zmenili... dik za pripomenutie... 🙂

autor
5. apr 2021

@alenah31 dakujem, prosim nemate skusenost ci to SP v takychto pripadoch aj realne schvali? Bojim sa ze dojdem o matersku alebo ze to manzelovi neuznaju a bude si musiet za tie dni este doplatit socialku/zdravotku

gianna
5. apr 2021

Ja som bola na materskej, dostala som zápal obličiek, nevládala som sa postarať ani sama o seba, moja obvodná normálne vypísala manželovi ocr na mňa.

alenah31
5. apr 2021

Neviem, zakon je v platnosti 5 dni. Dlhodoba ocr je hlavne pre rodicov deti s Dg. ako rakovina, po tazkych operaciach, pomoc pri paliativnej starostlivosti, rovnako aj pre dospelych s podobnymi zdr. problemami....takejto ocr by mal predchadzat pobyt v nemocnici ..... to asi tiez nesplnate. Popravde - skor nie ako ano. Nepotrebujete kupat, obliekat, krmit, podavat lieky. Dlhodoba ocr ciatocne akoby nahradzala docasnu opatrovatelsku sluzbu. No skusit to mozete.

autor
5. apr 2021

@gianna dakujem, skusim zavolat zajtra svojmu gynekologovi

autor
5. apr 2021

@alenah31 dakujem, ta dlhodoba isto nie, ja ani nechcem nieco na co nemam narok mne bykludne stacilo tych 10 resp. 15 dni, potom znovu bude moct mozno pomoct rodina...

alenah31
5. apr 2021

Tak tam by problem byt nemal....bezna ocr je v pohode🙂

ciernabrigita
6. apr 2021

klasická očr na teba ako manželku na 14 dní