Problém s priezviskom

helena2248
9. júl 2013

Ahojte maminky, chcela by som sa opýtať, či máte niektorá podobné skúsenosti... Čakám dieťa s cudzincom, po pôrode som chcela dať malému svoje priezvisko, s čím otec samozrejme nesúhlasí, čo robiť v takomto prípade,keď chcem aby mal priezvisko po mne? Ďakujem. 🙂

nivi
9. júl 2013

v porodnici automaticky dostane tvoje priezvisko, predpokladam nie ste manzelia a to je jeho problem ze s tym nesuhlasi. bude uvedeny aj v rodnom liste? budete spolu zit? nech si ta vezme ak chce dat meno diatatu

moni244
9. júl 2013

@helena2248 ja len viem, že ak otec neprizná otcovstvo na matrike, ostáva meno matky, my sme boli priznať otcovstvo a tam sa matrikárka pýtala, že aké priezvisko bude mať dieťa, čiže ak neprizná otcovstvo, priezvisko ostane po tebe

helena2248
autor
9. júl 2013

Presne, nie sme zobrati no ja chcem ostat zit na slovensku aj s malym, otcovstvo uznat chce ale nesuhlasi s tym, ze bude mat maly moje priezvisko

nivi
9. júl 2013

@helena2248 no ale to uz je na tebe. nie na nom. presna ako spominala @moni244 aj ked prizna ocovstvo, budu sa ta pytat ktore priezvisko bude dietata pouzivat tak zahlas svoje a bodka tecka.

helena2248
autor
9. júl 2013

cize ked nema urobene uznanie otcovstva este pred porodom, automaticky dieta dostava moje meno... a potom po porode ked uzna otcovstvo a priezvisko uz bude mat moje, ale on s tym nesuhlasi, vtedy sa to uz predpokladam neda zmenit... ?

nivi
9. júl 2013

@helena2248 ale to je jedno ci suhlasi alebo nesuhlasi. ty si matka slobodna a aj ked uzna otcovstvo nevznika mu automaticky narok na priezvisko.

nivi
9. júl 2013

@helena2248 ono sice pri nezhode o tom zvykne potom rozhodnut sud ale myslim, ze on ako cudzinec nezijuci s vami moc sanci mat nebude. skus sa popytat u vas na matrike

helena2248
autor
9. júl 2013

@nivi no tak to je super kedze nie sme zobrati, mali by na matrike prihliadat na rozhodnutie matky, myslim si aj ked otec uzna dieta za svoje...🙂

helena2248
autor
9. júl 2013

@nivi no ono je to tak ze on zije v rakusku a ja zijem tu na sk, kde chcem aj ostat bez ohladu na to ci s tym bude suhlasit alebo nie, nezijeme momentalne spolu takze neviem ako by to bolo v takomto pripade...

nivi
9. júl 2013

@helena2248 vies co u nas prihliadaju sudy skor na zenu, aj keby sa chces sudit. ved ty sa onho budes starat, vychovavat, vybavovat tak je logicke a aj pre buducnost (ak si najdes noveho partnera) aby dieta malo tvoje priezvisko. no ale muzska jesitnost vsakze, ja som bola tiez hlupa, ked som malej dala po byvalom, ale my sme v tej dobe spolu zili a bola som v nadeji, ze sa vezmeme.

helena2248
autor
9. júl 2013

@nivi ved prave to je to, on sice si ma vziat chce no kedze sa cele tehotenstvo velmi o nas az tak nezaujima, bude lepsie ked bude mat moje meno, uz aj kvoli tomu ze je cudzinec v pripade ze by sa nieco stalo, istota je istota... 🙂

kveta
9. júl 2013

@helena2248 Bacha. Ak by sa dieta narodilo v Rakusku a zilo tam vacsinu zivota, nemozes s nim bez suhlasu otca sa odstahovat na Slovensko. Takze robis dobre, ked si sa rozhodla pre porod a zivot rovno na Slovensku. Ked je otec takyto, ma vyznam ho vobec pchat do rodneho listu? Aby si nelutovala, ak sa budes pri kazdej navsteve otca triast, ci Ti dieta neunesie..

helena2248
autor
9. júl 2013

@kveta ano kvoli tomu som sa rozhodla porodit aj zit na slovensku, a prave preto aj nesuhlasim aby malo jeho priezvisko aby mi ho nemohol uniest napriklad, co sa stava dost casto bohuzial...

vroni
9. júl 2013

@helena2248, v Rakusku ti moze fukat praskovy cukor volakam. Podla rakuskych zakonov ma pri nezosobasenych paroch vyhradne pravo na dieta matka. Bez suhlasu matky si otec ani neodkasle. Ma pravo dozvediet sa pobyte dietata (nie rozhodnut o nom!) a pravo dieta navstevovat. A dost. Medzi nami, ten zakon je totalne diskriminacny a proti muzom. Ale platny a brania si ho ako levy....

helena2248
autor
9. júl 2013

@vroni tak rakusania vedia co robia, kiez by to aj k nam prislo 🙂

vroni
9. júl 2013

@helena2248, nuz, nie celkom. Najdu sa aj matky kravy a normalni otcovia, takze je ten zakon dvojsecna zbran. Ale tebe to zase moze pomoct.

helena2248
autor
9. júl 2013

@vroni tak urcite, je to diskutabilne, ale dakujem za pomoc 🙂 Dufam len, ze to dobre dopadne a maly bude mat moje priezvisko 🙂

kveta
9. júl 2013

@helena2248
@vroni Pozor, existuje medzinarodny dohovor, ktory hovori, ze sudy musia automaticky vratit dieta do krajiny odkial bolo unesene.. takze ak by porodila a zila v Rakusku a odisla s dietatom na Slovensko, nase sudy musia dat rozsudok, ze dieta sa ma vratit do Rakuska.

tatinka
9. júl 2013

@helena2248 kedze nie ste manzelia, babo bude mat priezvisko po tebe, priezvisko po otcovi by dieta dostalo len v pripade ak ty a otec pojdete na urad vybavit si povolenie na to priezvisko, pokial si vy dvaja to povolenie nevybavite, dieta dostava automaticky tvoje priezvisko, ci uz s tym otec suhlasi alebo nie,,,,

helena2248
autor
9. júl 2013

@tatinka no a ked v porodnici dostane maly moje priezvisko a po jeho narodeni by chcel otec uznat otcovstvo, mozu mu zmenit priezvisko na jeho aj ked s tym nesuhlasim?

helena2248
autor
9. júl 2013

@tatinka a ozaj este ma napadlo, mozu rodny list vyzdvihnut aj stari rodicia ? alebo mozem pon ist po prepusteni z porodnice, lebo tam bol myslim termin do troch dni...?

ela2710
9. júl 2013

@helena2248 nemozu, teba sa bude na matrike pytat, aj ked uzna otcovstvo, ake priezvisko mu das, moje deti maju moje priezvisko, ale moj muz s tym suhlasil, zijeme spolu, nemame ziadne problemy,ale napr. ja si chcem aj po svadbe nechat moje priezvisko a on tiez uvazuje nad tym, ze si vezme nase (nechcem jeho priezvisko kvoli nezhodam s jeho rodinou,atd.) a aj tak chodim ohladne deti k lekarom, po uradoch ja, takze je to takto aj praktickejsie, na matrike sa ta spytaju ake priezvisko bude mat dieta, a to mu aj napisu, si slobodna maminka, nie si vydata, takze hlavne slovo budes mat ty....

ela2710
9. júl 2013

@helena2248 mozes ist kludne ty, nie je tam termin do 3 dni, ale sa mi zda od 3 dni, vydzvihnut ho mozes kedykolvek 😉 a mala by si ist ty, kedze sa budes podpisovat

albao
9. júl 2013

@helena2248 po rodny list chod z porodnice, starym rodicom ho asi nevystavia. Otec v rodnom liste nebude uvedeny pokial nespise pred porodom uznanie otsovstva. Ty tam nemozes nahlasit len tak hocijakeho Janka z Hornej Dolnej, chlap musi otsovstvo uznat. Takze zapisu teba a tvoje priezvisko bez otca'';

helena2248
autor
9. júl 2013

@ela2710 to ano v tomto je to pravda ze je to praktickejsie kedze vsetko ohladom maleho budem vybavovat ja 🙂 dakujem pekne za rady 🙂

ela2710
9. júl 2013

@albao presne tak, v jej pripade bude najlepsie, ak uzna otcovstvo este pred porodom, potom uz len ona pojde po porode pre rodny list sama a potom tam sama nahlasi svoje priezvisko, ale napr. uznat otcovstvo moze aj neskor, moj muz bol dva dni potom co nas pustili domov so mnou pre rodny list a tam rovno aj priznal otcovstvo, ale potom sa ma vlastne pytali pred nim ake priezvisko chceme, keby to urobila tak, ako pises ty, tak by tam uz pre rodny list on nemusel ist a teda by sla len ona a uplne sama by o tom rozhodla 🙂

helena2248
autor
9. júl 2013

@albao to ano to som si uz zistila musi uznat otcovstvo ci uz pred porodom alebo po nom 🙂

albao
9. júl 2013

Len rozmyslam, ze ked sme my boli robit uznanie otcovstva, tak sa rovno pytali na priezvisku, na ktorom sme sa dohodli. A to je ten bod, kde sa nemusia zhodnut .... Tak ci nie je lepsie urobit uznanie otcovstva po porode ...

katrinka8
9. júl 2013

Dieta slobodnej matky dostava automaticky priezvisko matky - kamaratka zila s priatelom a syncek sa jej narodil cca mesiac pred terminom - jej partner nestihol prist k porodu ani (bolo to neocakavane a on bol v CR) a maly dostal automaticky priezvisko po mamine. Ked chceli zmenit priezvisko po otcovi, tak to museli ist obaja dodatocne spolu zmenit. Cize cca tyzden (ak si to dobre pamatam), sa maly volal inak 🙂 Bez Tvojho suhlasu priezvisko zmenit nemozu. Na to, aby bol partner uvedeny v rodnom liste ako otec, je potrebny suhlas Vas oboch.
Rodny list mozu vyzdvihnut len rodicia dietata.

Vydanie rodného listu:

Čo potrebujeme
ak sú rodičia manželia:
občianske preukazy rodičov dieťaťa
sobášny list

ak sú rodičia slobodní:
občianske preukazy rodičov dieťaťa

Na základe súhlasného vyhlásenia rodičov dieťaťa matričný úrad spíše zápisnicu o určení otcovstva.

ak matka dieťaťa je rozvedená:
občiansky preukaz matky dieťaťa
právoplatné rozhodnutie o rozvode manželstva
sobášny list ak je dieťa narodené do 300 dní od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva

Ak je dieťa narodené po 300 dni od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, obidvaja rodičia predložia občianske preukazy a na základe ich súhlasného vyhlásenia matričný úrad spíše zápisnicu o určení otcovstva.

ak matka dieťaťa je vdova:
občiansky preukaz matky dieťaťa
úmrtný list zomretého manžela
občiansky preukaz otca dieťaťa

Na základe súhlasného vyhlásenia rodičov dieťaťa matričný úrad spíše zápisnicu o určení otcovstva.

ak matka dieťaťa je neplnoletá:
občiansky preukaz matky dieťaťa
občiansky preukaz zákonného zástupcu matky dieťaťa