Zmena priezviska po mamine za slobodna

pupamica
27. jún 2020

Ahojte , prosím o informácie ak to niekto už riešil. Čakáme bábätko, s priateľom niesme zobratý a ani to nemáme v pláne. Dcérka sa nám narodí koncom augusta a ja by som jej chcela dať priezvisko po mne .. ALE! Chcela by som svoje priezvisko , ktoré mám po svojom otcovi zmeniť, veľmi má sklamal a ja nechcem aby sme sa ja a moja dcéra volali po ňom. Chcela by som teda priezvisko zmeniť na priezvisko mojej Maminy za slobodná. Dá sa to? Aj bez toho aby som sa vydala? Zmenia mi ho aj keď neni napríklad hanlivé, alebo teda nespĺňa žiadnu z podmienok pre zmení priezviska? Na nete to neviem nikde nájsť .. ak maže s tým niekto skúsenosť , prosím poraďte mi ako na to ..Ďakujem 😊

deti95060810
27. jún 2020

chceš si zmeniť priezvisko po svojej matke? Môžeš. Sprav to čím skôr.... A potom sa bude volať tak aj tvoje bábo...
môj známy si tak menil.... Hanbil sa za svoje meno resp. za jeho meno sa hanbila jeho nastávajúca mm.

dejka77
27. jún 2020

Urcite sa to da.

greta2017
28. jún 2020

ak nie su rodicia svoji babatko sa moze volat po mame? To som nevedela. Som si myslela ze automaticky sa vola po otcovi, lebo kedze nie ste manzelia otec musi nejak priznat otcovstvo na matrike (ci kde) a po matke sa vola babo len v pripade ze otec je 'neznamy'. Ale ak mas toto zistene ze moze mat dcerka po tebe priezvisko tak OK
@pupamica 🙂

nikiki29
28. jún 2020

@greta2017 mne sa zdá, že dieťa slobodnej matky má automaticky priezvisko po matke. My sme museli ísť na matriku spísať papiere o mene dieťaťa aby sa vôbec mohlo volať po otcovi...

klarissa25
28. jún 2020

@greta2017 dieta ma automaticky priezvisko po matke.. Pokial neprizna otec otcovstvo na matrike.. Samozrejme v rodnom liste bude uvedeny ako otec

evittam
28. jún 2020

@greta2017 Ako ti uz napisali. Dieta ma automaticky priezvisko po matke.

pupamica
autor
28. jún 2020

@evittam áno ďakujem, ale mne sa jedna o tu zmenu priezviska, či sa to dá aj len tak bez dôvodu, proste len preto, že chcem .. z osobných dôvodov

pupamica
autor
28. jún 2020

@deti95060810 veď áno, ale ak mal nejaké hanlivé, je to pre úradníkov dôvod na zmenu, ja nemám hanlivé, len ho proste nechcem ,z osobných dôvodov, tak či sa to dá aj bez dôvodu len tak .. neviem sa k tomu nikde dopátrať .. asi mi neostáva nič iné len zbehnut na úrad a opýtať sa priamo tam .. 😆

evittam
28. jún 2020

@pupamica Ano. Da pokial viem ale za poplatok a musia ti to schváliť.

evittam
28. jún 2020

@pupamica
Dobrý deň, na povolenie zmeny mena a priezviska je príslušný okresný úrad podľa trvalého pobytu občana alebo podľa jeho posledného trvalého pobytu. Žiadosť o povolenie zmeny priezviska, sa podáva osobne, spolu s príslušnými dokladmi, ktoré občan predloží v origináli alebo ich úradne osvedčenej kópii. Každá žiadosť sa posudzuje individuálne v zmysle zákona NR SR č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov a podľa dôvodov uvedených v žiadosti správny orgán rozhodne kladne a žiadosti vyhovie, prípadne žiadosť zamietne ako neodôvodnenú.

S prianím príjemného dňa

Mgr. Alena Štrbová

Odborný radca

Ministerstvo vnúra SR

karamellova
29. jún 2020

@pupamica ano mozes si zmenit priezvisko aby si sa volala po mamine, podas ziadost v mieste bydliska na matrike oni maju 30 aby sa k tomu vyjadrili a poplatok 100 eur ti ho zmenia, nasledne si vymenis vsetky doklady teda obciansky, vodicak, nahlasis na vsetky urady, zamestnavarelovi, poistovne, banky a tak....
Mala sa ked sa narodi bude sa volat po tebe....ak sa s partnerom nedohidnete inak

pupamica
autor
30. jún 2020

@karamellova ďakujem pekne, dnes to idem vybavovať, dúfam, že to všetko stihnem kým sa mala narodí 😀

weggie
18. okt 2020

@pupamica ako to dopadlo?...... . pre ine zeny.... kolko zien co tu hani toho chlapa sa uz rozviedlo pre financny prospech od naivneho chlapa bez zmulvy hmmmmm. to tu smrdi sexizmom.