Slovenský pas pre dieťa narodené v Anglicku

andrea561
4. feb 2016

baby, ktore sa v tom vyznate potrebujem poradit, kamoska ma babo narodene v UK, chcela mu vybavit pas, aby mohla ist domov na Slovensko, ale neuznali jej ho, pretoze zevraj ani jeden z rodicov nie je Brit. Otca dietata nema zapisaneho v rodnom liste ani s nim nie je v kontakte. Povedali jej ze to musi vybavovat cez ambasadu v Londýne, len ona je vzdialena od Londyna 5 hodin cety + je sama, takze to je pre nu dost problematicke, ist a vybavovat pas tak daleko s mesacnym babatkom. A dokonca jej povedali ze to trva cca 6 mesiacov a ze malinky potrebuje vlastne slovensky pas. Mate s tym skusenosti? Dal by sa vybavit pas aj na Slovensku, keby mi da plnu moc, rodny list jej aj malého a potrebne dokumenty k tomu?
diky za info 🙂

anega79
4. feb 2016

Ja som vybavovala malej v Irsku, trvalo to okolo troch mesiacov, na ambasadu som musela ist osobne. Najskor musi mat prelozeny rodny list a musi byt zapisana v specialnej matrike MV SR. Mozno je nejaky dokument s ktorym sa da vycestovat jednorazovo a potom si vybavi pas na Slovensku, ale to asi tiez bude musiet riesit priamo s ambasadou. Snad ti niekto lepsie poradi alebo nech priamo kontaktuje nasu ambasadu v UK

lubina
4. feb 2016

@andrea561 ako pise anega79, ak chce vybavit slovensky pas pre dietatko, tak najskor musi vybavit slovensky rodny list...cez ambasadu v UK. Trva to cca 3 mesiace, lebo sa to posiela na Slovensko a zapisuje sa do osobitnej matriky v BA, ako dieta narodene v zahranici. Potom moze poziadat o vydanie pasu pre dietatko, ale tam musi byt aj dietatko, kedze sa uz robia biometricke pasy a fotka dietata sa robi priamo na mieste do pocitaca. Tiez to trva cca 3 mesiace, kym sa to vrati zo SR. Na Slovensku ty pre nu nic nevybavis, kedze dieta musi byt pritomne na to fotografovanie...nech sa skusi kontaktovat s ambasadou v UK, mozno jej nieco poradia, aj ked urcite tam bude musiet ist osobne s dietatkom na ten pas

andrea561
autor
4. feb 2016

@anega79 pocula som uz o tom dokumente, a ten sa asi tiez vybavuje na ambasade ze? diky 🙂

lubina
4. feb 2016

@andrea561 neviem aky dokument mate baby na mysli, ale ak dieta bude cestovat z krajiny, ktora nie je v Schengenskom priestore (UK) do krajiny, ktore je v Schengene (Slovensko), tak urcite potrebuje pas, pozrite http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/ent... cestovne doklady pre maloletych

silaviat
4. feb 2016

najskor musi mat slovensky rodny list - apostilovat anglicky dat prelozit vypisat ziadost o zapis do osobitnej matriky a cakat ..cca mesiac az 4-zalezi ako su busy . az bude mat sk rodny list pas bud cez ambasadu aleb vycestovat na nahradny cestovny doklad a doma dat pas do 2 dni cca 25 eur to stoji... rodny list mzes vybvit i ty ale ona ta musi splnomocnit neviem vsak ci sa to da ak niesi rodinny prislusnik-zajdi sa spytat na mestky urad-ja sm splnomocnila mmu poslala jej potrebne dokumenty a ked uz bol RL som prisla na sk.. kazdopadne na ambasadu musi ist minimalne pre ten jednorazovy vestovny....

silaviat
4. feb 2016

da sa vycestovat hned na nahradny cestovny a doma si povybavovat rodny list a pas osobne ale zdrzi sa tam kym nebude mat rodny list co jej nik nepvie ako dlho-a tympadom by prisla o benefity v uk kedze to nemoze opustit na dlhsiu dobu ...

lucny_konik
4. feb 2016

nemusí ísť na ambasádu v londýne; ambasáda má niekedy výjazdové dni, tam si potom dohodne iba appoitmnent. nerobia ich síce často, ale napr. tento min. mesiac boli v birminghame, tento mesiac v peterborough. a tiež môže vybaviť rl na slovensku, vybaviť si jednorázový cestovný doklad. ale to potom musí počítať s tým, že sa na svk zdrží viac ako 3 mesiace.

andrea561
autor
4. feb 2016

@silaviat o ake benefity v uk? trvaly pobyt ma stale na slovensku

andrea561
autor
4. feb 2016

@lucny_konik ona palnuje ostat dlhsie na slovensku, a kde sa da vybavit ten jednorázový cestovný doklad, dakujem 🙂

lucny_konik
4. feb 2016

child benefit, child tax credit, ako slobodná mamina má tuším nárok na sure start, housing benefit... ale @silaviat bude vedieť viac 🙂

lucny_konik
4. feb 2016

@andrea561 na ambasáde

silaviat
4. feb 2016

@andrea561 ak planuje ostat na sk tak si benefity podla sprvnosti mze vybavit az sa vrati.. kontroluju to sice len namatkovo le ak sa najde daka dobra dusa co ju nahlasi dostane ban na niekolko rokov..takze je na nej ci si ich vybavi alebo nie.. zalezi ako dlho je v uk a kolko pracovala- child benefit child tax sure start grand,housing benefit ,council tax , ak je tu 5 a viac rokov income support .. voucher na mlieko
jednorazvy na ambasade alebo ak budu vyjazdove dni no musi sa dpredu objednat ... cislo a nfo ma na stranke mzv

anega79
4. feb 2016

@andrea561 ano ambasada, ale radsej by som si zistila ci moze tak cestovat domov
tu je nejaka diskusia o tom
http://najmama.aktuality.sk/forum/klub-mamiciek...

lubina
4. feb 2016

@andrea561 pozri si tot http://www.mzv.sk/web/londyn/konzularne_informa... tam sa pise o tom nahradnom cestovnom doklade pre dieta narodene v UK

silaviat
5. feb 2016

@andrea561 vyjazdove dni budu v:
Peterborough on 11 February from 9:00-12:00hrs and 13.00-17.00hrs

Birmingham 25 February from 10.00-12.00hrs and 13.00-18.00hrs and also on 26 February from 9.00-12.00hrs and 13.00-17.00hrs

Manchester 2 February from 9.00-13hrs until 14.00-18.00hrs and 3 February from 9.00-13hrs until 14.00-18.00hrs
ak ma dco blizsie moze sa objednat a ist po nahradny cestovny tam..ale ma splatnost len niekolko dni talk aby stihla i vycestovat ... inak na vsetko ej odpovedia emailom ked napise na MZV

silaviat
5. feb 2016

manchestrer nie februar ale marec 😉