Styk s maloletým. Môžem sa držeť rozhodnutia súdu?

karolina1
10. jan 2010

Ahojte,
dnes som tu prvý krát a chcem sa poradit.
S ex mame sudne upraveny styk s maloletym. Je tam ale problem, doteraz som to prechadzala ... je urcene, ze ho moze mat dva dni v tyzdni od 15,30 do 1900 a ma si ho odo mna prebrat v mieste trvaleho bydliska a takisto mi ho na tom istom mieste odovzdat do mojich ruk. Pracujem do 17,00 v lete do 18,00 a tak som nechala moznost, aby si ho sam vyzdvihol zo skolky a potom mi ho dopravil o 19,00 domov. To je len jeden z malych ustupkov, ktore som akceptovala v zaujme maleho. Lenze s nim nie je rozumna rec, stale sa vyhraza, vydiera a podobne. Tak chcem vediet, ci sa mozem drzat rozhodnutia sudu - a to, ze si moze maleho brat len z miesta trvaleho bydliska odo mna a nie priamo zo skolky. A ako to potom bude musiet byt upravene z hladiska casu? Je nutne nove podanie na sud o upravu styku? Dik ...

kitti0503
22. mar 2010

a ešte jedno neviem!čo sa stane vtedy ,alebo čo má byť vtedy,ak sa stane také,že malá nechce ísť vžiadnom prípad???
Treba dodržať aj vtedy súd??

donuta
22. mar 2010

Ahoj Kitti, malu mu musis davat vzdy, podla rozhodnutia. Riesenie by nebolo nedavat mu ju, to sa moze posudzovat, ze mu branis a sud ma vtedy pravo pridelit ju druhemu rodicovi (v tom pripade tomu poskodenemu). Navyse by sa Vam spolocne vztahy mohli este ovela zhorsit, cim by trpela najma mala, lebo by ste boli obaja nervozni. Moja zlata, ten postoj tvoj voci malej a otcov pocas trvania spolocneho spolunazivania, resp. manzelstva nie je ojedinely, myslim, pocula a citala som o tom dost vela. Kolko mas po sude, mas este moznost sa odvolat? Ak aj nie, nezufaj, vacsinou sa to vsetko casom utrasie, v kazdom pripade musis rozsudok do bodky dodrziavat. Na to nezabudaj, je to dolezite aj pre pripadne buduce sudne pojednavania, tvoj advokat ma potom stabilnejsiu poziciu. Novy navrh mozes podat kedykolvek, ked sa zmeni situacia a bola by v malej neprospech. Ak nemas moznost sa teraz odvolat, nechaj to chvilu, mozno sa to naozaj utrasie a casom sa to zmeni, alebo aspon sa ti vyskytnu zavazne dovody, o ktore by si sa mohla v novom navrhu opriet. Zial aj ked s nim mala nechce ist, treba rozhodnutie dodrzat, pripadne zajst na urad a poradit sa so soc. kuratorkou, opisat jej ako sa mala sprava, prip. nech sa pridu pozriet sami. Su tu na to, aby taketo situacie monitorovali a aby tak nebola dietatu posobena nejaka trauma. Ak mas zlu poziciu u soc. kuratoriek, co si uz nacrtla, tak si prizvi vzdy nejakych svedkov, najlepsie priatelov, susedov, uz menej rodinu, ta je vzdy lahko spochybnitelna a ked to viackrat uvidia, tak sa chod poradit s advokatom. Tomu vsetko povies a oboznamis ho s tym, ze mas svedkov a navyse aj s tym, ze si oboznamila soc. pracovnicky a on ti presne povie co sa da robit a kedy je to najlepsie. Len vravim skus tomu chvilu nechat cas, malo by sa to utriast. Mas len jednu dcerku?

kitti0503
22. mar 2010

ano mám len jednu dcérku.Nič iné mi nevadí,len tie dva týždne v kuse,ostatné ma nezaujíma,len pevne verím,že ked malej ukážem pravdu alebo poviem ,ked bude mať aspon 10-11 rokov,že mi bude veriť.Lebo teraz len mna chcú pomstiť a aj tak to chcú ukázať že oni sú silnejší ateraz všetko robia okolo malej a bojím sa že ma nechá.Paier od súdu som ešte nedostala,len teraz to bolo 16-ho.

ria80
22. mar 2010

Ahoj,já ještě třeba napíšu,ale Donuta to píše moc dobře.Ale jestli jsi ještě běží lhůta pro odvolání,asi bys toho měla využít a odvolat se.

donuta
23. mar 2010

Caute, ja sa pripajam k nazoru od Rii, ak ti len doba na odvolanie zacne plynut, po tom co obdrzis rozsudok, vyhladaj pravnika a porad sa. Zhanat a stretnut sa s nim mozes uz aj teraz, lebo ty vies, co v rozsudku bude. Za to nic nedas, spis si vsetky dovody, aby si mu ich vedela vsetky povedat a on ta urcite usmerni. Ci su to tak zavazne dovody, aby sa dali pouzit pri odvolani na KS. Za to nic nedas a hlavne nemas co stratit, len samozrejma to ide do penazi.

kitti0503
23. mar 2010

dakujem vám kočky už som dnes bola za advokátkou a hovorila že v každom prípade počkajme na papier a podla toho bude písať tak dúfam že sa mi niečo podarí.Nič ma nezaujíma len tie dva týždne sú pre mna vela.Rada by som aj chcela vedieť na základe čoho súd takto určil termíny takému oteckovi,ktorému vobec nezáležalo na jej dcére.

ria80
23. mar 2010

To je dobře,že to tak je.Počkejte a pak budete mít 14 dní na to,abyste se odvolaly.A do té doby,než bude vyřešeno odvolání,rozsudek neplatí,takže ho nemusíš plnit.
Advokátka už bude vědět,ale určitě tam napiš všechno,cos tady psala,že on s dítětem stejně není a pak ta návštěva je k ničemu.A mohla bys žádat psych.vyšetření dítěte,jestli je takové odloučení od tebe pro ni dobré.Uvažuj o tom.

Jak vlastně návštěvy probíhaly doted?

kitti0503
23. mar 2010

Malá sa tomu teší ked príde pre nu otec,lebo si myslí že dostane volačo,ale ked sa vráti,je úplne iná a hovorí mi že mami chýbala si mi,ale doma otca zase nespomína.Tak ja neviem.Ona je taká ,že zo všetkého sa teší,ale ja som skývala všetko a preto malá nič netuší,len tolko videla a počula že s jej starou mamou sme sa hádali,ale aj to cítila a vie že jej otec sa s nou nehrával ako teraz s mojím priatrelom,ktorého má rad.Ako náhle sa my dvaja začneme blbnúť ona sa k nám automaticky pripojí a hráme sa traja a blbneme.Ale s otcom takéto neboli a viem že jeje toto chýbalo.
Nevadí, čo len môžem to spravím,ostatné potom nechám na malú,ale klamať jej už nebudem.Postupne jej poviem pravdu,ale tak aby to bolo aj jej dobré,čiže len niečo.

ria80
23. mar 2010

Jasně,taky jsem pro to,nelhat.Ale tak nějak uměrně věku.
To odvolání bude možná dobré i v tom,že i kdyby to mělo dopadnout špatně,tak aspon to ještě toto léto nebude platit a malá by k němu na těch 14 dní v kuse šla až příští rok a to už bude něco uplně jiného.

donuta
23. mar 2010

Ked sa odvolas, je pravda, ze kym to prejde cez vyssi, teda KS bude sa to natahovat. Ten ma viac moznosti ako to riesit, ale v kazdom pripade sa to o dost natiahne (niekedy dokopy aj pol roka). Minimalne sa dozvies aj nazor inych sudcov. Ak sa teda rozhodnes odvolat, nemusis povodny rozsudok dodrziavat (vtedy to je ina situacia) a nie si postihnutelna. To ti ale povie ta tvoja advokatka tiez. Vyhoda je, ze mala bude vacsia a ako pise aj Ria, ak to aj nakoniec zostane v tomto rozsahu (myslim tieto stretnutia), mala bude uz o rok starsia a zase o nieco rozumnejsia a chapavejsia a aj ty jej budes viac doverovat. Informuj, budem tvoj pripad stale sledovat. 😉 Dost ma to zaujima. Zatial drzim palce. Caute

striedavastarostlivo
23. mar 2010

Milá Kitti0503, pre dieťa robíš to najlepšie a uvedomuješ si, že má právo, aby sa na jeho výchove podieľali rovnakou mierou obidvaja rodičia. Súd Ti dal do rúk rozsudok, ktorý môžeš zneužívať jeho plnením do bodky bez ohľadu na skutočné záujmy dieťaťa, alebo sa zachováš ako zrelý rodič, ktorý bude spolupracovať s jeho celou širšou rodinou. Niektoré ženy so skúsenosťami "dominancie" Ťa budú presviedčať, že máš pozerať len na seba a kašľať na dieťa, ktoré chce
rovnako obidvoch rodičov a nanucovať ho do archaického modelu (v hokeji by to bol pre dieťa totálny debakel) 3:11, miesto spravodlivej remízy 7:7. Veď oni majú dlhoročné skúsenosti s odcudzovaním dieťaťa od jedného z rodičov ☹
Pre účastníka donuta... - § 24 ods. (2) zákona o rodine znie: Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv
a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná, takže si už láskavo skús naštudovať paragrafy a neohlupuj Kitti0503 nepravdami...
Kitti0503 nenechaj sa týmito dámamy vtiahnuť do fanatického nepriateľstva ku svojmu dieťaťu, pre ktoré je aj tých 14 dní vcelku cez prázdniny s rodičom a jeho rodinou málo.

kitti0503
24. mar 2010

dakujem kočky
nechám to na malú,nech spozná ona sama pravdu.Môže sa aj stať také,že darmo jej kúpim zlatého poníka,ked ona bude chcieť byť u otca navždy,tak ja môžem na hlavu spadnúť,alebo ukázať jej pravdu,aj tak tam pôjde,ale to isté môže byť opak že??Alebo sa mýlim???

filipal
25. mar 2010

jasne Kitti, dieta ked podrastie sa samo rozhodne s kym chce zit. tazko si viem predstavit hraca na automatoch ako rodica, ktory je pre dieta vhodny. nakoniec sa pravda aj tak ukaze.... 🙂

kitti0503
25. mar 2010

jaj filipal maj pravdu 🙂

laila22
8. apr 2010

baby poradte mi prosim vas. vikend kedy ma mat otec malu ideme na vylet. ja som mu nukala 2 nahradne terminy a jemu ani jeden nevyhovuje... a vymysla, ze si ju zoberie potom, ked jemu bude pasovat... ako ja sa uz nemienim prisposobovat jeho hram a vymysla, aby mal on posledne slovo...a aby bolo po jeho a nezabudol mi pripomenut, ze ved on mi urobil ustupok aby som ja laskavo mohla ist na vylet s malou vtedy ked ju ma mat... ale ja som mu dala dva nahradne terminy a viac pre neho urobit nemozem... zda sa mi na hlavu postavene, ze ja co sa o svoje dieta s laskou staram kazdy den a termin vyletu neviem ovplivnit, lebo ho neorganizujem ja, sa mam prisposobovat nejakemu sudnemu prikazu a otcovi co nema na svoje dieta cas... ja si neviem predstavit, ze by som mu zavolala a povedala, vies co tento vikend si pridi pre malu, lebo mne tento vikend nevyhovuje, ze ju mam... ved je to chore!!!!!!!!!

laila22
8. apr 2010

chcela som poradit, ci je to dost dat 2 nahradne terminy alebo mu mam vyhoviet? zas bude vyvolavat po socialnych kuratorkach jak idiot...

ria80
8. apr 2010

NO podle rozsudku máš povinnost mu to dítě v termínu dát.
Ale zas,kvůli jednomu víkendu ti nikdo hlavu neutrhne.Schovej si SMS,kde mu to dáváš vědět,abys to kdyžtak mohla ukázat.A já bych to dál neřešila.

marcelirv
9. apr 2010

Ahoj kočky píšem vám lebo by som sa chcela poradiť moj brat sa rozvádza ale to je ten najmänší problém ten väčší nastal vtedy ked jeho žena ho vyhodila z domu oni bývali u jej rodičov, a samé nevedeli že ich prekrásna dcéra má frajera a môjho brata vyhodila z domu, a problémy len nastali majú syna má 7 rokov a ten nechce v žiadnom prípade ostať z matkou brat platí normálne na syna každý mesiac 100 eur a to ich ešte nerozviedli a bývajú už tak pomaly rok a pol a ona samozrejme spáva z frajerom a malý ostáva doma sám hoc kedy aj v noci, nedostáva pravidelnu stravu a niekedy aj volá svojmu otcovi aj po nococh že je hladný,čo je to za ženskú, a to ešte len budú mať súdne pojednávanie teraz v apríli, strašne by som chcela pomocť bratovi bo on ho i bráva ku sebe domov a potom už od neho nechce odísť a k matke isť domov nechce, čo mám spraviť ako by som mu pomohla, a další problém je ten že ona sa mu vobec nevenuje z učením chlapec dostáva samé 5 a to je len prváčik. kým je u brata sa pekne učí no akonáhle dojde k materi tak sa jej bojí.

laila22
9. apr 2010

ria - my sme sa dohodli ustne a dala som to vediet dva tyzdne dopredu, zu chceme ist a normalne som navrhla vikend, nahradny...potom dalsasi..

laila22
9. apr 2010

marcelirv - jedine by si mohol brat ziadat maleho do svojej starostlivosti...ci by mu to preslo, tazko povedat... ale poznam pripad, ked tri deti zverili do starostlivosti otcovi a najmaldsie malo asi dva rocky...

tin007
9. apr 2010

marcelirv nech sa ide brat poinformovat na upsvar (tusim odbor socialnej kurately), co robit v takomto pripade. pravdepodobne by mal podat ziadost o rozvod a o zverenie maloleteho do svojej vychovy. co sa tyka info o tom, ze matka syna zanedbava, nech si znaci napr. kedy mu syn volal, ze ho nechali sameho, ze je hladny a nedali mu jest a pod. a nech preberie so soc. pracovnikom aj pripadne navstevu u psychologa, aby sa pozhovaral s malym a zistil, ci dieta nie je inymi sposobmi zranovane. inak, pokial nie su rozvedeni a matka nema maleho zvereneho do starostlivosti, tak maly moze byvat s tvojim bratom.

dajna11
10. apr 2010

určite sa ísť treba popýtať detskej kurátorke čo ttreba...mne poradlili velmi ochotne,a treba si všetko značiť...kedy volal,kedy bol sám apod. a nech neváha a podá o rozvod,aspon budu stanovene nejaké pravidlá......

katka29
15. apr 2010

Ahojte kocky, mam na vas len otazku, ako je to so stretavanim sa otca s dietatkom cez letne prazdniny, ked ma dieta 2 roky, myslim tym ze dcera nechodi skolky, takze prazdniny nema, ci to sa mysli leto vseobecne..jej otec ju chce mat mesiac cez prazdniny... 😉 dakujem..

andzi
15. apr 2010

katka, je to individuálne ako sa rodičia dohodnú, ale u malých detí, ktoré ešte nie sú školopovinné sa styk neupravuje počas letných prázdnin osobitne, ale upravuje sa len všeobecne počas roka ale nie je vylúčené, aby sa rodičia dohodli, že otec bude mať dieťa napr. celý júl.

katka29
15. apr 2010

andzi, dakujem ti velmi pekne, ak jej tato bude za nou chodit tak ako doteraz, teda vobec, tak asi zase vsetko ostane len na verbalnej urovni z jeho strany , ale mozno si uz vstupil do seba a zacne sa starat 😉

ria80
15. apr 2010

No uvidíš,nevím, co bys chtěla ty.Ale co jsem četla,jak jsi psala v jiné diskusi,tak u tam malého dítěte,které navíc otce ani nezná,není pravděpodobné,že by ji měl na víkendy nebo ještě na dýl.Spíš bych to viděla na návštěvy v tvé přítomnosti nebo jen na pár hodin.

zapletalovi22.3.
19. apr 2010

Ahoj holky, i já už řeším problém jak moji malou holčičku posílat k tatínkovi. Před časem nás můj muž opustil kvůli jiné a teď by si rád bral dceru k sobě. ze začátku chodil na návštěvy k nám, ale asi mu jeho nová partnerka vyčítala, že je u nás, tak si chce vzít Elišku ( 1,5 roku ) k nim domů. Vím, že mají hezký byt, že i jeho nová partnerka není zas taková kr...a jak jsem si myslela, ale i tak mám obavy z toh, jak jim moje princezna bude doma spát. Nikdy totiž nebyla nikde beze mně. A ani u babičky, kam jezdíme každý týden nechce po obědě spinkat. Vždy ji musím uspat v kočárku. No a nechci ani pomyslet, jak by v ciizím prostředí spala v noci. V novém domově svého tatínka už několikrát byla na návštěvě a moc se jí tam prý líbilo, má tam stejné hračky jako doma. Jen mi vrtá hlavou pořád to spaní... Jinak na to, že ji uspává táta zvyklá je. Když ještě bydlel u nás, tak ji ob den uspával on a když k nám chodil, tak pokaždé. Jaký na to máte názor, děvčata? Jsem asi psychopat, že?

j.a.n.i
19. apr 2010

Já bych řekla, že k tomu máš naprosto rozumný vztah 🙂 a podle toho co píšeš mi přijde, že jste schopni se rozumně dohodnout. Já bych asi zkusila nejdříve návštěvy na celý den, jestli bude ochotná po obědě spát a pokud se ji uspat povede, tak bych zkusila po čase i tu noc. Řekla bych, že pokud je táta zvyklý ji uspávat, tak pokud zjistí že má se spaním problém, tak sám navrhne návrat jen k návštěvě přes den.

ria80
19. apr 2010

Vidím to podobně,zkusit návštěvy nejdříve přes den.Podle toho,co píšeš,tak tatínek je rozumný a určitě by na noci netrval,kdyby to malé dělalo problémy.Ale tu noc bych zkusila až po čase.

zapletalovi22.3.
19. apr 2010

jojo, tatínek i já docela rozumní jsme. Období šílení a totální naštvanosti už mám za sebou. Přes den to tam probíhá v pohodě. Párkrát sice skončili s tím, že Eli uspali v kočíku, ale taky se párkrát povedlo. no teda asi dvakrát. 🙂 no uvidíme. Třeba to bude v pohodě a já jen mám obavy, protože to bude poprvé, co bude moje holčička na výletě na noc bez mámy. Jednou se to zkusit ale musí.