Susedia kričia na svoju dcéru. Ako jej pomôcť?

ivana.natasha
25. jún 2012

U nás v bytovke majú susedia asi o pol roka staršiu dcérku ako je ta naša a problém je v tom, že na ňu neustále kričia(je to počuť z tretieho poschodia na prvé, či na schodisku alebo cez okno- dokonca okoloidúci ľudia nechápu čo sa deje), nadávajú a vyhrážajú sa jej(možno ju aj bijú, ale to neviem naisto). myslím si, že pri 2-ročnom dieťati je to nevhodná výchova( pri akomkoľvek veku je to nevhodné, ale tu duplom) a chcela by som s tým niečo urobiť, len neviem kam sa obrátiť. Všetci susedia sa tvária, že sa nič nedeje, všetko je ok, ale mňa to trápi. S nimi osobne sa vyslovene bojím hovoriť o tomto, lebo sú to fakt agresívny ľudia. Pravdepodobne by potrebovali nejakú terapiu alebo niečo také, a ja potrebujem zistiť kam sa to dá nahlásiť a či je to vlastne relevantné to nahlasovať alebo to nemá význam, lebo nebude vôľa riešiť to nejakým úradom? ☹

koniarova
25. jún 2012

Hlavne si to zmeň na diskusiu. V otázke nemôžeš reagovať, čo je veľká škoda, ak sa chceš ničo konkrétne popýtať. 😉

hradnapani
25. jún 2012

v podstate ak mas podozrenie, tak mas aj povinnost (!) to nahlasit, osobne ci anonymne. Na Urade prace, soc.veci a rodiny. Urcite to treba riesit! Aj ked si nie si ista, ta rodina nemusi tusit, kto konkretne ich nahlasil. Z uradu prace budu kontaktovat pediatra dietata, susedov atd...

cherryl
25. jún 2012

s tym nespravis nic 😲 mam susedov co na deti hucali sprostejsie a vulgarne ako na psov v utulku , matku odviezli raz aj k cvokarom ,mali sme s nou vystup aj za policajneho doprovodu a nic deti su doma a ona na praskoch 😠 a z rodinej skusenosti viem aku funguje UPSVaR socialne a kolizne pracovnicky su to len reci a kopec papierovaciek skutek utek skor budu obhanat slusnu rodinu ktora da dietatu po zadku ked sa hadze v obchode o zem 😲

poleva
25. jún 2012

nemiešaj sa do nich,ešte sa to obráti proti tebe

marikac
25. jún 2012

suhlasim, kontaktuj nablizsi urad prace, maju pre to specialne zariadene tc. kde sa taketo pripady ohlasuju.....

klincek
25. jún 2012

mozno by si mohla skusit nejake centrum pre pomoc matkam s detmi - nemyslim aby nieco konkretne robili, ale aby ti poradili, ako dalej postupovat. predsa len, maju vela roznych skusenosti a pravdepodobne vedia, ako a kam to nahlasit tak, aby sa s tym aj nieco robilo.
a ak nie, tak potom ten UPSVR. k tomu sa asi aj tak dostanes..

kuriatko84
25. jún 2012

urcite kontaktuj UPSVaR, odbor sociálno právnej ochrany a sociálnej kurately, prípadne podozrenie z tyrania, zneuzivania a zanedbavania dietata mozes nahlasit aj priamo na policii. Ak by si si bola ista ze dieta je tyrane, mas povinnost tuto skutocnost nahlasit organom cinnym v trestnom konani!

anjelicek26
25. jún 2012

Urcite nepozeraj bokom, to dieta si zasluzi, aby sa ho niekto zastal. Ono s tade same nemoze prec.

katyl
25. jún 2012

Nemiešať sa do toho je to najhoršie riešenie, minimálne by som to nahlásila na to UPSVaR. Viem že tam mozu byt aj normalne osoby, ktore budu konat, mozno rodicom bude stacit bububu a spamataju sa. To ze sa to moze obratit proti tebe, ako ti ktosi pise je dost mozne, ale zas netreba si z toho nic robit, treba konat. Vela ludi ma na forach silne reci, dojimaju sa pri modrych z neba a porozculuju sa nad smutnymi pribehmi, ale v realite malokto zdvihne zadok a ide nieco skusit. Drzim ti palce, aj tej malickej, nech sa rodicia spamataju 😉

katasa
25. jún 2012

nesúhlasím s @poleva
každé dieťa má právo na pokojné a šťastné detstvo!!!
rozhodne by som šla na sociálku!!

pingu1
25. jún 2012

jednoznacne udat

carodejnica
25. jún 2012

Zásadne nesúhlasím s názorom nemiešať sa do toho - typický sprostý slovenský prístup, hrab si len na svojom piesočku a potom to tu tak vyzerá, ako vyzerá.. 😠
Každopádne to treba nahlásiť na ÚPSVaR, podľa mňa môžeš požiadať aj o anonymitu, ak sú naozaj moc agresívni. 😖 ☹

Každé dieťa má právo byť šťastné!

p.s. Poznáte motto ""The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing." (jediná vec, potrebná k triumfu zla, je nečinnosť dobrých ľudí)? Autorom je Edmund Burke, mimochodom prvý krát som sa s týmto mottom stretla pri filme Vzostup zla, čo je životopisný film o Hilterovi.. ☹ 😖 Takže tak...

domidomi
25. jún 2012

Choď na úrad práce sociálnych vecí a rodiny a oddelenie sociálno právna ochrana a sociálna kuratela.

elmexina
26. jún 2012

súhlasím s polevou,len začni do toho zabrdať,a budú ťa viac vypočúvať ako tú rodinu
oni na anonymy nereagujú.tak len to nahlás,a máš o zábavu postarané,taktiež si zavaríš dobré vzťahy so susedmi
môj známy videl bitku,dvoch chlapov,ktorí dobili deda.zavolal políciu.je tomu rok,bol už asi 4 krát na súde,vypovedať,nehovorím o tom,že pojednávanie mal asi 400 km od domu,lebo študuje v BA.na súde sa stretáva s útočníkmi.nie a nie ten prípad uzavrieť
chcel pomôcť dedkovi,ale ako mi vraví,ľutuje ,na jednej strane,že to nahlásil,namočil sa do problémov,a dosť ho to už obťažuje.
čo myslíte koľko dostanú za napadnutie ? a môj známy ? myslíte si,že sa nebojí,ked výjdu z basy ???

betina1984
26. jún 2012

ÁNo, súhlasím s hradnapani, treba to nahlásiť na ÚPSVaR, oni tam pôjdu pozrieť a potom to budú prípadne riešiť cez súd. Ja tiež niekedy zvýšim hlas na svoju staršiu dcéru, ale to myslím každý.
Nesúhlasím s polevou, ani elmexinou. Šak keď tomu dieťaťu niečo spravia, kľudne by ste spávali?
Z úradu určite nepovedia, kto im to nahlásil, keď ich o to poprosíš, že máš obavu o svoju bezpečnosť.

zuzanocka
26. jún 2012

na ÚPSVaR sú povinní zaoberať sa aj anonymným nahlásením; resp. tam môžeš ísť s listom, v ktorom popíšeš situáciu a odovzdáš h os tým, že "je to anonymné", ale pracovníčke môžeš dať svoje telefónne číslo, ak by ťa potrebovala ohľadom niečoho kontaktovať.
ja osobne si myslím, že by mohlo pomôcť už len to, že na základe hlásenia im tam "sociálka" príde na kontrolu.. môže to pomôcť a nemusí.. môže sa stať len to, že maličkú budú "týrať" potichu 😒 áno, aj toto je forma týrania.......

zuzana581
26. jún 2012

@ivana.natasha NEJEDNAJ ZBRKLO. Ja si tiež myslím, že to nemusíš nechať len tak, ak ťa to trápi, ale niečo ti poviem.. My sme velmi hlučná rodina.. A my už len keď hovoríme, tak sme hlučný. Ak začnem kričať na deti, tak to sa aj steny otriasajú.. Moje deti sú šťastné a spokojné a vedia, že keď kričím, tak urobili niečo zlé. Neboja sa, nie sú utiahnuté.. A v podstate sú hlučné tiež 🙂 Ja osobne na kričaní nevidím nič zlé, preto si myslím, že by si mala ísť za tou rodinou. Hovoríš, že ich nepoznáš, tak sa choď s nimi porozprávať. Spoznaj ich. Možno zistíš, že síce sú hluční, ale malá je v poriadku, nie je týraná.. Nerozbiehaj niečo, čo už nebudeš môcť zastaviť, ak sa do toho pustiš.. Choď a spoznaj tú rodinu a ak budeš aj potom presvedčená o tom, že sa tam deje niečo zlé, tak to určite ohlás..

tyssa
26. jún 2012

ja som co sa tyka uradov pesimista-na jednom robim, viem ako sa vsetko "zameta", a ako sa spravaju ak ich obtazujete-cest ludom ktori si svoju pracu plnia zodpovedne - osobne by som vyhladala najblizsie komunitne alebo krizove centrum (to je 3 sektor-obycajne spravia viac ako uradnici, popripade donutia uradnikov nieco robit) a dohodla sa s nimi na dalsom postupe, ako to nahlasit, kde najskor-ci na policiu alebo UPSVaR - aj tu je postupnost dolezita-ak dostanu podnet s policie -musia riesit, ak dostanu anonymny podnet-nemusia riesit, ale naozaj sa treba pripravit na to, ze susedia budu na teba utocit, pretoze sa dozvedia kto ich nahlasil-preto by som sa dohodla s ludmi s krizoveho centra, nech to radsej nahlasia oni, trebars ze poculi cez okna, boli na navsteve a stali sa toho svedkom,... budu vediet poradit🙂) drzim palce

janulabj
26. jún 2012

@zuzana581 len asi je rozdiel ked si hlučná, alebo ked nadavaš a vyhražaš detom ako piše autorka......
ja by som isto zašla na urad, neskutočne luto mi je toho dietata, ved za nič nemože .....
a snad mu aspon trošku pomože nejakym sposobom.

zuzanka.h
26. jún 2012

no tak si to skús nahrať napr. na mobil a ohlás to ...

zuzkalenka
26. jún 2012

ja by som sa asi v prvom rade uistila čo naozaj kričia na to dieťa nezdôvodne. (ja viem že by sa na dieťatko kričať nemalo vôbec ale niekedy sa to stane) sleduj ich a keď budeš mať istotu až potom treba začať konať. Ale určite sa netvár že sa nič nedeje 😕

cicimotinka
26. jún 2012

@zuzana581 tak toto je presne ako u nás... tiež sme hlučná rodina a síce na malého nakričím, vie, že ho ľúbim a viem, že on ľúbi mňa...
@ivana.natasha na to všetko poviem len jedno... malého máme adoptovaného, testy na príprave nám vyšli úplne v pohode, dokonca tak, že nám ponúkli aj profirodičovstvo... takže čo teraz?... to že mám dobrú povahu a občas si zakričím, neznamená, že týram dieťa... a na druhej strane, ja si radšej zakričím a malý vie, že robí zle, a je všetko v pohode, nikto sa nehnevá, nikto sa nebojí... poznám maminy, ktoré nikdy(!) nekričia, ale za jeden skutok sa aj týždeň s dieťaťom nebavia... to nie je psychické týranie???...podľa mňa je to horšie, ako keď zakričím a potom je všetko ok... tiež by som sa prikláňala k názoru spoznať rodinu, tým sa v podstate dostaneš aj bližšie k dieťaťu a podľa jeho správania zistíš, ako na tom je... rozbehnúť kolotoč o "týraní" nie je sranda... ak sa nič nepreukáže, môže Ťa tá rodina žalovať... a ver tomu, že v našom štáte žiadne "anonymné nahlásenia" v podstate neexistuje... vždy sa nájde niekto, kto to niekde vykecá...

tatiana1985
26. jún 2012

ja zas neverim uradom!!! 😠 😠 😠
Tiez sme boli nahlasit rodinu, kde matka pije(z 30dni v mesiaci je mozno len 10dni triezva) ), potom hucka 8rocneho chlapca proti otcovi, pripadne mu jednu flasne, totalne hrozne prostredie pre toho maleho... a viete co sa stalo???

3X!!!! jej dosla kontrola akurat ked bola triezva a v pohode...
3x sprosta nahoda....

a ich pribeh pokracuje dalej, ona pije, chlapec sa jej boji, klame, 😖 😖 😖 😠 😠 😠 😠
urady vyriesili H*vn* 😒 😒 😒

bubinko83
26. jún 2012

bohužial mame take urady a zakony že zakladatelka može ubližit akurat tak sebe.MM je policajt a niekedy ani oni nezmožu nič ,proste zakony nepustia.Je to velmi smutne ale je to tak ☹

lucia20
26. jún 2012

chcela by som ti len povedat, ze ak to nahlasis, nebude to tak, ze tam nabehne socialka. ja som uz raz cosi take nahlasovala a teda bolo to v horsom stave a v tejto republike si moc nepomozes. socialka moze spravit take mensie bu bu bu, ale nic svetoborneho necakaj...

brita
26. jún 2012

Ahoj, je naozaj od teba velmi ludske, ze ti takato situacia nie je lahostajna: nech je v tejto republike akykolvek bordel, urcite to nahlas na socialku, kludne im aj anonymne napis mail alebo list, (ze mas podozrenie okrem ineho aj z fyzickeho utoku na dieta) aby si sa vyhla neprijemnostiam. V nom uved aj dovody, preco neuvadzas meno, ze napr. ze predmetni rodicia su agresivni a ty s nimi nechces prist do konfliktu. Kopiu by som poslala aj na policiu. Policia sa musi zaoberat aj anonymom a myslim si, ze nikto nebude patrat po tom, kto si, lebo ide o dobru vec a nie o nahlasenie anonymneho bomboveho utoku, ked to prezeniem. Vsetko je o ludoch. Mozno prave v tvojom meste sedia na kompetentnych miestach ludia, ktori nie su lahostajni. Viac urobit podla mna nemozes, ale toto urcite mozes. Ja by som to takto riesila.Drzim palce.

zuzin78
26. jún 2012

ahoj, aj u nas pocut krik, a urcite aj cez nase hrube steny , nie som svata , som len maminka dvoch deti, ktore si niekedy robia co chcu a niekedy nepocuvaju a bez kriku a po zadocku/ jemne nie bitka/ to nejde. asi by si aj mna potom nahlasila . 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 poviem ti , ze moje deti ma lubia a aj ja ich dal by som za ne zivot. ked kricim vedia, ze nieco zle urobili, bez priciny nekricim.
ak nemas podozrenie ,ze malu biju, nic nevyriesis ak ich udas iba budes mat ty peklo, zle susedske vztahy , a potom budu este agresivnejsi na malu.
ako ti radia ine, skus spoznat tu rodinu,
za krik nikto nepojde do basy............to by tam muselo byt cele Slovensko.

kto nekrici , nezakrici na svoje dieta nech zdvihne ruku .........

happy3
26. jún 2012

ja suhlasim so @zuzana581 ,nejednaj zbrklo,to je vazna vec.

xenicka13
26. jún 2012

ako ja tiez kricim po detoch, susedia ma poznaju, poznaju mojich anjelikov s rohami 🙂 a nahlasovat ma nejdu, ked nie je dieta tyrane, bite, nikto s tym nic nespravi podla mna