Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zapísanie priateľa do rodného listu

afrika
25. mar 2014

ahojte, mám väčšší problém... čakám bábätko v júni a s priateľom niesme zobratí.. samozrejme chceme, aby sa maličký volal po ňom.. ALE.. je tu problém. v čase keď som bola tehotná, tak som sa rozvádzala (november). Ochranná lehota je 300 dní a spadám do tohto obdobia emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon dnes som volala na martičný úrad a tam mi povedali, že sa to dá riešiť až po narodení maličkého.. že bývalý manžel musí ísť so mnou po narodení na matriku súhlasiť s menom dieťatka a následne môžem žiadať súd o to, aby bol zbavený otcovstva emoticon emoticon ževraj to trvá aj trištvrte roka a dovtedy bude maličký považovaný za sybńčeka bývaloho manžela.. chce sa mi plakať emoticon emoticon máte s tímto niekto skúsenosti?? prosím ozvite sa, kľudne aj IP

selema
25. mar 2014

Ahoj, tento istý problém mala švagriná ... jediné riešenie, ako predísť súdu a slovenskej byrokracii je, aby si sa zosobášila s priateľom ešte pred narodením bábätka.

kveta
25. mar 2014

@afrika Mam s tym osobnu skusenost. Na matriku s Tebou ex nemusi ist, staci ked Ti da pisomny suhlas k menu dietata. Mala som stastie, ze moj ex to zobral v pohode a po porode coby "otec" maleho vybavil vsetky tie behania po uradoch, socialke, poistovni, atd. Mne pravnici povedali, ze po porode musim dat na sud najskor zrusenie otcovstva exmanzela a potom ist na matriku a zapisat ako otca biootca.
Cely problem Ti odpadne ak sa pred porodom vydas za priatela. Tym padom je otcom automaticky novy manzel.

afrika
autor
25. mar 2014

@kveta takže ešte pred pôrodom by sme mali ísť s bývalým k notárovi spísať súhlas k menu dieťaťa? potom môže priateľ ísť s tímto papierom na matriku kým ja budem v pôrodnici, aby vybavil všetky behačky? bývalý nebude určite robiť problém.. vybavovala si to potom aj súdne? to znamená, že hneď po pôrode ako sa mi bude dať mám ísť na súd dať žiadosť o zrušení otcovstva? koľko vám to trvalo?
ide ma rozhodiť... zákony postavené na hlavu 😔 😔 😔 😔

afrika
autor
25. mar 2014

@selema tvoja švagrinka sa zosobášila pred narodením s priateľom?

selema
25. mar 2014

áno 🙂 hneď, ako ju rozviedli išli vybavovať svadbu 🙂 v máji sa zobrali a v auguste sa im narodil synček 🙂

klincek
25. mar 2014

@afrika neboj, nie je to nic hrozne a vyriesit sa to da.
takze bud sa pred narodenim dietata s priatelom vezmete (za otca sa totiz povazuje vzdy aktualny manzel - ak nejaky je🙂, a vtedy sa ta 300dnova lehota neberie do uvahy), alebo hned po narodeni dietata podas na sud navrh na zapretie otcovstva proti svojmu ex. no kym sa rozhodne, bude ako otec zapisany tvoj ex, a dieta bude mat aj jeho priezvisko (resp. ak si si po rozvode vzala spat svoje dievcenske priezvisko, tak bude mat to tvoje)

kveta
25. mar 2014

@afrika Ja som to dalej neriesila. Nechala som v rodnom liste exmanzela. V roku 2010 bolo potrebne aby po uradoch po porode behal rodic dietata. Takze bud exmanzel alebo Ty. Ako je to teraz, to neviem.

kveta
25. mar 2014

@klincek Dieta po rozvode ma take priezvisko na akom sa manzelia dohodli pri svadbe. V ziadosti o sobas sa zapisuju buduce priezviska deti.

afrika
autor
25. mar 2014

@klincek bože Kveti chce sa mi plakať ☹ aj keď viem, že je už neskoro...
ja sa v tíchto veciach fakt vôbec nevyznám.. veľmi pekne ti ďakujem za vysvetlenie, veľmi si to vážim 🙂 keď si išla rodiť tak si už mala ten papier od bývalého manžela so súhlasom mena? vieš hrozí mi predčasný pôrod a preto teraz premýšľam, či by už nebolo vhodné ísť to vybaviť k notárovi, aby sa mi v pôrodnici nestalo, že bude musieť prísť bývalý manžel.. asi by ma švihlo 😀 😀

afrika
autor
25. mar 2014

@kveta takže tebe všetky vybavovačky okolo narodenia pobehal bývalý manžel? aké to so sebou prináša "riziká" že zostal na rodnom liste bývalý manžel?

kveta
25. mar 2014

@afrika Riziko je v Tvojom pripade, ze si moze ziadat styk so "svojim" dietatom. Bez suhlasu exa nemozes s dietatom emigrovat. Kym nemas dieta prisudene, potrebujes exov suhlas aj pri zmene trvaleho pobytu dietata. Rizika pre exmanzela su, ze Tvojd dieta je jeho dedic, musi platit vyzivne a po tretich narodeninach maleho sa uz z rodneho listu vlastnym rozhodnutim nedostane.
Mne sa oplatilo nechat exmanzela v rodnom liste, lebo sa ukazalo, ze biootec bol velmi nespolahlivy egocentrik. Takze nemusim davat dieta biootcovi, ktory bol schopny ho nechat ako batola par hodin sameho doma. Ak priatela dobre nepoznas a s dxmanzelom mas dobre vztahy, pockaj s prepisovanim otcovstva, kym priatela dobre spoznas.

afrika
autor
25. mar 2014

@kveta práveže bývalý manžel je totálny idiot - to je ešte slušne napísané..
chceme, aby maličký mal v rodnom liste uvedeného priateľa.. takže budeme musieť prejsť celou tou tortúrou.. fakt som si to takto nepredstavovala ☹
veľmi pekne ti ďakujem za rady, pomohlo mi to 🙂 🙂

afrika
autor
25. mar 2014

@kveta bože Kveti chce sa mi plakať emoticon aj keď viem, že je už neskoro...
ja sa v tíchto veciach fakt vôbec nevyznám.. veľmi pekne ti ďakujem za vysvetlenie, veľmi si to vážim emoticon keď si išla rodiť tak si už mala ten papier od bývalého manžela so súhlasom mena? vieš hrozí mi predčasný pôrod a preto teraz premýšľam, či by už nebolo vhodné ísť to vybaviť k notárovi, aby sa mi v pôrodnici nestalo, že bude musieť prísť bývalý manžel.. asi by ma švihlo emoticon emoticon

klincek
25. mar 2014

@kveta mas pravdu, v tomto plati stav pred rozvodom
@afrika prepac, takze priezvisko dietata bude take, ake ste sa dohodli pri svadbe s ex..

klincek
25. mar 2014

@kveta "po tretich narodeninach maleho sa uz z rodneho listu vlastnym rozhodnutim nedostane"
toto uz neplati, ustavny sud to ustanovenie zakona o rodine zrusil

kveta
25. mar 2014

@afrika Hej. Uz v porodnici som ho mala.

afrika
autor
25. mar 2014

@kveta a dá sa urobiť aj tak, že by som nezapísala nikoho do rodného listu? žiadneho otecka?

kveta
25. mar 2014

@afrika Neda. Exmanzela tam zapisu automaticky. Ty pri porode, ak sa nevydas, budes mat automaticky exmanzela v rodnom liste.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli