Živnosť na opatrovanie dieťaťa. Čo je s tým spojené?

30. novembra 2016 
Ahojte. Chodim od septembra do prace a od januara by sme namiesto rodicovskeho prispevku mali dostavat uz len prispevok na starostlivost o dieta. Uvazujem na zivnostou na opatrovanie maleho pre moju mamu, ktora uz je na dochodku a tak sa nam uz o neho stara. By som potrebovala poradit, co okrem zriadenia zivnosti je s tym vsetko spojene. Ake odvody kamtreba odvadzat pri tom prijme 4780 mesacne, ci si treba zriadit podnikatelsky ucet, akym sposobom dokladovat, ze peniaze idu jej.... Poradi niekto? Snad nie sme jedini, co nevidia dovod tie peniaze nechat Tomanovej.
6. dec 2008 o 18:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
sia 29 tvoja mam si vobec nemusi zakladat zivnost.. lebo si uz na rodicovskej dovolenke.. a teda je na tebe ci sa rozhodnes.. pre.. plny rodicovsky alebo pre ten prispevok... Na teba to platit nebude .. mozes pokracovat.. tak ako doteraz..
je tam ustanovenie.. ze ti co nastupili na rodicovsku dovolenku ku 31.12.2008 tak mozu ostat podla stareho zakona
6. dec 2008 o 18:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
súhlasím s lienočkou.
Ak už si začala poberať RP podla starého zákona, t.j. za obdobie začínajúce najneskôr 31.12.08, tak na teba platí prechodné ustanovenie a teda starý zákon.
T. znamená, že ak nedáš dieťa do štátom dotovanej škôlky alebo sa nerozhodneš sama, že chceš radšej poberať miesto rodič.príspevku príspevok na starostlivosť o dieťa (pre teba ak budeš robiť nižší ako RP, takže samozrejme to by nebolo pre teba výhodné), tak môžeš vklude poberať nadalej rod.príspevok až do dosiahnutia 3-och rokov dieťaťa (ak nezmenia nejako zákon).
6. dec 2008 o 20:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte mamky. Mne sa podla papierov konči materská 4. januára. Vy tu píšete, že ak nastúpim na rodičovský do 31.12 mám to podla starého. Možem nastúpit skor a od januára íst do roboty?
12. dec 2008 o 09:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Papena, myslím, že toto možné asi nebude. Materská trvá 28 týždňov, počíta to sociálna poisťovňa, osobne pochybujem, žeby si mohla ukončiť MD skôr. Ale praktickú skúsenosť s tým nemám....
13. dec 2008 o 13:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
papena, ukončiť skôr čerpanie materského "dobrovolne" myslím nemôžeš.
No ak by si nastúpila do práce, t.j. ukončia MD skôr (to môžeš, lebo žena musí čerpať MD najmenej 6 týždnov po pôrode a tuším spolu aspon 14 týždnov, čo splnaš) t.j. začala pracovať napr. 31.12.08 alebo ešte skôr, tak vyplácanie materského by ti museli pozastaviť od tohto 31.12.08. Nesplnala by si podmienky na nárok na materské, lebo by si mala vymeriavací základ pre nem.poistenie v období od 31.12.08 za toto obdobie (zákon o sociálnom poistení § 30 písm.b). U SZčO to možné nie je, len s prac.pomerom.
No a ak by si mala vymeriavací základ nepretržite až do ukončenia pôvodnej MD do 28týždnov (t.j. nebola PN,očr - vtedy vymeriavací základ nemáš, takže by ti podla mna/neviem iste/ priznali prednostne materské miesto nemocenského alebo ošetrovného), tak (tiež iba predpokladám), do potvrdenia pre UPSVaR by SP musela uviesť, že si poberala materské v období do 30.12.08. Takže od 31.12.08 by si už mala nárok na poberanie rodič.príspevku.
Toto však nie je z mojej strany jednoznačná rada!!!!!, netvrdím na 100%. Lebo v zákone sa hovorí "má nárok na materské". čo predpokladám, od 31.12.08 už by si nemala, takže by už obdobie do 4.12.09 "nemali" uviesť v potvrdení. No v tvojom prípade to asi nie je velký risk, ak by si nedostala materské za obdobie 31.12.08 +4.1.09.
Ak by to vyšlo, tak rodič.príspevok by si mala dostať už za 12/08. No a ak by to nevyšlo, aspon si to skúsila.

Hlavne neviem, ako by to bolo s potvrdením pre UPSVaR(to by bolo asi treba vybavovať až po začatí PP), či by nečakala SP s jej vyplnením až napr. na výplatu za 1/09, t.j na výkazy zo zamestnania za 1/09 alebo by stačilo len nahlásenie ukončenia prerušenia (to treba do 8dní od zmeny), takže by sa vybavovanie RP trochu predlžilo.

Aha, ešte predpokladám, že treba začiatok PP oznámiť SP (asi sama mamička pre istotu), lebo v žiadosti o materské mamička podpísala vyhlásenie, že SP oznámi ihned všetky zmeny, ktoré sa týkajú nároku na materské.

Ak by si to predsa riskla a skúsila, daj vedieť (najlepšie snád cez IP, aby som to tu neprehliadla, prípadne ak by si s tým mala nejaké natahovačky so SP, môžem pomôcť)

No a ešte dodám, že som o tom písala aj na Porade, no ešte som nepozrela, aká bola tam reakcia
13. dec 2008 o 15:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte...mozem si zalozit zivnost na opatrovanie 1 dietata pre zahranicnu rodinu u nas na SR? a mozem vystavovat faktury na mamu dietatka ako na sukromnu osobu? alebo akym sposobom sa to riesi? dakujem
19. apr 2010 o 21:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte...ked si chcem zalozit zivnost na opatrovanie deti, potrebujem na to nieco specialne? napriklad opatrovatelsky kurz? pripadne cokolvek ine? (okrem vypisu z registra trestov) dakujem
16. máj 2010 o 21:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
to naozaj nikto nevie ako to je? prosim...
23. máj 2010 o 09:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
kathy
poradia ti na zivnostenskom urade
vypis z registra trestov si zivnostensky urad sam zariadi
26. máj 2010 o 22:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kathynka nepotrebujes nic, iba ist na zivno urad zaplatit kolok vyplnit tlacivo, vsetko ostatne ide samo
1. jún 2010 o 22:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem
1. jún 2010 o 22:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ak vybavíme živnosť pre babku na starostlivosť o dieťa, koľko je potrebné odviesť do sociálnej poisťovne a do zdravotnej, ak mesačný príjem bude 164,22€, a ešte sa chcem opýtať neviete niekto čo sa myslí pod pojmom preukazateľne vynaložené výdavky - stačí ak vystavíme faktúru na opatrovanie o dieťa čo je 10 € na deň a mesačne to už bude 200€, alebo máme tam uviesť ešte aj výdavky na nákup mlieka, rôznych kaší a pod.? ak niekto z vás má s tým nejakú skúsenosť poprosím vás napíšte ako to chodí, lebo na úrade nám toho veľa nepovedali. Vďaka
19. sep 2010 o 21:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lienka17 dúfam že mám dobré vedomosti o tomto, pretože naša babka je na živnosti od začiatku roka a keď som bola na sociálke a v zdravotnej, bolo mi povedané, že prvý rok sa neplatí nič. Takže neplatíme zatiaľ nič a potom bude treba podať daňové priznanie a potom sa uvidí, dúfam, že to nebude nič horibilné. Čo sa týka preukazovania nákladov, ja len vypisujem príjmový doklad, ktorým svokra - babka potvrdzuje prijatie hotovosti predmetnej. Aspoň my to robíme tak. Dúfam, že som pomohla
21. sep 2010 o 18:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zisťovala som to na zdravotnej aj na sociálnej poisťovni tak mi povedali že prvý rok sa neplatí, ale ročné zúčtovanie je potrebné podať, daňové priznanie bude potrebné určite podať. Ešte sa chcem opýtať potom každý mesiac preukazuješ faktúru na sociálne oddelenie, aby si mohla peniaze dostávať?
a vedieš k tomu aj nejaké účtovníctvo?
21. sep 2010 o 18:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ešte ma napadlo a akú sumu uvádzaš na príjmovom doklade presne takú istú ako dostávaš?
21. sep 2010 o 18:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lienka17 aj my to tak robime, každy mesiac vystavime fakturu a prijm. doklad na 164 eur a prijm doklad nosim mesačne na UPSVAR ale mozes sa dohodnut a v ziadosti o prispevok zakrizikovat, ze budes nosit potvrdenia aj raz za 3,6.. mesiacov a potom ti to budu vyplacat tiez spolu raz za 3,6 mesiacov ale budes menej cakat v radoch. nam urobi danove priznanie a rocne zuctovasnie ZP znamy potom uvidime..
21. sep 2010 o 19:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte...chcela by som sa opytat najma mamiciek alebo opatrovateliek, ktore sa venuju opatrovaniu deti...chcem si od januara otvorit zivnost, ale vo volnych zivnostiach zrusili opatrovanie deti, nechapem preco...jedina moznost tam je "kratkodobe opatrovanie deti a starych ludi"...ale to predsa nie je ono, ked mam dietatko 8 hodin denne...vie mi niekto poradit, kto si otvaral zivnost na toto nedavno alebo ma v plane otvorit v najblizsej dobe? dakujem
30. okt 2010 o 22:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kathynka ja osobne som rada ze to spravili... ved opatrovanie dietata nie je len tak, vo volnych zivnostiach to nema co hladat
31. okt 2010 o 15:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lienka17 Prvý rok živnosti platiť nemusíš,ale môžeš.Musíš zvážiť riziká,napr Pn,dôchodok a podobne.U socialky si môžeš vybrať čo konkrétne chceš platiť.Zdravotnú platiť musíš.Koľko budeš po prvom roku platiť sociálke povinne ,sa uvidí po 1.daňovom priznaní.to isté i potom s výškou zdravotného poistenia.
31. okt 2010 o 21:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kaktusik007 a to ja mam robit teraz akoze nacierno? len za to, ze nemam pedagogicke vzdelanie (ak je to teda aspon vo viazanych zivnostiach, kde treba nejaky doklad o sposobilosti, pokial viem), ale rodina, pre ktoru pracujem, je so mnou maximalne spokojna? podotykam, ze je to zahranicna rodina, ktora ma nasla cez jednu agenturu, a to im mam teraz povedat, ze prepacte, mame sproste zakony a ja bez papiera robit nebudem?
1. nov 2010 o 01:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kathynka musis najst iny sposob, aby ti platili.... ina moznost nie je
2. nov 2010 o 07:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kaktusik007 trosku kravina, nemyslis? preco to teda nedaju do viazanych zivnosti, ked ty vravis, ze vo volnych to nema co hladat?
2. nov 2010 o 21:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kaktusik007 a este nieco...naco potom schvalili, ze od 1.1.2011 bude dostavat matka prispevok na opatrovatelku, ale len na taku, ktora ma zivnost? kde mame tie zivnosti splasit? niekto si tu velmi protireci v tomto state...
2. nov 2010 o 21:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojki tak na toto som narazila pri hladani info, snad to niekomu pomoze
http://hnonline.sk/c1-48476870-ako-si-babka-zalozi-zivnost-na-opatrovanie-deti
9. feb 2011 o 23:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ahojte dievčence, chcem sa spýtať niekoho kto to robí na živnosť a poskytuje aj stravu ako to dokladuje do účtovníctva. Dávate aj všetky výdavky na stravu? Napr. mäso všetky suroviny atď? Dík za pomoc.
27. nov 2011 o 21:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, neviete nahodou aka je vyska prispevku v pripade,ze sa opatrovatelka stara o dvojicky?je to stale len maximalne 230,-€ ako pri jednom dietati?alebo 230+230??? kvoli 460 € sa oplati vybavit babke zivnost na opatrovanie....
2. dec 2011 o 23:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
malo by to byť na každé dieťa 230,-€
4. dec 2011 o 19:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cmuk29 na kazde dieta... ale pozor, ma to svoje uskalia
7. dec 2011 o 14:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte ! Ja som mamina na materskej ešte rok a pol a mala by som možnosť strážiť 4 detičky vo veku od 2 do 3 r. u maňa doma? Musím k tomu vôbec niekde dačo hlásiť otvárať živnosť a ta keď tie mamainy sú známe a netrvajú na potvrdenkách alebo učtenkách poradí mi niekto
11. feb 2014 o 14:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@medyson ja mám tiež možnosť odísť z práce ale ísť na živnosť deti opatrovať a vôbec neviem kde začať,....
23. feb 2015 o 12:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok