Kamarátka pre 14 ročnú dcérku

sisska
16. feb 2022

Ahojte, tiež máte pocit, že už je čoraz ťažšie nájsť si úprimnú kamarátku a "spriaznenú dušu"? Takýmto obdobím práve prechádza naša dcérka :( Čoskoro bude mať 14 rokov, je ôsmačka a je asi až príliš "normálna" na túto dobu. Je slušná, skromná, výborne sa učí, každému ochotne pomôže, poradí, dokáže sa rozumne zhovárať, obľubuje knižky, zvieratá, hru na klavír, cudzie jazyky, spev... Ale v triede nemá žiadnu bližšiu kamarátku, všetci ju poznajú, len keď niečo potrebujú. Nezapadá totiž do ich "sveta", kde sa všetko točí okolo "frajerov", selfíčiek s našpúlenými perami a filtrami, alkoholu, cigariet, nadávok... Sú trieda s najhorším správaním na škole, každý deň sa tam riešia rôzne priestupky, šikana, drzé správanie voči učiteľom a pod. Od budúceho roka by chcela (aj z tohto dôvodu) ísť na inú školu, tu sa vnútorne iba trápi... My máme s dcérkou výborný vzťah, ale predsa len - chýba jej nejaká kamarátka, s ktorou by sa mohla porozprávať, napísať si, zavolať... Ak máte doma dieťa, ktoré má podobný "osud" a dobré srdiečko, budeme radi, keď sa ozvete - možno takto netradične pomôžeme "náhode" a vznikne z toho pekné priateľstvo ;) .

xxxanna
16. feb 2022

@sisska dobry vecer , rada by som spoznala vasu dceru aspon takto cez pisanie , vlastne mam takmer rovnaky osud...pokial by chcela , tak som tu 😉

sisska
autor
16. feb 2022

@xxxanna Ahoj, ďakujem, že si sa ozvala. Určite napíše 🍀

faustinocka
16. feb 2022

@sisska kľudne aj mne môže ak by mala záujem, z kadiaľ ste?🥰

anjelicek26
16. feb 2022

Nuz sprava sa ako dospela a nie ako 14 rocne dievca...na to byt dospela ma este kopu casu, obcas jej to pripomen... mozno budu potom aj tie kamaratky...a nie, neznamena to selficka s naspulenymi perami, ale nesnazit sa byt na vsetkych frontoch dokonala...taki ludia nie su vyhladavana spolocnost (ako pises, len vtedy, ked nieco potrebuju, lebo ona to proste zarucene mat bude), lebo sa tie decka vzdy vedla nej citia menejcenne...a to je blba baza pre to klasicke bavime sa smejeme sa priatelstvo... ale ci sa to da zmenit? A ci to nova skola vyriesi? Ci vobec chce byt ina? Do buducna s takymto spravanim dosiahne aj tak najviac...

sisska
autor
16. feb 2022

@faustinocka z okr.Partizanske - TN kraj ❤️

terry2003
16. feb 2022

@sisska presne taká som bola aj ja, matematiku odo mňa opisovala polka triedy, ale inak sa so mnou moc nebavili. Bola som taká malá čierna ovca triedy. Úplne rovnakí osud.❤

sisska
autor
16. feb 2022

@anjelicek26 Áno, vždy bola zodpovedná a rozumná, ale nikdy sa nad nikoho nevyvysuje, dokonca o rôznych úspechoch na súťažiach v triede ani nehovorí. Rada sa smeje, je milá aj vtipná, ale veci, čo robia jej spolužiaci, jej skrátka vtipné nepripadajú... - a máš pravdu, na takýto obraz sa ani meniť nechce...

alexandra10
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annm81
17. feb 2022

@sisska Myslím, že to nemusí byť tým, že nerieši frajerov, vulgárne nenadáva a nefajčí. Ja som bola rovnako slušné dievča a k tomu ešte introvert a pritom mala všade kopec kamarátov. Vždy mi trvalo dlhšiu dobu, kým som sa s niekym skamarátila, ale nikdy ma nik nevyužíval. Podľa mňa je to skôr o prístupe k iným ľuďom. Šla som pokojne von s kamarátmi, čo fajčili a keď ma ponúkali, odmietla som. Ak si zo mňa robili srandu, aké som malé dieťa, vedela som im sebavedomo odpovedať a pri tom si zo svojej slušnosti spraviť sama srandu. Ak niekto pýtal domácu úlohu, dala som odpísať a ešte som ho popichla nejakou trefnou poznámkou. Podľa mňa je základ nebrať sám seba príliš vážne a dôležito a netváriť sa, že ja som tá najdokonalejšia. Odkiaľ vieš, že sú najhoršia trieda na škole? Od učiteľky, či ti to vraví dcéra? Lebo ak dcéra, tam bude dôvod prečo nemá kamarátky.

Vravíš, že má nejaké záľuby. Treba sa orientovať na krúžky, združenia a voľnočasové zariadenia, kde nájde ľudí s podobným prístupom.

jumama
17. feb 2022

Nasa je jedinak, vsetci okolo dospeli, lebo aj bratrancov ma o 10-12 rokov starsich. Je sice len siestacka, ale ma to podobne ako vasa. Ono to jedinactvo je take ze su akoby chtiac nechtiac zrelsie deti... ona niekedy vnima zabavky spoluziaciek ako detinske, ked si este pred rokom, dvoma do skoly nosili hracky, alebo aj podla toho ake serialy pozerali a pod. Znie to tak namyslene, ale ono to tak je, ze ju uz rozne naivnejsie pribehy nebavia, lebo sme s nou vzdy vela citali ked bola malinka a potom uz ked zacala citat sama, tak uz presla k young adult kniham a to uz zase uplne inam ju posunulo. Kolkokrat ma prekvapi ako vie diskutovat, ake nazory ma, dokonca niekedy aj jej slovnik, bohata slovna zasoba ma prekvapi. Ona by rada takto diskutovala s kamoskami, ale neda sa to, ked su naivnejsie a nemaju take zaujmy. Ma len jednu kamosku, z inej triedy, zoznamili sa este ako male na sidlisku. Ona je podobna, vela cita, poziciavaju si vzajomne knihy, tak v tom si rozumeju, ze si o nich mozu rozpravat. No oni sa budu v lete stahovat do ineho mesta.
My to skusime vyriesit na buduci rok kruzkom podla dcerinho zaujmu, ze mozno tam najde spolocne ladene deti. Dcera by chcela v ZUSke taky odbor multimedialna tvorba, tam sa ucia natacat a spracovat videa a pod. cize mozu tam byt zaujimavi ludia.
Chodi tento rok na kurz na anglinu, co tiez sme tak trochu kvoli tomu zvolili, aby si mozno kamaratov nasla, nielen kvoli jazyku, no tam su sami chalani starsi o 2-3 roky, dievcata sa im tento rok neprihlasili. Co je ale pre nu aj tak tahadlo, lebo su to zaujimavi chalani, vacsinou maju nejake hlboke zaujmy, trebars fotografovanie, jeden z nich mal uz aj vystavu... Cize ta hodka s nimi je zabavna, vselico sa porozpravaju, velmi dobre ich ucitel vedie, je to taky vtipny clovek, dokaze z nich vydolovat smiech, velmi rada chodi na tie hodiny. A ma v nich vcelku dobre vzory, ze nie su to nejaki flakaci, maju svoje ciele a idu si za nimi.
A potom, ak si vyberie strednu skolu podla zaujmu, verim, ze tam najde spriaznenu dusu. My s muzom, co mame najpevnejsie priatelstva, ktore pretrvali dodnes, to mame zo strednej. Aj z vysky, ale najpevnejsie su tie s ludmi so strednej, s nimi sa aj najcastejsie stretame, na dovolenky spolu chodime a pod.

sisska
autor
17. feb 2022

@annm81 Nie, netvári sa nadradene ani dôležito, ani sa neberie príliš vážne. Problémové správanie v triede neustále riešia pedagógovia, p.riaditeľka, už tam zasahovala aj polícia (ublíženie na zdraví), viacerí žiaci mali pokarhania alebo znížené známky zo správania, 1 spolužiak je dokonca v odvykacej liečbe kvôli závislosti na drogách, a je toho ešte viac... :(

1ryba
17. feb 2022

@sisska prelož ju na inú školu, alebo osemročné gymnázium. Škoda, aby sa trápila.

sisska
autor
17. feb 2022

@1ryba áno, chcela by ísť od septembra na bilingválne gymnázium.

1ryba
17. feb 2022

@sisska výborne. Určite jej tam bude lepšie.

jozko1244
7. máj 2022

@sisska zdravím mam 15 rokov a mam tiež podobný problém 🙂

andreafa
7. máj 2022

@sisska ahoj, ja ma 15 rocnu, a asi by ma zabila, keby som jej hladala kamaratku 🤷‍♀️ predstav si, ze tvoja mama ti hlada kamosku. Des, co? Tvoja dcerka je skutocne az neskutocna. A v tom to asi je. Takto si tazko najde "normalnu" kamaratku, ked vsetky su fifleny podla teba. Ale drzim palce, snad jej najdes normalnu kamaratku.

andreafa
7. máj 2022

@sisska tak ju ale vidis len ty, a ver mi, ze spoluziaci nie.

andreafa
7. máj 2022

@sisska ak ma zlych spoluziakov, preloz ju hned na inu skolu a necakaj do septembra

sisska
autor
7. máj 2022

@andreafa ďakujem za názor 🙂 Napísala som sem samozrejme s jej súhlasom 😉 Nemá problém komunikovať s každým, rada spoznáva nových ľudí a napr.každý rok sa vrátila z tábora s novými priateľstvami, nemala problém zapadnúť. Len v ich triede je to skrátka zložité, už ani nebudem rozpisovať, čo sa tam deje na dennom poriadku... Ale som veľmi rada, že práve tu spoznala naozaj úžasnú osôbku, milé dievča a výbornú kamarátku 🌸 Prajem ti pekný deň 🍀

monuska112
7. máj 2022

no je vysoko nepravdepodobne, aby vsetko zlo sveta medzi 14-rocnymi detmi sa stretlo akurat vo vašej triede....ak sa teda nepovysuje a s kazdym rozprava priateli, nemal by byt problem najst kamaratov aj u vas, alebo je to inak a v tabore nasla mozno decka ktore si idealizovala a este jej ta predstava nestihla spadnut zatial co decka zo skoly uz pozna lepsie? ja len tiez som chodila na zakladnu, tiez sa tam stale nieco riesilo, bitky policajti, drogy decka blicovali aj vtedy, co viem z inych tried sa riesilo presne to iste a taktiez viem ze KAZDEJ triede hovorili ucitelia ze prave oni su ta najhorsia. moja sestra chodila potom na bilingualne a i ked decka sa tam viac ucia, idu potom skoro vsetky na vysku, riesia tam to iste. - neziadane tehotenstva, drogy na skolskych vyletoch, policia kvoli neviem comu. kedze mam uz po tridsiatke a moja sestra je starsia dovolim si povedat ze to bolo davno a nemyslim si ze tato kultura sa ubera lepsim smerom. ale urcite je fajn ist na bilingualne gymko minimalne kvoli jazyku a vyzera to dobre v zivotopise. ale v priatelstvach ide o sebavedomy pristup je fajn ze je ina, ale nieje fajn ak si mysli ze ta inakost je na obtiaz lebo to prenesie aj do vztahu do komunikacii s tymi deckami a ak sa niekto tvari ze som iny, tie decka ju budu vnimat ako inu. ale drzim palce aby si nasla niekoho rovnakeho s kym si bude rozumiet

sisska
autor
7. máj 2022

@monuska112 ďakujem za názor, plne ho rešpektujem. Vôbec netvrdíme, že sa práve tu stretlo všetko zlo sveta 🙂 Ona sa s každým, s kým sa aspoň trošku dá, aj porozpráva, aj zasmeje..., ale také hlbšie, úprimné priateľstvo, tu skrátka nenachádza. Je to všeobecný problém v tejto triede, vzájomné zlé vzťahy, ubližovanie či napádanie medzi deckami pravidelne rieši výchovná poradkyňa s p.riaditeľkou... Len ona to možno vníma viac citlivo, viac nad tým rozmýšľa a viac sa pre to trápi...