Trojročné dieťa nerozumie príkazom
Ahojte moje dieťa rozumie príkazom napríklad obuj si topánočky, zhasni svetlo, alebo obleč sa vyzleč sa, alebo dones auto , alebo dones ceruzky, alebo ak chceš čítať dones si knižku. Ale keď mu poviem dones kocky a postav si cestu alebo nalož si zvieratka na tatru tak nevie čo od neho chcem. Je to normálne v jeho veku???
Stručné zhrnutie
- Pri trojročnom dieťati, ktoré nereaguje konzistentne na niektoré príkazy, sa v diskusii odporúčalo komplexné vyšetrenie u pediatra, logopéda, ORL, neurológa a detskej psychologičky; bežne spomínané vyšetrenia sú vyšetrenie sluchu (ORL, sono mandlí) a EEG.
- Praktické postupy na zlepšenie porozumenia zahŕňajú jednoduché jedno- alebo dvojslovné pokyny, ukazovanie predmetu, rozdelenie úlohy na kroky, zmenu intonácie, používanie slov „prosím“ a poďakovania, modelovanie a logopedické cvičenia na posilnenie jazyka a jemnej motoriky.
- Diferenciálna diagnostika zahŕňa oneskorený vývin reči, vývinovú dysfáziu, narušenú komunikačnú schopnosť, autizmus a neurologické alebo sluchové príčiny; v diskusii sa uvádzali EEG a magnetická rezonancia (MRI) ako nástroje na vylúčenie neurologických problémov.
Najčastejšie otázky
Q: Aké vyšetrenia by malo absolvovať dieťa, ktoré nerozumie niektorým príkazom?
A: Odporúčané vyšetrenia sú pediater, klinický logopéd, ORL vrátane sono mandlí na posúdenie sluchu, neurologické vyšetrenie s EEG a vyšetrenie u detskej psychologičky; MRI (magnetická rezonancia) sa spomínala ako ďalší krok pri nejasnom neurologickom náleze.
Q: Kde hľadať logopedickú pomoc na Slovensku?
A: V diskusii boli spomenuté inštitúcie Institut detskej reči, Dialog v Bratislave a Centrum reči v Trnave ako miesta, kde sa vykonáva logopedické a rečové vyšetrenie.
Q: Ako upraviť príkazy, aby ich dieťa lepšie pochopilo?
A: Používajte veľmi jednoduché vety, rozdeľte úlohy na kroky (napr. „Choď do izby. Teraz dones červený kufrík.“), ukážte predmet gestom, meníte intonáciu, používajte „prosím“ a poďakovanie a opakovanie s modelovaním.
Q: Kedy poslať dieťa na vyšetrenie sluchu (ORL)?
A: Ak dieťa nereaguje na príkazy alebo sa zdá selektívne, pediater odporučí ORL vyšetrenie sluchu a sono mandlí; vyšetrenie sluchu je bežný prvý krok pri podozrení na poruchu porozumenia.
Q: Čo môže odhaliť EEG pri oneskorení reči?
A: EEG je vyšetrenie mozgu a jeho činnosti; v diskusii bolo uvedené, že EEG môže odhaliť skrytú epilepsiu alebo naznačiť neurologické poruchy súvisiace s rečou, prípadne pomôcť pri diferencii vývinovej dysfázie.
Q: Môžu antibiotiká spôsobiť rýchly vznik zubných kazov u malých detí?
A: V diskusii rodička uviedla vznik kazov po užívaní ATB, no ďalší diskutujúci pripomenuli, že priamy nežiaduci účinok antibiotík ako príčina kazov nie je potvrdený; častejšie sa spomínajú presladené sirupy alebo oslabená imunita ako rizikové faktory.
Závery z diskusie
Zhoda
- Odporúča sa začať vyšetrením u pediatra a následne zabezpečiť vyšetrenia u logopéda, ORL, neurológa a detskej psychologičky; často sa uvádza EEG ako diagnostický krok.
- Pri práci s dieťaťom sa odporúča používať jednoduché, opakované a demonštrované pokyny, ukazovanie a rozdelenie úloh na kroky.
- Čím skôr sa problém rieši odborníkmi, tým lepšie; v diskusii zaznelo „čím skôr, tým lepšie“.
Sporné názory
- Problém môže byť len selektívne ignorovanie a zmenou taktiky (intonácia, prosba, pochvala) sa vyrieši, alebo ide o skutočnú vývinovú poruchu reči (vývinová dysfázia / narušená komunikačná schopnosť) vyžadujúcu odborné vyšetrenie.
- Neurologické postupy boli sporné; jedna diskutujúca uviedla, že neurologička navrhla encefabol sirup, rodičia ho odmietli, čo bolo v diskusii prezentované ako kontroverzný krok.
Otvorené otázky
- Kedy je indikované vykonať magnetickú rezonanciu (MRI) pri oneskorenom vývine reči, ak sú EEG a ORL normálne?
- Aký je presný vzťah medzi krátkodobým užívaním antibiotík a rýchlym vznikom zubného kazu u batoľat?
- Ako spoľahlivo rozlíšiť medzi selektívnou neposlušnosťou a skutočným narušením porozumenia u 3-ročného dieťaťa?
Spomenuté značky a firmy
Institut detskej reči, Dialog (Bratislava), Centrum reči (Trnava), Tichý svet
Spomenuté produkty a metódy
EEG, magnetická rezonancia (MRI), encefabol sirup, MMR vakcína, sono mandlí, odstránenie nosnej mandly, logopédia, vývinová dysfázia, narušená komunikačná schopnosť, RTG, cvičenia na posilnenie jazyka a pier, jemná motorika
Miesta a osoby
Trnava, Bratislava
@majkabr 🙂 podla mňa sa len v danej chvíli len nechce hrať tak ako sa chce hrať mamička.....
on vidí okrem toho kufríka xy ďalších vecí, ktoré ho zaujmú, pod posteľou tiež asi.....prečo za tým hľadáš hrozný problém?
veď je uplne normalne, že dieťa nie vždy na 100% reaguje do sekundy na povel......občas má svoj svet 🙂
tebe sa fakt nikdy nestane, že ideš do obchodu pre múku a kúpiš všetko okrem nej?
alebo ideš do kúpelne pre - niečo a keď si v kúpelni tak ani za svet si spomenúť čo si to vlastne chcela?
alebo si mala dnes vybaviť 5 vecí....4 hotovo....ale čo bola pre pána tá piata???
@majkabr tak toto je podla mna presne vyvojova porucha reci. To chce odborne vysetrenie. On ti podla mna nerozumel ani na druhy den len uz vedel co od neho chces lebo sa to opakovalo. Druha vec je zase aj ta, ze ak si mu povedala vetu:chod do izby a dones cerveny kufrik kde su doktorske veci je to uplne nevhodna a zle povedana veta pre dieta co ma akykolvek problem s recou. Vety pri takychto detoch musia byt uplne jednoduche. Cize chod do izby, ked tam bude dones kufrik (ak pozna farbu tak povedat cerveny) inak oznacit kufrik farbou az ked ho mas uz ty v ruke atd.
@charlie1980 to ti autista istotne nie je a to, ze zopakuje inak ako ty povies moze suvisiet s tym, ze este nema dozretu akoby vyslovnost. To vobec nevadi. Alebo nevie este povedst priklad tak ako moj k a hovori miesto neho t. Podla mna bude na tom tak ako sme my. Bude to chciet bozsku trpezlivost s dobru logopedicku, neboj nic.
@charlie1980 a presne inak s tym odrazadlom aj nas, na nom bol maly "boh" a teraz to uste na bicykli neskutocne mu to ide. A klinec ved zatlc ako 1,5 rocny co nik nechapal. Sikovni su ty nasi chlapi 😉
@majkabr Presne takychto naucenych pokynov mame niekolko. Co mu raz ukazem, to spravi aj na druhy den, prip.na co mu prstom ukazem, vie, co od neho chcem...napr.aby si odlozil malu stolicku po sebe, ktoru si nosi. Ale kebyze mu to poviem z druhej izby, tak tomu nerozumie. Ale zas....hracky nosi podla pomenovania, aj saty, aj ine veci, len ich je strasne malo, ktore ovlada.
@katarinamarkova A navyše neskutočne vrieska , kope a hryzie u doktora , takže doktorka mi povedala že je zaostalý čo sa týka nadvazovania kontatkov
@majkabr spýtam sa podobne ako na začiatku:
iba u doktora? alebo sa takto správa aj pri iných ľuďoch?
Iba u doktorov sa takto správa . odkedy mu zubárka vrtala do zubov ako 2,5 ročnému tak nechce doktota ani vidieť a bojí sa čo i len vkročiť do ambulancie
@katarinamarkova Iba u doktorov sa takto správa . odkedy mu zubárka vrtala do zubov ako 2,5 ročnému tak nechce doktota ani vidieť a bojí sa čo i len vkročiť do ambulancie. Ale tak nevravím že si občas nedupne na niečo a nehodí sa o zem
@majkabr troška odbočím....
to aký bol dôvod, že mu ako 2ročnému zubárka vrtala zuby?? píšeš v množnom čísle, takže tých zubov asi bolo viac.
@majkabr 3r. chodí do škôlky? tam sa správa ako? učiteľkám rozumie? nerozumie? nechodí do škôlky?
@majkabr inak hovoriť mu červený , pod posteľou, to asi aj dosť na 3 ročné, asi nerozumie trojslovnym opisom , stačí v takom malom dieťati skúsiť, .....ideme sa hrať na doktora???? 🙂 Tak poďme hľadať kufrík, SPOLU, v tomto veku sa dieťa učí napodobňovanim....treba asi ubrať z nárokov trošku🙂 šikovné mas dieťatko ak vie doniesť topánočky a sa obuť, obliecť...
@majkabr teraz odhliadnúc od dr., ktorý ho vidí raz za sto rokov.
čo si o ňom myslia tí čo ho poznajú - babka, dedko, suseda, kamarátky, jeho kamoši, učiteľky v škôlke, jeho otec?
@majkabr to mal tie kazy až také hlboké, že mu spôsobovali problémy? inak fakt nechápem dôvod prečo 2 ročnému dieťaťu vrtať zuby.
tak ako trošku tiež nechápem ako môže mať dvojročné dieťa dva kazy zrelé na vrtanie.
......ale to je mimo temu.....neriešme 🙂
len sa potom fakt nečuduj, že má stres z bielych plášťov
@majkabr logické že sa bojí, sa tým netreba hľadať nič iné, iba nedôveru a strach,
On nechodí do škôly tri roky bude mať v decembri. A zápis v škôlke je až v marci do tej čo ho mi chceme dať. Mamina moja je logopédka a špeciálný pedagóg ale je už na dôchodku tak povedala že jej sa nezdá žeby bol autista ale nemože to potvrdiť na 100 percent to že nerozpráva poriadne pripisuje kliešťovému pôrodu, a jednak že to môte byť trochu aj dedičné v manželovej rodine všetci rozprávali neskôr. Cvičí sním cviky na posilnenie jazyka a pier, a cvičíme jemnu motoriku. kamošky si myslia že je v poho. Chodíme na detské ihrisko a tam sa s deťmi hrá behá za nimi a je veselý
@majkabr hlavne chodte na usne... ja som si myslela, ze som paranoidna a proste ma ignoruje... no on bol uplne hluchy... velmi dlhu dobu.
@katarinamarkova najprv dostal alergie boli sme u pediatra , ten nás posla na kožne, kožna na alergo z alerga na ORL, odtial na sono mandlí, raz u zubára, potom si hlavu rozbil tak na chirurgiu odtial na neurologiu a RTG, a keĎ si to poratate že každý ten doktor chcel aj kontrolu niektorí aj 2 krát tak V8m tologicky vyjde že už bol u doktora 18 krát tento rok
@majkabr zubky mal zdravé uplne a keď ochorel dali mu atb a tam to aj bolo napísané že sa mu možu spraviť kazy ako nežiaduce učinky a keď ich dobral dva týždne nato ich aj dostal a viem že ich pred tým nemal lebo sme boli na kontrole u zubárky tesne pred tým a bolo všeko vpoho
@majkabr 🙂 to by som už aj ja vrieskala u doktora, že doooosť bolo 🙂
hlavne nech je zdravý.
ak sa ti hocičo nezdá chodte k odborníkovi samozrejme.
ale aj tak si podla toho čo si napísala myslím, že máš totál normálne dieťa 🙂 možno trošku pomalšie v rozprávaní, ale normálne.
@majkabr zubný kaz ako nežiadúci účinok antibiotík?? to aké antibiotiká bral prosím ťa? pamataš si názov?
ono chápem že tie sirpčeky sú preplnené cukrom, či sladidlom......to skôr z toho, nie?
to fakt chceš povedať že za pár týždňov sa mu spraivili kazy zrelé na vrtanie?
- ja len nech viem ktorým liekom sa vyhnúť
@katarinamarkova nespomínam si ako sa volali jemu sa spravili malé bodky a volala som zubárky a tiež mi neverila že to je kameň že mu to mám len zoškrabať a objednala nás až o dva mesiace a ked sme došli o dva mesiace tak už z toho boli riadne kazy asi tak
2 krát za deň a špeciálnymi zubnými kefkami od zubarky až dvoma čo nam dala priamo ona práve preto mi to nejde do hlavy že sa mu to tak rýchlo spravilo a ešte používame aj zubnu niť
@majkabr po tom ako si mu večer umyla zubky ešte niečo jedol? tie antibotika plne sladkeho bral aj počas noci??
@katarinamarkova nikdy neje po umytí zubkov večer , atb bral ráno aj večer, a vraj sa to stáva dosť často že sa deťom kazia zuby z atb

Napríklad príkazy typu ulož si topánočky , alebo vyzuj sa a vyzleč si bundičku spraví, Alebo sadkaj si ideme jesť, alebo podaj mi nožík alebo vidličku to vie hned ale to od neho pýtam skoro každý deň ,aj napríklad zanes toto do koša, alebo dones si papučky, alebo umy si ruky alebo zhasni ,zasvieť toto vie všetko, alebo ak ccheš čítať dones si knižku tak donesie