2 ročná dcéra ma neposlúcha

pegrula
1. jan 2013

Ani neviem, ako začať. Mám dvojročnú dcérku, resp. 2 roky a 4 mesiace. Je krásna, zdravá, skvelá... ale to nie je ten problém. Spáva sama v detskej izbe, na veľkej posteli, všetko doteraz prebiehalo ideálne. Na to, že občas vyliezla, keď som ju uložila spať, sa nedialo nič zvláštne. Asi tak pred Vianocami začala chodiť viac do našej spálne, vždy som ju odniesla naspäť do izby, aby si nezvykla spať s nami. Možno ma niektorá z Vás odsúdi, že čo je na tom, keď by s nami spala. Ani by som to nebrala tragicky, keby to bolo raz za čas, no obávam sa, že ak by sme to raz dovolili, malú z postele už nedostaneme. Postupne sa to vyliezanie stupňovalo, až sme prechodili aj celú noc. Na obedný spánok, ledva videla (čo sa ani nečudujem po takej noci), opäť vyliezla z postele a nie a nie spať. Až dokým som tam s ňou neostala. To doteraz vôbec nebolo. Potom konečne zaspala. Trvalo to zaspávanie asi minutu, len sa možno potrebovala ukľudniť, že som tam a aj tak bola hrozne unavená. Neviem, či toto nie je spôsobené tým, že muž, keď malá neposlúcha, na ňu kričí. Ja mu vždy poviem, aby nehučal, my dvaja sa pohádame a výsledok žiadny. Malá neposlúcha, za všetko piští, a my dvaja ... ani nehovorím. Neviem, či tá malá cíti, že my dvaja neťaháme za jeden povraz a ona to využije, fakt neviem. Ako z toho von? Napríklad dnes dostala taký záchvať plaču, keď som ju šla kúpať, som nevedela, čo s ňou robiť. Kúpanie má rada, ale dnes to bol des. Neviem, či som urobila chybu, že som ju vzala od rozpozeranej rozprávky a ona to takto zobrala. Ale predsa nemôže dostať záchvat, keď ju nenechám dopozerať rozprávku. Hádam si nemôže robiť čo chce. Pripadám si ako najhoršia mama na svete. Snažím sa, ľúbim ju, dala by som jej prvé a posledné, ale už neviem, čo robím dobre a čo zle. Nesúďte ma, nie som dokonalá, ale ak viete, tak mi poraďte.

emily_666
1. jan 2013

@pegrula s ostatným ti neporadím, ale nášho drobca tiež neberiem od nedokončenej rozprávky, ak chcem, aby bol kludný a v pohode, nechám ho tých pár minut dopozerať, ved teba tá chvíľa nezachráni, ale pre drobcov je to ich celý svet v tej chvíli 😵

zuzi0911
1. jan 2013

@pegrula to poznam ja mam duo.musi to prejst je v takom obdobi.

tatiana7777
1. jan 2013

Ahoj, urcite si super mama nepripustajbsi vobec ze nie ;) mozno je to aj obdobim dietata, no ja vzdy tvrdim, ze je to tym ako sa chovaju doma medzisebou rodicia, a deti to vidia a vedia zneuzivat a Ty ako mama jej ustupis a ona to vie ;) Mozno jej treba vysvetlit a rozpravat co idete robit, ze treba sa kupat, spinkat a preco... Ja Ti velmi neporadim ale drzim palce aby to obdobie preslo a boli ste obe spokojne 🙂

pegrula
autor
1. jan 2013

@emily_666 mňa to vôbec nenapadlo, že by to mohol byť taký problém, brala som to v pohode, že má nachystanú vaňu, tak šup do vody, doteraz sa nič také nestalo. Ale poučila som sa

@zuzi0911 isto to prejde? Ja mám pocit, že som zlyhala... ☹

zuzanockamt
1. jan 2013

@pegrula tvoja dcera nema naplnenu potrebu spolocneho spania s matkou/rodicmi ... velmi intenzivne ti dava najavo, co potrebuje ... potrebuje teba - mozno je v obdobi, ked je neista a potrebuje byt s blizkou ososbou aj v noci ... tak preco jej to nesplnit? ... ked si tuto potrebu naplni, tak od spolocneho spanku ustupi ... mozno preto je frustrovana aj pocas dna a "neposlucha"

zuzi0911
1. jan 2013

@pegrula isto si nezlyhala.deti su proste take. Z anjelika sa rychlo stane nezvladatelny certik.je to prechodne obdobie a kazde dieta si tym prejde aj ked niektore su krotkejsie.teraz musis ukazat malej kde su hranice.nece sa kupat neva musi.chce nievo ale ty si po nej ziadala ine ? Az ked ta posluchne potom jej dovolis aj ked sa bude hadzat o zem neustupuj.rychlo si uvedomi co moze a co nie.a vela vysvetlovat preco je to tak a ci onak.

magdusiak83
1. jan 2013

bezne sa tu do diskusii nezapajam, lebo ako jedna holka povedala toto tu je modry kurnik 🙂))) urcite si neni zla matka, jednoducho, mala zacina mat obdobie vzdoru a skusa dokedy to vydrzite...ak dostane zachvat placu, jednoducho nan nereaguj, ona sa sama ukludni....nie som ziadna premudrela matka, mam 5 rocnu hypeaktivnu dceru a viem o com....obcas mi vlasy zliezaju a fakt to niekedy nezvladam☹ muz pracuje v zahranici a som sama na 2 deti a dcera ma tiez nepocuva, musim opakovat veci aj 1000 krat, potom zhuknem a uz to ide....chodime na psychologiu a pani psychologicka nam dava rady, ako to zvladnut a ver, ze my mame ine zachvaty, susedia si musia mysliet, ze ju ztahujem z koze a nikto sa jej ani nedotkne....ktora matka nema taketo dieta, nevie o com...ale Vy mate na to pravo, mate 2 roky...a asi nie je dobre, ked sa s manzelom pred nou hadate, deticky su velmi vnimave! ale prajem pevne nervy, ono to urcite prejde, len treba sa naucit to zvladat...drzkaj sa! Magda 🙂

pegrula
autor
1. jan 2013

@zuzi0911 hádzanie o zem ma nerozhádže, to sa postavím bokom a keď vidí, že nereagujem, tak sa postaví a všetko je ok. Len, dosť dlho sme na ňu čakali, ani prirodzene neprišla, pomohlo nám IVF, možno preto som taká úzkostlivá, možno by som to aj ja mala brať volnejšie, ja už fakt neviem.

jonas17
1. jan 2013

@pegrula ja mám o pár mesiacov staršiu dcéru, ale niečo také, že "neposlúcha", nepoznám. nejdem sa teraz vyťahovať, ale podľa mňa, je to uhol pohľadu. mám dospelých synov, a ti poviem, tí teda neposlúchajú a riadne 😝 niekedy si myslím, nech mi Pánboh odpustí, že keby som ich nemala, tak mám zlatý život 😀 papuľujú, nedodržia slovo, neprídu načas domov, odmietajú jesť, čo navarím, ak upratujeme, cirkus, prečo on toto a druhý nemusí a on to robil včera a chudák musí aj dnes, izba bordel, šaty po celej zemi, týždnové taniere na gauči, nemám čo prať a sto ponožiek pod posteľou...drahá, toto je NEPOSLUCHANIE! vieš, ako rada by som si ich vzala do postele večer a ráno ich tam našla? 😀 už strácam prehľad, kedy prídu domov, zadané úlohy len kontrolujem, napr. idem von a poviem čo majú urobiť a ked sa vrátim, sekundu pred tým skáču od počítačov 😉 ..akože zľahčujem to, lebo by som sa zbláznila, nepomáha krik, nič, sú to proste dospelí chalani, s ktorými stále niečo riešim...na druhej strane, moje malé dievčatko s nami spáva v jednej posteli...absolútne mi nenapadne sa preto trápiť...upratuje so mnou, ked nechce jesť, neje, hladná neostane, rozprávky pozerá minimálne, párminútové, ak potrebujem vypnúť aj ja, ona vlastne ešte poriadny vzdor nemala, vždy sa na všetkom dohodneme, niekedy to trvá dhšie, niekedy kratšie, ale stále ju mám tam, kde chcem..teraz si nemysli, že je to dieťa, ktoré kam dáš, tam aj nájdeš...len sa na tieto "neposlúchačky" pozerám úúúplne, ale úúplne inak, ako ty..mňa nedokáže rozhádzať cirkusík s nedopozeranou rozprávkou, kúpaním, alebo pobytom v našej posteli...skús si povedať, že vyrastie a budeš riešiť fakt horšie scény, ako teraz...teraz sú to krásne, nevinné, zlatučké, úžasné "bábätká" . 😉 nezlosti sa, neber to tak vážne, je to fakt ešte malé dieťa 😉 a uvidíš, aj ona sa zmení 😉 držím palce 🙂

aliza
1. jan 2013

@pegrula suhlasim s @emily_666, vytrhnut dieta od cinnosti je jasny zachvat. Treba malej oznamit, ze ked dopozera, idete sa kupat. Ak je rozpravka prilis dlha, tak jej len oznam, ze o 5 minut sa idete kupat. Vobec nevadi, ze nema ponatie o case, na tom absolutne nezalezi, ide hlavne o to, ze jej dopredu oznamis, co bude nasledovat. Je to najlepsi sposob, ako sa vyhnut pripadnemu hysaku.
Celkovo k neposluchaniu- dieta musi byt usmernovane, musi mu byt vsetko vysvetlene, aj 100x, rodic musi byt dosledny, ak povie raz nie, tak je to nie, aj nabuduce je to nie a za kazdej situacie, treba ucit dieta to, co od neho chceme a nie upriamovat pozornost na to, co nechceme, aby robilo. Krikom, zakazmi a prikazmi sa neda vychovavat. Dieta zakonite zacne odporovat a neposluchat. A hlavne by som si to vyriesila s manzelom.
K tomu spaniu, ja som za samostatne spanie, ale iba ak to ide v pohode, ak je prislis velky odpor, tak do tych 3 rokov by som to neriesila, lahla k malej a uspala ju tak. Ono deti maju take obdobia, co platilo predtym, odrazu neplati...aj moj maly krasne zaspaval sam a potom, ked sa naucil vyliezt z postielky, samostatnemu zaspavaniu odzvonilo. Skusala som, ale neslo to. Tak ho doteraz uspavam. Ma 2 roky a 3 mesiace. Postielku ma stale u nas v spalni. Keby tvoja mala chodila 1-2x za noc, tak by som ti radila vydrzat, ale celu noc? ono by sa to malo upravovat, ze ked dieta zakazdym odnesies do vlastnej postele, tak zacne chodit coraz menej, az uplne prestane. u vas je to opacne, chodi coraz viac. Bud robite nieco zle alebo jednoducho nie je ten spravny cas na samostatne zaspavanie a spanie. Kazde dieta je ine, kazde prechadza roznymi vyvojovymi fazami, spravanie sa meni, navyky sa menia....mozno o par mesiacov to pojde lahsie. Moja dcera na samostatne zaspavanie a spanie dozrela az v 4 rokoch! dovtedy to bola nocna mora a to som skusala naozaj vsetko.

pegrula
autor
1. jan 2013

som vám vďačná, že Vás môj výlev nenechal chladným a delíte sa so mnou o svoje skúsenosti a rady.

zuzanockamt
1. jan 2013

@jonas17 nestras 😀 🙂 😉

jonas17
1. jan 2013

@zuzanockamt to nie je strašenie, to je realita 😀 ja som zabudla napísať, že stále kojím, preto nám to spoločné spanie vyhovuje, lebo niekedy spí celú noc, ale niekedy sa ešte zobudí a hlavne, ked ju prekladám do postieľky, čo sa ja vlastne snažím každú noc, ked ideme spať, aspoň na pár hodín, nech je v svojej, samozrejme, má ju v našej spálni. ale nemyslite si, že som bola taká "múdra", aj ked som mala malých chlapcov, nie, nie..mali svoje izby od roka a pol, už som nekojila, mladší do 6 rokov chodieval spávať k nám. kúpili sme mu psa, že akože bude mať dôvod ostať v svojej posteli a výsledok bol taký, že v noci k nám nechodil do postele len on, ale aj ten pes 😀 a potom to nejak same prešlo...teraz by som ich k nám nedostala 😀 preto viem,ž e to určite raz skončí 😀

zuzanockamt
1. jan 2013

@jonas17 aj u nas je este spolocne spanie - syn ma 2 roky a takmer 4 mesiace ... a to ani nekojim, ale nemam dovod mu zriadovat zatial samostatne spanie a on tiez o to nejavi zaujem ... ma az vydesil ten tvoj opis tvojich chalanov 😀 ... ked si tak svojho predstavim o niekolko rokov 😀

lenkaerika
1. jan 2013

2 roky sú už vek, kedy aj dieťa niečo chce a vie to dať najavo. Treba ho viesť k tomu, vysvetľovať za každou scénou, aby povedalo, čo chce, požiadalo, vypýtalo si, komunikovalo. Moja dcéra tiež rada pišťala a plakala a po dllllhom období vysvetľovania, že nemusí pišťať, ale má mi povedať, čo chce, vyzrela na dieťa 🙂 mňa to síce skoro stálo nervy ☹ -ostať kľudná v záchvate revu je na ďalší diplom, ale prešlo to a ja som hrdá. dnes mi pri večeri povedala (má skoro 4 roky) - "mami, móšem odíšt ot štolu? ja šom vychované dievtatto")

trimity68
1. jan 2013

Ahoj ja som si to vytrpela zo synom nevedela som si rady a vyhladala so psychologa pomohol mi

gaby21
1. jan 2013

@pegrula U nas to iste, nikdy to nebol anjel, ale teraz co sa deje je absolutna hroza, az mi stoja vlasy dupkom, vsetko opakujem milion krat, obliekat sa nechce, spat nechce, jest nehce, pre vsetko reve, hadze sa o zem, trieska dverami na detskej, ked chyti zachvat tak hazde po mne hracky atd. Za tieto sviatky sme s manzelom zostarli o desat rokov 😀 A pritom ho stale uspavam, spime vsetci nasackovany v jednej posteli, varim iba co on lubi, uz som v koncoch 😖

majka35
1. jan 2013

ak by mňa niekto odniesol z ničoho nič do kúpeľne, od nedopozeranej rozprávky, tiež by som "kričala" 😀 toto sa ani dvojročným deťom nerobí ... nemôžeme predsa chcieť, aby naše dieťa bolo poslušné, ak mu najprv pustíme rozprávku a potom sa z ničoho nič rozhodneme, že sa ide kúpať 😝

ale poteším ... moja dcéra tiež neposlúcha, kričí, odvráva, bije nás a je v rovnakom veku ako tvoja ... u nás zaberá dať na výber, nie dávať príkazy, ale dať jej priestor, aby sa sama mohla rozhodnúť

anjelicek26
1. jan 2013

@pegrula - podla mna dvojrocne dieta nevie, co je pocuvat, ono bojuje o to, aby si presadilo svoje 😅 Len trpezlivost a do aleluja vysvetlovat, od troch rokov bude dobre 🙂 Vysledky sa dostavia, to, ze je to teraz na maslu nesmies riesit. Hlavne si to vysvetlite s manzelom bez toho, aby pri tom bola mala. A u nej proste do nemoty to iste a predychavat 🙂 Nas exemplar doma neni o nic lepsi... skusa, co moze...

jonas17
1. jan 2013

@zuzanockamt no, aj moji boli zlatí dobručkí chlapčekovia, ked pozerám teraz videá, ani sa mi veriť nechce 😀
ja mojej stále vysvetľujem, vysvetľujem, rozprávam, zdôvodňujem, ak s niečim nesúhlasí, tak fakt potrebujeme všetko obkecať, ale ja už viem, že krik nepomáha, a bitka absolútne, sem-tam vyhrážky 😝 čo nerobím rada, ale niekedy sa nedá, ak potrebujem niekam rýchlo ísť a ona má čas, alebo dnes, nechcela odísť z návštevy, tak sme museli vymyslieť príbeh, aby sa tešila vonku, potom domov a odišli sme bez kriku...

gaby21
1. jan 2013

@majka35 Ahoj, takto isto sme to skusali aj my, som dokonca absolvovala kurz Montessori pedagogiky, pre nase dieta absolutne nepouzitelne 😝

sonagolisova
1. jan 2013

@zuzanockamt
@pegrula nas syn bude mat o 4 mesiace 5 rokov , od malicka nechcel spavat sam, plakal a plakal ked sme ho nechali v postielke sameho. Ja nie som vyznavacom mudrych knih ludi ktorych nepoznam a netusim kolko vlastnych deti a ahlavne ako vychovali takze rady nechat vyplakat a zaspi , prip. chodit pozerat na dieta po minutach a pod.blbiny u mna nepochodia...kazde dieta je ine a teda vyzaduje aj svojske zaobchadzanie a myslim, ze kazda matka svoje dieta najlepsie pozna a vie posudit , co je pre neho najlepsie...preto ak chce mala spat s vami nech spi...nebranila by som jej, my so synom stale chodime spat lebo sam zaspavat nechce a v noci stale pride aj tak do nasej postele...vobec to nevidim negativne, aj ked samozrejme tie buchnaty a vytisknutie na kraj postele by som vedela ozeliet ale berieme si s tatinom z toho to pozitivne,chce byt s nami, tuli sa k nam, mame velmi blizky kontakt a snad nam to prinesie len to dobre aj do dalsich obdobi....vsak snad do 15 tich s nami spavat nebude

mala tuzi po vasej blizkosti, chce byt pri vas..nebrante jej, ukazte jej , ze je milovana a vasa naruc je tu vzdy pre nu, nauci sa,ze moze kedykolvek k vam a vzdy najde milujucih rodicov...

sonagolisova
1. jan 2013

@pegrula vobec nie ste zla matka...je to uplne normalne spravanie 2 rocneho dietata ...skoro kazde dieta a nase 2 taktiez reaguju uplne rovnako...ked sa hraju alebo pozeraju rozpravku ktora sa im paci , su vo svojom malom svete a ked ich chcete z tohto sveta len tak vytrhnut ,samozrejme, ze sa brania a nepaci sa im to...a preto reaguju placom, hnevom...mozno niektore aj kopancami ..( nase nastastie nie...aj ked mala ma snahu niekedy kusat...ale toto vestko su prechodne obdobia kt.prejdu len rodicia potrebuju zostat v klude, co sa nie vzdy dari 🙂
ako radila Emily...urcite je fajn kupanie nacasovat po rozpravke a nechat dieta dopozerat...ked ste uz raz dovolili aby pozerala...vsak ani Vam by sa nepacilo keby ste mali rozpozerany super film a 5 minut pred koncom vam niekto vypol tv

majka35
1. jan 2013

@gaby21 tak pri staršej dcére taktiež nebola použiteľná žiadna metóda ... tam mi pomohlo len to, že som dúfala, že sa to vekom bude meniť k lepšiemu ... áno, zmenilo, už sa mi síce nehádže o zem, ale zato jej predpubertálne obdobie ma zdvíha zo stoličky každý deň ... tu zase pomáha ignorácia ... ale bohužiaľ, mám z tých mojich dievčat niekedy tak nervy v kýbli, že ignorovať jednoducho nedokážem a až sa steny trasú od môjho kriku 😀

gaby21
1. jan 2013

@majka35 Tak teraz som sa naozaj podvedome usmiala, lebo ja si v kritickych chvilkach vzdy pomyslim, ze keby som mala namiesto dvoch chlapcov, zlatucke, dobrucke dievcatka, tak aku rodinnu idylku by sme mohli prezivat doma kazdy den 😀

aliza
1. jan 2013

@majka35 tak predpubertalne obdobie doverne poznam 😀, u nas to tiez zacalo okolo 6. roku, trva to dodnes, ale uz je to lepsie. Ked sa jej pytam, preco sa tak spravala, tak odpovie, ze nevie. Vidim, ze to ide mimo nej, nevie to kontrolovat, proste hormony 😖. Treba byt len dosledny a stale vysvetlovat a kazde jedno nevhodne spravanie riesit. Ono sa to v nich usadi a raz vyplava napovrch, dufam 😝. vraj som bola taka ista a nie je to so mnou az take zle 😀

majka35
1. jan 2013

@gaby21 zhodou okolností sme silvestrovali u kamarátky, ktorá má 2 synov, cca vo veku mojich dcer a títo chlapci boli oproti mojím dievčatám anjelikovia 😀

sonagolisova
1. jan 2013

@aliza uplny suhlas

majka35
1. jan 2013

@aliza no mne celá moja rodina hovorí, že moja staršia dcéra je moja dokonalá kópia, či už vo výzore, alebo v správaní a ja to sama priznávam, preto sa na ňu až tak nehnevám 😀 ja mám niekedy pocit, že u nás nepomáha nič ... jednoducho je zaťatá a ked jej niečo vysvetľujem, normálne ma vypne a pýta sa ma na úplne iné veci

bralilienka
1. jan 2013

@jonas17 nemáš za synov náhodou mojich? to isté mám doma a na vlas
až na to, že ich mám doma len na víkend a cez skúškové a mimo toho sa na nich celkom teším..na puch v izbe, búchanie dverami, neodnesené taniere spred počítača...

@pegrula - nechaj ju dopozerať rozprávku a ona ti musí urobiť ako protislužbu bezproblémové zaspinkanie v svojej izbičke. vysvetli jej, že ked ty ustúpiš, ona musí tiež. veľa chváľ, veľa rozprávaj aj o obyčajných bežných zvyklostiach. v tomto období nereaguj na vzdor a dohodni sa aj s partnerom aj starými rodičmi. teraz bude veľa skúšať, čo na vás platí a je na tebe a rodine ustáť to. pravidlá a systém a ona si to proste osvojí. ak niečo zakážeš ty, musia zakázať aj ostatní členovia, nesmie nájsť v nikom svojho spiklenca. výnimka z pravidiel len choroba a po chorobe zasa späť k bežnému systému. to býva aj na 2 týždne po chorobe, kým sa to napraví 😅