Afektívne záchvaty a bezvedomie u detí. Čo robiť?

mirindae
22. mar 2011

Ahojte, mám 2,5 r. dcérku, ktorá od 7 mesiacov zamdlieva. Vždy aj teraz, keď sa silno udrie alebo ju niekto zhodí a ona spadne, upadne do bezvedomia. Chodíme neurologičke, a tá malú iba sleduje, sem tam jej urobí sono mozgu, a jej záver je afektívny kolaps. Vravela, že ona z toho vyrastie okolo 4 - 5 roku. Je to však strašný pocit, keď vám dieťa, ktoré sa zhlboka nadýchne a akoby sa chcelo rozrevať, odpadne vo vašom náručí. Ja ňou automaticky začnem triasť, po 2 min. otvorí oči, pozerá do neznáma, nepozná vás,... no strašné. A potom celý deň je už na mne nalepená, iba sa pestuje a nechce sa hrať. Ja som z toho už zúfalá. Dnes sme boli na kontrole, pretože máme doma prihlášku do škôlky. Lekárka mi odporučila, aby som ju tam dala, že ona potrebuje deti okolo seba. Mám z toho strach. Pretože, keď sme boli spolu pre prihlášku, jeden chlapec ju tam trafil autom - nechtiac - do hlavy, malá skolabovala. Učiteľka tiež, pretože hneď sa ma pýtala, ... a potom, čo máme s ňou robiť???? Do práce sa musím vrátiť a nemám malú komu dať. Má niekto s takýmto prípadom skúsenosti? Vyrastú deti z toho? Alebo mám ešte rok počkať a predĺžiť si materskú? Inak, toto vraj nie je diagnóza na predĺženú platenú materskú (zo zdravot.dôvodov) Poraďte 🙂

strapco13
22. mar 2011

@mirindae myslim, ze by som zmenila neurologicku..to chce viac vysetrit ako len sono..aspon EEG, CT alebo MR by mala mat, vylucit aj ine ochorenia ako napr. epilepsia a pod..
ine poradit neviem ☹
drzte sa, nech z toho vyrastie 😉

mirindae
autor
23. mar 2011

Ďakujeme 🙂 , fakt bude lepšie poznať názor aj iného lekára, idem hľadať, Ď.

simona1919
26. apr 2011

ja mam s malou 1,5 rocnou, taky isty problem. Silno sa rozreve, zmodrie, a upadne do bezvedomia. Poviem vam je to hrozny pocit, ked to clovek vidi.Chodili sme aj po vysetreniach...mala mava afektivny zachvat, ktory sa nijako nelieci.Dieta z neho vyrasitie! Vacsinou sa to stava, ked nedosiahne to co si zaumieni.

katkahritzova
15. júl 2012

Baby my mame tento isty problem...Je to hrozne,,.zazila som to aj s kamoskinou malou ked som ja este dieta nemala...ona z toho naozaj vyrastla, ako jej padlo 5 rokov, uz to nikdy nemala...ale cakat este 3 roky...:((( ja som vzdy hrozne vyplasena a pripada mi to hrozne dlho, kym sa preberie, ako casto to mavaju??

mandragora22
15. júl 2012

boze baby, to aj take existuje??? znova dakujem bohu za zive, neposlusne a neposedne, ale zdrave dieta!! 😖 😅 drzim palce, nech rychlo tie vase z toho vyrastu! 😵

miniee123
26. jún 2013

@mirindae ahojte baby, Prosím keby ste mi pomohli v tomto mojom trapeni a hroznom strachu o dieta. Mam 9 mesačneho chlapčeka. Stalo sa mi že začal plakat v ohradke a pokým so k nemu prisla a zobrala som ho na ruky a hadzal sa o mna s placom a potom to prislo -ovisla mu hlavicka a zostal uplne bez vedomia. Zobrala nas rýchla a boli sme v nemocnici 2 tyzdne a tam sa mu nestalo nic. Zas druhý krat sa to zopakovalo o 5 dni doma, ked ani neplakal a zobrala som ho na ruky a išla s ním dole schodistom v dome. Zas ten istý kolobeh nemocnica, mame urobené všetky výsledky, ale všetko je v poriadku. zatial cakame na magneticku rezonaciu. AA tretí krát sa mi to zopakovala ked sme prisli z nemocnice domoc, na drýhý den rano som ho ulozila spinkat a vratila som sa pozriet ci spi a bol bez vedomia. Vždy sa to opakuje v ranajších hodinách, ked muž odíde do roboty a zostávam s ním sama doma. Prosím vas o radu.

klodyka76
16. máj 2014

Ahojte. Chcela by som sa vás opýtať na tie kolapsy. Zaujímalo by ma, akú farbu pri tom majú vaše deti (či omodrejú alebo sú skôr úplne biele), či majú stuhnuté telíčko alebo ako handrová bábika. Mne totiž malý pred dvoma dňami takto skolaboval....spadol, ale nebol to žiaden vážny úraz, má len odretú bradu a líčko.....ked som ho zdvihla, bol v pohode len jasné že plačkal. tak som si ho posadila na kolená, že mu to líčko utriem a zrazu mal úplne sklenený, neprítomný pohľad, biely bol ako stena a nedýchal, bol úplne ako handrová bábika, len zuby mal silno zaťaté. Nepomáhalo trasenie, ani umelé dýchanie....tak ho niekto zdrapil za nohy a ja som ho tresla 2x po chrbte na čo začal konečne plakať. Ale pritom jazyk zapadnutý nemal. Samozrejme sme skončili v nemocnici, ale uzavreli to ako otras mozgu. tak som sa len chcela popýtať, ako to prebiehalo u vás. Ďakujem

fruzsiskvarkova
30. júl 2016

@mandragora22 aj tieto deticky su zdrave :D :D

cindyy
3. aug 2016

Aj my sme si stym presli moja dcera to mala do 4 rokov od vtedy uz nie,vzdy ked sa udrela sme zacali odvracat pozornost ale pokial ba malinka do roka to bolo velmu tazke nejeden krat jej daval mu umele dychanie.drzim palce nech to coskoro pominie.

koriblik
3. aug 2016

@miniee123 ahoj a boli ste aj na neurologii? Lebo to moze byt atonicky zachvat, co je druh zachvatu pri epilepsii, typicky pre male deti. Nas maly to ma. Najskor mal sice normalne zachvaty, no potom to preslo do takychto, ze mu uplne ochablo cele telo a bol mimo ... robili nam aj MR tam sa nic nepotvrdilo, chodili sme na EEG tiez nic, az kym sme nemali ine problemy a nelezali sme v nemocnici, kde to videli aj lekari ...len to nenechajte len tak a hladajte dobru neurologicku. Drzim palce

booklover
11. aug 2016

@koriblik
@cindyy
@simona1919
@katkahritzova
@miniee123
@klodyka76 Žienky, našej 2r dcére sa takýto záchvat opakoval už dva krát. Prvý krát to bolo pred pár mesiacmi, udrela sa a stratila dych. Druhý krát tento týždeň mala teplotu, pekne sedkala na kresle a zrazu sa tak roboticky zosunula, triasli sa jej ruky a nohy, omodrela. Bol to obidvakrát rovnaký pocit, akoby máte v rukách čosi neživé, nereagovala, zdala sa mi tuhá ako lata, oči dohora. Teraz je 4dni v nemocnici, robia všetky odbery, soná, vyšetrenia, čaká ju ešte kardio a eeg. Zatiaľ všetko negatívne, akurát, že má angínu - preto tie teploty. Ani raz tá strata dychu/vedomia nesúvisela s plačom, lebo neplakala ani raz. Aj tak to môže byť afektívny záchvat? Čo mám v danú chvíľu s ňou robiť? A dokedy to môže trvať? Ďakujem!

klodyka76
11. aug 2016

@booklover Popis toho druhého záchvatu mi pripomína skôr epi záchvat. Vtedy je tras a stuhnutosť. Malý keď mi takto odpadol, tak bol práve úplne ako handrová bábka, len pusu mal stuhnutú a oči stĺpkom. Ak sa na vyšetreniach nič nepotvrdí tak by mal z toho pomaličky vyrásť, lebo je to o nezrelej nervovej sústave....nám sa to už našťastie nezopakovalo....tak držím palce, nech vyšetrenia dobre dopadnú....

booklover
11. aug 2016

@klodyka76 Ďakujem, dúfame aj my. To ozaj len triasť, fúkať na dieťa treba?

krajcikovad
11. aug 2016

Mam skúsenosti...obe dcérky...pričom tá staršia to urobila možno 5x. Poznám tú bezmocnosť, keď dieťa odpadne...Laura má už 4 roky a už to asi 2 roky neurobila, tiež mi bolo povedané, že to do 4-5 rokov prejde... mladšia Lea to robí (16mes.), ale tiež to už asi 2-3 mesiace neurobila, snažím sa, aby sa neudreli, aby čo najmenej plakali, i keď sa to občas nedá ustrážiť...a treba fuknut do tváre, nám len to pomáha...

klaudiecka32
11. aug 2016

@klodyka76 no mne to tiez pripada ako epi zachvat nez afektivny.

koriblik
11. aug 2016

@booklover noo aj ja by som skor povedala ze je ako epi :( dufam ze vysetrenia dopadnu dobre

booklover
12. aug 2016

@krajcikovad
@koriblik
@klaudiecka32 Ďakujem, som zvedavá na tie vyšetrenia.