Ako je to s imunitou?

poleva
21. nov 2012

Pekný deň,mamičky...Začnem asi tak,že moje 2 ročné dvojičky - chlapci sú často chorí.Nebudem tu rozpisovať podrobnosti,že v 5 mesiaci sme kvôli zanedbaniu zdravotnej starostlivosti zo strany lekárky,skončili v nemocnici.Silný zápal priedušiek,zasiahnuté pľúca a ešte k tomu rotavírus. Odvtedy ako sa zázrakom z toho dostali a po /zmene lekárky / sme často chorí,ako aj dnes. / našťastie už sme sledovaní na alergo,máme aj lieky ,potvrdila sa nám aj alergia a znížená imunita /Dnes som tak trochu debatovala s lekárkou.Tá mi povedala,že imunita detí sa vytvára do 3 rokov.
Mám dobrú kamošku, jej chlapček má 2 roky a ešte nikdy ale nikdy nebol chorý. /ani nevie čo je soplík,či ATB/ nebudem tu opisovať,že ked sa stretneme,a vie že sme boli chorí,tak sa nevyhnem vetám - už zasa,čo bolo opäť ?....a doplní,my sa máme super,choroby nás obchádzajú.Trošku to tak človeku zle padne, / hlavne v čase choroby,keĎ lietam od rána do večera s medicínami... a smutná som z toho.Tým by som chcela položiť aj otázku,,,teda ako sa vytvorí imunita? Určite nie je dobré,že sú často chorí.Ale keď tento chlapec nebol ešte chorý , ako sa jemu tá imunita vytvorila ? alebo tvorí ? Ďakujem za každý príspevok 🙂

bamb27
21. nov 2012

no s imunitou je to komplikovane, zavisi od vela faktorov, ale zavisi aj od nas, v prvom rade je koliskou imunity nas traviaci system, konkretne creva,,, nasledkom zivotneho stylu si kazda jedna generacia odovzdava slabsiu a slabsiu imunitu,, hovorim teraz jednak o stravovani, osetrovani potravin, neprirodzenych aditivach, a jednak o mnoztvach ATB, antikoncepciach, cisarskych rezoch,, ktore oslabia crevnu floru rodicov a nasledne dieta uz prijme ochudobnenu crevnu floru ako start do dalsieho zivota, je pravda ze sa s tym da pracovat,,, vychytat jednu velku chorobu na zaciatku zivota a uz sa to taha, jedny ATB znicia crevnu floru na pol roka, dovtedy nastupia dalsie ochorenia a nasledny kolotoc uz asi pozna vela ludi,,, da sa to pretrpiet, da sa s tym cosi robit, ale co sa znicenej imunity tyka neexistuje zazrak na pockanie, to urcite nie,, jednou z moznosti je dieta ktora prispeje k naprave crevnej flory, crevu ako takemu, aby crevo dokazalo naplno vyuzit vsetky vitaminy ktore su k dispozicii z potravy a naopak aby bolo nepriepustnym murom pre toxiny, bakterie ktore sa v nom nachadzaju, ale pri jeho poskodeni sa vedia dostat do krvneho obehu a robit zlotu,, urcite teda probiotika, ale tie nie su vsetko, fakt zmenit stravovanie, zasadne,,, inak velmi casto clovek s poskodenou crevnou florou odmieta potraviny ktore by praveze mal prijimat a jedalnicek obmedzi prave na tie nevhodne,, ono to proste chce zmenit cely postoj, ale je to tazke, a na dlho,, pripadne potom je este moznost pockat ako sa to vyvynie same, ale to si myslim ze je nie celkom vhodna volba

sisaha
21. nov 2012

poleva, kamoske treba odpovedat, ze tvoje deti si imunitu postupne chorobami buduju, kdezto ten jej, ked pride do kolektivu, tak ho to este len bude cakat....A vobec by som si tazku hlavu z takychto reci nerobila...

salma22
21. nov 2012

vitamin C (cebion) davas ci...? ved aj vitaminom C sa tvori imunita

kris557
21. nov 2012

Mne povedala detská doktorka, že každý si to niekedy odbije. Ja keď som bola v škôlke často chorá, na ZŠ som mala bez srandy každý mesiac ATB a sesternica tá bola na ATB zasa na strednej škole. Presne ako píše sisaha, ty máš dve deti, ktoré si navzájom dávajú tie bacily. Inak moja malá bola do roka dá sa povedať občas soplavá a potom bola tiež stále chorľavá, tak nás poslalai na alergológiu, od vtedy je na liečbe.Nastúpila do škôky ako 3-ročná, tiež bola dosť často chorá dokonca dostala aj kiahne (ale som rada, že už má po tom) a všeličo iné a teraz musím povedať že sa dosť dlho drží klop-klop-klop aj keď s občasnou nádchou. Bude mať 5 rôčkov. Podľa mňa si už jej telíčko zvyklo na kolektív aj s tými liekmi od alergologičky. Asi jedno s druhým.Inak ja som vždy zostala chorá, keď mal niekto doma nádchu a teraz ako mám malú tak mám pocit, že už aj môj organizmus si zvykol a atb. som nemala už pomaly 2 roky, čo je u mňa rekord.

namornicka
21. nov 2012

Nám pediatrička hovorila, že imunita sa tvorí do 6 rokov, alebo potom do 11 rokov. Podľa mojej skúsenosti školáci už bývajú veľmi málo chorí. Neviem ako sa stravujete, ale ja by som radila obmedziť mlieko, sladkosti, výrobky z bielej múky, do stravy zaradiť viac strukovín, predpokladám že ovocie a zeleninu jete - to je taká všeobecne zaužívaná zdravá vec. By si sa divila koľko mamičiek šupne dieťaťu do ruky v obchode biely rožok, alebo buchtu, potom brumíka, občas pribináčika - taká neškodná klasika, ale moje deti to nedostávajú vôbec, a to už majú dávno preč 5 rokov. Choré bývajú veľmi málo. Ale kým som na toto prišla, staršiemu dieťaťu sa táto klasika ušla a veru bývalo tiež choré. Potom som to stopla, druhé už také nedostáva (občas sa ujde v škôlke, ale to nás nezabije ani nespasí), aj keď kamošky majú a ponúkajú tak poviem nie, my také nejeme, som za blbú ale nevadí. Taktiež otužovanie, obliekať menej, slovenské maminy veľmi babušia, ale to netreba, deti sa hýbu a sú potom spotené. Toto sú také dve zásadné veci čo u mňa fungujú, určite hrá svoju rolu aj genetika. Možno kočky prispejú aj inými skúsenosťami. Umelé vitamíny nedávam, iba ak sú v zime občas nachladnutí kúpim C-čko.

piacere
21. nov 2012

Mne bolo zase na alergológii povedané, že imunita sa vytvára do 2 rokov, že do tej doby nedávajú ani žiadne lieky na jej podporu... takže vidím, že čo lekár, to názor.... ("pekne").
U nás čerstvé ovocie a zelenina nefunguje, nech sa snažím, ako sa snažím (a že sa snažím! 😅 ) Pritom ako úplný drobec s tým nemal žiaden problém, schrúmal mi všetko... dnes uňho funguje už len ohŕňanie nosom nad všetkým (doslova). Takže fungujeme na "umelom" vitamíne C z Dmky. Na 200% u nás fungujú probiotiká (Infant Dophilus), takmer každý deň fľaša bio 😀 šípkového čaju a otužovanie. Žiadne babušenie... včera, keď malo moje dieťa na sebe jesennú vetrovku, tenké riflíky, tenké pančušky a tenkú čapicu.... som videla dieťa, ktoré si vykračovalo v snehuliach, zimnej bunde a otepľovačkách 😕 Som zvedavá, čo bude toto isté dieťa nosiť v zime 😅

A na margo @namornicka .... moje dieťa dostáva (občas) aj biele pečivo, aj brumíka, aj pribináka a teda nemôžem povedať, žeby mu toto spôsobovalo choroby. Ale samozrejme, čo dieťa, to iná skúsenosť. Najdôležitejšie je odsledovať, odskúšať a praktizovať 🙂

alena0305
21. nov 2012

Imunita sa tvorí do 6 rokov a to prekonávaním bežných ochorení. Mne syn kým šiel do škôlky tak bol chorý asi 3krát a iba 1x antibiotiká. Potom týždeň v škôlke a 2 týždne doma sopľavý - teraz mám 5,5 roka a prvý raz ťahá 6 týždňov v škôlke vkuse. Čiže chlapček tvojej kamarátky bude možno chorý po nástupe do kolektívu. Ja som robila maximum - ovocie, zeleninu, 3 hodinové prechádzky - ale do škôlky chodia aj choré a nedoliečené deti - takže až tam dostáva imunita zabrať. Napr. kým je doma jedno dieťa - to väčšinou nie je často choré kým nejde do škôlky - a mladší súrodenec už má smolu v tom, že je chorý hneď odmalička pretože starší mu nosí domov bacile zo škôlky ale potom už to druhé dieťa v škôlke nie je až tak často choré lebo tým,že tých chorôb prekonalo viac má už viacej vybudovanú imunitu. Ale ak majú tvoji potvrdenú oslabenú imunitu tak asi tam bude problém- zrejme budú alebo berú lieky na podporu imunity - deti s oslabenou imunitou bývajú častejšie choré.

minnie55
21. nov 2012

Ja mám dve deti - starší syn má 10 rokov a dokopy bol chorý možno 4x a to začal chodiť do škôlky, keď nemal ešte ani 2 rôčky. proste, má úžasnú imunitu, za čo som nesmierne vďačná. No a náš mladší - teraz má 3 roky a je chorý každú chvíľu.....týždeň v škôlke, týždeň doma a takto fungujeme už od septembra. V dvoch rokoch začal chodiť do škôlky, po 2 mesiacoch sme ho odtiaľ museli vybrať, lebo sme skončili na pneumológii so zápalom pľúc... obe moje deti majú rovnakú stravu - dávam im veľa ovocia, veľa zeleniny, pijú veľa čistej vody, otužujem ich, športujeme a rozdiel medzi nimi, čo sa týka imunity, je obrovský. malý vypil už na litre imunoglukánu, dávam mu pravidelne vit. C a výsledok je nulový. Budúci týždeň ideme na testy na imuno-alergiu, tak som zvedavá, na čo prídu 🙂

simona_simi
27. apr 2023

@poleva Imunita začína v črevách. Sama som to riešila a ak sa ešte stále trápite s imunitou kontaktujte ma 🙂

poleva
autor
27. apr 2023

@simona_simi moji maju uz 12,5 roka a zdravi ako dub💗vyrastli z chorôb

simona_simi
27. apr 2023

@poleva Výborne 🙏😊

poleva
autor
27. apr 2023

@simona_simi ano ...tak ako kazdy vravel, vsetko prejde a aj preslo 🙂