Môže časté užívanie antibiotík u dieťaťa ešte viac znížiť jeho imunitu?

Zodpovedané
4. dec 2022

Dobrý deň,

moja 4-ročná dcéra užíva tento rok už piate antibiotiká. V júli mala zápal pľúc. Potom nasledoval zápal priedušiek, angína a teraz má začínajúci zápal priedušiek. Pri zápale pľúc mala CRP cez 40, pri angíne vyše 60. Teraz sa jej CRP nerobilo. Lekárka ju len počúvala a zistila, že má chytené aj priedušky. Sme objednaní aj na alergo-imunológiu kvôli častým opakovaným infektom.

Môže jej časté užívanie antibiotík ešte viac znížiť imunitu?

Čo nám viete poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam imunoalergolické vyšetrenie. A predtým aj ORL vyšetrenie, aby sa vylúčilo nejaké ložisko v mandliach.

Užívanie antibiotík imunitu nenarúša, ale pomáha telu zvíťaziť nad baktériami. Treba pri nich vždy užívať kvalitné probiotiká a po ochorení dopriať telu regeneráciu - aspoň týždeň doma bez kolektívu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas