Aký je pôrod v Nemecku?

minusko
1. nov 2010

Ahojte budúce alebo už mamičky. Mate niektorá skúsenosti s pôrodom v Nemecku? Mňa to čaká,tak som veľmi zvedavá 🙂 Ďakujem za všetky príspevky. 🙂

riag
1. nov 2010

Ahoj ja zijem vo Svajciarsku a tu som aj rodila.....myslim,ze v Nemecku je to velmi podobne.Nemusis sa nicoho obavat urcite to bude super 😉 Podmienky s SK su nezrovnatelne!

mmmk
2. nov 2010

@minusko Taky bych rekla, ze podminky jsou skvele. Zalezi ale taky samozrejme na porodnici. Ja mela obrovsky stesti, perfektni hebammen, prijemni doktori, nikdo neotravoval a vsichni pomahali. Kamaradka v jine porodnici (na vychode) takove stesti teda nemela. Spis se zeptej, co konkretne chces vedet 😉

jahodka11
7. aug 2011

ahojte, nejake nove skusenosti a rady? 🙂

saska.t
9. aug 2011

tiez som rodila v nemecku a rozhodne prostredie aj starostlivost boli fajn, porodna sala vyzerala ako obyvacka s radiom WC boli samozrejmostou, manzel stale pri mne, porodna sestra bola sice neprijemna, ale velmi skusena odbornicka, presne vedela co robit, Dr sa v zasade len pozerala a dozerala, no ani nemohli zazerat ze "cudzinka" kedze hebame bola polka a Dr. bola indka, ale inak rozhodne lepsie ako na SK alebo CR 😉

jahodka11
17. aug 2011

ahojte, len jedna skusenost?!? 😖

wisinka
29. aug 2011

aj mna to caka v januari,

schnucki
29. aug 2011

ahojik, ja jsem taky rodila v nemecku a byla jsem naprosto spokojena .... sestricky strasne mile, i hebamme na porodnim sale ... manzel mohl byt stale u me ... jak uz tu bylo psano, porodni sal paradni, dokonce i barevny 😀

@jahodka11 zajimalo by te neco konkretne?

jahodka11
29. aug 2011

@schnucki dakujem🙂 prosim ta a vedia po anglicky? ja mam stres, viem len po anglicky, MM vie aj po nmecky, ale na kontroly so mnou chodit nebude, porod nejako zvladnem..neviem, preco sa bojim, ze s ku mne budu chovat menej "dobre, kedze nie som nemka....ako dlho si po porode v nemocnici?
starostlivost pediatrov? funguje to ako u nas? pravidelne kontroly? a co sa tyka poplatkov, staci, ze MM bude poisteny a spadame pod neho aj ja detmi? dakujeem 🙂

schnucki
29. aug 2011

@jahodka11 ja si myslim ze s anglictinou nebude problem 🙂 ... tady se anglictina uci jako u nas nemcina ve skolach, jako prvni jazyk a znam pani co se mnou chodi na cviceni a mluvi prevazne anglicky a nikdo s tim nema problem 🙂

ja si pamatuju ze malou zkontrolovali hnedka na porodnim sale, dve hodky tam lezis nez te odvezou na pokoj, asi aby jsi mela klid na male, se mnou tam byl i mm ... ja jsem sla po trech dnech domu, to malu znova kontrolovali a pak jsme meli kontrolu uz u detskeho, dostanes takovy sesitek kde jsou kontroly napsany, podivam se a napisu ti jak jsou ....

pokud nejsou nejake komplikace jde se po trech dnech domu, pokud by jsi ale chtela muzes jit par hodim po porodu, na vlastni zadost, to pak k tobe domu chodi hebamme ....

ja jsem s malou taky pijistena u manzela, rodinne pojisteni a zadny problem s tim neni ... je pojisteny tady v nemecku doufam ....

jahodka11
29. aug 2011

@schnucki jeeej dakujem, tak ako vidim, nakoniec budem viac spokojna, ako u nas doma 😉 a s tym cvicenim si ma potesila, chcela by som chodit a keby to bolo v anglictine, porozumiem, co mam robit, lebo ja a nemcina... 🙂
a na matersku mam narok? ked pracovat bude len manzel a trvaly pobyt si nechame tu na sk...ano, maznel bude poisteny v nemecku... 🙂

kalimist
29. aug 2011

Ahoj . Vedel by mi niekto poradiť ako to je s vybavovaním príspevkov a príplatkov k príspevkom a vlastne všetkými dávkami keď materskú dostávam zo Slovenska a poisťovňu si platím v nemecku a tu aj budem rodiť ?
A na aké dávky mám nárok zo slovenska popr. z nemecka ?

kapokapo
31. júl 2012

@jahodka11 ahoj, chcem sa opytat ako to teda je, ak rodis v nemecku, ak tam pracuje manzel a ja som na slovensku...

jahodka11
31. júl 2012

@kapokapo -vsetko bolo ok,ale mame narok iba na rodicovsky prispevok.u nas je to cca 20eur, tu 180eur mesacne 🙂

kapokapo
31. júl 2012

@jahodka11 dakujem, teda ak ja pracuejm na slovensku a manzel v nemecku, mozem tam bez problemov rodit? ake su poplatky? a este sa chcem opytat, ako je to po porode, kam sa chodi s babatkom a taktiez ja na kontorlu a tak.... ak by som napr. chcela pendlovat medzi DE a SK.... dakujem za pomoc....

anjelicek26
31. júl 2012

@kapokapo - mas uz vybavene zdravotne poistenie v nemecku? Ak nie, tak rychlo to ries... nemozes zo zakona byt poistena v dvoch krajinach eu, takze v jednej krajine - slvoensko predpokladam - budes musiet zrusit a manzel ta prihlasit do rodinnej poistky ku sebe, len to musi spravit najneskor do 25.tyzdna a aj vtedy uz budu mudrovat, ze tehulku nepoistia. Takze pozor na to. Porod nie je sranda financne...

kapokapo
31. júl 2012

@anjelicek26 dakujem , no ja pracujem na slovensku, takze urcite este budem musiet byt poistena tu... ja mam info teda, ze to nema byt problem.... hmmmm.... zistime....ja mam info ze v nemecku by som spadala pod manzelovu poistku a ze na slovensku normalne mozem ostat poistena.... tak neviem,,, nejake komplikovane, asi ostanem predsa na slovensku rodit...

anjelicek26
31. júl 2012

@kapokapo - v dvoch krajinach eu nesmies mat zdravotne poistenie, aj s tym robia problem. Ak by si spadala pod manzelovu poistku, tak sa tam musis prehlasit teraz. A ano, je to riadne komplikovane, ja som preto dcerku tiez sla odrodit na Slovensko 😖 Maly je rodeny anglican. Hadam tretie sa nam podari odrodit doma v Nemecku 😀 😀

kapokapo
31. júl 2012

@anjelicek26 juuuj, skoda .... ja budem do decembra robit, tak som si myslela ze potom nabehenm uz do DE a bude 😀

miska1992
31. júl 2012

Ahojte, kamoška tam rodila a veľmi si pochvalovala 🙂

anjelicek26
31. júl 2012

@kapokapo - hehe urcite nie, ten 25tt je tam hranicny pri prijimani do poistovne. A teda to by si na slovensku do tej doby musela naopak platit vsetky vysetrenia sama a to neni malo, nehovoriac o nejakych komplikaciach, kedy by si musela ist do nemocky. Som ta asi moc nepotesila, co... ako mozes to risknut a dat sa poistit v oboch krajinach, ale udajne to maju uz prepojene a ak to zistia, daju ti vsetko doplatit 😖

jahodka11
31. júl 2012

@kapokapo -moj manzel je riadne poistenyy a my s detmi tiez..mame normalne poistenie,tu na sk som musela zrusit. prihlasila som sa 9.1. a rodila som 29.3. a nikto s tym nemal problem...naozaj..tak neviem,ci sme mali len stastie...
a nemozem si vynachvalit ich starostlivost a vsetko...naozaj 🙂 platila som 10eur, tu sa plati si za kvartal 10eur 🙂
kontroly u detskeho lekara su raz mesacne..my sme zatial boli 2x, najblizsie az 9.8., hebamme odporucam, chodi k tebe domov,poradi, ukaze kupanie...kedze je to tvoje prve babo,podla mna sa ti zide 🙂 ale povinna nie je 🙂

alice107
31. júl 2012

@kapokapo ty kedze pracujes na sk tak musis byt zo zakona poistena na sk.a teda nemozes byt poistena na rodinne poistenie v de z manzelovej poistky.to iste by si nemohla ani ked by si napriklad pracovala v de.vzdy mozes byt poistena len raz ramci eu.
takze ti doporucujem rodit na sk pretoze v de by si musela vykon platit.mas sice eu poistku z sk pre pripad nutneho osetrenia v zahranici.ale ide len o nutne pripady.to by si musela nahle rodit alebo mat nejake komplikacie aby ti to prepatila sk poistovna v de.

@anjelicek26 tvoj maly je narodeny v anglicku.ale nie anglican. 😉 pretoze ani jeden z vas rodicov nema anglicke obcianstvo a maly dlhorocny trvaly pobyt.

kapokapo
31. júl 2012

@alice107 ahoj, dakujem za info...

@jahodka11 takze ty vravis ze to nie je komlikovane ? ja by som mala nastupit na matersku koncom decembra a rodt 17.02....

jahodka11
31. júl 2012

@kapokapo -najlepsie by bolo,keby sa tam tvoj MM isiel opytat,co oni na to... 🙂

alice107
31. júl 2012

@kapokapo rado sa stalo. 🙂. este dodam,ze kedze ty pracujes, ak pokial pp trva musis byt na sk povinne poistena.a ak by sa ti pp skoncil,tak ak mas tp na uzemi sk a nie si dlhodobo v zahranici/viac ako 6 po sebe nasledujucich mesiacov/ musis byt povinne poistena na sk.
takze aj ked by si mala pp ukonceny pokial nemas dlhodoby pobyt v de alebo tam tp,tak musis byt poistena na sk.

kapokapo
1. aug 2012

@alice107 dakujem....

dossy
30. aug 2012

zdravim , maaaam strasny problem a kedze tu o tom citam tak mi hadam niektora z vas pomoze. Moja situacia je trochu komplikovanejsia ... moj priatel je nemec, zijeme v nemecku , neda sa mi k nemu pripojistit lebo ma sukromnu poistovnu . Ja mam normalnu slovensku, V novembri mam termin porodu , CHcem rodit v nemecku . Ide to aj cez VZP ??? Doteraz mi preplacaju vsetko . Prosim poradte ???

sima1989
19. máj 2017

Ahojte!A vedel by mi niekto povedat aj kolko taky porod stoji v De ? 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre