Aký je rozdiel medzo Epiduralom a Spinalom?

dadak
27. okt 2006

ahojte baby, neviete aky je rozdiel medzi spinalom a epiduralom? Mne odporucila lekarka spinal.. Ale neviem...

mracik
27. okt 2006

Ideš rodiť cisárom?

dadak
autor
27. okt 2006

Nie nejdem, ale chcela by som...Prvy porod som mala v pohode, prirodzeny, ale zasivali ma 2 hodiny , sadnut som si nemohla 4 mesiace a sex s manzelom rok. Tak ma to bolelo. Este i teraz to niekedy citim..

mracik
27. okt 2006

Malinký bol veľký?

Inak na túto tému by skôr vedel môj muž - on pichá spinály, skúsim sa popýtať aký má na to názor, potom sa ozvem

tessa
27. okt 2006

dadak,
epi sa dava pri prirodzenom porode, ale aj pri cisaraku...ale spinal je len pri cisaraku...Mne ho davali, lebo som nestihla este EPI mat a skomplikovala sa situacia a museli mi maleho rychlo vybrat cisarakom...
Ale ti poviem, ak ta nik neupozorni, ze po spinali si nesmies dvihat 12hod hlavu, tak dopadnes ako ja..3dni ukrutna bolest...svetlo mi vadilo...proste hroza 😒

dadak
autor
27. okt 2006

Potom preco lekarka odporuca spinal viac nez epidural? Ja uz neviem. Tolko som citala o tom vsetkom, ze uz mam chaos. Kazdy pise nieco ine..

dadak
autor
27. okt 2006

Mracik, dakujem, bola by si zlata. a ty ides ako rodit? ci si sa este nerozhodla?

mracik
27. okt 2006

Neviem, čím to je, ale gynekológovia majú radšej epi a anesteziológovia spinál, aspoň u nás to tak je...

nera
27. okt 2006

Ja som mala spinal, no mala som super lekára a aj anesteziolog bol Super, všetko mi hovoril čo bude robiť.Fakt bol veľmi dobrý

dadak
autor
27. okt 2006

Vraj po epidurale nechavaju este kater 5 dni, takze nemas take bolesti. a v spinali nie? Epidural pichaju do chrbta a kde spinal?

grettka
27. okt 2006

dadak
toto bolo pred par tyzdnami v sobotnajsej pravde... odpoved lekarky:
Pri epidurálnej analgézii (EDA) sa zavádza cez špeciálnu ihlu tenký katéter (plastová cievka) do oblasti medzi druhým a tretím, prípadne tretím a štvrtým bedrovým stavcom. Cezeň sa v potrebných intervaloch vpravuje do oblasti tzv. epidurálneho priestoru v chrbtici presne vypočítaná dávka látky, ktorá prerušíprenos bolestivých vzruchov z maternice. Dávka je rovnaká pre všetky rodičky bez ohľadu na ich hmotnosť, a keďže každá žena je individualita, má rozdielny prah bolesti, lokálneho prekrvenia aj intenzity sťahov maternice pri pôrode, epidurálna analgézia nemusí vyradiť úplne všetku bolesť. Rozhodne však žene uľaví. Činnosť maternice analgézia nijako neovplyvní, pôrod plynule pokračuje, rodička môže chodiťa môže tlačiť.
Spinálna anestézia sa pichá podobným spôsobom ako epidurálna analgézia či anestézia, ale prepichne sa tvrdá blana oddeľujúca epidurálny priestor od spinálneho. Rodičke sa teda znecitlivícelá dolná časť tela, nemôže sa hýbať a nemôže ani tlačiť. Je to šetrnejšie ako narkóza a zatiaľčo epidurál začne účinkovať až v priebehu pol hodiny, spinál užo päť minút. Nežiaducim účinkom spinálnej anestézie môže byť tzv. postpunkčná bolesť hlavy, ak pretrváva, dá sa tiež riešiť. Po epidurálnej analgézii ani anestézii sa bolesť hlavy nevyskytuje.

nera
27. okt 2006

Ešte by som k tomu dodala, že tá bolesť hlavy v mojom prípade nebola. Bolesť bola, ale to je normálne totiž keď postupne prestávala injekcia pôsobiť a začali sa cítiť nohy, začala sa pociťovať aj bolesť spôsobená rezom.
Tá bolesť hlavy môže prísť vtedy keď sa otáčate alebo dvíhate hlavu. Mňa anestezioog(bol fakt veľmi zlatý) upozornil, že najlepšie by bolo vydržať 24hod. v jednej polohe. Ináč dôjdu bolesti hlavy.

melory
27. okt 2006

mna po epiduralke strasne bolela hlava ale nelutujem a dam si ju zas.

fafa
27. okt 2006

Ja som mala spinal pri cisarskom a odporucili mi pit vela tekutin, aby som predisla bolestiam hlavy. A aj s tym pohybom je to pravda. Ale mna nastastie hlava potom nebolela.

daniela1977
29. okt 2006

Ahoj Dadak.Ja mam synceka a tiez som to nemala lahke a to som mala popredu vybaveneho lekara.Bola velmi dotrhana z vnutra museli ma zasivat dvaja lekary.Viem ze to nie je nic moc ked si nemozes ani sadnut ale preco nechces rodit prirodzene.Ja som sa bala si dat napr. epiduralku kedze podpisujes papier keby nahodou nieco.Viem ze sa bojis a vies co ta caka ako druhorodicku ale v tom vidim aj vyhody i ked ja som sa ako prvorodicka vobec nebala.Asi to bude tym, ze som si nepripustala ze by sa mohlo stat nieco zle.Ale jedno viem urcite uz nikdy nic dohodnute a treba tomu nechat volny priebeh je to urcite lepsie ako ked ta napichaju.Pokial nemas vazny dovot okrem toho pretrpeneho prveho porodu mala by si si to este premysliet a mysli na to ze ten druhy porot bude ovela lepsi ale i tak si myslim ze pohlad na ten maly uzlicek stal i za tie bolesti.Drzim palce 🙂

lolipop
2. nov 2006

daniela bude to asi blba otazka 😕 ale ked naozaj to nevieeeeeeeeeeem

co sa ti dotrhalo z vnutra?

aktak
3. nov 2006

dadaka to si mala taky tazky porod ze ta dlho zasivali? a stm sexom to myslis vazne? to muselo byt neprijemne, pre vas oboch

mitinka
3. nov 2006

epi je lepsia neboli hlava ale podmienka je ze musis stale vela pit!!!a ked poprosis a zacvakas 2500sk tak ti ju necha aj pocas noci aby si necitila tu najvacsiu bolest!!!po spi boli otrasne hlava a niekedy sa nemozes postavit lebo sa ti toci!!aspon tak mi to vysvetlil muz ktory robi na ARO-anesteziologickom-resuscitacnom oddeleni!!!tak mne vybavil lekara aj mi to zadarmo pichol aj som to mala po celu noc ale ja som mala cisara.no ale vies na kazdeho posobi inak aj nieco ine.ale na 100% odporucuju epi!! 🙂

lindda
24. nov 2006

Cafte tehulky a maminky ja mam termin koncom februara a chcem si dat epi som dost citliva na bolest proste za to nemozem strach je vacsi ☹
chcem sa opytat, ze kolko to vlastne stoji??budem rodit na kramaroch dakujem

ninocka
24. nov 2006

lindda 2500sk

lindda
25. nov 2006

ninocka dakujem 🙂

nezabudka84
26. nov 2006

Melory, hlava ta bolela s najväcsou pravdepodobnostou preto, lebo ti zle pichli epidural a prepichli ti taky obal okolo miechy.

Spinal aj epidural sa pichaju do chrbta a rozdiel je asi taky, ze po spinale si necitis od pasa dole asi 3-4 hodiny, mas znecitliveny aj zvierac na mechuri aj konecniku a moze sa stat, ze si lezis na postewli a moze ti sam odtekat moc.Musis lezat az do vecera a bolesti sa pomaly vracaju.Keby si chcela zmiernit bolest, tak by ti museli pichnut injekciu do zadku.Epidural ma vyhodu v tom, ze akonahle ti pichnu epidural, mozes dalej chodit, pricom pri spinali ti do 10min strpnu a zacnes v nich mat citlivost az vecer, epidural ti blokuje bolest a citlivost zvieracov ti ostava.Ked prichadzaju bolesti, tak ti do toho epiduralu mozu dopichnut lieky.Inac komplikacie su priblizne rovnake, je to predsa len pichanie do chrbta, resp. blizko k mieche...

mitinka
26. nov 2006

nezabudka ma 100%pravdu je to tak a ani po epi ani po spinalke nesmies 12hodin mat vyvysenu hlavu bolel ma cely clovek ani pohnut som sa nemohla a chrbtica v prdeli lezat tak 12h a este do rana sa nepostavit len lezat na chrbte!!!!!!otras!!!!!na dnesny moderny svet uz mohli vymysliet nieco ine!!!!!

katrin
27. nov 2006

Ja som rodila pred dvoma týždňami pomocou spinálnej anelgézy cisárskym rezom. Môžem povedať, že popritom všetkom, čo som si odtrpela predtým, bol ten cisársky prechádzka ružovou záhradou 😎 Doktor, ktorý mi pichal spinál mi hovoril, že je to to najlepšie, čo som pre svoje deti mohla ešte pred narodením urobiť. Pretože - pokiaľ rodíte cisárskym v celkovej anelgéze a hlavne dvojičky, tak ako ja , dieťa dostane presne tú istú dávku uspávacieho lieku ako vy a narodí sa prispaté, občas sa stáva, že ho musia aj kriesiť 😒 Pri spinále umŕtvia vás, dieťa nedostane žiadnu dávku uspávacieho prostriedku. Ďalej, mala som nacievkovaný močový mechúr.

Nevýhoda je naozaj v tom, že musíte ležať 24hodín vodorovnej polohe. Nohy si začnete cítiť cca po 2-3 hodinách od operácie. Ale aj tak, pre mňa bol hnací motor na to, aby som vstala z postele a začala chodiť to, že som si deti pri pôrode nevidela. Videla som ich naživo až v utorok doobeda (rodila som v nedeľu večer). Takže, najlepšia motivácia sú tie deti, čo sa vám narodia, vtedy zabudnete na všetko, čo bolo predtým, na bolesti som zvysoka kašľala 😵 😵 😵 😵

Baby, nebojte sa toho, keď uvidíte svoje dieťa, na všetko zabudnete 😵

vavka33
27. nov 2006

Ja tiez rozmyslam,ci si dam zaviest pri porode epiduralku/spinal urcite nie,podla toho co o tom pisete/?len sa neviem rozhodnut.Ked som uz vydrzala prvy narocny porod bez toho,tak snad zmaknem aj ten druhy 😖 ,ale zas preco si trosku neulavit od bolesti ked sa da.....asi zalezi od toho,ako dlho to bude trvat,len by som chcela vediet,ake to je pri samotnom tlaceni,lebo par zien vravelo,ze ked maju epi,nevedia kedy tlacit,lebo necitia kontrakcie,tak ak mate niektora skusenost,prosim napiste 🙂

katrin
27. nov 2006

baby, myslím, že spinál sa pichá len pri cisárskych rezoch 😲 epi aj pri normálnych pôrodoch - práve preto, že začína účinkovať neskôr a môžeš pri tom aj chodiť. Akurát, pri epi ti trčí z chrbta cievka, do ktorej ti tú anestézu pichajú a pri spinále nie, to ti pichnú a ihlu vytiahnu

vavka33
27. nov 2006

Aj ja si myslim,lebo nikto nikdy nevravel o spinali pri klasickom porode,vzdy spominali len epi.Hm,mozno to niekto objasni

katrin
27. nov 2006

vavka, spinál ťa umŕtvi celkom - nemôžeš tlačiť, preto sa to nepichá pri klasickom pôrode. Proste, dieťa by si nevytlačila. Takže, pri klasickom pôrode len epi 😉

vavka33
27. nov 2006

Tak take umrtvenie by som potrebovala,nech necitim tie bolesti,len co potom malinka 😵 Aj ked pri nej som uz potom ani moc netlacila,uz sla sama.
No mam cas si tu epi rozmysliet.

katyd
27. nov 2006

Áno, súhlasím s katrin. Tiež som ešte nepočula, že by pri klasickom pôrode pichli spinálku. To nezvyknú robiť. Nič by si necítila.

nezabudka84
27. nov 2006

Ahojte babulky, este nech vam to trosku objasnim, epidural je take nieco ako ked ste v nemocnici a potrebuju vam dat infuzie a aby vas zakazdym nepichali, tak vam daju taku hadicku do ruky, vola sa to kanyla.Tak to iste vam daju do chrbta.Do tej hadicky vam mozu dat analgetika, cize lieky proti bolesti, alebo anesteziologika, co su lieky na umrtvenie, ako ked u zubara.Mozu vam dat aj oboje naraz.Pri spinaly vam jednorazovo vpichnu lieky na umrtvenie.
Epidural sa dava koli tomu, aby zenu tie kontrakcie velmi nevycerpali a aby vladali tlacit.Pri samotnom porode, teda pri tlaceni bolest citite, ale vladzete tlacit.Stava sa, ze zeny bez epiduralu su velmi vycerpane od kontrakcii a ked treba tlacit tak su tak unavene, ze musi na rodicku doslova skocit sestricka, teda na brucho a babatko vytlacit.Je to dost brutal.
A hlava ozaj boli z toho, ze zena skor vstane ako ma.Ono sa musi vyrovnat hladina takej tekutiny, ktoru mame okolo mozgu a miechy.To je zase na dlhsie rozpravanie. 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre