Je cisársky rez taký strašný ako čítam?

ivula20
17. nov 2012

Ahojte..chcem sa spyytat som v 39 tyzdni a mam naplanovanyy cisarsky rez... :/ a mam z toho stres ... je to velmi take hrozneee ako pocuvam a citam z kazdej strany?

katkalubkova
17. nov 2012

Presne ako Ti radia zeny hore, necitaj a nepocuvaj porodne story o tom, ake to bolo hrozne. Ja som mala sekciu neplanovanu. Porod mi vyvolavali od stvrtku a az v pondelok bol cisarsky. Je dobre, ked je sekcia naplanovana, bud spokojna, viem o com pisem! Nie je to vobec taky strasiak! Prvy den je narocny a aj druhy, ako po operacii, myslim, ze po klasickom to nie je asi o nic lahsie! Ja som mala velke babo, teraz ked sa divam na jazvu aj pred tym, asi si doktor makol. Maly bol do 10tich minut, ak nies skor na svete, mal 3950g, bol obrovsky 54cm. Manzel cakal pred oper. salou. Bola som uspata uplne, myslim, ze je to lepsie. Ja som sa tak donervovala, bala som sa porodu, a bala som sa klasickeho, sekcie ani nie! Vsetko je tak ako ma byt, po sekcii budes mat narocnejsie kojenia, kym si babatko ulozis, kym sa otocis. Sekciu som mala v pondelok v sobotu ma pustili domov. Nik mi nepomahal, svokra mi pomohla maleho okupat druhy den po prichode. A vsetko som zvladala sama, fungovala som uplne normalne, bez pomoci, manzel mal sice dovolenku, ale bola som tak ciperna, ze ho rano cakali ranajky na stole 🙂. Ziadna hroza to nebola, a mala som velke obavy! Drzim palce, ak Ti mozem poradit... k tomu kojeniu, je trosku narocnejsie, ako pri klasike, skus si masirovat bradavky po sprchovani, teplym uterakom ä uz pred porodom ) aby sa babatku lepsie pilo, aj pre Teba to bude lahsie...
Mna caka porod o 7 mesiacov, a nemam z toho taku hrozu ako pred tym. Skor myslim na male, aby bolo v poriadku. Vela stastia, budes na to dlho spominat, ja mam krasne spomienky! Drzkaj sa.

nili
17. nov 2012

Mala som uplnu narkozu, prvy den to bolelo, ale nic strasne, ako to niektore opisuju. Ja si myslim, ze prirodzeny porod boli viacej, aspon ja som druhy den sama vstala, zacala chodit kym mamicky po prirodzenom porode si len tahali nohy. Avsak vela zavisi aj od toho, kolko bolesti znesies. Podla mna sekcia je mensie riziko pre dietatko, nemoze sa zaseknut a pod. Vela stastia, Pohlad na dietatko ti pomoze zabudnut na bolest.

monika15
18. nov 2012

@ivula20

ABSOLUTNA HLUPOST.... NIC UZ NECITAJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ANO nebudem klamat ihla do chrbta neni nic moc... ale to je malickost..... to vydrzis..... a potom 20 min a mas dieta von a uz ta tlacia s dietatom na krku do izby 🙂))))

drzim palce... moja rada NIC NECITAJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10linduska10
18. nov 2012

ja som rodila dcéru prirodzene a syna sekciou pri úplnej narkóze bez plánovania a podľa môjho porovnania radšej 10krát normálne ako rez sekciou po zobudení som mala strašné bolesti ktoré sa nedali vydržať ale zhruba do 3min to už bolo v pohode keď začala tiecť infuzka od bolesti človek si nemôže ani odkašlať ani zasmiať a nedaj bože kýchnuť pri tom je tiež strašná bolesť človek sa za žiadnych okolností sám neposadí tomu neuverím ani keby čo bolo skúšala som to ale jednoducho sa to nedá a nie som nejaká citlivka na bolesť a preto automaticky chodí sestrička na druhí deň ktorá pomáha posadiť sa a prípadne aj osprchovať to posadenie je tiež strašné ale potom keď sa človek rozhýbe tak je to v pohode potom sa to už dá ale bolesť som cítila ešte aj 3 týždne po pôrode ale to sa už dáááá . .. a ak môžem poradiť odporúčam si pribaliť aj novalgin 5OO ktorý nám dávali od bolesti a ktorý som si dala potom priniesť manželom lebo sestričky ledva dali niečo navyše teda aspoň u nás v nemocke ... ale má to aj svoju výhodu človek o ničom nevie a je to aj oveľa bezpečnejšie ako prirodzený pôrod a kvôli tým krpcom sa to dá vydržať keď sa teraz pozriem na malého ako sladko spinká tak stála tá bolesť za to 🙂))) a keď sa na to pozerám z odstupom času tak to nebolo až také strašné a kvôli takému bábatku by som išla určite zas......takže sa dopredu nestresuj a pomysli si na to krásne bábo čo máš teraz v brušku a zachvíločku budeš držať vo svojom náručí a hneď bude po bolesti

radlinka
18. nov 2012

@ivula20 neboj nie je, budes v pohode, mysli pozitivne a vsetko dobre dopadne. Ak sa obavas, tak informuj porodnika, ze si ziadas uplnu narkozu, ak nechces epidural, pripadne mas z toho stresy, ktore zbytocne nahanas citanim informaciu a browsovanim po nete. Vsetko zvladnes, nie je to ziadna tragedia....ja som bola max. spokojna a v pohode 😉 K tomu som si naramne oddychla a starali sa o nas ako v bavlnke. 😉

gloria9
18. nov 2012

ahoj ja som rodila cisarským a uplne v pohode na druhy den som behala a bola som pri vedomí žiadna katastrofa na sal som isla o 7 30 a o 7 54 sa narodil Lukáško takže žiadna katastrofa zasili ma dali na jisku 24 hodin a potom na izbu kde uz ma cakal malicky teraz ani neviem ze som rodila cisarským keby že si mam vybrat tak urcite cisarsky ziadne bolesti pri mocení pohodicka sprcha kludne som si sadla lahla a tie co robili normalne tak tam len ujukali ake bolesti maju lahali na bok ani sadnut si nevedeli jedna tam robila 14 hodin mna by porazilo a vtych bolestiach bola totalne unavena nevladna vycerpana a povedala ze uz nikdy viac. Takze podla mna bud rada ze cisarsky

daniela02
18. nov 2012

Rodila som tak d akrat a som rada, z postele som vstavala postupne uz po 12 hodinach,bolesti boli len ked odznela infuka ale nasadili hned novu, dostvas ju zhuba den az dva, potom uz len obycajny paralen alebo novalgin, cisarsky a rekonvalescencia po nom je v tvojich rukach, treba vela pit, a pistavit sa cim skor a zacat chodit, ked sa rozhybes je to uplne ok, ja som po troch dnoch uz nebrala nic ani len ten paralen v pohode som sedela, lezala aj kojila

taminka2011
18. nov 2012

Moja rada je tiež - nič už nečítaj a nestresuj. Bábänko potrebuje kľud. Ja som rodila sekciou po 5 dňoch vyvolávačiek. Teda jeden deň medzi tým bola prestávka. Jedine ten vpich bol trošku nepríjemný.Po sekcii som bola hrdinka, že nechcem nič od bolesti ale potom som to vzdala a vypýtala som si. Ale inak v pohode, nebolo to nič strašné. S malou mi pri kúpaní pomáhal prvý týždeň manžel. A ako ti už kočky písali zameraj sa viac na kojenie lebo mne sa neskoro spustilo mlieko, malá nepriberala, chodila som na prevažovanie a tak som ju začala prikrmovať umelým.
Tak držím palce a NESTRESOVAŤ.

hastrmistr
18. nov 2012

ja som bola po 2dnoch fit,zeny co rodili normalne nemohli sediet ,na wc ist... a mne zavideli ako mi je fajn ze nemam problemy,
som druhy krat tehotna a nad inym sposobom nerozmyslam rodit ako cisarskym....
drzim palce 😀

zuzka1008
18. nov 2012

ja som rodila prirodzene, bola som čochvila fit, naopak ženy po cisarskom sa na izbe stazovali .... asi je to individualne, ale dobrovolne by som si ho nezvolila

tralalalalalalala
18. nov 2012

Aj ja som mala sekciu, bala som sa velmi, ale nebolo to take strasne, poriadne bolesti trvaju len dva dni, a kazdy dalsi den som citila o vela menej bolesti... a po 10 dnoch som bola fit, uz to zabolelo len pri nespravnom pohybe. Neviem to porovnat, ale sama by som si cisrasky nevyberala....podla mna, ak sa da rodit prirodzene, je to lepsie pre kazdu zenu. A ak sa neda, prezijeme aj cisarsky.

fomarik
18. nov 2012

pre mna to bol horor. komplikácie mám doteraz. ale ty to možeš prežiť uplne v pohodičke. 🙂

huxy
18. nov 2012

keď mi týždeň pred pôrodom doktorka povedala,že podľa nej sa môj pôrod bude riešiť sekciou,tak som tiež mala určité obavy.a ešte väčšie,keď mi povedala,že to väčšinou robia len v čiastočnej anestéze.v pôrodnici kde som rodila si nemôžeš vybrať,akú anestézu chceš.celkovú robia len v akútnych prípadoch.no nakoniec ma upokojila viac menej moja mamina,ktorá aj mňa aj brata rodila cisárskym.
samotný cisársky nebol nakoniec až taký zlý.aj keď musím priznať,že keď mi už konečne pichli anestézu /čo bolo dosť komplikované,pretože som sa nevedela poriadne "sklbčiť" kvôli brušisku,tak mi prišlo trochu nevoľno.nie na zvracanie,ale skôr na odpadnutie.som v tomto dosť citlivá,keď si predstavím určité nepríjemné veci,tak mi príde zle.no ale medzitým museli odrodiť akútny cisarák,čiže ja som čakala,a v tom čase som sa dosť upokojila.po cisárskom som na stole dokonca aj kúsok zadriemala od vyčerpania,nedostatku spánku a tak.na izbe,keď už anestéza prestávala účinkovať,začala som mať dosť bolesti.no hneď mi potom sestrička niečo pichla.niekoľko dní to dosť bolelo,ale prežila som.a musím podotknúť,že si myslím,že môj prah bolesti je dosť nízky.čiže keď som to v pohode prežila ja,tak určite aj ty.síce som možno ešte týždeň doma sa pohybovala ako robot,no všetko som si okolo malej robila ja,každým dňom sa to len zlepšovalo.zvládla som to,a určite zvládneš aj ty.

kemonka
18. nov 2012

ja som mala cisársky a nemala som žiadné problémy, ja si len chválim. Záleží asi aj od doktora ako si spraví svoju robotu. Za týždeň som bola fit

katustek7
18. nov 2012

v dnešnej dobe si skôr ženy volia samé cisarsky ako jednoduchšiu variantu porodiť... výhody a nevýhody sú z každej strany rovnako i komplikácie, a pri cisárskom je to hlavne o strachu, pretože bolesti sú v oboch prípadoch rovnaké a komplikácie môžu nastať v oboch prípadoch predsa... napriek tomu, neviem prečo ale veeeľa žien ktoré poznám si dobrovoľne zvolili cisársky ako jednoduchšiu variantu porodiť...tak asi by som sa neobávala, ale ani by som si ho dobrovoľne nevybrala. Mala som síce komplikovaný pôrod, ale rodiť ešte raz tak rovnako touto cestou...

slavka034
18. nov 2012

tiež mám za sebou spontánny pôrod (pred 16 rokmi) a pôrod sekciou takže viem porovnať.. 😀 😀 😀 😀 síce prvýkrát som rodila dávno pradávno už sa človek pomaličky ani nepamätá na detaily len viem že som bola hroozne vyčerpaná a ledva ledva som to zvládla.. 😀 😀 😀 ale zvládla...fit som bola asi až po 2 týždňoch...
pôrod sekciou si neviem vynachváliť..na sálu som išla v maximálnej pohodičke úplne kľudná a po pichnutí spinálky bola malinká o 5 minút na svete..a videla som ju hneď po vybratí z bruška krásny pocit aj slzičky šťastia mi vyšli.. 🙂 🙂 🙂 celý čas sme kecali s anesteziologičkou vravela mi " čo sa tam dole" deje..po ukončení sekcie sa pekne pán doktor poďakoval za spoluprácu a trpezlivosť))))
na RES-ke kde sa leží 24 hod. po sekcii opäť krásny čas aj keď strávený na chrbte čo ja moc nemusím))...no žiadne velikánske bolesti
s rodinou a známymi som pretelefonovala snáď celý ten čas))))....len som sa nevedela dočkať kedy ten môj pokladík uvidím a sestričku som otravovala že už chcem ísť na izbu 😀 😀 😀 😀
24 hodín po sekcii som už behala ako srnka aj s malinkou na rukách absolvovala návštevy 😀 😀 😀
ešte som bola nešťastná že mi ju na noc berú 😀 😀
a 6 dní po sekcii už som doma upratovala bytík pretože "naši" ho neprerobili tak ako sa môjmu srdiečku žiadalo))...

danusskaaa
18. nov 2012

Ivulik, nech je to akokolvek bolestive stoji to za to!!! ver tomu, ani sekundu nebudes lutovat, ked budes to male drzat v naruci. niekedy je to horsie, niekedy fajn... vsetko zalezi na zene. ja som si odtrpela 6hodin porodnych bolesti a boli ovela horsie, ako potom rekonvalescencia po cisaraku. budes si musiat zvyknut na trosku obmedzeny pohyb, ale to prejde!!!

smou
18. nov 2012

Vsetko je strasne individualne a predovsetkym o psychike. Mala som rizikove tehotenstvo, ktore ma stalo kopec nervov a tak som porod absolutne neriesila, ci normal alebo sekcia. Brala som to tak, ze je jedno akym sposobom, len nech je stuplik uz na svete a predovsetkym v poriadku. Takze ked som nakoniec napriek tvrdohlavej snahe lekarov o normalny porod rodila cisarkym (so spinalkou), vsetko prebehlo bez komplikacii a na 3 den som behala po nemocnicnych chodbach jak keby sa nic nedialo, bez akychkolvek bolesti. Samozrejme, prveho jeden a pol dna po sekcii boli bolesti. No vedela som, ze treba chodit, chodit, chodit a nakoniec bolesti sa doslovne rozchodili 😀 Moja rada podla skusenosti je neupnut sa na jednu moznost, brat to ako pride a predovsetkym sa nestresovat! Potom bude vsetko v pohode 😀 😀 😀

lucina7
18. nov 2012

ja som išla cisárskym a išla by som znova aj 10x ako normálne. 😀

lenka268
18. nov 2012

Keby som si mohla druhykrat vybrat vyberiem si cisarsky, prvy bol nutny, maly mal 4430 g takze preto. Pocas operacie som sa rozpravala s doktorom, po 10 hodinach ma postavili, bolelo to samozrejme, take 4 dni boli pre mna najhorsie, ale potom to uz bolo stale lepsie a lepsie. Kazdy ma iny prach bolesti takze to inak znasa ale ked som pocula holku ako strasne kricala od bolesti lebo mala ist tiez na cisarsky ale jej uz odtiekla plodovka a nestihli ju pripravit tak ti poviem plakala som s nou a to ma pripravoli na sekciu vo vedlajsej miestnosti. kazdy ma na to svoj nazor, moj je ten, ak by sme mali este druhe dieta co neplanujem, rada by som isla opat sekciou. Takisto som sa bala a velmi je to normalne. 😉

mukiii007
18. nov 2012

@ivula20 bolesť je u každého iná... ja som napr. na druhý deň fungovala úplne normálne, síce bolesť som pociťovala, no nepripúšťala som si ju. ono to je tak, že čím skôr sa začneš hýbať, tým skôr budeš fit, aspoň mne sa to osvedčilo. na 4. deň keď som išla domov, som ledva cítila nejakú bolesť.

kvetinka211
18. nov 2012

@ivula20 ahoj, ked mas planovany tak je to vraj ovela vacsia pohoda nez ked sa robi narychlo neplanovane ... celkovo je samozrejme lepsi prirodzeny, ale pre teba a tvoje babo je toto najbezpecnejsi a najbezproblemovejsi sposob, tak drzim palce 😉

tilly24
18. nov 2012

ahoj,necitala som ostatne odpovede,ja som mala neplanovany a musim povedat ze to bolo uplne v pohode, samozrejeme ze den po tom nevstanes z postele, a ta jazva ta bud eeste dlho boliet, ale hned na 2-3 den s amozes normalne hybat a j mliecko sa ti normalne spusti .Nie je to vobec strasne.

matozazzo
18. nov 2012

Ahoj. Viem, ze mas strach. Neviem, ci chces epidural, alebo celkove uspatie. Mne dali na vyber, ale pri oboch dali doporucenie, ze celkova anesteza, pretoze som v mladosti trpela strasnymi migrenami. Oba boli v pohode, akoze cakanie pred tym, ked ma rano prijali, no klepala som sa, ano strach, pocity, ze mi je na odpadnutie atd., ale to su normalne pocity ako pred operaciou. Mne pomahalo hladkat brusko a vraviet si, o chvilocku si na svete a zvladnem to 🙂 Mozno tie pocity, ked ides na salu, ked ta omyvaju, ze to vnimas, ale pri normalnom porode je to tiez, len mas bolesti ze rodis, tu bolesti nemas, tak to prezivas inac 🙂 Doktor aj sestricka sa so mnou rozpravali, anesteziolog vtipkoval a samozrejme, hned som povedala, ze sa bojim, ze sa nezobudim... Na to mi bolo povedane, ze to nie je uz klasicka narkoza, ako niekedy, to ti pichnu do zili ako oblbovak... A ja hned, a co ked nezaspim? A on na to, nebojte... dobru noc a posledne co si pamatam je to, ako sa usmieval... 🙂 Ked som sa prebrala - inak preberies sa hned na sale, ale nemusis si to pamatat 🙂 - pri prvej to bolo snad po 2 hodinach, co si pamatam a pri druhej hned asi 10 minut, este na chodbe, manzel pri mne a vravi, mame Martinku a hned mi ukazoval fotku. Dali ma na izbu, spala som. Boli rez, ako ked si po operacii, alebo mas zlomenu nohu. Boli to, je to normalne, ja mam rez tesne nad ohanbim a po roku je tam uz len slaba ciarka, v plavkach nic nevidno 🙂 Prvy den je najtazsi, predsa, zaboli, ked kychnes, zakasles, chces sa otocit, ale pocit, ze o chvilu uvidis svoje babo ti dava silu 🙂 Tiez som 1.den, ako uz pisali vyssie len lezala, odpocivala. Vzdy, ked som sa chcela otocit alebo posadit, sla som najprv na bok a pomahala si zdvihnutim (budes mat drziak nad postelou). Na 2.den som sa postavila, tocila sa mi trochu hlava, mavam nizky tlak, ale tiekli mi vyzivy, nieco od bolesti... to ta da hned dokopy 🙂 V pondelok o 11 som rodila a vo stvrtok som uz chcela byt doma, chodila som, atd. V piatok ma pustili. Fungujes normalne, babatko nie je tazke, to zvladas, vol kojenie v lahu, nemusis vstavat, ale zase je dobre na 2.-3.den pomaly vstavat a chodit, aby si cim skor bola fit. Vo vedlajsej izbe bola mamicka po cisarskom, ktora ani na 5. den nechcela chodit, ze ju to "boli".... Ved kazdy porod boli... ale len tolko, kolko si pripustime. Pri prvom som po tyzdni balila domacnost, lebo sme sa presne po 3 tyzdnoch od porodu stahovali, a pri druhom som normalne fungovala uz po tyzdni. Samozrejme, setrne, pomaly chodit, nedvihat tazke, viac odpocivat. Urcite nejake vitaminky, nejedz nic, z coho ta bude nafukovat (strukoviny, cerstve pecivo, sladke jedla...), vtedy by si mohla mat bolesti... a aj male babo, ak budes kojit.

lucijag
18. nov 2012

ahojky prvu dcerku som rodila normalne uplne super aj ked bez bolesti sa to nezaobislo a bolo mi chvilami vselijako ale mala som ta manzela takze super druhy cele tehu vsetko ok 3tt pred terminom sa mala otocila priecne cize planovana sc mala som s toho stresy nakolko fakt zle znasam bolest a pre mna to veru bolo strasne od uspatia po prebudenie prve postavenie vsetko hrozne ale ked som videla malinku a povedali mi ze je v poriadku ze normalne by som neporodila ze by sa jej mohlo nieco stat tak som bola stastna prestastna ze to bola sc a koli takemu drobatku by som sa nechala rezat aj sto krat len aby bolo babo v poriadku ,teraz som rokod sc ale bolest ked ma mala kopne alebo ked sa chuchnem este citim

persseffona
18. nov 2012

tým, že budeš čítať o tom si moc nepomôžeš iba si naženieš väčší strach zbytočne. Pokiaľ máš sekciu už naplánovanú nič iné ti neostáva...ja o mojich skúsenostiach pomlčím a silno verím, že sa mi podarí porodiť normálne aj keď som už jednu sekciu mala, dúfam, že mi výjdu v ústrety. Drž sa

silvia31
18. nov 2012

Ja som nemala naplánovanu sekciu, ale želala som si ju v kútiku duse... Poviem ti, že by som vklude išla znova sekciou, podla mna je to rychle a bolesti prinasa každý pôrod.. nevedela som si ani len predstaviť vyvolávačku, kontrakcie, tlačenie, nastrih a to všetko, mala som z normálneho pôrodu obrovský strach a ten mám dodnes.. hlavne keď v mojom okoli stále pocuvam ako ich lekari nechali trapit sa 20hodín a keď už išlo do tuhého tak spravili sekciu ?! Zobudenie po anesteze bolo ťažšie, bolelo to ked som sa chcela pohnúť, ale na druhy deň som chodila aj všetko čo som chcela som spravila, možno mi dlhsie trvalo obuť si ponozky 🙂 či zliezt z postele, ale to mali skoro vsetky maminky po pôrode 🙂 neboj sa, všetko bude dobre a aj tá bolesť odide za pár dni 🙂 držím palce

ita78
18. nov 2012

Mám za sebou jeden pôrod spontánny a dva cisárske- jeden celkové uspatie, druhý epidurál. 😀 Celkové uspatie je najlepšie,ale ak nebude na výber,tak ani epidurál nie je zlý,záleží od strachu a ten má niekedy naozaj velikááááánske oči. 😀 😀 😀 Prajem vám, aby dopadlo všetko super a vy ste sa tešili z krásneho, zdravého bábätka,lebo to je najdôležitejšie. 😉

karamel
18. nov 2012

Kazda mamina to znasa inak 🙂

tilly
18. nov 2012

kluuuud, zalezi len na tebe, ako sa k tomu postavis... treba sa dat co najrychlejsie dokopy (zas to netreba prehanat, je to fakt operacia)

po druhom cisarskom som na druhy den letela dole schodmi a potom hore schodmi jedno poschodie v ruzinove, lebo babo som mala na inom oddeleni (sestonedelie bolo plne, tak rodicky po cisaraku davali hore na gyndu) a vytahy boli strasne pomale, tak som isla peso... ked mi vybrali stehy, ani som nevedela, ze som cisarak mala...

treba to brat tak, ze lepsie je mat jazvu na bruchu ako tam dole 😉

ja som bola v celkovej anestezii, lepsie ako vnimat rezacky...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre