Je lepšia pri cisárskom epidurálka alebo uspávanie?

a2303
28. jan 2011

Chcela by som Vás poprosiť o rady. Teraz mi volala kamarátka je v 36 týždní + pár dní a je v nemocnici, bábo sa jej otočilo hore hlavičkou a dole nôžkami. Takže bude musieť rodiť cisárskym. Poprosila ma, či jej neviem zistiť názory a rady čo by bolo lepšie, či sa dať uspať alebo si dať vpichnúť epidurálku? Veľmi pekne Vám ďakujem za každú radu a odpoveď.

bambi2
28. jan 2011

ja som za epidural... 🙂 mala som ju a nemozem sa stazovat... 🙂

boise
28. jan 2011

jednoznacne spinál (epiduralna analgezia sa podava pri prirodzenom porode, nie cisarskom)...Pri cisárskom reze musí byť komplet znecitlivená dolná časť tela, preto analgézia nestačí a podáva sa anestéza...uspavat dnes uz vo vacsine nemocnic nechcu, robia to vacsinou len pri akutnom cisaraku 😉

estterka
28. jan 2011

urcite epi,je to mensi zasah od organizmu,predsa len,po celkovej anesteze je clovek oblbnuty par dni,takto sa mala narodila vecer a rano uz som bola v sprche na vlastnych a mohla byt pri malej. ak to zdravotny stav nevylucuje,ani by som neuvazovala nad uspanim.

bubinko83
28. jan 2011

ako piše boise pri cisarskom sa nepodava epiduralka ale spinal.Ja som mala spinalku ,ale už by som to nechcela aj ked v mojom pripade sa nič ine robit nedalo.Ale vraj je to lepšie ako byt uspata ,lebo sa žena rychlejšie zotavuje.

kamka17
28. jan 2011

ja som chcela celkovú, no aj tak si anesteziologička presadila spinál, čo mi veľmi príjemné nebolo...aj tak som nakoniec pri tom neviem či odpadla alebo mi predsa len pustili niečo na uspatie...narodenie malej si nepamätám ☹

zara248
28. jan 2011

Ahoj ja som bola tiež na cisarsky a jednoznačne uspať.Aj ja som chcela spinalnu anestezu epidural sa dava pri prirodzenom pôrode,ale v poslednej chvili som si to rozmyslela,asi štyry rodičky mali tu spinalku v tom čase ked som ležala v pôrodnici a stažovali sa na brutalne bolesti hlavy ale je to fakt individualne.Aj môj znamy bol na operacii kolena a dali mu spinajku a vravel že neskutočna bolesťhlavy tak toto je moja skusenosť dufam že som pomohla.

severankasr
28. jan 2011

ja som mala celkovu anestezu po tazkom porode nasledovala akutna sekcia, nemala som ziadne problemy, ked som sa prebrala, do 24 hodin som uz musela chodit, dalo sa to zvladnut.

son1cka
28. jan 2011

ja som mala spinalku a bolo to super. Takze som jednoznacne za spinal. 😉

sofia2008
28. jan 2011

jednoznacne spinal 🙂

aknaj
28. jan 2011

Ahoj,
ja som zažila obe možnosti 😉
A myslím, že je to úplne individuálne. Nemala som /našťastie 😝 / žiadne problémy ani pri jednej ani pri druhej možnosti. Žiadne bolesti hlavy, žiadne zvracania, nič. Všetko po pôrode prebehlo rovnako. Rana na bruchu bolela rovnako 😢 . A po 12 hodinách som sa za pomoci sestričiek postavila a išla osprchovať.
Jediný rozdiel bol v tom, že pri spinálke som syna videla hneď ako sa narodil a vypočula som si celý rozhovor o rodinných problémoch doktorky 😀

juliagregor
28. jan 2011

mala som spinál, deti som videla hned 🙂
celková sa dáva na požiadanie, akutna sekcia, horšie preberanie
ale dáva sa aj EPI, zostane kanylka a cez ňu sa podávajú lieky proti bolesti...

anesteziolog mi ponukol dve možnosti spinál a celkové uspatie, odporučil mi spinál, tak som si ho aj vybrala...
odporúčam nezdvýhať hlavu a ozaj ležať, aby ste predišli migrenam...

usiko
28. jan 2011

ja som mala spinal a dakujem lekarovi za to, ze ma na nu presvedcil /lebo som chcela celkovu/....pocas porodu ta neboli nic od pasa dolu, ale citis vsetko,takze aj tlaky, aj tahy aj sitie, vsetko....ale ten pocit, ked ti tvoju gulicku vyberu a ukazu je neopisatelny......a potom ju ocistia a donesu v perinka...jojoooooj, to bolo krasne.....keby som mala celkovu tak by som sa zotavovala omnoho dlhsie, takzto som bola 24 h na Jiske bez pohnutia hlavy najlepsie, v mocovom mechuri kateter, a po 24 hodinach ta prenesu, respektive sa musis postavit a prevezu ta na voziku, ak nevies ist sama......alee bolo to najleosie rozhodnutie v zivote, ze spinal.....

Na izbe, ked som bola, tak lekar sa pyta ze ako, ja ze dobre ale este to boli , a on ze vidite, nukal som vam aj EPI...u nas v nemocke mozeme aj EPI vybrat, vtedy je zotavovanie este viac super...ale to somm nechcela, lebo som sa bala, ze zle pichnu, nezaberie 100 percentne a bude ma to boliet......a okrem toho, treba ju zaplatit...spinal je zadara...

bianca
28. jan 2011

pokial sa podari dobre pichnut tak spinal jednoznacne.Je to ovela mensia zataz na organizmus a az na nepriaznive sluchove vnem je aj celkova poporodna-pooperacna adaptacia lepsia.Mna sa na nazor nikto nepytal co chcem,Z principu hned spinal ktr. u mna ale neprebehol podla planu.Ako sa hovori : obuvnikova zena chodi bosa a do teraz mam zdr.problemy

janinah
28. jan 2011

všetko má výhody aj nevýhody,ja odporúčam poradiť sa s anesteziologom,mala som spinál,ale nie každému môže byť príjemné cítiť ako sa mu lekár "hrabe" v brušku,necíti bolesť,ale cíti dotyky,sú typy pacientov,ktorí by operáciu najradšej prespali,tak k tomu treba pristupovať individualne a poradiť sa s lekármi

kacenqa
28. jan 2011

ja som mala oboje - pri prvej akutna sekcia, cize plna narkoza, pri druhej viacmenej planovana, takze spinal. po oboch som nemala ziadne problemy, presne ako aknaj pisala - rana bolela rovnako, hojila sa rovnako, na jiske som bola 24 hod takcitak, akurat ze po plnej som mohla vstat po 12 hod a po spinali az po 24, ale nohami hybat a trenovat sa v lahu som mohla tiez skor.

ale...spinal som pocas porodu znasala velmi zle, zo 3x mi prislo tak zle, ze som myslela, ze sa povraciam, anesteziolog mi dopichaval torecan, takze celu sekciu som bola v takom polospanku, nic si nepamatam, akurat ked malu vytiahli si pamatam, ako doktori povedali, ze takze je to baba a potom este ako mi ju ukazali ale ju samotnu si nepamatam vobec....iba to, ze mi ju ukazali. no a potom si uz zas na nic nespominam...

napriek tomu by som si asi opat vybrala spinal, rozhodne mensia zataz na organizmus ako celkova...

ivett1
28. jan 2011

ja som za spinál, ak to dovolí zdravotný stav kamarátky...ide o znecitlivenie dolnej časti tela pri plnom vedomí...bábätko vidí hneď ako sa narodí (skoro ako pri normálnom pôrode🙂...

beata17
28. jan 2011

ahoj ak môžem poradiť ja som tiež za spinal. Prvý pôrod som mala cisársky s uspaním a bola som úplne oťapená a druhý som si mohla vybrať. Vybrala som si spinal a nebanujem, síce nebol mi príjemný ten vpich, ale stálo to zato, že som uvidela malého hneď ako ho vybrali(a videla som ho skôr ako manžel pri prvom 😀 ).

evinka2311
28. jan 2011

ja som mala oba spinaly a super,ten vpich som vobec necitila..doporucujem spinal.

cmulinko
28. jan 2011

mala som akutnu sekciu kvoli polohe KP a odteceni plodovej vody v 36 tyzdni.mala som spinal.po 6 hodinach som uz bola na nohach....nedobrovolne.....musela som sa postavit a prejst sa.pri inej operacii som spala a po prebudeni som bola jak dobity pes.....jednoznacne som za spinal.

anelehka
28. jan 2011

ahoj,ja som mala oboje,ziadny rozdiel v tom nevidim,rana ma bolela rovnako,zobudili ma hned ako ma zasili,este na stole,nebola som ani otapena,teraz uz su v porodniciach skorej za spinal 😉

11dara
28. jan 2011

ahoj ja som mala pri prvom pôrode epi ,ale keď pôrod nepostupoval a rozhodli sa pre cisársky tak mi dali ešte aj celkovú narkozu. Pri druhom pôrode som mala spinal.Celkovo som sa lepšie zotavila po druhom pôrode a teda po spinalke,ale pôrod bol nepríjemný v tom že mi bolo zle a museli mi niečo pichnúť na zvýšenie tlaku.Taktiež to boli nepríjemné tlaky v hrudníku a pocit že si necítim telo od hrude dole.Hlava ma nebolela a zotavila som sa rýchlejšie.No a drobčeka som videla len zo dverí - mi ho sestrička ukázala keď ho umyli 😔 . Pri celkovej anestezii som spala tak žiadne nevoľnosti ani tlaky,nepríjemné pocity neboli.A jazva bolí rovnako.

mariana0915
28. jan 2011

ahoj ja odporucam celkovu pri obidvoch som mala (aspon pre mna bola super),prebrala som v pohoda, ziadne bolesti hlavy ziadne vracanie,nic proste prebrala som sa a hned mi prinesli malu,maleho, len som musela byt na posteli24hod.ale na druhy den som bola fit chodila som akokeby mi nic nebolo ,sestricky mi vraveli ze ja ani nevyzeram nato,ze som po sekcii.kamoska co mala sekciu den predtym mala spinal. mala nemormalnu bolest hlavy asi 5dni po sekcii nemohla sa ani zohnut kvoli bolesti hlavy, napinalo ju stale na vracanie,ale to samozrejjme zalezi od organizmu ako to prijme 🙂

este musim napisat,ze moja mala sa narodila pred polnocou okolo 23 o pol 1som sa prebralaa do rana som ani oka nezazmuri,vobec som nebola ospala,maly sa narodil rano okolo9 a tiez sa mi vobec nechcelo spat.zato kamoska co ma spinal tak prespala cely den 🙂

ale vela zalezi aj od organizmu ako co prijme a aj od anesteziologa 🙂

prajem vela uspechov pri vybrani ten naj moznosti a vela stastia 🙂 nech su obaja zdravy 🙂

lulusha
28. jan 2011

cauko! ja som mala spinal, ale asi by som si vybrala celkove uspatie...spinal mi anesteziologicka pichla asi na 4. raz, bolelo to, pichala vedla, skakala mi noha...sekcia bolela, aj ked zeranie som necitila - citila som tah a tlak, dost brutalny...ked vybrali maleho, pichli mi nieco na bolest a ked som si ho pomojkala, na chvilku ma aj uspali - prebrala som sa, ked ma tlacili na izbu...24 hodin som musela lezat, nepohnut hlavou - spolubyvajucu po celkovej anestezii postavili na nohy ovela skor

katustek
29. jan 2011

Ahoj, ja mám teraz tiež pár dní pred druhou sekciou a rozhodujem sa medzi uspatím a spinalom... Sestrička u gynekologa mi odporučila celkovú anestézu nakolko ma už pozná a vie, že som čistá stresáčka 😅 Prvú sekciu mi robili v celkovej anestéze a znášala som to dobre, dosť rýchlo som sa zotavila na druhý deň som už cupitala do sprchy... Tak na 80 % som aj teraz rozhodnutá pre CA...

elise
29. jan 2011

mne hrozil cisarky ale pripravovala som sa na spinal to je tzv ochrnutie od pása dole ale nespíš je to lepšie ako celová narkoza lebo v narkoze je intubácia a epidural je pri klasickom pôrode

mimi21mimi
29. jan 2011

Ja som mala akutnu sekciu a dali mi spinal, takze nemusi byt vzdy zena pri akutnej uspata, ako niekto pisal hore... a myslim, ze clovek sa po spinale rychlejsie zotavi.

masinka
29. jan 2011

ja som mala tiez 2 akutne SC a pri oboch spinal.... ono zavisi aj od toho ake akutne to je (celkova myslim ucinkuje rychlejsie) a kedze som predtym pila, tak mi celkovu nemohli dat, aby som sa pri nej neudusila.
Mne spinal vyhovoval, malu mi ukazali hned a aj ked som pri prvej mala este tyzden prisernu migrenu (nikto ma neupozornil ze nemam hybat hlavou), pri druhej to bolo v pohode - hlavne treba veeeeeeeeeeeeeeeeeeela pit.

oacka
29. jan 2011

epidurálka sa podáva aj pri sekcii, ja som rodila plánovanou sekciou a mala som epidurálku nie spinál. nerobia to v každej nemocnici, a doktor to musí vedieť dobre urobiť. bolo to skvelé, ešte tri dni po sekcii som mala zavedený katéter,do ktorého mi pichali oblbovák,takže bolesti som necitíla. aj mne bolo počas sekcie trocha blbo, keď mi klesol tlak,ale to predsa vobec nebolo nič hrozné.. je ti trošku blbo,hneď ti pichnú dačo do infúzky a je dobre. musí byť dobrý anesteziológ a potom ani vpich nebolí. myslím,že záleží od povahy človeka. ženy s nábehom k hystérii by mali ísť podľa mňa do celkovej, pri spinále a epidurále treba byť v kľude... mne nevadilo,že som cítila ťahanie, a hýbanie s telom, hoci som ho mala neciteľné. nohami som pohnúť mohla,ale bolesť som necitíla. rez som cítila,akoby mi niekto prešiel ceruzkou po bruchu, a počas sekcie som vážne uvažovala nad tým,že takto by sa mohli natáčať horory. hercovi by dali epidurál a mohli by ho naozaj rezať! 😀 😀 😀 niektoré ženy to stresuje,keď sú počas sekcie pri vedomí,treba sa rozhodnúť podľa seba. ale ja som nevedela prežiť fakt,že pri celkovej by som to prespala a nevidela by som hneď malú, to som si nemohla nechať ujsť ani za nič!

edita84
29. jan 2011

Ahoj jednoznačne spinál ako kočky píšu rýchlejšie sa zotavíš a aj lekár má viac času na vybratie babatka ako ked si uspatá

didulka85
29. jan 2011

Ja som rodila cisarskym a mala som spinal. Bolo to otrasne. Mala som nenormalnu triasku celu dobu na stole a este par hodin na izbe. Necitit si polku tela nie je nic prijemne. A velmi ma z toho bolela hlava este asi tyzden. Ale hovorili, ze ked to neprestane, tak mi nieco pichnu do chrbtice. Nastastie to preslo, ale odvtedy mavam pravidelne migreny.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre