Je strach z pôrodu dôvodom pre cisársky rez?
Ahojte babenky...prosim neodsudzujte ma hned...ale da sa u dr. vybavit cisarsky rez ak je babo otocene spravne? Prvy porod som mala katastrofa....mam strasne silny strach z bolesti tak som si dala EPI a predlzila si porod na 13hodin....neskutocne bolesti...porod mi nakoniec vyvolavali lebo EPI mi ho zastavila. A ked prislo na tlacenie tak ja som dostala akysi blok a "bala" som sa potllacit...na jednej strane som uz aj bola uplne vycerpana a na druhej som sa strasne bala....mala isla nakoniec von kliestami...stratila som neskutocne vela krvi a potrhana som bola do pol zadku....mala bola nastastie ok...ja som si nemohla vyse mesiaca sadnut na zadok...na WC som chodila len do sprchy pod prud vody tak ma to bolelo a na 2krat som tam dole dostala neskutocnu infekciu a zapal....mam strach a nechcem ohrozit nase babätko tak preto ten cisarsky a za dalsie minuly rok som potratila v 17tt a museli mi spustit normalny porod....ja sa bojim ze to psychicky aj fyzicky nezvladnem....myslite si, ze moj dr. toto uzna ako dovod? Aj manzel ma presviedca na sekciu lebo bol pri prvom porode a sam usudil, ze druhy porod nezvladnem a ani on nechce riskovat....
Stručné zhrnutie
- Panický strach z pôrodu a traumatický predchádzajúci pôrod sú v diskusii uvedené ako relevantné dôvody žiadať plánovaný cisársky rez, avšak rozhodnutie závisí na konkrétnom porodníkovi a pracovisku.
- V diskusii sú popísané praktické cesty k plánovanej sekcii: zazmluvnenie pôrodníka (poplatky uvádzané 60–300 €; konkrétne sumy 165 €, 240–300 € alebo rozdelenie 150 € lekárovi + 150 € nemocnici), papier od psychiatra/psychológa a možnosť podpísať prehlásenie o sekcii na vlastnú žiadosť.
- Alternatívy k sekcii, ktoré účastníčky spomínali ako pomoc pri strachu, zahŕňajú psychoterapiu, hypnoporod, pôrod do vody, dulú, zmenu pôrodnice alebo pôrodný dom (vrátane možnosti rodiť v zahraničí, napr. Viedeň, Hainburg).
Najčastejšie otázky
Q: Kedy začať riešiť plánovaný cisársky rez u lekára?
A: V diskusii ženy odporúčajú riešiť to počas predpôrodných poradní; spomínané termíny sú od 30. týždňa alebo okolo 34. týždňa tehotenstva, niektoré ženy riešili tému aj skôr.
Q: Koľko stojí zazmluvnenie pôrodníka pre plánovaný pôrod alebo sekciu?
A: V príspevkoch sa uvádzajú sumy od 60 € do 300 €, konkrétne 165 €, 240–300 € a rozpis 150 € pre lekára + 150 € pre nemocnicu; cena sa podľa diskusie líši podľa lekára a mesta.
Q: Môže papier od psychológa alebo psychiatra pomôcť získať plánovanú sekciu?
A: V diskusii sa uvádza, že odporúčanie psychiatra môže mať váhu a niektoré pracoviská ho akceptujú; viacero príspevkov však tvrdí, že papier od psychológa má menšiu formálnu váhu a nie všade pomôže.
Q: Sú medicínske indikácie potrebné, alebo stačí iba strach?
A: Viaceré príspevky tvrdia, že oficiálne bývajú rozhodujúce medicínske indikácie (napr. úzky pôrodný kanál, vysoký tlak, predchádzajúca jazva), ale iné príspevky uvádzajú, že v praxi rodia ženy sekciou aj po závažnom traumate z predchádzajúceho pôrodu.
Q: V ktorých nemocniciach sa podľa diskusie najviac riešia plánované sekcie?
A: V diskusii sú menované pracoviská a mestá: Bratislava (Ružinov, Antolskej, Kramáre), Trnava (TN), Martin (MT), Trenčín, Topoľčany (TO), Bánovce nad Bebravou (BN); niektoré príspevky uvádzajú, že v Trencíne je prístup prísnejší, v BA sa dá častejšie dohodnúť.
Q: Aké alternatívy k sekcii pomáhajú zmierniť strach z pôrodu?
A: Spomínané alternatívy sú psychoterapia, hypnoporod (kurzy hypnoporodu), pôrod do vody, dula, pôrodný dom a zmena pôrodnice; tiež bola zmienka o kurzoch a podpore pôrodnej asistentky.
Q: Dá sa rodiť v zahraničí alebo využiť služby v Rakúsku/Česku?
A: V diskusii ženy odporúčali možnosť porodiť v Rakúsku (Viedeň, Hainburg) alebo v Česku ako alternatívu pre lepšie podmienky či prístup k plánovanej sekcii.
Závery z diskusie
Zhoda
- Panický strach a traumatický predchádzajúci pôrod sú v diskusii považované za reálny dôvod na serióznu diskusiu o plánovanom cisárskom reze.
- Rozhodnutie o plánovanej sekcii výrazne závisí od konkrétneho porodníka a od nemocnice, kde sa bude rodiť.
- Zazmluvnenie pôrodníka a finančný príspevok boli viacnásobne spomenuté ako praktická cesta, ako si zabezpečiť želaného lekára pri pôrode.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že psychický blok alebo panický strach sám o sebe stačí ako dôvod na sekciu, zatiaľ čo iné príspevky uvádzajú, že oficiálne indikácie musia byť medicínske (napr. malá panva, vysoký krvný tlak, predchádzajúca jazva).
- Niektoré ženy opisujú zotavenie po sekcii ako kratšie a jednoduchšie, iné popisujú dlhé bolesťové a rehabilitačné obdobie po cisárskom reze.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne dokumenty a formy odporučenia (psychológ vs. psychiatra vs. gynekológ) bude ktorá pôrodnica formálne akceptovať?
- Ako jednotné sú interné pravidlá medzi slovenskými pôrodnicami pri schvaľovaní plánovaných sekcií z psychických dôvodov?
- Kedy je najvhodnejší termín (týždeň tehotenstva) na oficiálne riešenie plánovaného cisárskeho rezu v rôznych nemocniciach?
Spomenuté značky a firmy
Nemocnica Ružinov, Antolskej, Kramáre, TN (Trnava), MT (Martin), Trenčín, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Viedeň, Hainburg, www.duly.sk
Spomenuté produkty a metódy
epidurálna/EPI, cisársky rez na vlastnú žiadosť (plánovaný cisársky rez), papier od psychiatra, papier od psychológa, zazmluvnenie pôrodníka (s platením), hypnoporod, hypnoporod kurz, dula, pôrod do vody, pôrodný dom, Aniball, kliesty (forceps), vyvolávanie pôrodu, prehlásenie o poučení, vyšetrenie panvy, Nutrilon (detská výživa)
Miesta a osoby
Bratislava, Ružinov, Antolská (Antolskej), Kramáre, Trnava (TN), Martin (MT), Trenčín, Topoľčany (TO), Bánovce nad Bebravou (BN), Viedeň, Hainburg, Taliansko, Rakúsko, Česko
@simusska podla mna to take tazke nie je, vybavit si sekciu, ja mam za sebou dve a uplne v pohode, nastastie bolo vsetko ok, samozrejme je to operacia, ale celkovo trvala asi 30 minut, bolesti samozrejme nejake budu, ale podla mna lepsie zvladnutelne ako tie porodne - zazila som tiez.
@jalimag precitala som si tvoj prvy prispevok, ale predstav si, su aj zeny, ktore to chcu len " prezit" a porod ich nijako viac nezaujima, proste chcu mat za tym a samozrejme drzat v naruci vytuzene babatko, viac sa uz nebudem zapajat , lebo v podstate som uz poradila a nemam uz co viac k teme, len teda, ze sa da vybavit sekcia urcite a aj psychicky dovod, napr. strach, uzkost su ako dovod k sekcii urcite, ale samozrejme podlozene psychiatrom.
@jalimag chápem, čo chceš napísať - prirodzený pôrod je pre dieťa to čím musí prejsť keď prichádza na svet.... ja som si veru aj poplakala, keď som prvý krát musela rodiť sekciou, veľmi ma to trápilo...no možno práve preto sa všetko rýchlo hojilo, cítila som sa dobre, bábo bolo úplne v poriadku, ani žltačka, dojčila som...s odstupom času som vďačná primárovi za včasný a správny úsudok
@jalimag nechaj to na nu ako bude rodit...tak ako by mnohe z nas nerodili doma ako ty...maju na to svoje dovody a dost padne....nie pre kazdeho je smrtelne dolezite, ze ci bude/nebude mat prirodzeny porod ako napriklad pre teba, snaz sa to pochopit...ja bez toho prezijem, som rada, ze som dieta vobec napokon pocala a donosila
uplne staci napr taka panicka porucha, tam je problem s dychanim paradny, ked to pride na zenu pocas porodu, tak neviem, neviem
kedysi sa rodilo len doma a len prirodzene - a umrtnost pri porodoch bolo obrovska....dnes je to nastasie len ojedinele
ano, da sa, ja som takto mala 2 sekcie....strach z porodu a strach z krvi.....najlepsie by bolopre teba vybavit si lekara cez niekoho, kto je blizky vam aj jemu.....aleb tak nejak...a...je mi jedno, ze ma niekto odsudi, tak som veci chcela,tak som veci mala.....obe sekcie povazujem za jedny z najlepsich rozhodnuti v zivote....
mala som strachz porodu taky, ze som narobila problemy detom, ktore som este ani neporodila....teda aspon dcere...
@zuzana76 presne tak suhlasím s tebou...x žien chce proste porodiť a ,,toť vsjo,,. Žiadne že bez zasahov pomaly bez vyšetrení v tehotenstve.Neviem teda čo si myslia že ich deti budu koli tomu nejaké iné, lepšie, zdravšie...to určite. Ale ok, každý ma svoj nazor a kto sa chce ,,trápiť,, x hodín lebo to chce prirodzene tak nech sa trapi...ja som rada využila možnosti medicíny, ktoré mi pomohli a cely porod trval všeho všudy hodinu - bez zasahov by som rodila iste o x hodín viac, načo je to dobré?
@sardinka333 tak to si ma dostala. Nikdy by mi nenapadlo, ze existuje zena, ktora nechce prezit pekny porod.
Ja som sa napriklad pri prirodzenom porode netrapila vobec. Skor by som povedala, ze sa trapia tie, ktorym daju vyvolavacku, ale napriek tomu porod nepostupuje.
@sardinka333 presne tak, uplne suhlasim...ale zjavne je niekto sokovany a nechape🙂) mna by nikdy nenapadlo, ze mozu byt zeny tak posadnute rodit prirodzene a ine ani nie je porod....podstatne je dieta, nemusim sa vyzivat v 18 hodinovom porode
@jalimag Ja som mala dva a celkom v pohode, čo mohli mi pomohli a bolo to fajn. Aj keď vtedy som si to nemyslela. 😉
Obe deti som rodila prirodzene. Pri prvej sestrička na mňa kričala, že si zadusím dieťa, lebo som už bola, že kašlem na to a som jej za to vďačná, lebo tak ma to naštartovalo a pri druhej ma po pôrode držala sestrička za ruku, normálne pekne, lebo som to potrebovala.
Nie som sokovana, to ani nahodou. Len by ma to proste nikdy nenapadlo, ze niekto taky existuje.
@jalimag ja som so svojim porodom bola spokojná. Ja som neni mučeníčka ani nejaká trpitelka...ani nevyznávam samotrýznenie ja som nechcela nejake x hodinové bolesti ja som chcela ,,proste porodiť,, dlho sa netrapiť ak to nie je nutné a vychutnať si dieťa v náručí. Nevidela som žiadny rozumný dovod na to aby som prodníkovi bránila ,,prasknuť mi vodu,, - bez toho by som mala bolesti o x hodín viac...takže praskol vodu, dal mi čipky na ,,krčok,, jednu injekciu, jednnu infuzku a po hodine bolo porodené...a šmitec. Tešili sme sa z krpatej a mohli ist všetci spať...a okrem toho ja neznášam dlhodobu bolesť takže by som aj ,,steny škriabala,, len aby mi ulavili od tej prišernej bolesti.
@sardinka333 po 13 operaciach co som v zivote mala (vratane totalne dolamanej chrbtice) si dalsich x hodin muk usetrim....ak to niekto nechape, je to jeho problem....tiez sa mi nechce hrat na mucenicku

@jalimag presne tak to je..prezetujes svoje nazory ako jedinu pravdu vo viacerych diskusiach....dala som si namahu