Kedy najskôr prijať pomoc doma po pôrode?

lukamka
27. sep 2016

Ahojte, moj porod sa pomalicky blizi a ja coraz viac citim, ze po nom chcem absolutny klud. Problem je ale v tom, ze byvame 400km od nasich a od svokrovcov. A prave tí sa casto vyjadruju, ako sa uz tesia, ze hned sa daju na cestu ako im to oznamime. Mam ich samozrejme rada, ale neviem si to predstavit ako pomoc. Nechcem ich urazit, ale chela by som mat doma absolutny pokoj, aby sme si s manzelom zabehli vlastne ritualy a hlavne aby si aj on co najskor navykol babo nosit, kupat, prebalovat a tak. Preto cely cas rozmyslam, ze uz teraz ich odklonim, len neviem na kolko...
Ako ste sa zabiehali vy? mali ste pomoc hned? tiez niekto z vas citil taku potrebu izolacie?

janickacrazy
28. sep 2016

@sono2 Tvoja svokra asi rada prehána, nie? No moja babka mi tiež vravela, že ona ešte v den porodu mlátila žito cepami, ale zase vtedy bola trochu iná doba. A každá žena znáša tehotenstvo inak. Jedna ani nevie, že je tehotná a iná má furt nejaký problém, vracia, zle jej býva, napr. ja som 2krát odpadla v tehu, lebo mám nízky tlak. Takže pekne príd domov z práce a chod si ľahnúť na gauč. Po porode už ten luxus nebudeš mať, tak si to teraz uži. 😀

lukamka
autor
28. sep 2016

@sono2 je naozaj vela mam, co takto naucili svojich synov. Aj moj muz je vymodlene, dlho ocakavane dieta, ktore aj ked je teraz doma, tak mu mamka chysta rožtek so šunkou do obyvacky pred telku... Chvilu nam trvalo kym sme si odkomunikovali ako to bude u nas v domacnosti. Ja som sa totiz na zaciatku vzdy odula, ze robim vsetko sama a pritom chodime z prace domov naraz. Ale on mi velmi sebareflexivne vysvetlil, ze proste potrebuje vzdy pocut co ocakavam, lebo to takto nebol nauceny. Teraz to uz bezi super. Podla mna sa to da dohodnut a doladit aj teraz, len treba vela komunikovat.

lukamka
autor
28. sep 2016

baby dakujem za vsetky vase komenty, pomohlo mi to pozriet sa na celu vec z oboch stran. Chapem aj radost a ocakavanie mojich rodicov a svokrovcov a uprimne ma to tesi, lebo citam, ze nie kazda to tak mala.
Mam ich uprimne rada a samozrejme sa tesim na ich radost z vnucatka.

najlepsie by naozaj bolo keby vedeli ku mne chodit denne na hodku a zas isli, ale to sa ako som uz pisala neda... (nemam totiz problem ich vidiet, ide skor o ten pobyt 24h plny dom)

Rozhodla som sa to odkomunikovat najprv do stratena: uvidime aky bude porod, ake bude babo, budeme si volat a dohodneme podrobnosti po porode. (je mozne, ze ich este budem volat, aby prisli co najskor)
Plus som uz naznacila, ze by som si po prichode domov potrebovala zabehnut rezim s manzelom - na co boli myslim zatial v poho reakcie. Ci akceptuju uvidim az potom 🙂

ano uvedomujem si aj ich pominutelnost, ale ja tu riesim fakt len otazku tyzdnov

no a dospela som k vyroku ze ich rada uvidim radsej o tyzden dlhsie ako o tyzden skor. (naozaj mi neide o to aby som niekoho vyšachovala, ide naozaj len o ten rozbeh, potom kludne nech pridu na kolko sa budu citit)

Verim, ze aj mesacne babatko je este stale dostatocne mojkacie a este stale velka radost pre vsetkych styroch.

drzim palce vsetkym, nech sa vase mamkovanie co najviac priblizi vasim predstavam ;)

jankalukasova
28. sep 2016

@lukamka teda nie v zlom, ale ja si neviem predstaviť, že sa po pôrode ku mne nasačkuje svokra alebo aj vlastnná mama... a také, že aj svokor, tak to už vôbec nie. Neviem si predstaviť ako by svokra fungovala u nás v kuchyni.. keďže ona varí úplne inak... u nás v kuchyni totiž bežne nanájdeš ani cukor.. Ona varí klasické, veľmi ťažké a veľmi mastné jedná, zatiaľ čo u nás sa fičí hlavne na zelenine z mäsom. Tak isto si myslím, že dôležité mať svoj klud a súkromie. Je iné ak pôrod dopadne naozaj ťažkopádne a žena sa zotavuje veľmi dlho.. takže ono to bude tak trošku individuálne.
Manžel zapne aj pračku, aj myčku.. aj na nákup vie ísť.. aj košele si ožehlí, takže za bežných okolností na to ozaj nevidím dôvod.

A čo sa návštev týka.. rodina tak po dvoch týždňoch, priatelia aj známi aj neskôr... a hlavne takáto návšteva, príde na 2-3 hodinky a dovidenia. Musím sa priznať, že aj za bežných okolností neznášam návštevy, ktoré prídu napr. na obed a odchádzajú neskoro večer... a to je práve zvykom v manželovej rodine... prípadne návštevy cez týždeň... bol to síce boj, ale podarilo sa mi ich odbúrať. Bolo však veľmi tažké vysvetliť, že keď človek skončí o 17:00 v robote (kde je od 6:15 od rána... ) netúži po tom aby ho pri dverách čakala rodinná delegácia očakávajúca kávu a koláč...

sono2
28. sep 2016

@janickacrazy mne keď bolo zle sa ma opýtala svokra po Skype že čo či som niečo zle zjedla. A mladá žena 60 moderná. Ja som fakt Neni z cukru ale fakt ma bolí brucho keď sa dlho ohynam, nosím to teraz prišlo. Brucho mam už dosť veľké. Ona hrozne Prosím ťa jej nič Neni celý život, a keď niečo tak jej je všetko, ale veď nehovorí, lebo vydrží.

@lukamka to ťažko takto z riadkov, ja až moc komunikujem, aj sľúbi aj chvíľu robí. Veď píšem naučili sme vešat uterák, aj ponožky prevracat, aj prádlo je len v koši aj si po sebe uprace riady do mašiny aj moje zoberie aj pomôže keď chcem niekedy treba trikrát povedať. Aj práčku už vie spustiť aj žehliť vie, len sa mu nechce, hovorím, ani mne sa nechce. Aj okná vie umyť, len tá samostatnosť a vidieť, že pri tom nezúri, keď potrebujem pomoc dlhšiu ako na pol hodiny. Lebo on má relax bol v robote, a ja nie som... Proste ja som perfekcionista, ale nechcem mať naleštene denne, ale trocha vidieť, že robí tak dokonalejšie nie len, veď načo, aj tak si opäť sadnem načo veď si opäť ľahnem posteľ automaticky upratať atď😕

janickacrazy
28. sep 2016

@sono2 No ja už perfekcionista nie som, pri 3 deťoch ma to rýchlo prešlo. Akože upracem, ale zase sa nejdem zblázniť, ked nie je všetko naleštené. 😀

lukamka
autor
28. sep 2016

@sono2 hej chapem, chyba v tom ta automatika a samozrejmost... To uz sme zas pri tom ako si ich mamicky naprogramovali. Nuz, naucime aspon tie svoje deti, nech maju aspon o tuto diskusiu menej 🙂

katriona1
28. sep 2016

nečetla jsem všechny komenty přede mnou, ale jsem na tom podobně jako ty, rodina z obou stran je 200 km. daleko, když jsem čekala první dcera měla jsem stejné pocity a tužby po pokoji a klidu, manžel mi několikrát navrhoval, že jeho mama mi může přijet pomoct ( je v důchodě a jinak s ní mám dobré vztahy ), takže jsem mu musela taktně vysvětlit, že po porodě doma nechci nikoho ( ani z mojí nebo jeho strany ), ale že mi nevadí když se přijedou na malé podívat do nemocnice, svokrovci jsou velmi taktní a žádný problém s tím nebyl, já rodila nakonec císařem, byla jsem v nemocnici 5 dní, svokrovci došli na 3. den, přespali jednu noc, donesli něco dobrého, doma poklidili, 2x se koukli na malou pofotili a spokojeně odjeli, moji rodiče se sestrou došli na dvě noci když byl malé měsíc a svokrovci potom po nich zase na pár dní,ve 3 měsících už jsme jeli na návštěvu my 🙂
a třeba po tom císaři jsem byla opravdu ubolená a celý den jsem bylas malou v obýváku kde se mi dobře kojilo a nedokážu si představit, že bych kvůli otcovi/svokrovi musela stále odbíhat do ložnice na kojení a krčit se tam na posteli 🙂 ted čekáme druhé tak přijde svokra asi hlídat dceru, ale až přijdu domů tak bych zase chtěla být asi už sama s manželem, však dvá dospělí lidé se přece postarají o jedno/dvě děti ne 🙂
ale zase po pár týdnech si budeš návštěvy zvát sama, protože být sama doma je taky nuda

natalym
28. sep 2016

@sono2 No to by dostal metlou po hlave.

sono2
28. sep 2016

@natalym príď. Máš dovolené😀. Ale dnes už som kričala tak bola láska sem láska tam. Ale ja chcem aby to bolo samo od seba😐

natalym
28. sep 2016

@sono2 Niekedy je lepšie sa zmieriť, že si skrátka nedomyslí. Ja čo sa mi nechce, nedá sa mi, nerobím a keby začal pindať tak dostane takú hubovú, že až.

sono2
28. sep 2016

@natalym aj moj dostane ale to sa nedá stále kričať...

katrinka8
28. sep 2016

@petulda333 - ale zas tak sa tváriť, že žena si doma "vajcia váľa" je tiež nie celkom OK. Obaja makajú - muž v práci, žena doma s dieťaťom (ja rozhodne nemám pocit, že by som si pri deťoch šunky váľala, makala som pekne v kuse od rána, ako sme vstali, koľkokrát som si prvýkrát za deň polomŕtva tak naozaj v pohode sadla o 22:00, keď zaspal mladší - hahaha, aj teraz tak to je, a to som od 5:45 na nohách). Keď príde muž - ako jemu sa v robote skončila šichta, ale žene nie? Tá žena, ak má mini bábo, ktoré sa kojí aj v noci, ťahá aj potom. Koľkokrát po prebdenej noci má na hlave starosť o dieťa, niekdy viac detí. Muž obvykle v noci spí, ráno vyspatý vstane a ide do práce. Žena nevyspatá vstane a stará sa o deti. Ja som párkrát bola v stave, že som ráno od únavy nebola schopná udržať na rukách novorodenca. Normálne sa mi triasli ruky, nevládala som ho udržať a dostavil sa real strach, že mi dieťa z rúk spadne. A doma novorodenec a choré staršie dieťa. Čo som mala robiť? Muž v práci 80 km mimo domu, musela som proste vstať, nejak sa nakopnúť a behať okolo detí. Keby bol v takomto stave muž, tiež asi nejde normálne do práce a nepodáva tam výkon. Len ja som si niečo také nemohla dovoliť. -
Ak má muž v sebe trochu chochmesu, tak to vidí, a tú druhú časť dňa - večer, sa tiež nejak podieľa - môj napríklad deti zabavil v pohode, keď príde z roboty (veď však sú to jeho deti, tiež chce s nimi aj čas tráviť nejako), nachystá im večeru bez problémov, okúpe. Noc som ťahala, samoška, vždy ja. Ale dakedy, keď som padala od únavy doslova na hubu, či už chorá alebo aj total vyčerpaná, tak aj prebalil veru v noci. Ja neviem, mne to pripadá normálne, že aj ten chlap sa má podieľať nejako na chode domácnosti. To ako keď ja prídem z práce, si mám tiež doma sadnúť, lebo veď som v práci makala 8 hodín, a mám nárok už len oddychovať a nič nerobiť? A kto nám ako rodine spraví večeru, napíše úlohu s deťmi, pripraví na ďalší deň, keď obaja chodíme do práce? Proste to je o tom istom - práca v zamestnaní a práca doma s deťmi - ani jeden si šunky neváľa cez deň. Len deň nekončí príchodom muža z práce. Tá domácnosť a tie deti patria predsa obom rovnako.

stevvvka
28. sep 2016

ja to mam opacne - prerabame chalupu, takze docasne sme u svokrovcov

som vdacna, ze sa hned ponukli, ze mam kde byt, verim, ze svokra navari aj kazdy den...
neviem, ako to bude s drobcom - sice zato nemozem, ale bude mi trapne, ked celu noc preplace a oni rano do roboty...plus, nie je to ten komfort svojho domova, ked si mozem bolave bradavky hojit sposobom hore bez...
aj to nepohodlie prezliekat sa do uboru namiesto pyzamovej kultury...
desim sa toho, co bude, lebo mame celkom fajn vztahy...
tak sa bojim, ze sa pokazia. verim, ze svokra bude radit a niekedy to bude otravne...ale tak nema zly umysel...len neviem, co budu robit moje hormony, aby sme si nakoniec neskocili do vlasov.

vydrusa
28. sep 2016

@katrinka8 samozrejme som to nemyslela tak ze by nemali vnucata vobec vidiet cely prvy rok, odkedy sa narodila starsia chodime k svokrovcom kazdy tyzden (obcas sa vidime aj viackrat v tyzdni) a k nasim kedze byvaju daleko aspon kazde 2/3 mesiace a na cele leto (muz je ucitel takze to je vyhoda) takze deti vidia pravidelne. Lenze s malym babatkom toho fakt moc nenarobia, chvilku podrzia na rukach a tym to hasne, cim je dieta vacsie tym lepsie sa s nim da zahrat a aj travit cas bez rodicov. Asi to zalezi aj od povahy, mam kamaratku ktora mala u seba mamu 2 tyzdne po porode a maly s nou aj spaval, jej ho nosila len na kojenie. Doteraz si ho stari rodicia beru velmi casto k sebe. A zase ina znama ma deti podobne ako ja a ked nevladala po porode druheho tak miesto toho aby starym rodicom dala postrazit starsieho (co by som uplne chapala) tak im dala trojmesacne dieta kludne aj na 3 cele dni vratane noci. Pre mna je toto nepochopitelne, stari rodicia nemaju suplovat rodicov (pokial sa nejedna o vynimocnu situaciu) ich funkcia je uplne ina a naplno ju uplatnia prave ked deti uz trosku povyrastu. Tym ze neuvidia dieta hned v porodnici alebo dva-tri tyzdne po porode ozaj o nic nepridu. Svokra bola pri prvej aj v porodnici pozriet, sama som ju zavolala (ale priznavam ze mi tam trosku vadila hlavne ked som kojila), pri druhom som ich tiez zavolala a to sami povedali ze nas pridu pozriet az ked budeme doma. Keby nasi byvali blizko tiez ich zavolam do porodnice. Takto prisli po dvoch tyzdnoch na 4 dni a musim povedat ze to bol z nasej strany dost ustupok, predsa len v zime v byte 4 dospele osoby s novorodencom a kazde poobedie tam prisli na navstevu aj svokrovci, uz sme boli uprimne radi ze budeme mat zase na chvilku klud. Mne osobne vadi aj predstava ze by mi doma mama alebo svokra nieco upratovali a vo vareni sme tiez kazdy niekde inde hlavne co sa solenia tyka takze si radsej sama navarim (zase je to dane mojou povahou a kazdy to ma inak nastavene). Takze ja som z mojej strany nakoniec urobila dost velke ustupky aby som vyhovela aj starym rodicom prave preto ze som vedela aki su z vnucatka nadseni.
Uprimne dufam ze si toto vsetko uchovam v pamati a az sa raz zo mna stane babka tak dokazem slusne a trpezlivo pockat kym ma na navstevu zavolaju bez pocitu nejakej ublizenosti

bolavyzub
5. okt 2016

nedávno som čítala článok od nejakého detského pediatra. Spomínal, že v minulosti aj keď ľudia žili v jednej izbe, žena mala oddelený kútik (oddelený plátnom), aby mala po pôrode s dieťatkom súkromie. Žiadne návštevy, okuky dieťatka, ani samotnej ženy sa nekonali. Až po skončení šestonedelia a pokrstení dieťaťa (krst prebiehal v úzkom kruhu najbližších, žiadna megapárty) bola matka s dieťatkom dostupná príbuzenstvu a známym.
Daný pediater ostro odcudzoval dnešné zvyky, kedy k žene po pôrode, ktorá má čo robiť sama so sebou + potrebuje sa zladiť s dieťatkom a zabezpečiť ho, temer do pôrodnej sály nabehne široké príbuzenstvo a od nej sa žiada, aby na nich brala ohľady, lebo však chcú vidieť... Toto je situácia, kedy nie rodička a novorodenec, ale príbuzenstvo má brať ohľad a nechať žienku na pokoji do skončenia šestonedelia. Samozrejme, sú rôzne situácie, niekedy sama žena ocení pomoc (ale nanominovať sa do domácnosti, to je už silná káva.. ešte keď ide o mamu a sú dobré vzťahy, ale inak.. si to neviem predstaviť).

ellen
5. okt 2016

@bolavyzub už som na neho v diskusii upozornila ;) pridam aj link, ak nájdem. Každý by si mal z toho vziať to, čo.mu je jeho srdcu a myslí blízke 🙂

kacero007
5. okt 2016

my sme na tom podobne ako Ty, naši aj svokrovci cca 200 km od nás. Rodila som v TT, kde sú aj návštevy povolené len za sklom (teda pokiaľ si nepriplatím špeci izbu), dokonca aj otecko bol len pri pôrode a potom si po nás došiel (hoci raz sa prešuchol až k nám🙂). Ale k veci. Naši skrz to povedali, že je zbytočné aby chodili sem a svokrovci taky tak. Nechali nás v kľude, samozrejme sme si telefonovali, a som rada že sme nakoniec boli sami. Byť v prvých dňoch so svokrou či mamčou, asi by som sa zjančila, predsa len, zžívanie s bábom je len medzi vami dvomi; skôr naopak, bola by som nervózna a cítilo by to aj bejby. K našim sme išli tuším keď mal krpec dva mesiace a svokrovci tiež došli v takom čase. Ok, určite by mi pomohlo občas postrážiť malého, takto sme naňho sami 24 hod.denne (raz mesačne chodíme na návštevu dom alb oni sem) a vtedy si naplánujeme napr. kino, že si oddýchneme. Inak malý s nami chodí všade 🙂

ellen
5. okt 2016
maminecka2
5. okt 2016

@ellen Krasny clanok. Ale zasa na margo tej pomoci, doktor o tom nepisal ale sestonedielke nosili jedlo (myslim ze mama alebo krstna mama, mozno i ta kmotra maleho), pomahali jej so vsetkym, takmer nic nemala robit.

6mia6
5. okt 2016

Moj muz robi vonku tak bude mat dva tyzdne dovolenku. Potom pride asi az na vianoce. Cakame tretie dieta o par dni. A teda tiez tu nikoho nechcem. Dva tyzdne budeme vsetci spolu a samy.
Svokrovci byvaju 5 minut ale svokor slope + su obaja silni fajciari co mne teda prekaza. Lebo ti ludia smrdia na 100 honov. Este odprezentujem svokrinu navstevu: Daj sem to male. Kavu si uvarila? Nemas kolac ku kave? s vycitavym tónom a pohladom. Takze dakujem taku navstevu nepotrebujem dlllllho.
Mama sa sem asi tiez bude tlacit ale jej sa to da slusne vysvetlit.
Ja radsej strpim 10 minutove navsevy v porodnici ako by tu mal niekto sediet hodinu.
Pri najstarsom 7 rokov som bola vyvalena ked dobehol hned prvy den co nas pustili muzov naj kamarat. Hodil flasku na stol, pogratuloval, kukol asi z metra potichucky do postielky a odišiel. Bohovska navsteva...trvala asi 2 minúty 😁
Podla mba to sestonedelie ma zmysel.

ellen
6. okt 2016

@maminecka2 s tým súhlasím, preto som písala vyššie, že si ma z toho každý zobrať to, co mu je blízko ;)

hanulienka99
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre