Klasický pôrod po cisárskom

comika
17. apr 2013

ahojte zienky, aky mate nazor na klasicky porod po cisarskom reze?

aristka
17. apr 2013

ako si dlho po cisárskom,ja ako zdravoťáčka by som to sama neriskovala,maternice sa hojí jazvou a to už nie je to tkanivo,ak keď gyn.chcú aby čo najviac žien rodilo prirodzene, aj po cisaráku, ako ti zaručia ,že nepríde k ruptúre maternice,to nestojí zato takto riskovať doslovne svoj život

jolinka
17. apr 2013

@comika ja som rodila 3 deti normalne po prvom cisarskom...na utz mi sledovali stav jazvy, doleziter aby bola zahojena dobre bez infekcie vnutornej a tkanivo v mieste rezu bolo dostatocne hrube a zahojene...ak je to dodrzane, je mozne rodit normalne po cisa rskom

zivika
17. apr 2013

@comika rada by som rodila prirodzene, ale doktor mi uz teraz naznacuje, ze to asi nepojde, tak uvidime...zase silou mocou a cez mrtvoly nepojdem, jedno dieta uz doma mam a ak by bolo riziko, ze by jazva povolila, pristumim opat na sekciu, nechcem nechat doma polosirotu...

ichbinich
17. apr 2013

Je to mozne. Najdi si info pod pojmom vbac=vaginal birth after ceasarean. Jasne, ze ak su zavazne dovody, tak to mozne nebude. Ale velmi vela zalezi aj od lekara, ci to podporuje alebo nie.
Ja som mala prve cisarskym a druhe prirodzene. Prve cisarskym preto, lebo sa neotocil, bol koncom panvovym. K tomu este nemal dost plodovej vody, musel ist von. Ale uz pri vysetreni, ked sa ukazalo, ze sa syn neotocil, mi lekarka povedala, ze to pravidlo jeden cisarsky-vzdy cisarsky neplati. Proste ze to nie je automaticky, ale zvazuje sa to podla stavu.
Dcera sa vcas otocila, a mala som dokonca na vyber. Podpisala som papier, ze sa chcem pokusit o prirodzeny porod. Nakoniec sa to velmi rychlo "zomlelo" a cely porod od zaciatku kontrakcii po narodenie dcery trval 4,5 hodiny.
Keby som si mala vybrat, tak beriem porod samotny v spinali cisarskym, ale zotavovanie ako po prirodzenom 😉 😀 Tri hodiny po narodeni dcery som sa s pomocou mohla osprchovat...
Ak chces prirodzeny porod a nie su zavazne dovody, preco by to nemohlo byt, najdi si lekara, ktory je k tomu pozitivne nakloneny. Ak mas obavy, ostan pri cisarskom. To v kazdom pripade vies, do coho ides 😉
Vsetko dobre!

vejula
17. apr 2013

@comika cisarsky po cisarskom je stale väčší risk ako VBAC http://www.zenskekruhy.sk/prirodzeny-porod/item...
Ja som rodila po cisarskom reze dcerku, jazvu mi vôbec nesledovali cez UTZ, len sa občas spytali či ma v nej nereže. Kedže ma nerezala dalej neriešili. JAzva nepraskne len tak z ničoho nič. Porodila som 4,26kg dcerku bez nejakých problemov.

barboritta
17. apr 2013

@vejula prosím ťa a kde si rodila?ja som na tom tiež tak že som mala sc,ale už nechcem.že do ktorej pôrodnice mám ísť.aha už čítam že v mfn,tam som chcela aj ja.no a nerobili ti vôbec problémy s tým?merali ti jazvu alebo tak?sorry za toľko otázok

vejula
17. apr 2013

@barboritta v pohodičke. V martine vôbec nemerali jazvu nerobili ani ultrazvuk. Práveže velmi preferuju prirodzený pôrod po sekcii, ked som tam ležala ja boli tam tušim ešte dve rodičky, ktoré rodili prirodzene po sekcii. A myslim, že celkovo je ta nemocnica tak orientovana, a pri vizite sa ma vypytovali, že nech porovnam tie dva pôrody, či si myslim, že to bolo lepšie prirodzene, a bolo vidno na nich takú hrdosť, že ano super, zvládlo sa to. Celkovo podla mna ta nemocnica stúpa na urovni. A preto nemocnica, kde im viac zaleží na spokojnosti pacientiek ako na peniazoch sa snažia orientovať sa smerom k prirodzenym pôrodom aj po sekciach.
Jedina vec, ktoru môžem Martineskej nemocnici vytknuť je velmi časte meranie na pascoh, to som musela doslova bojovať aby ma odpojili od pasov. To je ako jedine také zasadne minus, ktoré môžem spomenuť.

domeli
17. apr 2013

uf, prvý príspevok sa teda nečítal najlepšie... Hoci beriem, že netreba nič podceňovať.
Ja som rodila prvú dcérku sekciou, nakoľko bola otočená koncom pánvovým a naviac si mysleli, že je chlapec a tí sa vraj rodia prirodzene iba ojedinele. Druhý pôrod (2,7 mesiaca po prvom) som mala prirodzený a bol taký, aký želám každej mamine - do 12 hodín od odtečenia vody, kontrakcie znesiteľné (kto mával silnú menštruáciu, tak konktrakcie ho až tak, ako sa to strašidelne niekde opisuje, neprekvapia), bez oxytocínu, bez nástrihu (cvičila som ale s epinom, ktorému vďačím za veľa aj po psychickej, nielen fyzickej stránke), syn mal 3940 g, zotavenie - nie je o čom, samostatná od postavenia sa z pôrodného stola.
Počas tehotenstva: nijaké špeciálne meranie či sledovanie jazvy, vyšetrenia a UTZ ako u ostatných pacientiek. Od nikoho z MUDr. som nepočula navádzanie na cisársky preto, že prvé dieťa šlo takto. Bolo otočené správne, tak nebolo prečo uvažovať nad sekciou. Rovnako tak reagoval aj odborník na rizikovky, ktorý ma v deň pôrodu vyšetroval. Názory sa rôznili iba v tom či podať/nepodať epidurálku. Časť lekárov "strašila" nerozoznaním bolesti od ruptúry maternice, iná časť to vôbec nedávala do súvisu. Na poučení pred pôrodom mi ale anesteziologička povedala, že je to relatívna kontraindikácia.
Priznám sa, že od začiatku som bola akosi viac nastavená, že zrejme bude aj druhý cisarák, lebo ešte aj bábo bolo do 30. či 32. týždňa naopak. Keď mi Dr. povedal, že sa otočilo, nuž priznám sa, preľakla som sa, čo teraz, ako to bude, keď neviem, do čoho idem a po krátkom preľaknutí som si dohodla stretnutie s dulou, aby ma poučila, čo čakať, ako dýchať, kedy letieť do pôrodnice a pod., zadovážila som si epino a hlavne, verila v svoje sily i to, že to všetko dobre dopadne.

comika
autor
17. apr 2013

od cisarskeho ubehlo 2,5 roka. zatial je vsetko v poriadku, myslim zdravotny stav, kondicia, babatko spravne otocene. len sa bojim toho ak bude porod dlho trvat, ci to jazva zvladne...ze vraj sa pri vbac nemozu davat ziadne urychlovace, vyvolavace, anestezie a pod. je to tak?

vejula
17. apr 2013

@comika riziko ruptury maternice je pol percenta. To viem priamo od primara Trenčianskej pôrodnice. A pokial by to malo nastať, ty by si citila silne rezanie a palenie v oblasti jazvy. Len tak z ničoho nič ti jazva nepraskne, boli to pred tym a tak, že tu bolesť by si isto spoznala, je uplne ina ako kontrakčná.
V niektorych nemocniciach davaju napriek predchadzajucemu CS epidural, ale niekde nie. V martine mi rovno pvoedali, že mi epidural po cs nepichnu aby som v prípade, že by sa jazva stenšovala citila tu bolesť, ktorá by upozornovala na to že niečo nieje v poriadku. Epidural vlastne utlmí, preto by si tu bolesť nemusela tak vyrazne spozorovať. Takže ja by som epidural po cisarskom asi neriskovala

lerinka
17. apr 2013

@comika mam jeden prirodzeny porod a jeden cisarsky za sebou...nejak s tym pocitam, ze mi naplanuju cisarsky znova...okrem toho, ze zotavovanie po SC bolo aspon pre mna ovela lahsie, budem rodit po 13rokoch, vnutorne dufam, ze nie prirodzene, ak dokonca nemozu dat epiduralku, ako pise vejula, tak normalne budem na tom trvat...desat hodin bolesti ako pri prvom, prirodzenom si uz neviem predstavit, po sekcii som na treti den behala ako srnka, krvacala max. tyzden...viem, ze je to individualne, ale ja som sa uz tesila kedy ma uspia... 🙂 a bolo by aj stresujuce obavat sa ruptury pocas celej doby kontrakcii...nemate niektora skusenost s porodom po SC a po dlhsej dobe?

aristka
17. apr 2013

ja by som len chcela vedieť ako dokážu povedať,že jazva je dobre zahojená,keď to nepozrú ani na sone,jazva je zfibrotizované tkanivo,nemá pomaly žiadnu elascitu a ten tlak pri pôrode a ešte pomaly každá ,ktorá má po sekcii má v bruchu zrasty,nikto z vás nevydel a nevie ako rýchlo dokážete z maternice vykrvácať,často sa stane ,že sa ratuje na poslednú chvíľu a ženy prichádzajú o maternicu,toto vám nikto nepovie,to že oni chcú prirodzené pôrody,je len o štatistikách,je to taká politika,do ktorej nik nevidí ,ja sama som odmietla rodiť po sekcii prirodzene ,veľké bábo a keď som si predstavila čo sa všetko mohlo stať,to mi zato nestálo a aj som dobre spravila lebo keď ma otvorili bolo im do plaču a mali so mnou dosť roboty,takže by som to prirodzene neodrodila len tak...

verca985
18. apr 2013

som v 38tt a 2r po SC(dôvod KP) bola som si pre istotu urobiť predoperačné a na anestez. som sa informovala na epidural lebo by som chcela ísť prirodzene a lekárka mi tam povedala že je to na pôrodníkovi ale svojej dcére by to neodporučila po SC. A k rupture -môj pôrodník mi povedal, že by muselo dôjsť k nadmernému zaťaženiu maternice aby sa niečo také ako ruptura stalo ale dodal, riziko tam je..ešte som sa bola pre istotu inf.aj u pôrodnej asis. ktorú budem mať pri pôrode a tá mi povedala že sa nemám stresovať že na všetko budú dozerať a ak sa niečo udeje s čím sa neráta tak ma dajú na SC..je to hlavne na mne ako sa rozhodnem ale myslím si že prirodzený pôrod je pre bábo najlepšie a ak všetko dobre dopadne tak aj pre mňa 🙂

barboritta
18. apr 2013

@vejula no a nemohli ti pomôcť ani oxytocínom,však?netrval potom pôrod veľmi dlho?ja mám strach že sa im nebude chcieť sa so mnou prplať 10 alebo koľko hodín a urobia radšej cisársky.ale aspoň viem že je možné ešte normálne rodiť tam,v žiline neviem neviem či by to dovolili

katyheni
30. apr 2013

ja som tiež po sc rodila sc automaticky ale ja by som sa chcela spytat či sa už vôbec neda rodit sc až po tretej dakujem

modrazaba
18. máj 2013

@aristka viem ze je uz diskusia spred mesiaca 🙂 ale chcela by som sa spytat, podla vas je bezpecne rodit prirodzene po sekcii ak som ju mala pred 13 rokmi? hrozila by mi ruptura maternice? bol to moj prvy a zatial jediny porod sekcia bola kvoli placenta previa.

vierka82
18. máj 2013

@modrazaba ja som mala prirodzeny porod po cisarskom koli priecnej polohe po roku aj 9 mesiacov 😀

aristka
18. máj 2013

@modrazaba ono je to diskutabilné,aj keď sa to snažia silou mocou lekári presadzovať,klasický pôrod,mňa osobne by ani po 13 rokoch nenahovorili,samozrejme v mojom prípade posledné bábo bolo najväčšie,ja som stále názoru,že tá jazva nikdy nie je to čo bolo ,je to väzovité tkanivo,ktoré nemá tú kvalitu a už samotné tehotenstvo je riadny zaberák a sama v práci som mala skúsenosť ako mamička po pôrode,kde predtým bola sekcia bohužiaľ zomrela ...vykrvácala z ruptúry maternice...aj napriek našej snahe ju zachrániť a sami lekári jej odporúčali prirodzený pôrod,takže je to na uváženie....a len preto riskovať,aby mali pozitívne štatistiky sa neoplatí...

kch
9. sep 2013

@barboritta ahoj, ty si rodila teraz v ZA, cisarskym? chcela by som dake info. sú prístupný ku cisárskemu alebo nie?

barboritta
9. sep 2013

@kch nie,ja som rodila cisárskym v martine,prostrednú dcérku v roku 2011.v mt presadzujú klasický pôrod,v žiline sú aj za cisára.od prípadu k prípadu.kamočka mala mať po 7 rokoch od pôrodu cisárskeho další.pre istotu.a ty chceš cisár či práveže nie?

kch
10. sep 2013

@barboritta no ja by som práveže za cisár. lebo už teraz mesiac pred terminom ma maly do 4kg. prvy mal 5,2kg ked sa narodil. prirodzene by som to asi nedala.

barboritta
10. sep 2013

@kch sonám never,mne sa tiež sekli o vyše kila,ešteže mi ju nevážili na sále pri príjme,lebo by mi asi normálne nedovolili.a kedy si mala prvý cisársky?

kch
10. sep 2013

@barboritta rodila som presne pred dvoma rokmi v martine. Teraz sa tam tiež chystám.

barboritta
11. sep 2013

a to si mala cisár,či normálny.lebo ak normálny,tak cisársky asi zvažovať nebudú.aj ja som tam rodila pred dvoma rokmi 😀 😀 😀

luciaj
15. sep 2013

Ja som rodila 2007 sc, 2010 normálny, 2013 normálny. Pre mna bola sc nočná mora, som rada, že sa mi iba ďalšie porody posarili normálne.

babatkonr
15. apr 2014

@aristka ale zase je kopec zien, ktore rodili normalne po sc a bez komplikacii a tak isto ako kazda zena aj kazde telo je ine a aj kazde tehotenstvo, preto si myslim, ze vobec nie je dobre smrtou strasit zeny, ktore sa o prirodzeny porod chcu pokusit.... Kazda si urcite uvedomuje, ze su tam rizika a ziadny doktor si nezoberie na zodpovednost to, ze by ich neinformoval o moznych rizikach. Ja by som tiez chcela skusit prirodzene po sc, ale vsetko sa ukaze az ked pride ten cas.

basenka7677
15. apr 2014

Ahojte ja som teraz otehotnela 11 mesiacov po porode.myslite ze by to slo teraz prirodzene? Prvy porod bol akutna sekcia v celkovej anesteze a bolo to katastrofalne uz to takto nechcem zazit....

auka
15. apr 2014

Ja som rodila prirodzene pred piatimi mesiacmi, sc som mala v 2008 /hellp sy/. Ja sama som chcela rodit prirodzene a kedze sa porod rozbiehal bez problemov a maly mal mat do 3 kg, tak lekari rozhodli, ze to bude mozne, ale budu pripraveni na sc, keby nieco. Nedostala som ziadne cipky ani oxytocin, aby maternicu nedrazdili, lekar zakazal sestrickam pri porode tlacit na brucho. Nastastie som nemala bolesti. Prve prisli az ked mi praskli vodu a maly bol do pol hodiny na svete. Mozno takemu lahkemu porodu prispela aj moja pohoda, na porod som sa doslova tesila. Mala som dobry pocit aj z lekarov, ktori podla mna pristupovali zodpovedne a vysvetlili mi rizika prirodzeného porodu. 6 hodin po porode som sa osprchovala a uz som normalne fungovala. Po sc som este aj na treti den bola mimo. Ale zato som krvacala len par dni, a po normálnom porode 4 tyzdne. A sex po sekcii no problem, zato po normálnom nic moc 😒 Ale aj tak by som nemenila, je to to najkrajsie, ked vam daju babo hned po porode k prsniku a mozete spolu lenosit po takej makacke.

gulinka123
15. apr 2014

Aj ja som rodila po sekcii normalne este 2 krat,po 10 rokoch,dcerka mala 4.640 kg,a potom presne o 2 roky tiez normalne,ale vyvolavany,a ten je podla mna najhorsi,ale som veelmi rada,ze somsi to skusila

redlola
15. apr 2014

@basenka7677 basi, moja znama otehotnela 6 mesiacov po sekcii a porodila prirodzene, potom mala spontanne este dalsie 2 deti. v tt nemocnici. ale vraj mali salu pre nu nachystanu. takisto kamaratka rodila pred 4 mesiacmi, otehotnela tiez, ked mala dcera 11 mesiacov a spontanne vytlacila 4260g babu, takisto nachystana sala pre nu, keby sa cokolvek zvrtlo. ono to zalezi od toho ako si na tom zdravotne. ale zase svagrina otehotnela po roku po sekcii, a mala chlapca 3600 g a pri porode placenty jej ta jazva praskla. podla mna je to vysoko individualne. u mna lekar ani nechce pocut o spontannom porode, vraj rovno sc a to mi ani poriadne nehovoril co je s tou jazvou

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre