Mesiac do pôrodu. Ako začať s prípravou?

lari
24. apr 2007

Ahoj dievčatá, budem mať problémy pri porode, ak som ani raz nenavštívila žiadny porod.kurz, nevidela som žiadnu film ani nič podobného, v ktorom prebieha podrobne znázornený porod a podobne? Sú tieto kurzy veľmi potrebné?¨Kto mi vysvetlí v porodnici v ten veľký deň, ako správne dýchať a všetky tieto vecičky?

ajuskamimi
24. apr 2007

aha, tak my to budeme brat asi v pondelok. To ma napadlo, ze tym utorkovym odpadne, ale nedala vam ziaden nahradny termin inokedy cez tyzden? Sak ak vas nie je vela, mohla si vas nejak rozdelit do inych skupin na tie dva razy, nie?

diddi
24. apr 2007

hm, nerozdelila..inac su tam baby, co jedna ma uz po termine, druha rodi o tyzden a 2 maju termin okolo 15.5. a dalsia 8.5.takze je celkom mozne,ze tam zostanem s Ivkou sama..uvidime 15.5. kedy by malo byt dalsie cvicenie

ajuskamimi
24. apr 2007

u nas na kurze nas bolo naposledy 6 a ja jedina som bola z toho junova, ostatne boli vsetko uz baby v 36tt a viac, cize majove. Takze je mozne, ze tiez o dva tyzdne uz budeme dve alebo iba sama.

diddi
24. apr 2007

my sme len s Ivkou boli junove...tak nas mozno spoja 😉

jj2202
24. apr 2007

ahojte, ja som zacala pripravy tiez asi mesiac pred terminom a to tak ze som isla na nakupy a oplieskala som nenormalne prachy 😀

certica
24. apr 2007

jej jj, teba som dlho necitala. co nove, ako to s vami vyzera?

jj2202
24. apr 2007

certica ahoj. no uvidim zajtra, idem na poradnu. porod vyvolavame bud tento alebo bud stvrtok.... 😵

certica
24. apr 2007

a kde nakoniec rodis?

jj2202
24. apr 2007

didi, ziadne tlacenie som si neskusala...co ak by som doma porodila 😀

diddi
24. apr 2007

cau jj, uz sa ti to krati 😉 ...mne povedala lekarka, ze do 15.5. je mimo, mala si pravdu, ale bude ju niekto zastupovat, tak vraj nemam dovtedy rodit 🙂

jj2202
24. apr 2007

didi a uz bude porodnica hotova..?

certica v tt...som milo prekvapena. 🙂

diddi
24. apr 2007

dnes skoncili s porodnicou, zajtra zacinaju malovat sestonedelie na 2 tyzdne a potom 2 tyzdne rizikove...takze vraj koncom maja by to malo byt ok..kam pojdes rodit?

jj2202
24. apr 2007

do tt... no vidim ze by som to mala tak ci tak komplikovane na antolskej.

certica
24. apr 2007

tak budem sledovat, co nove 😀 😉

jj2202
24. apr 2007

urcite dam vediet 😵

pipi1211
24. apr 2007

no tak do tejto temicky patrim aj ja,ze? 😀 😀 😀 😀 akurat dnes som zacala svoj prvy den v 9.mesiaci 😀

lara1znk
24. apr 2007

my chodime na kurz, obidvaja s manzelom spolu, do porodu este mame 2 a pol mesiaca ale zacali sme uz teraz.
Ked je moznost kurzu tak urcite by som nevahala, clovek sa dozvie vela dolezitych rad a tipov. Popri tom citam knihy, casopisy, debatujem s kolegynami, urcite pomoze aj maminka ked bude babo na svete.
Chodila som aj na jogu, tam sme preberali dychanie pri porode atd.

Ked teda nemas moznost chodit na kurz, skus aspon jogu praktizovat sama doma ci uz podla knihy alebo DVD.

diddi
24. apr 2007

jj, mas pravdu..oni beru vraj len zmluvne ☹

adetka
24. apr 2007

dievcata neprehanajte to s pripravoooou 😀 ... som sa stretla s mamickami ktore sa poctivo ucili dychat a tlacit... a vo chvili, ked zacali kontrakcie... tak to vsetko zabudliiii 😝 ... a napriek tomu odrodili... ja som na ziadnu pripravu nechodila... a dychala som vraj ukazkovo... jednoducho som dychala tak, ako mi bolo najlepsie... tlaky som predychovala kratko... a ked neboli, tak zhlboka... nebojte sa... nie je to maturitna skuska, ani statnice 😉

jj2202
24. apr 2007

ja som dnes zacala 40tt 😵

medvedik21
25. apr 2007

Ahojte.
Som velmi rada že som našla túto tému.Totišto tento problém mi vrtal v hlave už neaký ten piatok.Som na rizikovom od 3tieho mesiaca a pravdupovediac chodiť na neaké cvičká nemám silu a ani guráž!
Po prečítaní vašich príspevkov sa cítim ovela,ovela lepšie.Verím si že v tú chvíľu keď to príde budem vedieť čo mám robiť.

dankaa
25. apr 2007

ahoj medvedik,

ja som bola tiež na rizikovom,a pripravu som vobec neabsolvovala.Dýchat ma poucili v den porodu /sice som si to nastudovala z knih/vsetko prislo samo a každý porod je individualny,co odporucam je zbalit si tasku co najskor,moj manžel by nevedel co ma zobrat 😀 ja som bola zbalená skor už v 36tt a ddobre som urobila.lenka prisla na svet v 37tt.

Držím prsty!!!

dacey
2. máj 2007

ja mám tašku pripravenú už mesiac a vždy do nej dačo dobalím, vyberiem, píšem si na papier, čo mi ešte treba potom zbaliť (mobily, nabíjačky, špirálu a také drobnosti) Priateľ sa mi smeje, ale asi nevie, o čom hovorí... Asi mu spravím naschváľ a keď začnem rodiť, poviem mu, že som to celé dávno vybalila a nech ma on teraz pobalí... To by sa tváril ako tutko... 😵 do kurzu som absolútne nechodila, ani sa mi nechce, som rada, keď môžem celý deň oddychovať. adetka, svätá pravda si myslím. aj tak bude každá žena dýchať tak, ako jej to bude najviac vyhovovať...

zuzlyk
5. máj 2007

ahojte,aj ja som chodila na "vzdychacie" cvicenia,tak uvidime,aky to bude mat uzitok 😎
tasku uz mam ciastocne pobalenu,ak sa to da teda tak povedat,lebo som tam narvala porodnicke vlozky,jednorazove podlozky,zupan a taska je poloplna 😠

dacey
5. máj 2007

zuzlyk, ja mám taškú napraskanú do prasknutia... ježiš, to je veta 😅
župan si nechaj vonku a keď pôjdeš, len si ho prehoď cez tašku. a hneď je taška prázdna... 🙂 keď tatko videl, čo všetko si balím, tak len zalamoval rukami. vraj som sa zbláznila. ále, to je muž a nerozumie sa do toho.. 😉 a to som si fakt balila len veci, ktoré mi bude treba.

zade
12. máj 2007

Ahojte, moj nazor na predporodne pripravy je velmi pozitivny.
Rodit som sa rozhodla v malom meste, a na kurze som bola zo 4x.
Velmi sa mi pacia take, kde nas ucia starostlivosti o babatka detske setry.
Je to fakt len teoria, ale nenastudovala som si to zatial nikde tak dobre ako ked mi to niekto povie - tak nazivo. Napriklad o zltacke, o kolike a hlavne o spravnom dojceni.
Boli sme aj na exkurzii na porodnickom a novorodeneckom oddeleni.
Ale suhlasim aj s nazorom, ze treba hlavne pocuvat rady lekarov a setriciek ked to na mna pride.

danu
26. feb 2010

sammy • 1d, 33tt • Včera o 14:41
Da sa to dopredu nejak naucit, nacvicit? Mam z toho des, lebo ked som rodila dceru, vynadali mi, ze tlacim len do tvare a priam mi skakali po bruchu, aby ju vytlacili. Pritom som mala pocit, ze robim co mozem. Neviem ci bola chyba v technike alebo som bola uz az tak vycerpana, ze som nemala dost sil, ale o par tyzdnov rodim zas a nerada by som dopadla tak isto.

diusik • 37tt • Včera o 14:46
Ahoj,no ja si myslim ze by trosku mohli pomoct kegelove cviky,mozno by si sa lepsie naucila koncentrovat na svaly panvoveho dna

strapco13 • 1d • Včera o 14:47
nebola si na predporodnom kurze s dobrou PA?..tam to zvyknu preberat
v skratke..skus: zatvor oci a tlac do konecnika akoby si chcela cikat a kakat
alebo kukni do temi EPI-NO...to je nejaky akoby balonik, ktorm sa to da naucit a zaroven potom ulahcuje vraj porod..ja som to neskusala, kamoska si ale pochvalovala

sakura77 • 2d • Včera o 14:49
sammy,presne ako strapco pise,ja som to tiez pri prvom nevedela dobre tlacit a pritom ozaj stacilo povedat ze mam tlacit ako na velku(velmi velmi velku "velku" 😀 )
takze pri druhom to uz bola totalna "pohodicka 😅

strapco13 • 1d • Včera o 14:49
sakura...na velemi, velmi velku pri velkej zapche 😀

latvia • Včera o 14:53
ja som tlacila jak na 3 velke 😀 😀 ale kto je proste tuhy tak to nejde tak jednoducho 😝 a to EPINO je fakt dobre, 2 moje kamosky to pouzivali a rodili lahko a bez nastrihu

sammy • 1d, 33tt • Včera o 14:55
Sakura, tak si ma povzbudila, ze to snad pojde lepsie.
Na predporodnom kurze som bola, aj som mala pri tom porode pocit, ze robim vsetko ako odo mna chcu, no nejak to neslo.
Ale tak snad to pojde lahsie aj preto, ze to bude uz po druhykrat a rychlejsie to vsetko povoli.

markiza • Včera o 14:57
sammy, tu je to dychanie a tlacenie celkom dobre vysvetlene http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=669 mne osobne ten clanok pri druhom porode velmi pomohol.

sakura77 • 2d • Včera o 14:58
sammy-ja prve 15 hodin des des,potom uz som jasn ze ani nevladala tlacit a druhe? o pol 5 prichod do porodkx a 5.40 mala vonku 😀 tak neboj,druhe ide lepsie 😉

sammy • 1d, 33tt • Včera o 15:03
No u mna to bolo 17 hod. a este noc predtym som tiez vobec nespala, takze som doslova zaspavala od unavy na stole 🙂 Tak dufam, ze to teraz fakt pojde rychlejsie.

ivkafu • 20tt • Včera o 15:39
dievcata ties sa uz menej bojim, ze to nepojde ked som si vas precitala.... dakujem

ituska • 1d • Včera o 18:08
tlacenie nenacvicis, dychanie si aspon niekde na nete precitaj..ale aj tak ti to nepomoze, lebo na vsetko zabudens v tej chvili , ja som sa spoliehala na PA a aj tak boli velmi mi pomohli ako dychat a co robit -su super na tej Antolskej

ejasmeja
26. feb 2010

Sammy, tlacenie sa da nacvicit, kegelove cviky su fajn, ale nacvicis aj pri tlaceni na velku, vsimaj si, ktore svaly pouzivas a kam tlak smeruje a to potom jemne trenuj "nasuch" 🙂 dolezite je mat zavrete oci, bradu pritlacit na hrud, nadychnut sa zhlboka a "nevyfucat" 🙂
drzim palce! 🙂

dulkagabulka
26. feb 2010

Ejasmeja,riadené tlačenie so zadržaným je jednoznačne škodlivé....mamička , ak sú ozvy v poriadku a nehrozí žiadna komplikácia, nemá spolupracovat s lekárom, čo jej povie,kedy ako tlačit..ona ma spolupracovat so svojim dietatkom...maternica VIE ako babatko vytlačí von..nie je k tomu treba žiadne naučené vedomoci ani "vedome" usilie matky...ba prave naopak, čím skor sa matka prestane kontrolovat, čím skor prestane mysliet, tym skor sa otvorí a tym lahší porod bude mat...viem o čom vravim...ono to tlačí samé, matkina vola do toho nemá šancu zasiahnut, je to nutkanie tak silné, že mne sa zdalo, že to netlačím ja, ale akoby vesmír, či príroda,alebo neviem to vyjadrit.

dulkagabulka
26. feb 2010

Rozmýšlali ste dakedy nad tym,ako lahko a samé porodia dievčatá /ba priam ešte deti/ v osadách?? A premýšlali ste nad tým, čím to asi je? Nuž moj názor je taký, že je to práve tým, že nepremýšľalú čo a ako majúprobiť, že nepremýšlajú ako majú dýchat ,ako majú tlačit...že jednoducho vypnu šedú mozgovú kôru a oddajú sa dianiu..že zaujmu takú polohu,ktorá je im prirodzená, že si napríklad aj zakričia....také aaaaaaaaaaaaa hlboké..to by ste neverili,ako pomôžu otvorené ústa otvoriť pošvu.. 🙂 ..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre