Muž pri pôrode

sunflower98
10. feb 2019

Ahojte žienky, chcem sa vás spýtať, či bol pri vás váš muž pri pôrode? Bol to určite aj pre neho nezabudnuteľný zážitok či? A bol pri vás v tej prvej fáze pri kontrakciach alebo aj pri už samotnom pôrode? A ak bol museli ste to vopred nejako nahlásiť V nemocnici alebo je vlastne nejaký postup?
S priateľom totiž práve riešime tieto otázky, tak vopred ďakujem za odpovede. ☺

iveta143
12. feb 2019

@sunflower98 mna sa pytali az ked som prisla rodit...no moj manzel sa na to necitil, tak som to neriesila...a ani mi tam nechybal 😀

tyelde
12. feb 2019

Bol od začiatku do konca, očividne sa nudil keď stíhal facebookovať a mňa išlo roztrhať od jedu 🙄🤣

ivd
12. feb 2019

@sunflower98 chcel byt, ja som nechcela. Vsetci mi hovorili, ze to v tej chvili budem lutovat. Nelutovala som. To, ze som tam bola bez neho, mi umoznilo plne sa sustredit a odhodit vsetky zabrany. Nemusela som riesit ako asi teraz vyzeram a co si kto mysli. Porod som dala podla lekarov “expresne rychlo”, dokonca ani nestihli podat epidural. Som presvedcena, ze bez neho som bola viac uvolnena. Som asi konzervativna v tomto, pretoze pre mna je porod o matke a dietati a muz nech pride, ked uz je babatko pekne zabalene a maminka si ho drzi v naruci. Nicomu by nepomohlo, keby videl ako sa z jeho damy stal tur krizeny s dinosaurom 😂

ingelika78
12. feb 2019

@tenerifka akurat som chcela napisat to iste. Zijem v Australii a pritomnost otca sa berie ako samozrejmost, takisto bol s nami cely cas na izbe nic sa nenahlasuje. Samozrejme partner moze byt pritomny aj pri cisarskom reze (ja som nemala). Nastastie 🙂

tenerifka
12. feb 2019

@ivd tur krizeny s dinosaurom😂😂😂
Je to asi o jednotlivcoch, kazdy sa na to citi inak, ale nam to neuskodilo-naopak, videl, ze to nie je sranda a mal a doteraz ma respekt za to, cim som si musela prejst

evelyn226
12. feb 2019

Nečítala som komenty vyššie, ale mňa sa nikto nepytal. V poradni som sa spýtala na papier, že chcem muža pri pôrode a pamatam sa len kde to treba zaplatiť. Prisli sme do nemocnice že rodím, urobili vyšetrenie a muža poslali domov, že keď sa to viac rozbehne že pôjdem už na sálu rodiť zavolám mu. Ja som bola na cakacke a muz doma spal, o dve hodiny som mu volala že nech príde.ja som uvítala jeho pritomnost nakoľko ma zašívali a nezvládla by som mať syna v rukách. Vyhovovalo to nám obom. A druhý krát ho chcem znova určite a on tiež. Nemenila by som.su ale veci čo by som zmenila ku koncu tehotenstva pre ľahší pôrod. Zmeniť sa to nedá ale som múdrejšia k druhému tehotenstvu a pôrodu pokiaľ nebudú komplikácie, sktorymi treba trošku počítať aby ste neboli v šoku a nepripravená.
(V prípade chýb v písaní sa ospravedlňujem strašne mi seká tablet :/ )

tanula222
12. feb 2019

Pri prvom bol a pri druhom nestihol pustili ho až k samotnému pôrodu a mala som to nahlásené ak sa platil poplatok že tam bol ale som rada ze tam bol malého si hneď mohol zobraz ja ruky a dcéru mu už len ukázali cez sklo keďže prišiel až po pôrode.

snoofy987
12. feb 2019

Pri prvom porode nebol nevedela som co ma caka tak som.to chcela zvladnut sama ... Pri druhom uz bol a najlepsie rozhodnutie.... Ked som prisla do porodneho boxu hned sa ma sestricka pytala ci bude niekto pri porode povedala som ze manzel aj som mu hned volala.... Takze bol pri mne od zaciatku az do konca ... 🙂 potom ma uz nechal oddychovat samu a utekal domov za dcerkou kedze sme rodili 8 hodin 🙂

majulino
12. feb 2019

AJ moj bol, PRI prvom sa Nas opytala PRI prijati CI ostava a PRI druhom osyal automaticky. Vravel ze to bolo nieco uzasne a ze sa v nom bili emocie. Radost s porodu deti a strach omna, AJ ked som porody mala rychle a lahke

dulkagabulka
12. feb 2019

Účasť muža pri pôrode by mala byť z oboch strán dobrovoľná a z oboch strán kedykoľvek vypovedateľná dohoda. Pretože jeho prítomnosť môže pôrod /nechtiac / spomaliť, alebo narušiť, alebo môže byť úžasným spoločníkom.

simca06022011
12. feb 2019

Tak ja iny pohlad: Uz by som svojho nikam nebrala :D vdaka jeho pritomnosti tam mozem o dalsom dietati len snivat...a teda aj o normalnom sexe :D A ani si nepamatam, na co mi tam bol... druha veci, ze kedze boli neschopni technicky v nemocnici (ani len poondiate sono nevedeli preniest/doniest a zapojit, ked sme ho smrtelne potrebovali) a musel to robit on, tak bol trochu uzitocny 🙂

pandavanda
12. feb 2019

Mne bol manzel velkou oporou, ak ides rodit v klasickej nemocnici tak si netreba robit iluzie ze ti bude niekto psychicku podporu. Moja skusenost je taka bohuzial, ze sa mi personal venoval minimalne(volal ma na prasknutie vody, podal mi cipok)....rodila som 30hodin a bola som rada ze mam pri sebe niekoho blizkeho.

kate_cs
12. feb 2019

@sunflower98 môj manžel bol pri pôrode. Nikde sme to vopred nehlásili, lebo za prvé sme to neplánovali a za druhé, poradne v nemocnici som nestihla 🙂 Obaja sme sa zhodli v tom, že pôrod je niečo, čo muž vidieť nemá. Ale keď ma priviezol do pôrodnice a doktorka povedala, že rodím, už sa odo mňa nepohol. Tak nejako automaticky a prirodzene. A nikto mu v tom nebránil, sestričkám skôr pomohol. Bol so mnou na vzdychárni, pri samotnom pôrode, pri vážení malého a ešte aj niekoľko hodín po pôrode, kým som ležala na sále.
A ja som za to vďačná. Neviem si predstaviť, že by som v takých momentoch bola sama. Nešlo len o psychickú podporu, ale hlavne pomoc.
A sexuálny život, alebo pohľad na mňa ako ženu to nezmenilo 😉

innapnirhu
12. feb 2019

Smutne mi je citat o tych nasich nemocniciach, ale nastastie mozem pridat pozitivnu skusenost🙂 3 dni do zadu som rodila v Ziari nad Hronom... A musim povedat bol to skvely zazitok, muza som mala pri sebe celu dobu, u nas to bola vzdy samozrejmost, nemam pred nim ani stipku pocitu hanby, a bol mi velkou pomocou svojou pritomnostou. Nebolo treba nahlasovat nic, aj v porodnici to brali ako samozrejmost. Personal bol extremne zlaty, ludsky, a tiez ma podporovali emocne aj vseliak na 100%. Uplne som sa citila(teda stale lebo som este tu) rozmaznava. Moju malinku nam ihned dali, neumyvali ju, len ju potom este po porode asi 20 min rychlo odmerali odvazili a od vtedy je s nami, vcera ju zobrali na sono na 10 min. Muz je s nami na izbe, normalne tu aj spi.
Ja neviem co by som robila keby ze mi nedaju ihned dietatko alebo ze mi ho ukazu cez sklo?! Alebo nepustia muza?! Urcite by som zdrhla niekam do zahranicia rodit:D
Ale na stastie nie vsetky porodnice na sk su take zaostale

blackcat8885
12. feb 2019

Moj bol od zaciatku do konca a som rada lebo uz len to,ze tam bol hoci nic nerobil mi pomahalo. Myslim,ze to bol pre neho silny zazitok aj si poplakal(tak aby som nevidela) ked nam maleho dali hned po porode 😊

sofiia87
12. feb 2019

tiez som sa zo zaciatku bala, ako to zvladne a ci ma byt cely cas so mnou. On sam povedal, ze chce byt so mnou cely cas a teda bol mi obrovskou oporou. Mala som dlhy a tazky porod, rodila som skoro 12 hodin a malu museli tahat vakuom. Bol mi obrovskou psychickou oporou, neviem si predstavit, ze by som tam bola sama cely cas. Ano, videl aj co nemusel, ale nemyslim, ze ho to nejak poznacilo :D Urcite to bol obrovsky zazitok aj pre neho, od svokry viem, ze hned ako dosiel nad ranom domov (strazila nam psa) tak ma neskutocne chvalil a bol hrdy, ako som to zvladla. A este v nemocnici, ked ma bol pozriet mi zadrel, ze kedy si spravime druhe :D Dopredu som nemusela nic hlasit, iba ked som prisla rodit, tak sa ma pytali, ci ho chcem pri sebe.

evaeva77
12. feb 2019

Myslim, ze skor nie. Mnohi muzi mozu mat zidealizovane predstavy o priebehu porodu, casto su rodinou manzelkami hyckani, su zvyknuti a chcu vidiet a casto aj vidia zenu iba v prijemnych standardnych situaciach, cakaju trocha krvi, v praxi moze byt situacia zivelna. Ja hovorim nie, pokial vyslovene na tom netrva, pripravila by som ho dobre, opisala co sa moze diat. Zavisi od povahy chlapa, ako sa sprava v stresovych situaciach, ako reaguje ked je niekto chory. Po porode sa dietatku moze zacat venovat, v ulohe otca bude po cely zivot. Viem ze mnohym zenam sa nazor nebude pacit, chcela som len napisat svoj pohlad autorke.

methexis
12. feb 2019

Moj bol od zaciatku az kym nas previezli na izbizbu. A veru som bola rada, ze je tam... Podaval mi vodu,uterak, meral kontrakcie, volal sestricky, anesteziologa... Ked bolo treba, pri porode mi drzal nohy aby som nemusela mat tie strmene... Fotil.No co vam poviem, rodila som 10 hodin a on si nestihol ani keksik zjest, tak som ho zamestnala😂. Ale bolo to fakt skvele pre obidvoch ze tam bol.

eliza999
12. feb 2019

No ja mam za seboou 2 klasicke prirodzene porody,bez komplikacii,a pri 1.dcerke som zvazovala tuto moznost mat tatka pri porode-nakoniec som sa rozhodla ze nie-a spravila som-pre mna dobe 🙂..uz len cesta do porodnice a masirovanie stehna a drzania ruky ma totalne vytacala, :D bola som taka ubolena ze vtedy by som ho najradsej zaskrtila :D.moj muz je moc uzkostlivy a citlivy na taketo veci,(vidim ako vyšiluje ked ma mala zvysenu horucku) :D a riesit este jeho na porodnej sale,to by som uz asi nedala..:D

luccki
12. feb 2019

Ja som rodila 2x na antolskej v ba a oba razy ho poslali prec kym som nesla na box. Pri prvom porode som bola z toho na nervy a vadilo mi to a hlavne som stresovala ze zacnem len tak rodit a nestihne to. Rodila som totizto 12 hodin, bolo to vlasne v noci a pomaly som sa. Otvarala. A hlavne som vobec netusila ako taky porod prebieha. Pri druhom ho sice tiez. Poslali prec ale to bola uplne ina situacia, mal sa vratit za hodinku, zohnat mi este posledne potrebne veci, a. Sice vodu som uz mala davno odtecenu a otvarala som sa, ale kontrakcie este nikde. No a teraz treti krat mi je jedno ci tam bude hlavne to cchem stihnut do nemocnice 😁 ale. Bola by som rada hlavne za. Neho, nech vidi malicku hned ako sa narodi. Zas akoze muzov nepchaju dole sa kukat ale hore pri hlave. A ak neznesu ani to, tak ja uz potom neviem
😂 By som takemu dala po hlave asi. Pri prvom sa isiel kuknut aj dole, akoze nebol. Nadseny, ale zvladol to, aj šnúru prestrihol.

marion09
12. feb 2019

@tenerifka ...a k tomu sa tu za to ešte aj plati

lola911
12. feb 2019

Je jasne že je lepšie keď je manžel pri pôrode, ja som nad tým vôbec neuvažovala že by tam nemal byt,, mne ráno o 5am praskla voda a začali kontrakcie, do nemocnice sme sa dostali až o 7 am a rodila som cisárskom až o 1pm na druhý deň,, bola som 32 hodín v bolestiach a môj bol stále pri mne ani nespal a odchádzal s nemocnice až o 10pm lebo mu povedali ze na izbe v noci so mnou byt nemôže, ráno zase o 9am bol pri mne, neviem ako to funguje ba svk ale ha som mohla mat pri pôrode maximálne 3 osoby 🤔

demetria
12. feb 2019

Rodila som 3x a ani pri jednom porode som muza nemala a ani nechcela. Poznam sa, ked mam bolesti, neznasam pritomnost inych ludi, potrebujem sa sustredit sama na seba. Vadi mi, aj ked vedla mna niekto dycha. Keby bolo uplne po mojom, najprirodzenejsie by mi bolo asi sa niekde utiahnut a prejst cez to cele sama. Takto som akceptovala zdravotnikov, ale bola som vdacna, ze tam boli len v nevyhnutne najmensom pocte a takmer na mna nehovorili, az ked bolo po vsetkom. Mozno aj preto som rodila rychlo a bez komplikacii.
Pred tym, ako sa zena rozhodne pre muza pri porode je fajn, ak aspon matne tusi, ako v bolestiach a nepohode reaguje, aby jej nebol muz skor na ostaru.

luccki
12. feb 2019

@demetria asi je to strasne individualne. Ja som pri prvom porodemuza chcela aj keby co bolo, ked ja si to musim odrobit tak nech je aspon pri mne. Druhy krat mi to uz bolo jedno a vedela som, ze az taka pomoc nie je, skor je este viac zmeteny, lebo chudak aj chce pomoct ale moc nevie/nemoze. Inak zaujimave, ze doktorka mu povedala, ze nech mi masiruje krk/ramena a neviem preco, strasne mi to v bolestiach pomahalo, vraj su tam akupresurne body co pomahaji pri porode- som sa. Neskor docitala.

lola911
12. feb 2019

Nášho malého keď vytiahli s brucha tak ho dali do plachty a podali ho môjmu aby ho držal, než má pozašivali, tak myslim že bol užitočný 😁

evelyn226
13. feb 2019

Ja ešte dopíšem, muž bol tiež že aj by pomohol ale nevedel ako. Sedel tam ako za trest a vytacalo ma to strašne ale radšej to než keď doktorka povedala aby mi masíroval kríze. To som ho išla zabit a hneď som ho poslala do.. Ale doktorka ta mala božské ruky to bolo super. Videl síce muž môj rozkrok v nie peknom stave, keď išiel späť od syna (bol si ho odfotiť keď ho vážili...) ale traumu nemá (vedel ze sa pozerať nemá ale pozabudol sa a keďže sa vychádzalo do boxu, že každý videl rozkrok tak nemal na výber 🙂) . Chvíľku mu to bolo neprijemne ale ako sme mali syna v rukách aj zabudol hlavne ďalší deň išiel zapiť syna aj 30tku takže zabudol úplne.
Rozpravali sme sa o tom celé tehotenstvo a najskôr nechcel potom áno potom nevedel tak som chcela mamu. Lenže nakoniec že pôjde o lebo som mu vysvetlila že bude pri mojej hlave a nie dole... Sam nevedel co čakať tak ako ja ale bol rad tešil sa a hneď mi navrhoval druhé babo... <3

tamarishka
14. feb 2019

Treba to dat vediet dopredu ajked si myslim ze nebude robit problem dat to vediet namieste. Moj bol pri porode, respektive v prvej faze porodu, pri samotnom rodeni som ho tam nechcela mat (aspon takto som to mala v porodnom plane ) cize pri samotnom rodeni ho vzali von a po asi 3 minutach ho zavolali naspat lebo to bola rychlovka :D
Osobne mi velmi pomohlo ze bol primne a drzal ma za ruku lebo som mala kam dat tu energiu. Jeho ruka si to riadne odskakala a ze som pritom vyzerala akoby som ho chcela zavrazdit.A takisto odpovedal sestrickam na ich otazky lebo ja som nevladala ani rozpravat. Takisto ti pomôže utierat tvar, balzamovat pery ked pit nesmies a take drobnosti. Takisto spravil par fotiek drobca az ho namna polozili a jasne ze sa mu skotulalo par slziciek. 🙂 Inak on nechcel byt pri samotnom porode ale povedal ze ked zvladol tu prvu fazu a videl drobca este neumyteho aj s tou snurou tak uz je to vlastne jedno ci by tam bol alebo nie

sunflower98
autor
7. mar 2019

Ďakujem Vám veľmi pekne všetkým čo ste napísali 😊

sashulla
24. mar 2024

Zacala som mať mierne kontrakcie v noci. Vzali ma rano na vzdychacku a tam som bola sama až do pôrodu t.j. do cca 22:00 potom už zavolali muža a o pol noci prišlo dieťa na svet. Na vzdychacku mužov nepúšťali. Len na sálu. A bol opora,lebo mat kontrakcie viac ako 17 hodín bol strašný zahul na psychiku a fyzicku stránku veľmi. Zato nás ale nechali dlho asi až do tretej na sale s malou. Prvý vlastne videl dieťa keď ju kontrolovali, nemenila by som. Ja si bolesti kontrakcie radšej prežijem sama, ten zaver však už bolo fajn keď tam bol.

darina77
24. mar 2024

Ja som rodila pred 20 rokmi, a vtedy nás bolo na vzdychárni viac žien naraz, neviem si predstaviť žeby tam mala niektorá svojho muža, mne by tam vadil cudzí muž. Tak neviem či teraz majú páry súkromie, alebo či sú tam všetci pokope?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre