Nedostatok železa a sekcia

milka1978
18. aug 2012

Ahojte tehulky ..... neviem či je tu takáto téma, pretože mi vo vyhľadávači nič konkrétne nenašlo ..... chcem vedieť či môže byť nebezpečný nedostatok železa pre mňa ak pôjdem na sekciu .... železo viaže kyslík, ktorý dýcham a tým, že ho mám menej tak aj kyslíka mám menej a som ospalejšia a "lenivejšia" .... kedže pôjdem pod úplnú anestéziu nebude to mať dôsledok na prebúdzanie alebo niečo iné?

briketa
18. aug 2012

@milka1978 a mas naplanovanu uplnu anesteziu? lebo sekcia sa vacsinou robi pri spinalke. este mas cas aby si zelezo denne zacala brat a jest ho aj v strave. neries uz teraz co bude neskor. snaz sa dat do poriadku, zelezo sa da krasne napravit.

milka1978
autor
18. aug 2012

@briketa ano už mám napánovanú sekciu ... aj prvé som rodila sekciou a pri plnej anestéze .... lekár mi vtedy povedal, že je to lepšie pre dieťatko ... pretože úplna anestéza sa dáva úplne tesne pred zákrokom a tá spinalka trocha skôr a tým sa dostáva aj do telíčka bábätka a pri narodení je tak viacej ospalé .... a detská lekárka potrebuje zistiť všetky životné funkcie hneď po pôrode ..... a teraz mám tiež bábo od začiatku KPč-ko ako pri prvom , môže byť, že sa ešte vytočí no nejako tomu neverím .. tak preto sa pýtam aby som vedela, čo mám do sekcie robiť .... začala som viacej jesť červenú repu a mám aj tabletky na železo, ktoré beriem 2 x 1 ..... a neviem preto čo ma čaká ... pri prvom som takéto niečo nezažila 🙂

inkinka
18. aug 2012

@milka1978
podľa http://anesthesiaweb.org/anemia.php
anémia nespôsobuje problémy pri anestézii, s výnimkou prípadov, ak ide o extrémne ťažkú anémiu a väčšinu problémov spôsobuje pri chirurgických zákrokov, kvôli tomu, že sa pomalšie hoja rany.
Neviem, akú silnú máš anémiu, mňa Sorbifer dostal zo stredne ťažkej pomerne rýchlo. Pozri si aj http://www.lekarna.cz/maltoferrochin-750ml/ , tam je zaujímavé to, že napomáha vstrebanie železa, ďalej dobré sú ostružiny, teraz je sezóna, robí sa ostružinové víno, na to sa chystám 😉

briketa
18. aug 2012

@milka1978 tiez som bola anemicka, ale rodit som isla uz s akuratnou hodnotou takze naozaj sa to da napravit, nevesaj hlavu. googli si vsetky zelezite potraviny, hovadzie masko. keby si nedajboze mala vacsiu stratu krvi pri sekcii aby ste to potom v pohode presli a babenkom aj tak. mne sa nanestastie pritrafila komplikovana sekcia s polovicnou stratou krvi ale liali do mna krv kazdy den, tak som normalne isla po troch dnoch domov. sranda ako som mala starost co sa ako budem nudit a veru bez krvi som tam ken tak uplne osprostena a malatna lezala, maleho vedla mna a len kojila a zase s nim spala. den-noc

inkinka
18. aug 2012

@milka1978 ešte dodám, že s tou stredne ťažkou anémiou som bola v celkovej anstézii a nič neočakávané pri prebúdzaní som si nevšimla 😉 a viem to porovnať, ako to bolo pri preberaní sa z anestézie pri normálnych hodnotách hgb, žiadny rozdiel 😵

mimi
18. aug 2012

@milka1978 ja by som ti chcela len poradit, ze melasa je velmi ucinna na nedostatok zeleza. Dala som si poradit od jednej skusenej lekarky a pomohlo mi to 😉 Kupis ju v racio potravinach 🙂

milka1978
autor
18. aug 2012

@inkinka a to, že sa rany hoja pomalšie sa tiež dosť bojím ... aby som nedostala nejaký zápal a ešte dlhšie ležala v nemocnici .... tiež aby som pri nedostatku železa ja alebo maly nedostali nejaky kyslikovy šok, že ho budeme mať málo .... ale tak verím, že mi lieky zaberú a do pôrodu bude všetko O.K.

milka1978
autor
18. aug 2012

@briketa s prvým som ležala na JIS-ke 3 dni a na 5-ty som bola prepustená domov, no drobec mi dostal novorodeneckú žltačku tak sme tam ostali ešte 5 dní naviac .... no super nie? ..... tak teraz dúfam, že to bude iné .... dúfam, že železo nemá nejaký vplyv na žltačku u novorodeniatok

milka1978
autor
18. aug 2012

@mimi už som o melase počula .... ale čo to vlastne je? nikdy som to nevidela a možno ani nejedla .... a u nás racio potraviny nie sú takže neviem čo to tu zoženiem 😒

zuzana76
18. aug 2012

@milka1978 necaka ta nic dramaticke, nedostatok zeleza ma velmi vela zien, som jednou z nich, mala som 2 sekcie, raz v celkovej, raz v spinalnej, okrem toho som bola este 2x uspavana, pri prvej sekcii som tiez stratila vela krvi, ale krv som odmietla, brala som len zelezo a do 2 mesiacov som bol ok, domov som isla vzdy na 5. den po sekcii, bud rada,ze mas len taketo problemy, vela zien ma ovela vacsie

zuzana76
18. aug 2012

@milka1978 melasa je sladidlo, da sa objednat v e-shope, dava sa do kavy, caju, pripadne aj do pecenia

kamajka
18. aug 2012

@milka1978 nečítala som príspevky iných mamičiek, rreagujem len na Tvoj úvodný príspevok, ja som mala tri sekcie a pri všetkých som mala nízku hladinu železa v krvi.... Tvoj lekár by Ti mal dať nejaké prípravky na jeho doplnenie, ako Ferrofolgamma alebo Maltofer, pyridoxín a acidum folicum.. Ja som tieto prípravky brala od 6.alebo 7 mesiaca pri každom tehu a aj tak som mala železo nízke....Ale vplyv na prebúdzanie po celkovej anestéze to nemalo...
Nebezpečnejšia je skôr trombocytopénia ako anémia,aspoň podľa môjho názoru, anémiou v tehotenstve trpí viacero mamičiek a keby sa niečo pri sekcii aj stalo s Tvojím železom,tak Ti dajú transfúziu, možno aj dve🙂
Nič sa neboj🙂.

inkinka
18. aug 2012

@milka1978 stredne ťažkú anémiu mi zistili pár hodín pred operáciou v rámci predoperačného vyšetrenia, bolo to urgentné, počas operácie tiež nejaký hemoglobín odišiel a do mesiaca s tabletkami som bola fit, KO normálne hodnoty. Ty ťažkú anémiu nemáš, to by si už dostala transfúziu - ja som bola vtedy na hranici, povedal mi lekár, takže horšie ako ja vtedy by si na tom nemala byť a hovorím, nedostatok kyslíka som nepociťovala. Tak isto horšie pomalšie hojenie -hrozí pri ťažkej anémii, tou podľa toho čo píšeš, netrpíš, takže buď v kľude 🙂

vejula
18. aug 2012

@inkinka prosim ťa aka je to stredne ťažka anemia, teda myslim, aku si mala hodnotu hemoglobinu?

@milka1978 prosim ťa aku maš hodnotu Hb? Ja mam 99, berem ferrofolgama. Som po jednej sekcii, velmi by som chcela druhe rodiť prirodzene, ale tak berem aj to, že sa to môže zas dokašlať a opäť skončim pod nožom...

milka1978
autor
18. aug 2012

@vejula ja mám hodnotu Hb 118 ... neviem či je to veľa alebo málo

milka1978
autor
18. aug 2012

@inkinka budem sa snažiť byť v kľude ;)

krpcok
18. aug 2012

@milka1978 Ahoj ja som tiež brala železo lebo som ho nemala dostatok a rodila som cisarskym pri uplnej anesteze a vsetko prebehlo v poriadku.

milka1978
autor
18. aug 2012

@kamajka beriem od 5-teho mesiaca Ferroflagmu .... najskôr som brala len 1x1 a teraz už 2x1 ..... tak dúfam, že je to len tým, že bábo rastie a teraz aj viacej jem ... čo sa týka hodnôt z KO .... čo som mala robený v 25. týždni alebo tak nejako a tieto hodnoty z 28. týždňa sú odlišné ..... 28. týžeň mám nižšie hodnoty oproti skoršiemu odberu ... tak neviem či je to lepšie alebo horšie ... ale keď musím brať železo už 2x1 tak asi sa to zhoršilo 😒

vejula
18. aug 2012

@milka1978 ale ved to maš uplne super hodnotu. Kto ti prosim povedal, že maš nedostatok železa???? tehulky začinaju uživať železo až ked maju hodnotu pod 110. Ty si na tom paradne 😉

milka1978
autor
18. aug 2012

@zuzana76 a ako chutí? ako bežný cukor? alebo má nejaku špecifickú chhuť?

milka1978
autor
18. aug 2012

@vejula to fakt? 😨 takže mám dobre hodnoty? 🙂 tak to si ma potešila ..... normálne sa mi uľavilo 🙂 a ja som si myslela, že to mám už veľmi nízke a kto vie čo mi z toho bude 😀 tak to mám obrovsku radosť :D

vejula
18. aug 2012

@milka1978 maš uplne ukažkove 😀 😀 niekedy maju lekari nutkania predpisovať bez zmyslu, len aby niečo predpisali 😀 😀 😀 NA to som si už zvykla. Vela lekarov preventivne predpisuje horčik a železo - uplne zbytočne. V tvojom pripade uplne stači pestra vyvažena strava, a žiadne vitaminy 😉 Ja mam tu hodnotu už važne nizku, takže aj ked nie s velkym nadšením uživam ferro folgama 2x denne, ale ja mam hodnotu 99 ako som už pisala, tam by bolo velke riziko po pôrode a tak, takže poctivo uživam

inkinka
18. aug 2012

@vejula hodnoty hgb pre jednotlivé stupne anémie sú napríklad tu: http://www.myeloma.cz/res/file/archiv/pacientsk...
U mužov sú tie hodnoty o niečo vyššie.
mala som hgb 87
milka je skoro v norme 🙂

milka1978
autor
18. aug 2012

@inkinka aha? takže ja mám lahkú anémiu .... ale to je celkom v pohode nie? 😉

zuzana76
18. aug 2012

@milka1978 nie, skor ako med, ale je to horsie, ako chutovo nic moc

vejula
18. aug 2012

@inkinka
@milka1978 kočky u tehuliek železo prirodzene klesa, 120 je hodnota pre ženy čo niiesu tehu, u tehuliek sa tato hranica posuva na 110....

mimi
18. aug 2012

@milka1978 mesala fakt ucinkuje, chut nic moc, ale da sa na to zvyknut. Ja si kazde rano dam jednu lyzicku a zapijem to vodou. Malej hrozila transfuzia krvi, dojcim ju a jej to tiez pomohlo, takze ja melasu vychvalujem do nebies 🙂 a dalsia vec, nemas problemy so stolicou ako to byva pri tabletkach 😅 😉

annalena
18. aug 2012

@milka1978 reakcia na tvoj druhy prispevok o celkovej anesteze a spinale pri sekcii.......tvoj lekar ta informoval totiz uplne nespravne, celkova anesteza je pre babatko (a aj pre mamicku) ovela nevhodnejsia a rizikovejsia, pretoze vsetky lieky ktore dostavas prechadzaju k babatku. preto sa aj robi tesne pred zakrokom, aby sa minimalizoval cas posobenia tychto liekov na babatko a napr. lieky proti bolesti sa uplne vynechavaju az dokial neprestrihnu pupocnik. sekcia sa robi velmi rychlo, niekedy zial az nesetrne, len aby co najmenej narkotik dostalo k dietatu.
spinal je druh regionalnej/lokalnej anestezy, ziadne lieky k dietatu neprechadzaju, preto sa moze sekcia robit v "klude", gynekolog ma cas dieta setrne vybrat.
preto sa aj planovane sekcie odporucaju robit v spinale 😉
nedostatok zeleza nema vplyv na narkozu ako taku, je jedno ci spinal alebo celkova, a Hb 118 je pre tehotnu uplne v pohode.

milka1978
autor
19. aug 2012

@mimi nie so stolicou nemám problémy .... máme totižto na dvore asi 7 stromov čisto slivky a keď sa do nich pustím tak ma preženie raz-dva 😀 a to myslím úplne vážne .... takže každý deň si zopár dám a všetko je v pohode 🙂

milka1978
autor
19. aug 2012

@annalena pri prvom bábätku som tiež rodila sekciou a vtedy som chcela aby bol pri pôrode aj manžel ... no primár oddelenia mi povedal, že on robí takéto operácie pod celkovou anestéziou aby to dieťatku neuškodilo a preto tam nemôže byť manžel prítomný, keďže ja budem spať ...... pritom nemocnica má normálne v cenníku koloku kde sa platí za to, že je otec pri sekcii ..... a chceli sme si to zaplatiť .... môže byť, že si jednoducho neželal a preto mi povedal tieto veci .... a ja ako prvorodička úplne vyplašená som sa nad tým nepozastavovala a nechali sme to tak .... najbližšie idem do poradne v polovici septembra takže tam sa určite opýtam akú anestéziu používajú teraz a budem sa viacej asi zaujímať o spinálnu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre