Normálny pôrod verzus cisársky rez

saska88
11. nov 2013

Ahojte dámy prosím Vás pomôžte mi. Už som normálne zúfala. Doktor mi dal na výber do normálneho pôrodu mi chybá 14 dni, ak chcem cisársky rez budem ho mať za 6 dní. Ide ma s toho j..... . Mám panický strach z klasického pôrodu, manžel mi vraví, že nevidí problém keď si to uľachčím cisárskym rezom, ale ja proste stáááále premýšľam. Klasický pôrod mi príde PROSTE ŽE MÁ TO TAK BYŤ. Prosím Vás napíšte mi tu svoje skúsenosti. Určite si nedám epiduralku to mi tu neraďte. Ďakujem Vám veľmi pekne

bosoriak
11. nov 2013

@saska88 Ulahcit cisarskym? 😀 Si tu precitaj zopar diskusii o tom, ako na tom boli baby po cisaraku. Je to dost velka brusna operacia so vsetkymi rizikami operacie. V zivote by som nevolila cisarsky dobrovolne.

elenka6
11. nov 2013

@saska88 ja by som brala klasicky,pokial nemaš zdrav.problem neni o čom,vieš ake su to bolesti po cisarskom?ked sa nevieš ani postaviť na nohy,nevladzeš sa pre dieťa zohnut do postielky,ostane ti jazva,trva to kym sa daš dokopy po cisarskom dlhsie ako po normalnom.

simkarobkova
11. nov 2013

@saska88 ja osobne som na vazkach.. normalny porod by som aj chcela-tiez bez epi, to je umna umelina..zasah do prirody-... chcela preto, lebo je to prirodzene, pekne... ale-tie hrozne kontrakcie ktore zeny opisuju a tak... zs povedzme si-ktora ich neprezila..vsetko sa da... ale cisarsky necitis,.ale boli to PO... ale zas niektore zeny to boli tyzden dva..a ine su po dvocb dnoch ok.. tak neviem :D

cherry1981
11. nov 2013

@saska88 Ja som rodila 2x prirodzene, raz cisarskym(mala som na to indikaciu,na vyber mi teda nedali), ale mozem Ti povedat, ze cisarsky bol nieco hrozne, nevladala som behat, vstavat z postele, take som mala bolesti tej rany. Ked som videla mamicky ako si pobehuju a ja som bola velmi ubolena mi bolo velmi tazko. Pre mna jednoznacne rodit prirodzene, pokial to zdravotny stav dovoli a nieje indikacia na cisarsky

ladydasha
11. nov 2013

@saska88 A hlavne ten krásny pocit, kedy si po prirodzenom pôrode môžeš bábätko hneď vziať, objať ho, naplno si ho užiť 🙂 To po cisárskom asi nejde. Prirodzený pôrod je proste prirodzený, telo si ho uvedomuje a pracuje tak, ako má, veľa matiek má po cisárskom aj problém kojiť, lebo hormónom trvá dlhšiu dobu, než si uvedomia, že bábätko je už preč. Tiež som sa prirodzeného pôrodu bála, hlavne na začiatku tehotenstva, ale teraz dúfam, že nikdy nebudem musieť podstúpiž cisársky rez.

saska88
autor
11. nov 2013

Strašne Vám ďakujem za radu. Aj ja si myslím jednoznačne že klasický pôrod je klasický a musí sa dať zvládnuť. Ja sa len tak strašne bojím ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
Bože jak malé dieťa

jankagun
11. nov 2013

mam dva cisarske za sebou,a povem ti,ze dbrovolne by som nesla! pri prvom porode som sa natrapila 18hodin a nakoniec dali sekciu,ale aj tak by som radsej dalsich 18hodin trpela ako mat ten cisarak..drzim ti palce,a ked budes uvolnena a nebudes sa bat(nemas sa coho),tak pojde vsetko hladko-obratko :D

hatapkagb
11. nov 2013

Ja som mala neplanovany cisarsky.Dcerku som porodila vecer o pol siestej a rano o 6alebo 7 som uz isla do sprchy,aj ked ma chceli umyt v posteli ale ja som nechcela,bojovala som sama so sebou,nic ma nebolelo,ani ta jazva len trosku,kazdu hodinu chodili ci nechcem lieky od bolesti,ale ja ze nie citila som sa fajn.No neviem ake je to rodit normalne.Ale velmi som sa bala ze ako budem po cisarskom,lezat niekolko dni,ani dieta nebudem mat pri sebe atake som mala myslienky,no kazda sme ina,kazda mame ine telo.Ak budes mat ty cisarsky mozno sa postavis na nohy az o niekolko dni.kto vie.Drzim palce

monhla
11. nov 2013

@saska88 Myslím, že sme sa všetky báli. Niektoré viac, iné menej a tie ktoré povedia, že sa nebáli tak klamú. Ja mám za sebou 2 pôrody /dokonca druhý bol čo sa bolestí týka horší ako prvý/ ale ak sa podarí aj vysnívané tretie bábenko, tak chcem zasa rodiť prirodzene.

P.S. Ja sa totiž bojím zubára viac ako pôrodu 😀 😀 😀

jankagun
11. nov 2013

@simkarobkova mna cisarsky bolel vyse roka,nie par dni ani tyzdnov..a druhy ma boli doteraz a to ma mala 7mesaiov..no a vacsina zien to citi stale aj po x rokoch,predsalen mas tam niekolko vrstiev rozrezanych a zositych,a hlavne pri zmenach pocasia..to mi vtedy tak navru tie jazvy ze mam pocit akoby sli prasknut (nehovoriac ked mam kramy) 🙂..zienky nebojte sa,kontrakcie sa daju rozdychat 🙂

syslica
11. nov 2013

@saska88 Teda, chcela by som vidieť doktora, ktorý ti navrhol takýto výber. 😠 Je to vysoko neprofesionálne, koniec koncov doktor je ten, kto by mal rozhodovať, nie pacient. Mám za sebou tri pôrody na klinike, ktorej prednosta je známy tým, že nerád "povoľuje" cisárske. Prvé dva pôrody boli bezproblémové, vaginálne po pohodových tehotenstvách a takmer bezbolestné (prvýkrát s epi, ktorá zabrala len na pol chrbta kvôli skolióze, vtedy som ešte bola vystresovaná prvorodička, druhýkrát bez akéhokoľvek tíšenia bolestí). Pri treťom tehotenstve, ktoré sa mi skomplikovalo preeklampsiou, dve najväčšie kapacity na klinike zvažovali CR a ja som bola proti 😅. Nakoniec sme to s najmenším syslíkom potiahli až do 37+5 tt. a prirodzene dobojovali doslova v poslednej chvíli. 😵
Rada pre teba, teda, čo s príbehu vyplýva: jednoznačne prirodzený pôrod, pokiaľ na to nie je ozaj vážny dôvod... a nedaj sa vyplašiť opisom hrozných dlhotrvajúcich pôrodných bolesti, vôbec to tak nemusí byť... ak si pravda problémy sama nevsugeruješ. 😉

adenka
11. nov 2013

no ja ti napisem tak.. tiez som mala na vyber, ale nie len tak z rozmaru, ale koli ociam. 2 lekari tvrdili ze nesmiem rodit normalne, primar tvrdil ze nevidi problem.. tak som po dlhych uvahach sla radsej rodit normalne s tym, ze ak by sa to malo komplikovat a predlzovat, daju ma na CS... Saska, ver mi, nie je nic uzasnejsie ako normalny porod... ano BOLI... ale mame dnes epidural, bude pri tebe tvoj manzel (partner), na oddeleniach mas teple sprchy, fitlopty... ver mi ze tie chvile kedy ti daju TVOJE babatko na brusko su na nezaplatenie, ja placem vzdy ked si na to spomeniem, ake to bolo uasne, krasne, nezne.... uz len koli tymto chvilam by som hadam rodila aj kazdy rok... a ja som paradoxne prvy porod mala uuuuplne bezbolestny.. epi mi zaberala super, takze som citila asi tak 2 tlaky a to bolo vsetko... synator ma to uz nechal vyzrat, ale zas to bolo rychlejsie... ak si zdrava a nemas inej prekazky ako je strach, tak ho skus prekonat.. stoji to za to...
a v nemocke som spoznala maminu ktora tiez mala ist cisarskym ale na poslednu chvilu sa babo otocilo a mala moznost ist spontanne no odmietla... po CS este 2x musela pod noz, lebo sa nieco skomplikovalo, jej muza som videla plakat na chodbe... len tolko k "jednoduchosti" cisaraku...
drzim palce aby si sa spravne rozhodla

mammaroma
11. nov 2013

Ahoj, ja som chcela rodiť prirodzene, žiaľ nevyšlo to, lebo maličkej sa nechcelo von. Po sekcii som sa zotavila dobre, ale chýba mi zážitok z porodu, prvý plač a bonding, prisatie... Napriek tomu, že som šťastná, že všetko dobre dopadlo. Porozmýšľaj, či by si neskoršie neľutovala, že sa to urýchlilo. A prajem Ti, aby Ťa strach opustil 😉

bosoriak
11. nov 2013

@saska88 Vsetky sa bojime. Ja som sa druheho porodu bala viac, nez prveho. Boli to, velmi, ale dodnes sa viac bojim zubara, nez porodu. 🙂
Odporucam neries, najdi si ine zamestnanie hlavy a co pride, to budes riesit.
Drzim palce.

piacere
11. nov 2013

@syslica ja som mala nízko placentu a tiež som dostala na výber, či to chcem skúsiť klasicky, alebo ideme rovno na cisársky.

@saska88 mám za sebou prirodzený pôrod aj cisársky... Klasický - krásne spomienky, cisársky - horor. Takže tak 🙂

katarinava
11. nov 2013

Ak máš strach z prirodzeného pôrodu, tak si vyber cisársky. Ja som absolvovala 2x cisársky, prežila som, žiadna trauma, nič strašné a dokonca si dovolím tvrdiť, že pre mňa, ktorá mala tiež strach z prirodzeného pôrodu to bola výhra.

stanislavao
11. nov 2013

@saska88 ulahcit? sekciou? no dobry vtip. klasicky porod, do vody, za 3 hod. prvorodicka. hodinu po porode mi nic nebolo. absolutne nic, ziadne bolesti. sekcia - mesiac priserne bolesti, po sekcii neznesitelne bolesti aj s liekmi od bolesti. sekcia - nikdy v zivote.

kaktusik
11. nov 2013

@saska88 osobne si myslim ze prirodzeny porod je predsa len lepsi - aj ja cakam svoje prve babatko a poviem ti, tiez sa bojim - ale ked mi povedali, ze kvoli zlej polohe dietatka mi hrozi cisarsky, tak som cely cas drobceka presviedcala nech sa otoci, lebo ja cisarsky nechcem. Vsetko sa da zvladnut, hlavne sa treba pozitivne naladit (aj ked to mne tiez az tak na 100% nejde niekedy)... a mozno to nakoniec ani nebude take zle, netreba pocuvat ziadne hororove pribehy - ktokolvek mi chcel porozpravt o priebehu svojho porodu, tak som ho zastavila - naco sa budem zbytocne strestovat. Kludne sa moze stat, ze to bude rychle a aj bolesti sa budu dat zvladnut... A ked nie - nevadi - rodili nase mamy, babky, prababky a v ovela horsich podmienkach. V kazdom pripade drzim palce, nech sa spravne rozhodnes a prajem tebe aj babatku vela zdravia 🙂

sashabb
11. nov 2013

Treba si ale uvedomiť, že každá jedna má priebeh pôrodu iný. To že niektorá porodí za 3 hodiny, neznamená, že to bude mať tak aj zakladateľka.
Ja by som dokonca povedala, že "vďaka" jej psychickému bloku bude mať normálny pôrod komplikovaný 😒 Presne takto isto to mala kamoška, bála sa neskutočne a nakoniec aj tak skončila na sekcii.
Taktiež odstašujuce príklady sekcie niesu na mieste. Veľa detí sa tak narodilo a nikomu sa nič nestalo. Kolke to zvládajú lepšie ako klasický pôrod.

Takže ja súhlasím s @katarinava
pokiaľ máš @saska88 taký panický strach z normálneho pôrodu, vyber si sekciu

lelika
11. nov 2013

@saska88 Rozumiem tvojmu podvedomému strachu, každá prvo-rodička si tým prešla, pretože ideš do "neznáma" a rady tipu, ja som mala taký pôrod ja taký, ti to nijak neuľahčia. Ja som rodila prirodzene, aj keď svokra ma stále presviedčala, aby som šla cisárskym ( ona mala tiež cisársky) a som rada, že som ju nepočúvala. Nebudem ti hovoriť, aký som mala pôrod, ale podstatné je, že malinkého mi hneď priložili a takisto na druhý deň som bola schopná si ho vziať a kojiť, čo vo väčšine prípadov matkám po cisárskom nehrozí. Ide predsa o chirurgický zákrok a rana sa dlhšie hojí a je viac bolestivá, naopak pri prirodzenom pôrode je telo nastavené tak, že sa rýchlo regeneruje. Tiež je podľa mňa cisársky rez, teda ak nie je podložený nejakými zdravotnými kontraindikáciami rodičky veľký šok pre dieťa. Dieťatko presne vie, kedy nastal jeho čas a prirodzene sa narodí. Treba sa iba psychicky nastaviť, zahodiť všetky obavy, pretože psychická pohoda naozaj urobí veľa, mysli na pekné veci, ktoré prídu potom, predstav si, ako to malinké držíš v náručí a nenechaj sa viesť nejakým neopodstatneným strachom. Držím ti palce

zuzi0911
11. nov 2013

mam za sebou dva vyvolavane porody a napeiek vsetkemu si to chcem este zopakovat...na drhej strane mam za sebou tri iba laparoskopie...viac amo tyzden aom nemohla chodit mala aom bolesti...neviem si predstavit sekciu kde je pol brucha narezanwho a k tomu staraj sa o babatko...ja som kednoznacne za prirodzeny...je to narocne ale zota is sa rychlo...drzim palce nech za uz akokolvek rozhodnes...ale nechapem dr ktory je za sekciu

henikav
11. nov 2013

@saska88 prezila som cisarsky, normalny aj porod s epiduralkou. Cisarsky uz nie, nikdy viac, samotny porod je nic, ale potom kym sa to da dokopy, asi 2 roky som si poriadne necitila brucho a teraz po vyse 20 rokoch sa mi ta jazva obcas zapali, hnisa... Ked sa bojis porodu a fakt iba zo strachu rozmyslas nad cisarskym, daj si epiduralku a budes to mat prakticky bez bolesti. Mimochodom podotykam ze kazda jedna zena sa boji porodu, je to uplne normalne, prvykrat preto ze ide do neznameho a po dalsie, clovek stale mysli na to, len aby bolo vsetko v poriadku, takze strach tam vzdy je, no ale normalne po par hodinach uz bude len radost. Drzim palceky, aby si sa rozhodla spravne 😉
Cisarsky by som fakt brala len pri akutnom pripade, keby bol problem s babatkom

hatapkagb
11. nov 2013

tak ako citam tak na sk sa deti nedavaju po cisarskom,ja hned ako ju vybrali odmerali,odvazili hned som mala dcerku na prsniku a vkuse 24hodin 5 dni v nemocnici.takze asi najlepsie bude ak budes rodit prirodzene,aj ked ja naozaj neviem ake to je.

matozazzo
11. nov 2013

Ahoj, mam za sebou 2 cisarske rezy, a v pohode. Tiez som mala panicky strach z normalneho porodu + dr.mi to neodporucal... Dokonca mi nedoporucovali ani epidural, nakolko som v detstve trpela migrenami, ze sa mi mozu vratit. Strach som mala, aj ked som sla rodit, pod celkovou narkozou, bolo mi zle uz len pri pomysleni, ale doktori boli mili, rozpravali so mnou posledne co si pamatam je, ze som povedala, ze mam strach ze nezaspim a usmev na tvari doktora ktory vravel, nebojte, zaspite... Jedine, co bolo pri tom zvlastne, bolo to, ze som pocula cinkanie nastrojov, cititla, ako mi vsetko pripravuju, kreslia kde bude rez a potom som sa zobudila 🙂 najprv kontrola, ci je vsetko OK a vzapati mi priniesli ukazat dcerku 🙂 Bolest, je tam, strasna, nebudeme si klamat, ale da sa vydrzat! Pichnu ti nieco od bolesti, po case sa pomaly posadis, postavis... Po prvom bolel kazducky pohyb, ale najdes si sposob, ako najlepsie vstat. Neraz som si poplakala, kym som vstala z postele, ked mala plakala, ale to prvy den, dva, potom je to uz lepsie a babatko ti dodava silu a energiu 🙂 Pri druhom som v pondelok rodila a v piatok sla v pohode domov 🙂 Vedela som, ze cim skor sa postavim a budem pomalicky chodit, tym skor to bude ok 🙂

marian86
11. nov 2013

cisarsky iba preto lebo by si to mala zasebou o 6 dni? blbost...sice porod by bol bez bolesti ale potom ked sa preberieš... nebudeš zvladnut ani chodit nie ešte aby si zdvyhla malu ked plače.. cikat budeš do sačika, a ked nahodou budu take sestričky ktore hovoria že musiš sam od seba postavit a začal hodit, tak proste budeš mat smolu...viem o čom hovorim vedla mna na izbe bola prave mamička po cisarskom, a ver že 3 dni horko tažko sa postavila z postele..nemusiš sa bat s porodu, ked už je čas ani rozmyšlat nebudeš, a ked uvudiš maleho krpca všetky bolesti budu preč..

nica_s
11. nov 2013

Tiez som za prirodzeny porod, cisarsky je chirurgicky zakrok a ja osobne sa bojim ist do umeleho spanku - co si myslim, ze je dost rizikove a tiez sa bojim operacii. Prirodzene je prirodzene - jednoducho to tak ma byt. Samozrejme, ze som sa bala bolesti, ja som hrozny strachoput, no velmi som sa tesila na maleho a nemohla som sa dockat, kym ho budem drzat, kocikovat, kupat, prezliekat....da sa povedat, ze cele tehotenstvo som sa nemhohla dockat! Ano bolet to boli, no ktora z nas na seba nie je hrda, ze to zvladla aj napriek bolesti?! Sme silne zeny a malokedy si uvedomujeme, na co vsetko mame 🙂
Takze ked prisiel den porodu (inak ak ti neodtecie plodova voda, alebo nezacnes krvacat, jednoducho len dostanes kontrakcie, snaz sa co najdlhsie ostat doma, kym nebudu pravidelnejsie a pod....doma je lepsia atmosfera, nez v nemocnici a ubehne to rychlejsie) tak som sa snazila sustredit na to, ze KONECNE sa uvidime s tym nadhernym pokladom, nech to trva 3 hodiny alebo aj den. Tes sa, ze uz je to tu!!! A ten pocit, ked ti ho daju na brusko....tiez mam slzy v ociach...prenadherny pocit....
Inak, mna viac ako porod boleli prsia potom, ked sa nalialai a vyzerala som ako LOLO Ferrari :D No po kapustovom obklade preslo aj to 🙂
VER SI, zvladnes to mamina 🙂

saska88
autor
11. nov 2013

Fakt Vám strašne pekne všetkým ďakujem. Určite to s malým zvládnem prirodzenou cestou. Len nech to už príde 🙂 Aby človek nemusel tak veľa rozmýšľať. Lebo práve toto je asi to najhoršie - čakanie a čas na rozmýšľanie. Ešte raz ďakujem

lusynda1
11. nov 2013

https://www.modrykonik.sk/forum/porod/normalny-porod-verzus-cisarsky-rez/ nedávno sa to tu riešilo. 2 týždne pred pôrodom je teda sakra neskoro riešiť to že maš strach z pôrodu mala si sa na to dávno pripravovať a vedieť o tom maximum čo sa za 9 mesiacov dá naučiť a takáto otázka by ťa ani nenapadla no a ani strach by si nemala lebo nie je z čoho mať strach. opakujem čo som písala inde:"Jednoznačne prirodzený! Som tiež prvorodička a nebojím sa. Sme ženy zrodené k tomu aby sme rodili. Naše telo je pre to stvorené a dokáže to. Aj ty to dokážeš ale musíš sa na to pripraviť. Veľa čítaj odporúčam http://www.zenskekruhy.sk/ http://vnimavetehotenstvo.sk/kategoria/porod-pr... http://www.prirozeny-porod.eu/vse-o-porodu/
Pozri si na youtube dokument Orgasmic Birth. knihy : Ingeborg Stadelmann- zdravé těhotenství přirozený porod, Ďalší autory ako Michael Odent, Vlasta Marek, Lucie Groverová- Aby porod nebolel, Frederick Leboyer atď. Musíš sama hľadať informácie lebo od väčšiny naších pôrodnikov sa to ako by to naozaj malo byť nedozvieš. Prirodzený pôrod nie je to čo väčšinou prebieha v našich pôrodniciach. Prirodzene je bez akýchkoľvek medikamentov a zásahov do priebehu. Prirodzene je ked to beží tempom akým to potrebuje tvoje telo, tvoje telo vie prečo robí to čo robí. Ked sa do tohto tempa zasahuje vznikajú komplikácie, a potom to končí prinajlepšom nastrihnutím, natrhnutím, kliešťami alebo vakumextraktorom. Držím palce a študuj, študuj, študuj a hlavne mysli len pozitívne, nemysli na nič zlé predstavuj si ako krásne tvoj pôrod prebehne a on tak aj prebehne. Zlými myšlienkami zlé veci privoláš."

alesta
11. nov 2013

Asi som cvok, ale ja som sa n porod tesila, kedy si uz konecne drobca uvidim, pritulim, mozno a jpreto som mala lahky porod, skor som sa bala, ze by niekto pri mne chytil do ruky noz alebo noznice - mala bola dlho dole ritkou, nakoniec sa otocila - nastastie. Ked budes po porode, ani nebudes vediet, ze si rodila 😉 Bola so mnou jedna pani po cisarskom, uz skoro tyzden a dokola opakovala ako nam vsetkym zavidi normalny porod, vsetko ju bolelo. Mala druhe dieta, tak mohla porovnavat a cisarsky vraj nikdy viac!

limetka713
11. nov 2013

taká téma tu bola pár dní dozadu..pohľadaj ju a možno nájdeš viac info..btw, ja som na fotoblodu videla status baby, kt. mala problémy po normálnom pôrode..žiadne také, že po cisárskom ležíš a po normálnom už pár hodín po tom beháš..keď som to čítala, tak som oči vyvalovala..na ten jej status bolo cca 40 reakcií a s malými odchýlkami to isté..že by normálne už nešli ..nemôžem si ale spomenúť na nick tej baby, že by som ti poslala link..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre