Oblečenie pri pôrode. Čo ste mali na sebe?
🙂Baby,ja sa asi naozaj spytam vec,ktorú vie kazda z vas,ale ja nie...ked sa uz rodi,tak ma zena obleceny nejaky vrch,nejaku koselu co davajú v nemocnici alebo tak?Jaaaaaj,nesmejte sa mi.
Stručné zhrnutie
- Nemocnice zvyčajne poskytujú nemocničnú košeľu pri prijme, ale niektoré pracoviská ju nedávajú a odporúča sa zistiť pravidlá konkrétnej pôrodnice.
- Pre pohodlie sa odporúča vlastná staršia tmavšia nočná košeľa alebo krátke rukávy (ľahší prístup k infúzii) a župan na izbu.
- Pri pôrode do vody ženy často rodia nahé alebo si vezmú svoje dlhé široké tielko, pri cisárskom reze manžel väčšinou nie je na sále a žena býva prekrytá operačnou plachtou.
Najčastejšie otázky
Q: Dávajú mi v nemocnici pri prijme nemocničnú košeľu?
A: V diskusii ženy uvádzali, že väčšina pôrodníc dáva nemocničnú košeľu pri prijme, ale niektoré nemocnice ju nedávajú a pacientka si musí doniesť vlastnú košeľu.
Q: Akú nočnú košeľu si mám vziať do pôrodnice?
A: Odporúčané je vziať staršiu tmavšiu nočnú košeľu s krátkymi rukávmi (kvôli infúzii) alebo košeľu, ktorú sa dá ľahko vyhrnúť pri prikladaní dieťaťa; rozopínateľná košeľa nie je nevyhnutná.
Q: Môžem rodiť do vody oblečená v plavkách alebo pyžame?
A: Diskutujúce ženy písali, že pri pôrode do vody sa väčšinou rodí nahá alebo s vlastným dlhým širokým tielkom, ktoré si pri vstupe do vane dajú dole; treba sa opýtať konkrétneho lekára a pôrodnice.
Q: Môže byť manžel pri cisárskom reze na sále?
A: Viaceré príspevky uvádzali, že pri cisárskom reze manžel zvyčajne nie je na sále, hoci niektoré nemocnice to možno povolia, preto je potrebné overiť to v konkrétnej pôrodnici.
Q: Je lepšie brať si do pôrodnice pyžamo alebo košeľu?
A: Mnohé ženy považovali pyžamo za nepraktické kvôli častému zohýbaniu, umývaniu a meneniu vložiek; nemocničná alebo vlastná košeľa je praktickejšia a bežnejšie odporúčaná.
Q: Koľko košieľ/oblečenia si vziať do pôrodnice?
A: Diskusia naznačila, že jedna košeľa môže stačiť, ale lepšie je mať viacero košieľ a župan, pretože košeľa sa po pôrode môže znečistiť a niektoré ženy uprednostňujú čistú košeľu na izbu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Zistiť pravidlá konkrétnej pôrodnice pred príchodom.
- Nemocničná košeľa alebo vlastná staršia tmavšia nočná košeľa s krátkym rukávom sú praktické.
- Pyžamo je z hľadiska starostlivosti a dojčenia menej praktické než košeľa.
Sporné názory
- Niektoré ženy preferujú vlastnú košeľu, iné sú v poriadku s nemocničnou košeľou.
- Pri pôrode do vody niektoré ženy rodia nahé, iné používajú svoje tielko alebo plavky; postup sa líši podľa pôrodnice a osobnej preferencie.
- Pri cisárskom reze niektoré účastníčky tvrdia, že manžel určite nemôže byť na sále, iné uviedli, že v niektorých nemocniciach to môže byť povolené.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne pôrodnice majú k dispozícii pôrodnú vaňu a za akých podmienok?
- V ktorých nemocniciach je povolená prítomnosť partnera pri cisárskom reze?
- Aké sú presné pravidlá pre oblečenie pri epidurálnej analgézii a infúzii v konkrétnych pôrodniciach?
Spomenuté značky a firmy
Chicco Trio, Casuplay S4, Casualplay, Jane, Peg Perego GT3, Bugaboo Cameleon 3
Spomenuté produkty a metódy
nemocničná košeľa, nočná košeľa, pyžamo, župan, dlhé široké tielko, pôrod do vody, cisársky rez, operačná plachta, infúzia, pôrodná vaňa, fitlopta, pôrodná žinenka, rebriny, špeciálna stolička na pôrod, monitor ozvov (CTG)
Miesta a osoby
ZA, Topoľčanoch, LM, Saci v kosiciach
ejusa: to iste aj mna zaujimalo 😅 tiez som si to nevedela predstavit... odvezu ta v leziacej polohe 😉
ejusa...urcite prezijes, mysli skor na to, ako sa tesis na batoztek radosti. Je tazka *praca* pordit aj sa narodit...ale stoji to za to 🙂 🙂 🙂
Uz sa velmi tesim,hrozili mi aj cisárskym kvoli tlaku,no neviem co bude nakoniec. 😲 Neviete niekto,ak je cisarsky,moze tam byt pritomný aj manzel?
ja som dostala nemocničnú košelu... pri cisarskom nemôže byť manžel, ale možno v niektorej nemocnici to povoluje, neviem. a ejuse, teraz mimo tejto temy... uz ste kupili kočík?
Nekupili,vsak uz som z toho zufals,vzdy ked uz sme rozhodnuti najde sa niekto kto povie nieco negativne a je to.Boli sme rozhodnuti pre Chicco Trio,ten tyrkysovy,ale vraj je tam mala vanicka a velmi hrkoce.Tera tu citam,ze baby si pochvalujz Casuplay S4,paci a mi aj Jane,ale uz sama neviem.Chceme do Nitry zbehnut,ale neviem ci aj tam to neni len tak,za na predajni maju par kocikov a ostatne len cez katalog,u nas to tak je.Ja potrebujem aj nazivo vidiet ten kocik.Vy mate vybraty?
ejusa ved babatku bude uplne jedno, v akom bude kociku 😀 hlavne aby ste ho lubili a davali mu to najavo 😉
ejusa- pri cisarskom manzel urcite byt nemoze, dokonca ani ked budes potom 24 hodin na JIS-ke... ale na to nemysli, ved je tu rovnaka sanca ze porodis spontannym... ja som sa tiez "tesila" na cisarak a nakoniec vysli pekne spontanne jedna po druhej... ♥♥♥
ejusa,
odkedy som vedela ze cakame mimi, tak som sa uplne zalubila do casualplay, ale skusene mamicky / kamosky, a aj v predajniach s kocikmi nam kazdy casual vyhovoril, ze je malinky.
a odporucali nam pege perego Gt3 a Jane.
tak som isla vyradovacou metodou, ze peg perego sa nam nezmesti do vytahu a teda ostava len jane.
dizajnovo sa mi ovela viac paci casual a peg perego, ale ide o pohodlie babenka, takze som sa rozhodla pre jane. i ked sa mi nepaci v akych je farebnych prevedeniach, ale lahko sa ovlada, je kvalitny, lahky...
kupovat ho ale budem az v decembri.
funny dobry vyber 😀 ja len odporucam 😀 ja mam oranzovo tyrkysovy z kolekcie 2007 - prave kvoli farbe 😀
baby odbocujeme o dtemy 😀 ale ja mam gt3 a neviem si vynachvalit, a zmesti sa aj do klasickeho vytahu, len ho treba dat zo sikma a popripade rusku trosku sklopit
Ja este k tej porodnej koseli - treba si jednoducho v tej konkretnej porodnici zistit, ci davaju erarnu, alebo si treba doniest svoju.
U nas sme si mali doniest, nejaku starsiu, tmavsiu, hlavne nie prilis dlhu (proste ak je po zem, tazko sa vyhrna 😉 ) a aby mala kratke rukavy (kvoli pripadnej infuzii). A moze to byt v pohode aj starsie vytahane vacsie tricko 🙂 Rozopinatelnu na prsiach netreba, ked vam prilozia babatko, proste sa to oddola vyhrnie 😵
mne dali najprv koselu, na sale som bola 13 hodin, kde som sa premiestnovala medzi vanou, sprchou, zinenkou, fitloptou atd. takze hned ako som isla do vane som kosleu samozrejme vyzliekla. ptoom som sa chvilu balila do plachty, ale to ma po case prestalo bavit tak som naozaj vacsinu casu bola naha. neprislo mi to vobec divne. bolo to prakticke. neviem akoby som sa stale utierala a obliekala do kosele, ked som kazdu chvilu chodila do vody. bola pri mne iba dula a manzel a obcas prisla porodna asistentka natocit ozvy. takze neviem pred kym by som sa mala hanbit
@evittam Prepacte baby, ze odbieham od temy kosele...
Wow, to maju vanu v ZA v statnej nemocnici??? Skoda ze som daleko.. Ja som totiz prve tiez odrodila takmer do vane, len ma museli nastrihnut tak som vyliezla von, ale to bolo v zahranici. O chvilu rodim zas - v LM a neviem si to bez vane predstavit. Ale babo si porodila predpokladam mimo vanu, na "lozku", ci nebodaj dovolili rodit niekde inde ako na tej koze? Lebo mne v LM hovorili ze SK legislativa neumoznuje rodit do vody/vane. ...vanu sice volaku tu v LM maju, ale ju v zivote nepouzili, neni to porodna vana..
Ja som tiez bola cely porod naha, nechcelo sa mi po kazdej sprche, wcku furt obliekat. A nikomu to nevadilo, manzel mi prehodil uterak cez plecia a hotovo.
A nosila som aj pyzamo v porodnici, ked isla vizita tak to predsa oznamuju, ze ide. Vtedy som si spodok vyzliekla a cakala, po vizite som si dala nohavice spat. Ale je pravda ze som vela nekrvacala takze som nechodila kazde 2 minuty na wc.
@luki08 tak napr. v Saci v kosiciach maju aj vanu, rebriny aj dajaku speci stolicku na rodenie...
Ja som mala svoju nocnu koselu,tu len potom trosku nadvyhnes aby nezavadzala🙂v kazdej nemocnici je to inak treba si to zistit,v nasej je napisany zoznam na oddeleni,kam sa chodi na "pasy" co si ma mamicka doniest🙂
A ku kociku,ja mam bugaboo cameleon 3,fantasticky,tichy,odolny,lahka manipulacia atd,mam velke deti,ktore rychlo rastu,neverila som,ale vosli do vanicky obaja bez problemov aj s fusakom🙂

ejusa odvezu ta 😀 😉