Pomôžte mi premôcť panický strach z pôrodu

poxinka
2. feb 2018

Mamicky viete mi poradit ako premoct strach z porodu aj ked viem ze potom pride nieco krasne neviem sa zbavit strachu z bolesti ako to zvladat lepsie dakujem

kikusa008
2. feb 2018

Nezabudni, všetko bude tak, ako sa k tomu postavis.... Prvý pôrod som mala katastrofálny, lebo som aj mala predstavu o ňom, aký je hrozný, bolestivý... Druhý bol krásny... Fakt.... Išla som do pôrodnice s tým, že síce budem mat bolesti, ale na konci bude malý, krásny 😍😍kontrakcie som v kľude predychavala, manžel bol doma, sústredila som sa sama na seba - pri prvej bol a len ma stresoval, každých 5 minút fajčiť chodil 😰😰😰, sprchovala som sa pomedzi kontrakcie, mala som úžasnú sestričku aj doktorku, fakt super.... Malý mal 4380 gramov a nakoniec som odmietla aj epiduralku, nepotrebovala som, vedela som predychat bolesti.. Neboj, fakt to nie je nič hrozné..

sia94
2. feb 2018

Ked to zacne uz to bude musiet ist iba von s tym ma ukludnovali v trencine pri prvom 🙂 o 15 h zacali kontrakcie a 16;50 sa narodil bez klystyru bez epi ;)

sunflower000
2. feb 2018

Necitala som odpovede...odporucam navstivit kurz hypnoporodu

taga
2. feb 2018

Ja som sa na porod tesila a poviem ti v tej chvili (teda pocas celeho myslim 😀 ) som v sebe citila taku neskutocne velku silu, ze by som aj tu horu preniesla... porod nie je az take strasidlo,pre mna je niekedy horsie ten poklad teraz uspat 😂 hm skus sa mozno zamysliet coho a preco sa bojis - ci bolesti - ta sa da zvladnut + je tu epiduralka, alebo toho ze nevies co bude - nastuduj cely priebeh, nacvic dychanie, chod si pozriet por saly, pokecaj tam s nejakou sestrou a skus sa nastavit ze si sa pripravila najlepsie ako si mohla a zvysok uz nechaj na zivot 😉

stanislavicenka
2. feb 2018

@andisko pobavila si ma😂😂😂. Ja teraz cakam druhe dieta, a pri prvom som na nic ine ako na strasny porod nemyslela, celych 9 mesiacov. Manzel ma hresil, ze si to tak predstavujem. A teraz sa bojim tiez, ale asi menej. Len mama som rychly a skvely porod, tak dufam, ze toto bude to iste

tatisna
2. feb 2018

Mne dosť liezlo na nervy ako každý resp. kazda radila ze neboj sa, nemysli na to, ber to pozitivne a pod. Pravda je taka ze prvorodicka ma jednoducho strach z porodu a je to normalne...len sa treba naucit s tym zit par mesiacov. Ja som sa radsej trochu bala, pripravila som sa na to tak, ze som si zistovala vsetko o porode, tento pristup sa mi osvedcil aj v zivote...a radsej som cakala horsie ako lepsie a bolo dobre - nakoniec to nebolo take hrozne. Kontrakcie su s prestavkami a treba sa hybat ak vladzes. Ja som potom uz len myslela na to ako sa mi dietarko posuva stale blizsie k "vychodu" ale bala som sa tlacenia. Isla som tlacit s tym ze mi odtrhne pas aj nohy, ale chcela som to mat za sebou. Na druhe zatlacenie sa podarilo a potom oxytocin urobil svoje. Asi po mesiaci som zacala rozmyslat ze to dam este raz...dovtedy ze asi uz ne...😊

gabika84
2. feb 2018

@poxinka na porod sa hlavne treba aktivne pripravovat, nie nechat vsetko “na nahodu” a mat reci typu: “ine to zvladli, zvladnes tiez; kazda si to musi odtrpiet; na vsetko zle zabudnes a pod.”
Skus si precitat napr toto https://www.baraka.cz/Marek/knihy/pdf/nova_doba... , niekto tu spominal hypnoporod, ked nedas kurz, kukni aspon videa, ako moze hypnoporod vyzerat...
Pri porode bud vedome pritomna, vnimaj svoje telo, najdi si ulavovu polohu (kazdej vyhovuje nieco ine, niektorej na styroch, ja som bola najma v stoji v predklone opreta o parapetu, pohupovala som pri tom bokmi..kontrakcie v klude predychavaj, hlboky nadych nosom, pomaly vydych ustami..sustred sa iba na to..ked nemusis, hlavne nelez na posteli, nedychci jak pes, nezatinaj zuby, snaz sa mat svalstvo tvare co najviac uvolnene- je priamo prepojene s porodnymi cestami..
za mna Epino alebo Aniball pomocka na nezaplatenie 👍🏻nielenze ti moze pomoct rodit bez nastrihu, ale pomoze ti zazit pocit vytlacania dietata a hlavne nauci, ktore svaly zapajat. Pri tlaceni netlac do tvare, ale dospodu (ako pri velkej potrebe) a zavri pri tom hlavne oci (aby ti nepopukali cievky). Nezabudni ma zaciatku jest a pit (jasne, ze nie gulas a 5 knedli, ale nieco vysokoenergeticke), energiu budes potrebovat. Ja som mala o.i. pribaleny hroznovy cukor napriklad.
Osobne som proti epiduralom, spazmolitickym cipkom, oxytocinu, prepichovaniu vody a pod. Porod ma byt prirodzeny, ma pozvolna postupovat, vlastnym tempom, lieky ho vacsinou len pribrzdia, zhorsia bolesti (oxytocin) a pod. Doktori radi vsetko urychluju, potom to tak dopada. Ak to bude mozne, ostan co najdlhsie doma, v klude...
Porod si vizualizuj, trenuj kludne hlboke dychanie. Ked budes stresovat uz teraz, poddas sa strachu a nebudes vedome “spolupracovat” (so svojim telom a nakoniec aj doktormi), vtedy mozes ocakavat komplikacie..
V neposlednom rade vsetkym buducim matkam odporucam laktacnu pripravu, dojcit treba vediet uz pred porodom, necakat na pomoc zdrav.personalu, pripadne to brat ako samozrejmost.
Pripravenym stastie praje 😉

weroni87
2. feb 2018

Ak sa nevies premoct a strach je az natolko silny ze nevies v noci spat, tak zajdi za psychologickou. Nic na tom neni. Po mojom spackanom prvom porode som sa druheho velmi obavala a tak som sa objednala k psychologicke. Mala som k nej ist v stredu ale v utorok som porodila 🙂 Vsetko prebehlo v poriadku

candii
2. feb 2018

Ja mam termin o 3 dni 😀 som druhorodicka a poviem ti ze je horsie ked vies do coho ides ako ked nevies 😅 neboj nic dame to lavou zadnou

aduska121
2. feb 2018

@poxinka moja starka by ti povedala Jednu,dve prdneš a je to 😀 ja ti napisem len tolko nestresuj sa strachom nejako uz von vijst musi zvladli to mnohe ine zvladnes aj ty 🙌

vikusss
2. feb 2018

Joj moja ja by šla rodiť znova a veelmi rada ale tak robiť si hneď ďalšie miminkom len kvôli tomu je blbosť 😁

madamcoco
2. feb 2018

@janapiestany nestrasiiiim. Len som chcela napisat, ze aj po takom porode som bola stastna a spokojna ze mam drobca pri sebe a zdraveho. :D
A tiez v mojom okoli byva pravidlo, ze ta, co sa najviac boji, porodi najrychlejsie. :D

lilu74
2. feb 2018

Tu bolest ber ako to posledne co pride -ceresnicka na torte..to musi byt bez toho to nejde a trva to len par hodin...minut sustred sa na to ze aj pre ba o je to narocne a hlavne nech ste po obaja v poriadku a zdravi.potom pride prival euforie a ma bolest rychlo zabudnes

lilu74
2. feb 2018

@candii poznam ten pocit mala som ho presne rovnaky🤣pri 1 pohodaa a pri 2ked som vedela co ma caka..🤣🙊🙊🙊

lucius007
2. feb 2018

@poxinka tiez som mala strach, lebo ako prvorodicka som nevedela do coho idem, pytala som sa kamaratok co rodili ake to je, ake su kontrakcie, k comu sa da prirovnat bolest.. aky je porod, ale tak ako kazdy clovek na svete je jedinecny, tak aj kazda zena inak vnima bolest. Mne pomohlo to, ze som si sama sebe povedala, ze to vsetko dobre dopadne, Simonkovi som cely cas rozpravala pocas tehotenstva, ze mi pri porode musi pomoct, ze aj ja jemu pomozem a ze to spolu zvladneme 😉 a tak aj bolo, do porodnice sme prisli len tak-tak a do hodiny od prichodu do nemocnice sa Simonko narodil ❤

gopika
2. feb 2018

Odporucam terapeutku Terezu Kramerovu. Hodte do guglu.
Ja som ju zatial nepotrebovala, na porod som sa tesila, ano, boli to ako svina, ale je to krasne. Som z tych, ktorim sa euforia dostavila a je to ako droga, kludne by som rodila zas. 😉

jankazpd
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
darcheckinka
2. feb 2018

@poxinka ja ti za seba napr mozem povedat ze pre mna bol porod obrovsky zazitok krasny naozaj...bolesti boli ale naozaj vydrzatelne..si silna naozaj silna zena a zvladnes to lavou zadnou.. isto ber partnera na salu je tp velka pomoc a snivaj o tom ale nie s hrozou...ja sa uz teraz napr tesim na druhy porod..a to pre mna bolo napr tehotenstvo nie moc prijemne..neboj super tp dopadne a ja som si vzdy hovorila ze zvladli ine baleriny a modelocky citlive tal preco nie ja

maaaaaaaria7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slimstar
2. feb 2018

Dali to ostatné miliardy žien, tak aj ty. Telo vie čo má robiť a ked už bude malé na svete, tak nato velmi rýchlo zabudneš. Pretože ženské telo, to má tak naprogramované, jednoducho ti to vyfučí z hlavy. Na druhú stranu porodiť dieťa, je to najkrajšie v živote a neskôr si uvedomíš, aký je to zázrak a tvoje maličké bude ten najkrajší dar na svete.

luciavendikova
2. feb 2018

No z mojej skusenosti...ako prvorodicka v 34 rokoch som tiez bola na pokraji zufalstva,strachu,dokonca som si hovorila neda sa to babo aj dako inak vybrat 😁. Bala som sa bolesti a ,ze to nezvladnem. Napokon som dostala odporucanie na cisarsky a ver ci never opat som sa bala,budem to citit,nebudem,budem uspata uplne ci lokal,co potom vydrzim tolko lezat po porode. Stale cosi sa mi tocilo v myslienkach. Uz od 7mesiaca som mavala poslickov takze, ked v den prijmu do nemocnice a vecer pred tym som mala "poslickov" ani som netusila,ze mam kontrakcie. Stale som si hovorila,ze nebuc zbabelec to su poslickovia. Prijali ma v nemocnici (na druhy den mal byt cisarsky),kde mi z nicoho nic odisla voda a do hodiny a 10 min bola malinka vonku. Ani som nemala cas nad nicim uvazovat, spamatala som sa az neskor,ze sak som rodila 😁 takze,cokolvek nad cim rozmyslas a co si predctavujes je uplne zbytocne. Dnes mame skoro rocnu nadhernu kuceravu dcerku a moj strach bol o dost vacsi ako realita. Da sa to vydrzat,nie je to nic co by priroda nezvladla. Dokonca hodinu po porode som si uz ani nespomenula na nic len na to male klbko,ktore robilo krik na celu salu 😁

zeytin
2. feb 2018

Mne pomohlo, ze som si napozerala videa z porodov, pozrela som si aj nastrih hradze, precitala pribehy zien, aby som vedela, do coho idem. Mam za sebou tri nadherne porody, kazdy som rodila bez epi, bez nastrihu a neboli to malicke babatka. Kludne by som isla rodit zas. Su to uzasne a nezabudnutelne okamihy. S lekarkami aj sestrickami som zartovala do poslednej chvile. To neznamena, ze to neboleli, ale aj bolest sa da ovladnut.

gabriellka
2. feb 2018

Ja som raz citala taku mudru vetu. Na svete je asi 7 miliard ludi a kazdy z nas sa niekomu narodil. Ked to zvladli ostatne zeny zvladnes to aj ty

pallacinka29
2. feb 2018

Neboj sa. Su krajiny, kde zeny rodia obrazne povedane na poli bez tecucej vody. Zvladnes to ako vsetky pred Tebou a vsetky po Tebe. Maj nachystane vsetko, mozno aj drobnosti (napr. napis muzovi zoznam, kym budes v porodnici), aby si si tymto nemusela zatazovat hlavu.😘😘😘

lindusss2016
2. feb 2018

@erika33334
@poxinka
Ja som sa cele druhe tehu strasne bala, nakolko som uz vedela, co ma caka. Oba porody boli sekcie, prvy som prezivala strasne avysoky ked som zistila, ze som znovu tehotna, prve, co ma napadlo, bolo, ze sa strasne bojim porodu. S bliziacim sa terminom sa strach stupnoval, v 8.m som bola kvoli tomu aj u psychologicky. Ta mi vtedy povedala veci, ktore ma sice okamzite strachu nezbavili, ale ked to uz na mna prislo, velmi som na to myslela a pomohlo. Nakoniec som druhu sekciu zvladla uplne super, po 4 dnoch som uz bola fit a teraz mi pride fakt smiesne, ze som sa toho tak bala. Takze klud, vsetko dobre dopadne, doktori sa o vas postaraju. A bolesti urcite nebudu take hrozne...

svetlana35
2. feb 2018

@poxinka ono sa to zomelie tak rychlo ze nebude cas na stres

bianka...
2. feb 2018

viem co citis, ja som pred viac ako rokom citila tiez panicky strach z porodu, aj som vracala a klepala sa z toho, sny a ten neskutocny strach... ides rodit svoje prve??? Z coho najviac sa bojis??
mne pisali, rodili aj ine porodis, neboj sa mysli na pekne, pozri si porod atd.nie nic a nic nepomahalo. Kludne mi napis aj IP

poxinka
autor
3. feb 2018

@bianka... najviac asi tej bolesti ze to nezvladnem da sa povedat ze som citlivka😁

luciavendikova
3. feb 2018

@poxinka No ja teda neviem ako tu bolest vnimali ostatne,ale ja keby som to mala slusne prirovnat je to taky pocit(aspon pre mna) ako ked si niekde vonku medzi ludmi a zrazu ta ma strasne prehnat. A ty vies,ze to musis rozdychat no citis krce 😁

babysilvinka2018
3. feb 2018

@andisko super odpoveď, dík za povzbudenie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre