Pôrod počas 3. vlny
Ahojte,
Prosím tie, ktoré rodili počas pandemických vĺn, mohli by ste pozdieľať reálnu skúsenosť z pôrodníc? Na stránkach sa toho popíše, ale realita býva často úplne niekde inde. Sú opatrenia dodržiavané či už zo strany personálu alebo pacientiek?
Termín mám v druhej polovici novembra kedy sa očakáva že bude 3. vlna v plnom prúde a nemôžem sa ubrániť obavám.
Očkovaná nie som, bojím sa reakcie po vakcinácii. Zároveň mám ale hrôzu z toho, že mi bábätko v pôrodnici ochorie na deltu alebo že ochoriem ja. Som zahltená katastrofálnymi scenármi z médií a okolia, zmocňuje sa má zmätok a panika. Už naozaj neviem, aký postup by bol pre moje malé najlepšie. Opatrenia dodržiavam absolútne striktne a vírus v žiadnom prípade nepodceňujsm. počas tehotenstva navštevujem len lekára, žiadne oslavy, svadby, krstiny, maximálne skočím do potravín u nás v dedine, nosím respirátor....
Ako ste to riešili (alebo budete riešiť) vy? 🙏
Stručné zhrnutie
- Pôrodnice počas pandemických vĺn bežne zavádzali zákaz návštev, testovanie pri prijatí a povinné nosenie rúšok alebo respirátorov v spoločných priestoroch.
- Partner pri pôrode bol v niektorých zariadeniach pripustený len po preukázaní negatívneho testu a odovzdávanie vecí sa často riešilo nechávaním na recepcii alebo vrátnici.
- Rodičky uviedli možnosť vybrať si štátnu pôrodnicu s prísnymi protokolmi alebo súkromnú pôrodnicu (príklad: Koch v BA) a diskutovali očkovanie počas tehotenstva ako variant ochrany.
Najčastejšie otázky
Q: Aké opatrenia bežne platia v pôrodniciach počas vlny COVID-19?
A: Bežné opatrenia zahŕňajú antigénové testovanie pri prijatí, zákaz návštev, nosenie rúška/respirátora v chodbách a doručovanie jedla či vecí na izbu alebo odovzdávanie na recepcii.
Q: Môže byť partner prítomný pri pôrode počas obmedzení?
A: V niektorých nemocniciach áno, partner mohol byť pri pôrode, ale často len ak mal negatívny test; v iných zariadeniach bol prístup partnerov obmedzený (príklad: nie všade bol partner vpustený do budovy).
Q: Čo sa stane, ak je matka pri pôrode COVID-pozitívna?
A: Podľa skúseností z diskusie matku a dieťa obvykle izolujú spolu na vyhradenom oddelení alebo izbe pre COVID-pozitívne mamičky, nie je bežné automaticky odobrať dieťa.
Q: Ako sa doručujú veci z domu do nemocnice?
A: Veci sa často nechávajú na recepcii alebo vrátnici a sestričky ich prevezmú na izbu; niektoré nemocnice umožnili aj priniesť veci do vestibulu, odkiaľ ich personál odovzdal.
Q: Je odporúčané očkovanie počas tehotenstva a kde hľadať informácie?
A: Diskutovalo sa rozdielne; niektoré ženy sa dali očkovať počas tehotenstva, iné odkladali alebo sa neočkovali; jednou z odporúčaných informačných ciest bola Facebook skupina "ockovaniecovid19zeny" a konzultácia s lekárom.
Q: Ako často sa testuje personál a pacientky v pôrodniciach?
A: Jeden účastník uviedol antigénové testovanie pri prijatí, týždenné testovanie počas pobytu a test pri odchode domov; v iných zariadeniach sa spomínalo plošné testovanie personálu alebo pacientov podľa aktuálnych pravidiel.
Závery z diskusie
Zhoda
- Zákaz návštev, nosenie rúšok/respirátorov v spoločných priestoroch a testovanie pri prijatí sú bežné opatrenia v pôrodniciach počas vĺn.
- V pôrodniciach sú zriadené separátne izby alebo oddelenia pre COVID-pozitívne mamičky a personál používa ochranné pomôcky.
Sporné názory
- Očkovanie počas tehotenstva: niektoré ženy odporúčajú očkovanie pre ochranu matky a dieťaťa, iné sa obávajú vedľajších účinkov a odkladajú vakcináciu na neskoršie trimestry.
- Vnímanie rizika COVID-19 v tehotenstve: niektoré skúsenosti hovoria o miernom priebehu, iné popisujú vážnejšie symptómy a dlhodobé následky.
Otvorené otázky
- Ako budú konkrétne nemocnice postupovať pri výraznom náraste hospitalizácií a či budú mať dostatočné kapacity na izoláciu COVID-pozitívnych mamičiek?
- Ako sa budú meniť pravidlá pre prítomnosť partnera pri pôrode pri rôznych úrovniach pandémie?
Spomenuté značky a firmy
Koch, Modrý koník, Facebook skupina ockovaniecovid19zeny
Spomenuté produkty a metódy
Astra (AstraZeneca), antigénový test, rúško, respirátor, dezinfekcia, týždenné testovanie, test pri prijatí, izolácia, separátne izby pre covidové mamičky, odovzdávanie vecí na recepcii
Miesta a osoby
Ružinov, Trnava, Trenčín, Prešov, Bardejov, Žilina, Bratislava, Martin
Ahoj, rodila som v januari v Trencine. V prvom rade odporucam velmi dobre zvazit vyber porodnice, pristup je vsade iny. A v druhom rade, osobne by som zvazila ockovanie, na fb je skupinka kde je k tomu kopec relevantnych info
https://www.facebook.com/groups/ockovaniecovid1...
@kubjatka ďakujem za info, to naozaj neznie až tak zle. dúfam že testovanie bude dôsledné, s tým nemám najmenší problém. A tiež dúfam že sa zdržíme čo najmenej. 😶
@selu11 ahoj, ja som prve rodila v Presove, druhe v Bardejove, tretie som sa rozhodovala Zilina vs Trencin. V Trencine som bola spokojna, bolo to porovnatelne s Bardejovom - kazda mala trosku nieco lepsie, nieci i horsie. Presov bol vyslovene zla volba a aj ked sa tam odvtedy nieco malinko zlepsilo, neodporucam tam ist, pokial to nie je nevyhnutne.
Ahoj čítam si komentáre a nad niektorými žasnem, ja som tiež zdravotník pracujem v nemocnici a nejako som tiež neverila vakcína a zaockovana nie som aj keď už som sa lamala že idem stále niečo prišli do toho ze nie mam proste obavu taktiež pred vakcínou....
Aaaaa presne sa stalo to isté tiež som momentálne otehotnela a som neockovana som v 6 TT a najbližšie sa môžem ísť dať ockovat až v októbri, moje staršie dieťa samozrejme chodí do škôlky a môže mic okolvek doniesť ja idem ale na PN ale zvažujem tiež očkovanie ale na jednej strane mam neskutočný strach co sa stane a áno mam strach aj s covidu už sme si ním v novembri prešli samozrejme som sa nakazila v nemocnici a chytil to odomna drobec necudujem sa autorke článku že presne to takto prežíva ja to prežívam tak isto sám strach lebo v telke nič nepočuje té len ako všetky tehotné zomrú a nakazila deti nič pozitívne nie je naokolo.
Ďalšia vec ktorá má zaráža je opatrenia akože pardon ale menej sa bojím neockovane osoby ktorá sa chodí nonstop testovať a vie ze to nemá ako očkovaných Ktory ani nevedia ci ti nemajú a sú tichý prenášaci a po novom už nenosia ruská ani v obchodoch a nákupných centrách..... Taze tak
Určite sa neboj covidu strašia tým a pritom je to blbosť ja som prekonala v 7 mesiaci a to som doma sedela a zadku nikde som nechodila. A po pravde bolo to nič oproti prechladnutíu. Ja som rodila koncom mája v rusku keď tam nik nebol som si mohla dat dole. Respirátor som nenosila ja som v tom nemohla dýchať a áni teraz nenosím radšej rusko. Veci mi nechali na vrátnici a navštíviť ma mohli ked mali test. S pôrodnicou som bola spokojná aj so stravou starostlivosťou a hygienou. Nestresuj užívaj si brusko🙂
@att123 vieš čo keby sa to dalo tak jednoducho tak by to momentálne bolo asi aj lepšie 😶 ale tú okamžitú zdravotnú starostlivosť nenahradí nič
@mon1806 ďakujem za empatiu. Presne o to ide, chcem pre dieťa prirodzene to najlepšie ale nemám istotu že je to vakcína a nemám istotu že to vakcína nie je. Toto obdobie je príšerné, samý zmätok všade, za každým rohom iný názor a akokoľvek sa človek rozhodne, vždy bude za hlupáka
@ivka21 ďakujem za zdieľanie.
Teší ma, že fakt aspoň tie testy podľa všetkého ficia naozaj poctivo všade. Viem že ani tie nie sú neomylne ale aspoň čosi.
Mne rodili 3 kamošky počas druhej vlny a jedna počas prvej a ani jedna sa nenakazila proste sú zakázané návštevy a robia sa opatrenia. Myslím si ze teraz to bude tak ze manžel čo bude zaockovany bude môcť prísť na návštevu ale iba ak to spolubývajúce budú akceptovať alebo v návštevnych priestoroch. Viem ze kamoskam manžel nechal veci ktoré potrebovala na recepcii a potom im tie veci priniesol niekto.
Ja mám termín začiatkom novembra ale nad týmto vôbec nerozmyslam no bude čo bude človek to nezmení. Ale takto sa stresovať je zbytočne nepomôže to ani tebe ani bábätku. Veľa mamičiek počas tehu alebo po pôrode sa nakazilo a zvladli to v pohode to čo hovoria v médiách sú často zveličovane veci aby v ľuďoch vzbudzovala pandemia rešpekt a neuľahčovali situáciu. Akože keď máš taký strach tak správy úplne vylúč lebo ti tak akurát sibne. Realita je častokrát iná ako hovoria v telke. Televízia je marketing ktorý s ľudmi manipuluje a to ja kukam správy každý večer a viem ze to nemôžem všetko brat tak ako im to niekto napise do plánu
rodila som pocas prvej vlny a budem teraz aj pocas tretej. Neriesla som to nijako, proste som prijala fakt ze je blba situacia ajendoducho ak chcem mat porod v porodnici a nie niekde v lese v jame tak sa musim prisposobit. na chodbach a vysetreniach sa nosili ruska, navstevy boli zakazane maximalne doniesli veci ku vchodu nemocnice. Predpokladam ze v oktorbi to bude velmi podobne. Davala som sa ockovat ako tehotna,takze som urobila maximum pre ochranu seba a dietata, dalej situaciu absolutne to neriesim, je mi to jedno, tie 4 dni v nemocnici su nic oproti celemu dalsiemu zivotu pred nami.
PS: ano mozes ochoriet aj ty, aj muz aj babatko a nie len na koronu, ale naco dopredu stresovat? Stres je spustacom mnohych chorob to je uz davno dokazane, tak sa sustred na pozitivne veci ;)
@ivka21 to ze pre teba bol covid blbost je super, pre X dalsich ludi vratane mne to blbost nebola. Nastastie som nebola uz tehotna, virus mi napaodl pluca a traviaci trakt. Pluca sa ani po 3/4 roku neuzdravili poriadne a to som mala mierny priebeh. Syn mal vtedy pol roka a schytal to tiez, nastastie "len" 48 hodín horucky ktore nesli zrazit a potom dobre, ale nebolo mi vsetko jedno. Takze taketo podporne prispevky ze " ja som mala covid a nic sa nedialo, cele je to nezmysel, bublina bla bla bla" su vies na co dobre? na nic. 🙂 Lebo to ze tebe nic nebolo neznamena ze autorka temy alebo jej dieta nemozu umriet. A to nie je bububu to je proste fakt.
@zuvelyn Prosím ťa a tento tvoj komentár bol načo dobrý? Teda najmä posledné dve vety? Autorka témy pandémiu nepodceňujte, tak jej môže byť jedno, že niekto bude písať, že celá korona je blud. Možno potrebovala len troška povzbudiť o to tu aj ženám dosť ide a ty to celé takto zaklincuješ, nie si náhodou ty tá jej milá, zlatá známa?
Ahoj, ja som rodila počas prvej vlny v Trnave. Opatrenia veľmi striktné, muža nepustili ani cez dvere budovy. Na vzdichárni som bola sama, sestričky boli veľmi milé, bolo to také zvláštne intímne, ženské. Boli akoby viac v kľude, keď tam neboli iní ľudia. Dieťa mi dali hneď na prsia, dotepať pupočník, hneď začal sať mlieko. Mám dobrú skúsenosť. Švagriná rodila počas druhej vlny v Trenčíne. Tiež sa striktne chránila, do pôrodnice bol potrebný test, nosilo sa rúško. Ale brat mohol byť pri pôrode (s testom), ona ani dieťa sa nenakazili. Tak isto mala dobrú skúsenosť. Pôrod je z veľkej časti o psychike. Teš sa na dieťa, volaj ho ku sebe, predstavuje si, aké to bude po pôrode pekné.
@zuvelyn A vieš koľko takých je, čo im naozaj nič nebolo? Tehotné, netehotné, ľudia s rôznymi diagnózami? Ja tiež nič nazľahčujem, ale toto napísať žene, ktorá sa evidentne veľmi bojí je troška cez. Veď budme troška ľudské.. To ako keď mi ako tehotnej (v roku 2018, teda žiadna korona) suseda povie, že tehotná je jednou nohou v hrobe, ako ďakujem teta za vašu empatiu.
@selu11 sorry este doplnim - ja nechcem nikoho strasit, ani v nikomu zbytocne vzbucovat negativne myslienky, ale proste na covid sa umiera a je to jendoducho tak. Nikto nevieme ci to nebudeme prave my. Autorka sa chrani, riziko minimalizuje. Podpora je fajn, ale zas odtial- potial, spoliehat sa na to ze nejakej babe na modrom konikovi sa nic nestalo a teda cela korona je len bublina na strasenie ludi urobi podla mojho nazoru vacsiu skodu ako jendoducho prijat fakty ze ano je tu proste (aj ked mozno velmi male) riziko ze to skonci fatalne. To je cele.
Ja rodim v januári, ak všetko dobre dopadne. Verím, že všetko dobre dopadne. Tiež mám obavy a som neočkovaná. Ale nestrácam zdraví úsudok a rozum.
Čo ma prísť, príde. 🙏
Ja mam tiez termin porodu koncom novembra a vobec to neriesim. Inak by som len vysoky tlak z toho mala vsetkeho. Unas doma nik nieje ockovany a ani sa neplanujeme ockovat kym nebudeme ozaj musiet. Vsetci si okrem mna a syna presly covidom. Svokra je ockovana ak by bol nejaky problem s dorucenim veci a aj svagrina ktira pracuje v nemocnici
Rodila som november 2020, takže vrchol druhej vlny. Každú chvíľu sa menili opatrenia, bolo prvé plošné testovanie.
Počas pôrodu som mala rúško, ale sama som si ho nasadila keď som vstúpila do nemocnice. Ani mi nenapadlo si ho dať dolu, úplne som zabudla, že ho mám, predychavala som v pohode kontrakcie aj s nim. Automaticky som si ho dala dolu keď mi ihneď po narodení dali do rúk bábo a nikto mi nič nepovedal. Pomedzi kontrakcie ma stihli otestovať, ale vôbec som to nevnímala. Muž mohol byt pri mne, ale testovali aj jeho.
V pôrodnici sme jedli na izbách, tam som rúško nemala a keď som šla na chodbu, nasadila som si ho.
Ešte niečo potrebuješ vedieť? Pýtaj sa.
Ja som si zisťovala info a bola som pripravená sa dieťaťa nevzdať aj keby jeden z nás bol pozitívny, nemajú právo ťa od neho oddeliť.
Rodila som pocas 2.vlny tyzden pred Vianocami, urobili mi na prijme antigenovy test, rodila som v podstate sama, personal mal respiratory. To, ze som rodila sama, bola nahoda a vdaka Bohu za nu. Mohla som si dat reapirator dole na to finale. Hovorili mi aj skor, ale nevadilo mi to. Potom prisla jedna pozitivna mamicka, tak bol humbuk. Ale to ma uz zvazali na izbu, mala som nadstandard, to tiez bolo super. Mala som strach, ale nastastie sme to zvladli.
Ak si ockovana, tak by som sa nebala az tak. My sme ockovane este neboli a dali sme to. No a ja ockovana nie som este, lebo mam kontraindikaciu a bojim sa skoly, skolky...Starsie deti mi to mozu doniest. Nuz...PS: Porodit nejak musis, bude dobre 😉
Nás to čaká vo februári, takže uvidíme čo dovtedy bude. K tomu rozhodnutiu neočkovať sa. Je to vporiadku, naozaj sa nedá predpovedať imunitná reakcia. Ja som sa dala očkovať na jar Astrou, a ako jediná z môjho okolia som mala strašné vedľajšie účinky, t.z. 40tky horúčky a zimnica, nešli zraziť liekmi, pomohla až studená sprcha, zvracanie, bolesť celého tela. Napriek tomu som bola rozhodnutá dať sa preočkovať druhou dávkou. Na(ne)šťastie som medzi tým otehotnela (paradoxne, pretože sme dlho mali problém a už sme chceli podstúpiť vyšetrenia). Už 2x som si prekladala o mesiac termín 2. dávky, pretože v 1. trimestri by ma jednak nezaočkovali. No a teraz som v druhom trimestri a premýšľam neustále čo spraviť, pretože sa bojím vedľajších účinkov. Takže ja tie obavy a zodpovednosť za ďalší život úplne chápem, ale asi by som sa očkovať dala až v 3. trimestri. Ono vakcína samotná nemá ako ublížiť bábätku, ani sa k nemu nedostane, len by malo získať protilátky.

Ahoj, ja som rodila v marci, a este predtym som tyzden lezala na pozorovanie, testovalo sa pri prijme, potom kazdy tyzden a pri odchode domov. Ziadne navstevy (aj som rada musim povedat, lebo to by kazdy den niekto chodil), otec mohol byt pri porode len s testom, ak trebalo nejake veci, prevzala ich sestricka pri dverach a priniesla na izbu. Na izbe sme ruska nemali, ale ked prisla vizita, sestricka, upratovacka, atd., trebalo si nasadit. Takisto ked sme si isli po jedlo na chodbu, alebo do sprchy, jedine s ruskami. Teda len na chodbe, sprchovat sa s ruskom nemusis 😁 Pri porode mi kazali stiahnut si rusko aspon pod nos, inak by som to nerozdychala 😁 vacsinou sme boli na izbe po dve, ale boli aj tri, ked bolo vela rodiciek. Nebolo to take hrozne, v porodnici si v podstate 4 dni, ak je babatko zdrave. Drzim prsty 🙂