Pôrod, tehotenská cukrovka a možné prenášanie

nina296
19. sep 2021

Ahojte, všade čítam,že pri tehotenskej cukrovke sa nesmie prenášať. Cukrovku nemám silnú, ale diétu sa snažím dodržiavať. Pýtala som sa na to lekára a teda povedal,že len pri diéte možem prenášať. Chcem sa vás preto opýtať, či máte niektora s tým skúsenosť a bolo všetko v poriadku?

paulinkaa2
19. sep 2021

@nina296 ahoj ja som prenasala len dva dni a všetko bolo ôk. A môj dr ani v nemocnici na pasoch mi nehovorili že nemôžem s cukrovkou prenasat

klarissa25
19. sep 2021

No mne hovorili ze nemôžem teda som rodila na termín, musela som vraj..

angel993
19. sep 2021

@nina296 neodporúča sa prenášať kvôli tomu, že dieťa zvykne byť veľké.

nina296
autor
19. sep 2021

@paulinkaa2 ďakujem🙂 ja zatiaľ neprenášam, ale pre istotu sa pýtam

nina296
autor
19. sep 2021

@klarissa25 ďakujem, ak by náhodou, budem sa ešte pýtať

nina296
autor
19. sep 2021

@angel993 ďakujem

hailey1
19. sep 2021

@nina296 nepocula som, aby existovala slaba a silna tehotenska cukrovka - spravidla kolise, nemuseli byt strasne vysledky, ale so zvysujucimi tyzdnami mozu byt daleko horsie - preto sa robia kontrolne odbery. Prenasat sa nema, pretoze tam hrozi mnoho komplikacii, zvykne sa skor kazit plodova voda atd., nie to, ze dieta bude velke. Rodila som zhruba pred rokom a mala som 10 dni pred terminom naplanovane.

dublinka22
19. sep 2021

@nina296 skus sa spytat priamo v porodnici kde chces rodit. Mne tiez povedala doktorka ze ak do termin uneporodim tak musim prist v den porodu a zacnu vyvolavat. A to som tiez bola iba na diete a nemala som ziadne vysoke cisla cukru. Akurat po porode budu este babtku merat cukor preistotu

nina296
autor
19. sep 2021

@hailey1 mne tak povedali,keďže bola mierne zvýšená. Ale nerozumiem potom tomu, mne diabetologicka povedala,že čím vyššie týždne tehotenstva tým už lepsie a nemusim sa moc obmedzovať🤷🏼‍♀️ Každý povie inak. Snáď to bude Ok

nina296
autor
19. sep 2021

@dublinka22 Dakujem, mas pravdu, opytam sa rovno v pôrodnici 🙂

hailey1
19. sep 2021

@nina296 presla som si tym… mala som iba jednu hodnotu mierne zvysenu, okolo siedmeho mesiaca som bola na oslave, kvoli mne urobili celozrnne chlebiky len so sunkou a zeleninou - z jedneho chlebika som mala po dvoch hodinach cukor 8. V 9 mesiaci som zasa mala velmi nizky cukor a ketony v moci. Kazdy to ma inak. V kazdom pripade som dodrziavala poctivo az do porodu 😂 potom som sa spustila s cokoladou hned

nerya
19. sep 2021

@hailey1 je to z časti aj kvôli veľkosti plodu, takisto pri cukrovke býva zvýšené riziko úmrtia plodu. Ja napríklad som mala katastrofálne hodnoty, hlavne ráno na lacno, hneď mi dali tabletky, z ktorých mi nebolo dobre a hneď som prešla na inzulín. Čím bližšie k pôrodu tým horšie hodnoty, ku koncu som si už pichávala okolo 30jednotiek inzulínu ...takže to môže byť naozaj rozne u každej. Podľa mňa v prípade cukrovky v tehotenstve by mala každá hneď nafasovat glukomer a poriadne kontrolovať 😉

nina296
autor
19. sep 2021

@nerya no a mne dali glukomer, hodnoty som si zapisovala a ukazala potom na kontrole. Boli dobré,tak mi glukomer zobrali,že už netreba, aby som si hodnoty merala. Ach, už len vydržať, lebo som stále aj tak hladná.

nerya
19. sep 2021

@nina296 tento hlad bol najhorší 😀 ja som ale napríklad mala horší cukor po pomaranci ako po štyroch centrálnych chleboch s majonézou, šalátom a sunkou 🤷😂

hailey1
19. sep 2021

@nina296 nemala by si byt hladna 🤷🏼‍♀️

buducamama
19. sep 2021

@nina296 a nemala si ani trochu vychylene tie hodnoty ked si si merala? Ja mam po jedle OK, len rano som mala na lacno zvysene 5,3 a minule 5,9😖 A potom zas zo dva krat 2,2, cize velmi nizky cukor. Po jedle som zatial zle hodnoty nemala vobec.

tinka_ll
19. sep 2021

@nina296 Ahoj, mna nechali prenášať 4 dni, potom vyvolávali (i keď 4 dni som mala rozdiel medzi termínom podľa menštruácie a podľa sona). 2 dni pred prvým termínom bol odhad veľkosti bábätka 3900 g, preto ma nenechali prenášať dlhšie. Diétu som dodržiavala, glykovany hemoglobín bol v norme. Nakoniec bola váha 3730 g. Všetko bolo v poriadku a babo malo po pôrode cukor v norme 😉

tinka_ll
19. sep 2021

@nerya jasne, že po ovocí je vyšší cukor, pretože obsahuje ,,rýchly” cukor. Ako rýchlo stupne aj rýchlejšie klesne a môžeš sa dostať aj do hypoglykemie kvôli tomu.

cezpat
20. sep 2021

@nina296 Ja som s tehotenskou cukrovkou rodila 11 dní po termíne. Neradi nechávajú, pretože sú tam riziká pre dieťatko. Mňa hospitalizovali deň po termíne, bábo bolo monitorované a viackrát mi vyvolávali pôrod.
Odhad veľkosti dieťaťa bol takmer 4000g, nakoniec mal 3300 g...

nina296
autor
20. sep 2021

@hailey1 viem, ale to čo jem mi jednoducho nestačí. Pribrala som len 8 kg, ale bábätko rastie🍀 podľa lekára to tak pri diéte je. Najviac som hladna v noci

nina296
autor
20. sep 2021

@buducamama rano som vždy mala Ok a 2x mi hodnoty vyskočili trosku vyššie po hlavnom jedle, ale to že občas nevadi

nina296
autor
20. sep 2021

@tinka_ll ahoj, radsej sa na to budem ešte pytat

nina296
autor
20. sep 2021

@cezpat ďakujem, ešte sa na to spytam, nechcem moc prenášať kvôli tomu😔

tinka_ll
20. sep 2021

@nina296 a k tomu, že si hladná. Máš glukomer? Koľkokrát denne ješ? Cukrovkar môže mat / by mal mat aj druhu večeru. Nemala by si sa dostať do hypoglykemie, pretože aj babo má vtedy nízky cukor…

mattkapd
20. sep 2021

@nina296 ahoj.. Tiež mám tehotensku cukrovku.. Chvalabohu o 10 dní už posledná kontrola u diabetologa.. Tiež som na diéte.. Glukomer mi ale nechali aj keď hodnoty sa pekne držia.. Chvíľku mi trvalo zistiť co môžem kedy a niekedy záležalo aj koľko.. Na fb je skupina tehotenská cukrovka + vhodné recepty.. Je to síce Česká stránka ale veľa krát mi to pomohlo.. Na prenášanie som sa nepýtala ale zajtra idem do nemocnice tak sa opytam

83lenka83
20. sep 2021

@nina296 mala som tehu cukrovku a rodila som 36+1, maly mal vahu 2620g

nina296
autor
20. sep 2021

@tinka_ll nie,ten mi potom diabetologicka zobrala,že mi už netreba. Tak sa snažím jest po troske a ako tak ma zachraňuje ovocie. V noci bývam najviac hladna,tak to si vždy niečo male dám

tinka_ll
20. sep 2021

@nina296 Hm, mne diabetologicka nechala glukomer aj na sestonedelie a po 2-3 mesiacoch mám ísť na kontrolný odber kde mi zistia aj trojmesačný cukor (glykovany hemoglobín).
V ktorom si tt? Nechceš zmeniť diabetologia?
Neviem práve, či ovocie je najlepšia voľba. Skôr potrebuješ do stravy zaradiť viac tukov. Napr. z takého tmavého chleba (alebo grahamoveho rožka) s poriadne natretym maslom budeš mat nižšiu hodnotu cukru ako z ovocia.
Ja som napr. Doobedu nemohla vôbec ovocie ani nič sladké lebo mi vyskočil cukor. Zato na olovrant som si dala biely jogurt s ovocím a aj kocku čokolády a cukor som mala v norme. Dôležité je veľa sa hýbať. Preto by si mala mat glukomer aby si vedela čo a KEDY ti zvyšuje cukor. Inak stres tiež veľmi ovplyvňuje hladinu cukru smerom nahor.

nina296
autor
20. sep 2021

@tinka_ll povedala len,že po šestonedelí mám prísť na kontrolu. Som 38tt, tak už sa to budem snazit dodržiavať. Sam gynekolog povedal, že niektorí diabetologovia to berú moc vazne a niektorí v pohode,tak to je ťažko. Už radsej nebudem stresovať🙂

didi2102
20. sep 2021

@nina296 aj ja som mala tehu cukrovku , syn mal nakoniec len 2.5kg ani som neverila 😄😄😄

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre