Prečo sa na Slovensku platí za prítomnosť partnera pri pôrode?

maggie2
11. máj 2011

Zakladám túto, tému vzhľadom na to, že už dlhšiu dobu ma nesmierne rozčuľuje fakt, že slovenské nemocnice si účtujú od rodičiek platby (pohybujú sa okolo cca 16 eur) za prítomnosť partnera pri pôrode! Zdá sa vám to normálne?

Naopak, nezdá sa Vám, že je to nehorázoznosť, pýtať si peniaze za službu, ktorá službou vôbec nie je?

Náš partner predsa nie je zamestnancom nemocnice, na základe čoho si nemocnica osobuje vyberať tento poplatok? Takisto partner prítomný pri pôrode nepotrebuje lôžko, neužíva zdravotnícke služby, nespôsobuje žiadne materiálne náklady, nanajvýš jednorázovú rúšku, či návleky za pár centov, nemyslíte si, že je čas, aby sme sa budúce maminky obrátili na zdravotnícke zariadenia a žiadali zrušiť túto absurdnú platbu, ktorá nie je ničím iným len vyťahovaním peňazí z vrecák častokrát mladých rodičov, ktorí sú v situácii príprav na príchod potomka ochotní vynaložiť akékoľvek prostriedky na to, aby sa dieťa narodilo v zdraví, v pohode a aby mu zabezpečili len to najlepšie?

Prečo musí byť Slovensko krajinou, kde i nemocnice si osvojujú praktiky pochybných firiem "agentov s teplou vodou" a žiadajú z ich strany za nič takéto absurdné platby?

aduskatt
11. máj 2011

aj mna to nesmierne rozculuje a nerozumiem tomu.uz dlhsiu dobu hladam nejake rozumne zdovodnenie......zatial som ho nenasla............skor pomaha mamine, psychicky jej to ulavi, tym padom sa moze citi komfortnejsie a mozno si PA moze chvilku vydychnut, ked je vsetko OK a partner je pri mamine........ a este musime platit za to...........

ela2710
11. máj 2011

@maggie2 je to tak...uz nevedia, ako inak ludi osklbavat 😒 my sme platili 10 eur, ale v tej chvili mi to bolo jedno...hlavne, ze sme boli spolu vsetci traja 🙂

denisocka
11. máj 2011

je to chore,kvoli tomu moj muz nebol pri druhom porode. Tie peniaze viem vyuzit inac . Zial,slovensko!

nenullienka
11. máj 2011

@maggie2 ahoj, aj ja chcem priateľa pri pôrode a vôbec nechápem prečo mám za to cvakať. On tam len bude toť vše. Nedajú mu žiadne lieky, nedostane žiadnu starostlivosť, nič. Keby tie peniaze aspoň využili na niečo rozumné, ale v tých nemocniciach to vyzerá ako po bombardovaní a to si k pôrodu musím všetko priniesť ešte aj teplomer, príbor, hrnček, ........... hrôza ☹ 😖 ☹ 😖 😅 😅 😅 😅

maggie2
autor
11. máj 2011

@ela2710 veď to, oni využívajú to, že rodička má plnú hlavu iných vecí, nikde inde by u pacientov s takouto zlodejinou a nehoráznosťou nepochodili, jedine u tehotných žien, ktoré sú v takej výnimočnej situácii schopné zaplatiť čokoľvek

ela2710
11. máj 2011

@maggie2 ja si myslim, ze na rodicoch, ci buducich rodicoch bohatnu uz naozaj vsetci, nielen nemocnica, ale aj rozne detske obchody, ci hrackarstva, ale to je uz ina tema, no proste vsetci vyuzivaju to, ze rodicia su ochotní zaplatit cokolvek...ale je to aj chyba nas rodicov, lebo keby sme sa proti tomu postavili, vela takchto zbytocnych poplatkov by sa zrusilo, ale tym, ze ich akceptujeme (aj ja som to v danje chvili akceptovala) tak ich len podporujeme v tom, aby taketo poplatky robili a mozme cakat, za za par rokov to budu uplne ine sumy -cim dalej tym vyssie a vyssie... 😒

cmulinko
11. máj 2011

Na Slovensku pritomnost otca pri porode je chapany ako porod s nadstandardom a prave kvoli tomuto nadstandardu,ktory je inak uplne umelo definovany sa musi platit poplatok.Bola by som zvedava,ze ktory idiot schvalil tento fakt,ze otec pri porode je nieco nestandardne.zial na Slovensku je to tak a mozno este dlho aj bude,ze taketo inak nehorazne poplatky za nic sa budu veselo brat od ludi.Nerada prirovnavam slovensko k zahraniciu,lebo vsade je nieco plus aj minus,ale naozaj by sme si mali brat priklad z krajin,ktore zabezpecuju uplnu bezplatnu starostlivost ci uz pocas tehotenstva ci samotny porod a poporodnu starostlivost.Nastastie som rodila v krajine,kde epiduralka je uplne zadarmo a partner pri porode je samozrejma vec...po porode moze ostat otec na izbe s matkou ako dlho chce...trebars aj cely den...akurat spat musi ist domov a nam osobne sa stalo aj to,ze sa opytali manzela ci si neprosi aspon toast a kavu po tom co bol somnou na izbe po porode 🙂

ela2710
11. máj 2011

@maggie2 ale sanozrejme sa mi to zda absolutne prehnane, kedze otec dietata, si nevyzaduje ziadnu zdravotnu starostlivost akurat, ze ho navlecu do plasta, mojmu ani rusko nedali a navleky na topanky si musel aj tak kupit za 0,50 e sam..nerozumiem, preco aj za taketo naozaj blbosti pytaju peniaze,ja som prisla do nemocnice o 12-tej, spravili mi prijem a hned 12:15 som sla na salu, 12:45 bol maly na svete, teda priatel musel platit 10 eur za polhodinu stravenu s nami, a pocula som uz aj taky pripad, ze priatel len doniesol veci a siel na ,,vzdycharnu" so svojou manzelku a kedze musel ist do prace, bol tam s nou cca. 10 minut a musel tiez zaplatit celu sumu akoby bol pri porode, hoci ani pri porode nebol, len s nou cakal, kedy to uz pride...

maggie2
autor
11. máj 2011

@ela2710 ja rozumiem, len to je celé absurdné, že prečo človek za prítomnosť vlastného partnera musí platiť, a tá platba ide nemocnici, nie partnerovi, veď to je jeho strávený čas 🙂

katka888
11. máj 2011

@maggie2
napis na ministerstvo zdravotnictva aministrovi. odpoved zaujima aj mna

maggie2
autor
11. máj 2011

@katka888 pošlem Ti IP 😉

estanis
11. máj 2011

ja sa k vam pridavam. Moju malu som rodila v Spanielsku a ked som sa neskor /otehotnela moja sestra/dozvedela, ze sa tu plati uplne za vsetko - nielen za povolenie byt pri porode, ale aj ked chce buduci otecko vidiet babatko,kym je este v brusku...no bola som uplne v soku. Planujeme druhe babo a chcela by som, aby bol moj mm aj pri druhom porode, no clovek este nevie, ako bude na tom financne. Tie peniazky mozem kludne vyhodit na plienky a bude z toho aspon nejaky osoh

zuzanka111
11. máj 2011

Pozrela som si poplatky a fakt!!!

Nemám slov.

stardust
11. máj 2011

neviem, co je na tom pravdy, ale vraj nie vo vsetkych porodniciach ma rodicka k dispozicii samostatnu miestnost na rodenie a kvoli tomu vyberaju nemocnice poplatky za pritomnost manzelov, aby tam nechodili vsetci, aj ked pritomnost blizkej osoby ma svoje vyhody....napr. ja som stekala prednostne na manzela a na PA som bola potom mila alebo pri druhom porode som poctivo skrabala manzelovu ruku... Je to neprijemne, ze v SR sa plati za teplu vodu a nie su to iba porodnice, ale aj vela firiem so spoplatnenymi sluzbami, ktore su vsade inde zdarma.

maggie2
autor
11. máj 2011

@stardust oni myslím ani sami nevedia, na základe čoho to vyberajú, hlavne že ženy, ktoré postavia pred túto dilemu, bez reptania zaplatia, lebo im nič iné neostáva, keď nechcú byť samé v anonymnom prostredí nemocnice. Nehovoriac o tom, že kľudne môže ísť i o diskrimináciu otcov, nakoľko dieťa je i ich krv a ich potomok, nejedná sa predsa o žiadne vstupenky do divadla 😖

stardust
11. máj 2011

@maggie2 neviem, ale na Slovensku je vela ludi, ktori si ochotne zaplatia za cisarove nove saty a odovodnia si to tym, ze na to maju.

zuzanka111
11. máj 2011

@stardust
No úprimne, rodím druhýkrát ale ani vo sne by ma nenapadlo, že za toto pýtajú poplatok.

A keby som šla na sálu a dozvedela by som sa to, čo už. PRedpokladám, že to majú všetky nemocnice. Je to smutné.

denduska
11. máj 2011

@maggie2 ja tomu fakt nerozumiem, pochopila by som trebars nejaky minipoplatok za ten jednorazovy mundur (ale ani nie vo vsetkych nemockach maju jednorazovy), ale inak...tiez by ma zaujimalo odovodnenie.

mireag
11. máj 2011

My sme platili 20e... 😠 Potom sme rozmyslali, zaco... Zrejme sa pouzitie WC, modry plast k porodu, vyuzitie izby pre oteckov a viac nas uz fakt nenapadlo. 😀 Ale keby sme sa mali rozhodnut medzi cimkolvek a tym, ci chceme, aby bol MM pri porode, rozhodne by tam bol. Doteraz spomina, ako malinkeho prvykrat videl a je strasne rad, ze mohol byt pri tom. 🙂
Ako sledujem spravy, vyzera to s poplatkami v nemocniciach uplne katastrofalne, takze pochybujem, ze sa nieco v tomto smere zmeni. 😒

maggie2
autor
11. máj 2011

@denduska to mnohým dajú zaplatiť ešte extra, resp. si musia kúpiť sami, ako písala hore ela, ale každopádne žiadna rúška ani jednorázový prehoz nestojí toľko, to sú centové sumy

maggie2
autor
11. máj 2011

@mireag a to kde ste platili 20 eur? Prezraď

sissika
11. máj 2011

To máte ešte dobré, keď sa platí "len" tých 16 Eur, u nás sa platí 24 Eur. A keď chcem, aby tam manžel bol, tak to aj zaplatím, som prvorodička a nechcem tam byť sama.

mireag
11. máj 2011

@maggie2 v novej nemocnici v KE este doteraz mame blocek... 😀

maggie2
autor
11. máj 2011

@mireag hrozné, že ich hanba nefackuje 😝

maggie2
autor
11. máj 2011

@sissika myslím že už i Česi sa prebúdzajú http://www.pluska.sk/zdravie/liga-bojuje-proti-... a u nás to bude dokedy?

stardust
11. máj 2011

@maggie2 pokial nezorganizujete povstanie 🙂

sissika
11. máj 2011

@maggie2 Slováci, to je kľudný národ, my nikdy nebudeme proti ničomu namietať, lebo, čo ak sa to obráti proti nám? A každý čaká, nech sa ozve ten druhý, tak preto je tu tak ticho.

ianitka
11. máj 2011

Inak mi to cele pripomina Basnikov 5 (Jak basnici nestracaji nadeji) a scenu, ked Stepanek skonci zaseknuty v nemocnicnom vytahu s rodiacou Anickou a vlastneho syna odrodi sam v tom vytahu.
Na druhy den za nim dojde riaditel nemocnice, ze ma v pokladni zaplatit 500 Kc, ked sa spyta preco, tak odpoved znie - "tata u porodu - normalni taxa".....

... som zvedava na tu odpoved z MZ, ale skor ocakavam zavedenie dalsich absurdnych poplatkov, ako zrusenie tohto... 😒

martinkatinka
11. máj 2011

My sme za prítomnosť partnera platili 30 eur.. nakoniec k porodu prirodzenou cestou nedošlo, aj tak si poplatok vybrali... boli sme v porodnom boxe s vlastnou sprchou, ale ak by sme tam neboli my, tak mamička bez otca by ten porodný box využila bez poplatku, tak mi to tiež príde nelogické platiť ....
A čo dostal otec?? No zelené ošatenie a toť vše!

janinah
11. máj 2011

toto tu je máloplatné,je to len diskusia,berte pero,papier do ruky a píšte na riaditeľstvá nemocníc 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre