Prvá doba pôrodná doma - skúsenosti

nightrover
24. aug 2017

Ahojte, baby, zaujímalo by ma, či a aké máte skúsenosti s prežitím prvej doby pôrodnej doma. Viem, že celkový pôrod doma u nás nie je možný, ale zvažujem ostať doma čo najdlhšie a neutekať pri prvej kontrakcii do pôrodnice (samozrejme, len ak to bude zo zdravotného hľadiska možné a bezpečné). Máte s tým niektorá skúsenosť?

marlenka222
24. aug 2017

A ty si porodna sestra, dula, lekarka? Ze by si vedela co je bezpecne a ci sa porod vyvija v ramci noriem? Nezabudni v dobe porodu este nejake otazky typu ci taky a taky postup a taka a taka bolest je normalna. Takymto adeptkam na titul matka roku by som ihned nechala dieta odobrat

deti95060810
24. aug 2017

samozrejme ja mám. Pri prvej dobe som ešte umývala doma vaňu...😀
tiež som pri 1 tehu utekala čo najrýchlejšie do pôrodnicea zbytočne - bola som tam dlho kým som porodila - asi tak 8 hod.
pri poslednom pôrode ma prosili v záchranke aby som ešte nerodila, aby som vydržala - kontrakcie som mala každé 3 min. Ale dali sme to, vydržala som, otvorená som bola na 8 -9 prstov... Dcéra sa narodila veľmi rýchlo...Nestačili porobiť ani žiadne vyšetrenia...🙂
ak nemáš kontrakcie častejšie ako každých 10 min, do nemocnice ešte nemusíš....

deti95060810
24. aug 2017

@marlenka222 netrep moja mama porodila doma, uprostred noci, ani nevedeli či je pred polnocou, či už po polnoci a nik jej dieťa neodoberal...koľko žien porodí aj doma - neplánujú, ale stane sa....😉
Matka roka....

marlenka222
24. aug 2017

@deti95060810 Tvoja matka porodila dieta doma umyselne? V dobe pred 40 rokmi kedy este kde tu zila porodna babica? Alebo vcera ci pred rokom, ked si bez lekara pomaly ako tehotna ani prdnut nemozes, lebo este poniektorych zaujima ci spis na lavom alebo pravom boku?

deti95060810
24. aug 2017

@marlenka222 deti sa rodili v nemocniciach už v 50tych rokoch minulého storočia....nie , moja mama chodila bežne ešte do práce a jednoducho to na ňu došlo... Nespomínala nato v dobrom....Vždy vravela že najlepšie a najbezpeč. je rodiť v nemocnici....Na ďalšie pôrody sa dala pozor - išla aj niekoľko dní pred termínom do nemocnice, aby ju to neprekvapilo...
inak aj ja som rodíla do niekoľkých minút...žeby genetika???? ja by som mohla rodiť aj každý rok, to problém nebol, horšie bolo potom s bábom malým, nikdy mi deti nechceli spať...Viem vyriešila by to opatrovateĺka - ale nato sme nemali e...

nightrover
autor
24. aug 2017

@marlenka222 Yes, cakala som kedy pride prvy hejt a som prekvapena ako super si ma odhladla 😁 Dufam, ze uz budes mat krajsi den, ked si vypustila trochu pary. A teraz sup hejtovat a mudrlinkovat do inej diskusie. Tvoj nazor je irelevantny, kedze zjavne mas s touto temou 0% skusenosti.

marlenka222
24. aug 2017

@deti95060810 tak potom o com trepes ty? Ked vidis ako to mama po takejto skusenosti s porodom soma hoci neplanovanym vzala a riesila? Kazda sme ina, to ze tvoja mama nemala komplikacie ani pocas ani po, moze len dakovat. A nie umyselne ako hore autorka prvorodicka ohrozovat dieta aj seba. Pockam doma a uvidim... Co? Hlavne ze cele tehotenstvo sa necha sledovat, chodi k lekarom na prehliadky a tak podobne, lebo to vyzaduje zakon aby dostala peniaze. Ale bude spekulovat, aby nieco nemusela. Tak nech nespekuluje a rovno dieta odovzda pri porode ked az takto je to obmedzujuce pobudnut den-dva v nemo a odrodit v klude a pod dohladom skusenych. Bez obmedzeni a obeti to pri detoch nejde

marlenka222
24. aug 2017

@nightrover dakujem za titul ale mne prides ako jedina retardovana ty. Ked ides hazardovat so zivotom seba a dietata.

nightrover
autor
24. aug 2017

@deti95060810 Prave. Myslim, ze s vyskolenou pomocou pri sebe by sa to mohlo dalo zvladnut v pohodli domova a netrapit sa niekde na vzdycharni 16 hodin s dalsimi zenami. Bola som zvedava, ako to hodnotia maminky, ktore sa takto rozhodli. Ale vidim, ze sa dockam skor reakcie premotivovanych rypaliek, eh... 😐

marlenka222
24. aug 2017

Ano ja nemam s porodmi ziadne skusenosti nakolko som odrodila 2 vlastne zive zdrave deti.

nightrover
autor
24. aug 2017

@marlenka222 No ved presne tak to aj bolo myslene, ze si ma takto odhladla ty. Precitaj si to este raz, prosim ta. Ja tu nemam potrebu tu niekomu nadavat a zhadzovat ho. A nezijeme v dobe kamennej preboha... Opakujem, vzhladom na to, ze s tym nemas skusenost, je pre mna tvoj nazor uplne irelevatny.

swallow33
24. aug 2017

@marlenka222 myslím si, že ako matka dieťaťa, kedže mu život dala, tak má právo mu ho aj zobrať...

danielak84
24. aug 2017

Ja som pri tretom dietatku dosla do namocnice "na hotove".Rano poradna a dr ze ste na styri a vypisal mi papiere do porodnice a ze mam hned ist a ja mu na to ze este musim zaviest dceru mame 100km,pozeral na mna akoby som bola z inej planety.Cely den som bola doma,kontrakcie znesitelne 10min.O 21:30 kontrakcie 2min a islo sa do nemocky.Dosli sme o 22:00 a 22:22 bola princezna na svete.

janicka2315
24. aug 2017

Ja som boka prvorodicka a doobeda som este bola na poradni vsetko bolo Ok..do vecera sme boli v meste a obcas som dostalaako keby krc (kontrakciu) ale som sa prechadzala tak to bolo ok..potom som manzelovy pomahala davat plavajucu podlahu a pomedzi to predychavala kontrakcie..do nemocnice sme sli az po 22.00..dorazila som na 7-8 cm otvorena..a za hodinu bola mala bez vsetkeho von..Tak je to urcite lepsie ako lezat priputana na vzdycharni a iba cakat...pri druhom tiez pojdem az ked budu kontrakcie kazdych 10 minut

zarica
24. aug 2017

V pohode... ak sa zacinaju kontrakcie skracovat, treba sa chystat a ist a ked uz zacne tlacit na konecnik a telo samovolne tlacit, treba utekat 😊

ivetkab.
24. aug 2017

@nightrover ja som ani pri prvom ani druhom ani tretom porode nebola knizkova rodicka. Dostala som prvu kontrakciu a uvazovala som co to bude uz TO. Po pol hodine to neustupovalo, tak sme sli do nemocnice. A po prichode do porodnice som do hodiny porodila. Pri tretom porode sme ledva dobehli.
Podla mna, ten prvy porod chod normalne hned do porodnice, kedze nevies ako bude tvoje telo spolupracovat a pri druhom porode, uz budes vediet co a ako. Aj ked ... fakt bol kazdyvporod iny.

lubi40
24. aug 2017

@nightrover necitala som ine komentare, ale zijem v zahranicic a tu pokial niemas kontrakcie pravidelne kazdych 5 minut alebo menej, tak ta z nemocnice poslu domov (samozrejme ak nie su ine komplikacie, ako odtecena plodovka a pod).

matusskaaaaa
24. aug 2017

pri prvom som zacala citit "asi" kontrakcie o 19 vecer s rozne dlhymi intervalmi. Isla som sa este osprchovat a zalahla som do postele v tuseni, ze sa tak skoro nevyspim 🙂) O 2.00 v noci ma prebrali tak, ze som uz nevedela zaspat. Prehadzovala som sa este do cca 5tej s intervalmi medzi kontrakciami 7-8 minut, o 6tej sme dorazili do porodnice. Maly sa narodil o 11tej. Zo vsetkych kociek tam som prisla posledna a porodila ako prva 🙂

Myslim, ze som sa ponahlala tak akurat. Obratky to nabralo az v porodnici, ked mi okolo 9tej praskla voda. No co by som tam robila uz od doby, ked to zacalo, fakt neviem..

Druhe cakam v novembri. Nechystam sa do porodnice skor ako opat s intervalmi 7-8 min., v zavislosti od toho, ako rychlo budu naberat na intenzite. Ak odtecie popri tom voda, idem hned. Porodnicu mam 5 min. autom.

bratislava2
24. aug 2017

ja som velmi chcela byt doma pocas prvej doby porodnej a aj som bola. Pri obidvoch porodoch. Pri prvom som prisla do porodnice na 8cm a pri druhom na 9cm. Obidve deti som porodila do 45 minut 😉 Isla som sa chystat do porodnice v 7min.kontrakciach, v 5tich sme uz boli na ceste a v 3minutovych som uz bola na sale. U mna to islo rychlo.. 😉

elviku11
24. aug 2017

ja som napriklad mala kontrakcie kazdych 10 minut a z porodnice ma vyhnali, ze to su len poslickovia. Pritom som bola presne v termine, 40tt. Musela som sa vratit o par hodin, lebo sa skracovali a neboli to poslickovia.
Cize pri druhom pojdem az ked budem mat kontrakcie kazdu chvilku

celasapremenim
24. aug 2017

ja som tak rodila prve dve deti, v pohode to bolo, prijemne

ludkka0407
24. aug 2017

Hmm,ja som viac menej nechtiac bola skoro celu prvu dobu porodnu doma,rano som bola este na poradni a poslali ma domov s tym,ze som otvorena na 2cm a vidime sa o dva dni😂kontrakcie som mala cely den,ale pripisovala som to hlavne tomu,ze som bola cely den na nohach a nachodila kilometre,kedze mi usli vsetky busy pred nosom☺a po prichode domov som este stihla nakup,najest sa,prezliect postelne,hodit ho do pracky,povesat,nakrmit psy a dokonca aj zakurit v kotle😁😂a po prichode do porodnice cca o pol osmej som stihla jedno vysetrenie na koze a po pol desiatej vecer sa mala narodila.takze aspon ze rychlo,kedze epi som "nestihla".drzim palce

zlaticko118
24. aug 2017

Ja som isla do porodnice ked som mala kontrakcie zhruba po 5min a aj tak som porodila az o 12hodin a to som mala kontrakcie od predchadzajuceho dna od rana.
P.S. Priatelova svagrina rodila obe deti doma, zive zdrave sikovne, prve s porodnou asistentkou druhe sama. Nesudte ked nepoznate, to ze vy sa na porod doma necitite a mate predsudky voci nemu typu nieco sa moze stat tak chodte do porodnice, ale preco hned odsudzovat tie ktore chcu nieco ine.

yoxinka
24. aug 2017

@nightrover
Ja pri druhom porode. Ráno o 7 som sa zobudila s tým, že som mala menštruačné bolesti. Trvalo to celý deň. O 19.00 mi začali kontrakcie. Všetky pod 10 minút. Boli ME vo futbale a moj muž, že to ešte týžden vydržím 😂. No, nevydržala. Okolo 0.30 sme šli do nemocky, malá sa narodila 5.13 🙂

veronkarisko
24. aug 2017

@nightrover prvý pôrod komentovať nebudem, drobec mal zdravotné problémy, takže som rodila pár dní pred termínom, pomocou vyvolavacky, ale k veci, druhý pôrod....prvé bolesti som začala cítiť piatok poobede, ale ešte nepravidelné, v noci má zobudili 2 veľmi bolestivé kontrakcie, ale zaspala som ihneď po nich a sobotu ráno, ako som sa postavila z postele, odišla mi hlien.zatka, začali mierne bolesti, cca 15-10 minút, potom o desiatej mi praskala voda, po troške mi odyekala, volala som susede- robí v pôrodnici por. Asistentku, že mi odišla voda, kontrakcie cca každých päť minút....no že pomaličky môžme ísť, ale že v kľude sa mám pochystat atď....o 11 sme boli v pôrodnici, dali má rovno na sálu, a o 1,5 hodiny bol drobec na svete. Z toho času som hodinu strávila v sprche. Fakt sa neponahlaj, počúvaj telo a hlavne sa uvoľní, cez každú kontrakciu, držím palce 😊

bosoriak
24. aug 2017

@nightrover Ja ti neviem, zalezi vzdy od jednotlivej zeny. Napr. pri prvom porode mi praskla voda, tak sme isli a bola som tam hadam aj 6 hodin, kym som zacala realne rodit. Kontrakcie som mala tak kazde 3 minuty a aj tak to dlho trvalo. Ale bola som kludnejsia, ze som v nemocnici, lebo proste som bola kludnejsia 🙂

Pri druhej mi praskla voda a do 30 minut bola na svete, to som mala stastie, ze som zrovna v nemocnici uz bola kvoli prenasaniu, lebo to by sme snad ani nestihli.

A pri tretej som cakala, kedy mi uz praskne voda dovtedy, kym som nemala kontrakcie kazdu minutu, ja dement 😀 Vobec mi to neprislo casto, esteze sme mali nemocnicu do 10 minut cesty 😀

Co tym chcem povedat je, ze zalezi na tom asi aj, ci je to prvy porod a ci sa trochu poznas uz v tomto. Ak nie, tak by som sla do nemocnice s kontrakciami tak kazdych 4-5 minut. Tiez zalezi na tom, ako daleko mas porodnicu, v akom case ta to chyti a podobne. Urcite sa zas netreba ponahlat ked mas kontrakcie kazdych 20 minut,.
Drzim palce.

1988majka
24. aug 2017

@nightrover u prvorodiciek trva vacinou ta prva doba porodna dost dlho takze je to idealne cim dlhsie byt doma..ale jasne ze niekedy sa to dost rychlo rozbehne. tak ten odchod do nemocnice treba zvazit podla toho ako daleko je to do nemocnice ale vacsinou treba ist ked su kontrakcie a5minut. Kym som bola doma tak som varila tancovala lezala pustala si hudbu bola v sprche manzel masiroval.. a tak 🙂. Proste robit to co prave vtedy chces a potrebujes alebo nerobit nic len oddychovat a predychavat. Do nemocnice treba ist hned v pripadoch - ked odtecie plodova voda cira vo velkom mnozstve, ked odtecie krvava zelena zapachajuca plodova voda kedykolvek, ked odtecie plodova voda a mamicka ma pozitivny Streptococcus agalactiae alebo inu infekciu, ked odteka plodova voda dlho a stale ziadne kontrakcie, ked sa vie ze poloha babatka nie je hlavickou dolu...atd.

mmoni89
24. aug 2017

@nightrover pri prvom pôrode som mala poradňu V deň keď som porodila -vtedy som to ešte nevedela. Na monitore kontrakcie, otvorená na 6cm no bolesti som necítila. Doktorka sama ma poslala domov nech tam dlho nečakám, prvá skutočná konntrakcia prišla až O niekoľko hodín. Nakoniec som ajtak porodila až po pusteni vody. Druhý pôrod skoro identicky by som povedala,to som išla až keď som mala kontrakcie každé 4minuty. Za mňa určite lepšie čakať doma, neutekat hneď je to podľa mňa oveľa lepšie na psychiku

nightrover
autor
24. aug 2017

Baby, ďakujem vám krásne za odpovede a vaše skúsenosti. Je fajn vedieť, že sa to dá aj takto a môže to byť úplne v pohode 😊

petrapod
24. aug 2017

To je tak individuálne a zistíš to až keď to začne. Pri prvom som sa zobudila o pol druhej a malý bol o štvrtej na svete. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre