Rodili ste niektorá s použitím litickej zmesy?

sixtine
10. feb 2010

Ahojte, chcem sa opytat mamiciek, ktore maju skusenosti s porodom pod tzv. litickou zmesou. Bolo mi to odporucene nezavisle od seba neonatologom aj porodnikom ako setrnejsia verzia epiduralu. Malo by to pri senzitivnejsich typoch odblokovat uzkost, napatie, zmiernit bolesti a dosiahnut lepsiu spolupracu rodicky. A vraj to na rozdiel od EDU nespomaluje porod, ani neprechadza placentou k babatku. Na internete neviem k tomu nic najst. Stretli ste sa s tym niektora?

frola
10. feb 2010

kukni do IP

zuziq
10. feb 2010

frola nemozes napisat verejne? aj mna to celkom zaujima, co je to zac 😕

latvia
10. feb 2010

epidural ze spomaluje porod a prechadza placentou????????? to jaky odbornik povedal?????

katja78
10. feb 2010

asi si myslela lytickú zmes 😉 ale to môže byť predsa hocičo, nie?

sixtine
autor
10. feb 2010

Stanovisko mojho porodnika a prednostu kliniky- pri EDA rodicky menej spolupracuju, pretoze necitia kontrakcie (detto odborna literatura). Stanovisko primarky neonatologie - po EDA sa rodia babatka s vysokym rizikom hypotonie a tym padom vacsimi problemami s adaptaciou a papanim.
Katja - skusim este googlit s ypsilonom, ja som myslela, ze je to od slova lithium 🙂
Frola - diky za odpoved, idem zistovat.

latvia
10. feb 2010

sixtine.....nemam slov, tito vysokopostaveni nevedia o com je zrejme rec.....uz len ked povedia ze rodicky necitia kontrakcie, je ocividne ze ani nemaju zaujem pochopit mechanizmus EDA....mali by sa ist zaskolit k vysokopostavenym ceskym porodnikom a neonatologom....odporucam kongres AORA

latvia
10. feb 2010

hmmm, a kukam ze si z BA, tak uz chapem...

shaula
10. feb 2010

Latvia - tak jednoduché to nebude. Já jsem po epi skutečně cítila kontrakce slaběji a po porodu prvního syna jsem je ztratila úplně, takže jsem nevěděla, kdy mám tlačit druhého...
Přecházení placentou je podle mě nesmysl, epi je založena na úplně jiném principu.

Ale ta "litická" nebo "lytická" směs by mě zajímala 😉

latvia
10. feb 2010

shaula, jasne, zle nadavkovany epidural moze kludne odstranit kontrakcie, ale to je sposobene bud zlou davkou alebo tym ze je zle pichnuty.inak , spravne pichnuty epidural zachova kontrakcie, zena ich ma citit, aby vedela kedy ma tlacit, nema citit jedine bolest...zvlastne ze U Apolinare rodi takmer kazda jedna s epiduralom a nemaju divne deticky ani matky nerodia kvoli epi cisarom...
v ba som pred 2 tyzdnami zazila docenta porodnika, ktory odmietol dat rodicke epidural , kedze bola v 8mesiaci tehotenstva a plod jej odumrel.....to bol proste vrchol neetickeho chovania sa lekara, pri takychto porodoch sa MAJU pichat epiduraly.....takze o bratislavskych kapacitach viem svoje....

zajaciq
10. feb 2010

keby zeny rodili v prijemnom prostredi, intimnom a v polohe, ktoru si same zvolia, tak netreba ziadne utlmovaky, pretoze prostaglandiny su postacujuce proti kotrakcnym bolestiam. 😎

latvia
10. feb 2010

zajaciq, kebyze som nerodila, tak mozno ti aj naletim 😝 ja som rodila v prijemnom prostredi, aj poloha mi vyhovovala, ale tie bolesti teda stali za to!!

latvia
10. feb 2010

a kebyze mas indukovany porod s prostaglandinovou tabletkou, tak by si vedela, ze prave prostaglandiny ti to vsetko sposobuju 😉

latvia
10. feb 2010

zajaciq, a potom napis ako sa ti rodilo 😉 dufam ze budes mat prijemne prostredie a polohu ako chces 🙂

alenk
11. feb 2010

ale latvia, nikto tu nechce diskutovat o epiduralke, o tom je iste nejaka ina tema.

Sixtine, ked nieco zistis, daj vediet, tiez ma to zaujima.

latvia
11. feb 2010

alenk, len som reagovala, to snad mozem, nie?

bibione
11. feb 2010

neviem ako inde,ja som tiet rodila s epi a nedam na nu dopustit,ale je blbost,ze spomaluje porod a necitis kontra...u mna to mali presne vypocitane...jedna davka mi vydrzala na hodinu a ked som bola otvorena na tlacenie,dalsiu mi uz nedali,prave preto,aby som kontra citila,takze som si ich pekne uzila 😠 ale ako vravim...iny kraj,iny mrav

latvia: nerozculuj sa...skodi to pleti 😉

frola
11. feb 2010

alenk suhlasim, o epi sa tu nikto nechce bavit. vzdy su na vsetko dve stanoviska a je len na tebe ku ktoremu sa priklonis.
latvia zrejme sa v tejto teme snazia baby zistit iny sposob ako sa usetrit od bolesti, aj ked ja si myslim ze ta bolest ma svoj zmysel a je vydrzatelna. poznam zeny ktore od bolesti zvracaju a napriek tomu si epi nedaju

latvia
11. feb 2010

ja sa nerozculujem 🙂 len som vyjadrila nazor.uz som ticho 🙂

sixtine
autor
11. feb 2010

Latvia, som sice z Ba, ale mozem ta uistit, ze tam nerodim a ani dani lekari, s ktorymi som hovorila, nie so odtial. Som rada, ze si presvedcena o neskodnosti EDA, dufam, ze Ti velmi pomohla, resp. v buducnosti este pomoze. Na to je tu ale ina tema a ja by som tu naozaj bola zvedava na skusenosti s ly(i)tickou zmesou.

shaula
11. feb 2010

Latvia - no já měla epi celkem 3 dávky, ale sranda je, že mi do skutečného porodu už dávno přestalo účinkovat 😀 A přesto jsem ty kontrakce ztratila... No nevím, je to jen moje zkušenost, samozřejmě to každý vnímá jinak, takže to určitě není pravidlem. Možná to bylo i tím, že se v děloze uvolnilo místo a proto ty stahy už nebyly cítit... Fakt nevím.

Zajaciq - předpokládám, že tvůj příspěvek je zatím pouze teoretický, tak ti držím palce, ať to tak opravdu u tebe proběhne. Ale porod prostě bolí, to je biologický fakt, se kterým nic nenaděláš 😉 Jen každý tu bolest vnímá jinak, protože máme každý jiný práh bolesti.

avicena
11. feb 2010

Klasická lýtická zmes obsahovala trojkombináciu liekov.
1.Dolsin, ktorý je silné opioidné analgetikum, spôsobuje okrem iného aj útlm dýchania, eufóriu, môže vyvolať zvracanie. No hlavne preniká placentou a preto môže vyvolať útlm dýchania aj u novorodenca. 2. Plegomazin - neuroleptikum, bezpečný u tehotných len v malých dávkach 3. Prothazin- antihistaminikum, ktoré má aj ukľudňujúce účinky, nedoporučuje sa tehotným a dojčiacim ženám.
Dnes sa už namiesto lytickej zmesi používa na tlmenie bolesti počas pôrodu EDA , ktorá je rozhodne pre plod šetrnejšia. Nie je pravda, že EDA spomaluje pôrod, práve naopak. Uvoľňuje hrdlo maternice, tým sa uľahčuje vstupovanie hlavičky plodu a relaxuje panvovú dno, takže hlavička ľahšie prechádza mäkkými pôrodnými cestami. Pokiaľ je dávkovaný a podaný správne, rodička cíti tlak na stolicu a dokáže bez problémov tlačiť.
Pre sixtine- viac ako desať rokov v našej pôrodnici bežne používame EDA, z našej štatistiky: II. doba pôrodná- vytláčanie bábätka ,netrvá dlhšie ako pri pôrodoch bez EDA, rovnaký počet cisárskych rezov je pri pôrodoch v EDA ako bez EDA, ako aj rovnaký počet kliešťových pôrodov. Adaptácia novorodenca po pôrode je rovnaká pri pôrode v EDA ako bez nej. EDA nespôsobuje hypotoniu novorodencov. Tá bude skôr po podaní lytickej zmesi.Takže, kto hovorí, že EDA zhoršuje spoluprácu rodičky,alebo zhoršuje adaptáciu novorodenca, tak asi veľa pôrodov v EDA neodviedol.
Pre zajačika, prostaglandíny VYVOLÁVAJÚ sťahy maternice, používajú sa na indukciu pôrodu- tekže NIE na tlmenie bolesti.

latvia
11. feb 2010

avicena 😉 oni tu i epi pocut nechcu, ale pekne ze si nasla o lytickej zmesi, teraz vidim co do nich chcu pchat a divim sa ze sa na to niekto da, lebo kto pozna ucinky DOLSINU tak ten si ho pichnut neda!!
opisem koment.zo stranky www.porodnice.cz :

Zpravidla po aplikaci pethidinu nepozorujeme u ženy výraznou dechovou depresi, protože pokračující kontrakce jsou stále bolestivé a provokují hyperventilaci rodičky. V období mezi děložními kontrakcemi může dojít u matky k výskytu hypoxémie.

norpethidin, jeho metabolit,má konvulzivní účinky, proto je nevhodný u pacientek s preeklampsií nebo eklampsií (19).

Pethidin má také depresivní účinky na plod při porodu. I v relativně nízkých dávkách způsobuje respirační depresi, potlačuje sací reflex a má dlouhodobý vliv na chování novorozence. Jeho účinek je zřetelný, jestliže byl pethidin podán 3–4 hodiny před ukončením porodu, a zanedbatelný při aplikaci do 1 hodiny před ukončením porodu. Je to způsobeno tím, že pethidin a jeho aktivní metabolity potřebují určitý čas k tomu, aby se jejich koncentrace v plodu stala klinicky významnou.

shaula
11. feb 2010

Aha, takže "lýtická směs" jsou klasické oblbováky? Tak to bych rozhodně do sebe napíchat nedala, naopak rozhodně když už něco, tak doporučuji epi. I když já osobně bych to příště zkusila bez ní, u mě byla spíš větší utrpení než úleva 😀

shaula
11. feb 2010

A já si myslela, že to je nějaká novinka 😀 Sixtine, na to radši zapomeň, právě TOHLE ti naopak projde placentou k dítěti, ne epi...

annalena
11. feb 2010

lyticka zmes ako setrnejsia verzia epiduralu?????booooze to snad nie, radsej ani nechcem vediet, kde ti to povedali. sixtine, nato radsej rychlo zabudni, pe dobro tvojho babatka. 😉

latvia
11. feb 2010

porodnik jej to odporucil..... 🙄

latvia
11. feb 2010

u nas sa dolsin pouziva uz zriedkavo lebo kopec ludi po nom blije...
annalena, mate vy skusenosti s inym mixom lytickej zmesi? 😕

annalena
11. feb 2010

ja to poznam u vysokych horucok centralneho povodu 😀 tam to volame ze lyticky koktejl a obsahuje petidin, dihydroergotoxin a prometazin

pri porode ti skusia dat akurat tak mozno infuzku s buscopanom 😀

annalena
11. feb 2010

no ved to ma soklo, ze porodnik a neonatolog....tak to nechcem vediet, kde jej to povedali...a inak chybas im v hromadnych vizitach 😀

latvia
11. feb 2010

aaaale, ja kazdeho len rozculujem 😝 no nech je vsade klud, nie? 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre