Sekcia - epidurál, spinál alebo celková anestéza

kubkomatko
12. jún 2013

Tie, ktoré ste rodili sekciou (plánovanou), mali ste epidurál,spinal alebo celkovú anestézu?

simonova815
13. jún 2013

ak raz nahodou, tak ja by som pri dalsom asi volila celkovu 😉 prva planovana SC spinal, kolisal mi akurat tlak, ale inak vsetko super. Druhy SC tiez planovany, tiez spinal, este na stole priserne nizsky tlak (mala som ze 30/60, to mi hovoril manzel, lebo bol so mnou, ze ani jemu nebolo vsetko jedno), zvracanie, zimnica, este kym ma sili bolesti, no cele zle. Sice som malu videla, ale na bonding som sa teda rozhodne necitila, mala som sama co robit so sebou 🙂 A to som si pri druhom povedala, ze presne viem do coho idem 😀 takze ak raz nahodou by sa pritrafilo to tretie, asi sa dam uspat uplne.....

aristka
13. jún 2013

@stellamaris nezložila ,ak by si to zle brala,čo sa stáva,stačí troška diazepamu a spinkáš bez intubácie a je to pre org.menej zaťažujúce,keďže sa použije omnoho menšia dávka liekov ako pri klasickej celkovej anestézii... 😉

aristka
13. jún 2013

@simonova815 ak ti to robilo pri spinálke,bude problém aj v celkovej,preto je dobré to pred ďalším akýmkoľvek zákrokom ,ktorý si bude vyžadovať anestéziu ,aby to bolo spomenuté,potom si to anestéziológ vyriešu pred samotnou operáciou,podaním infúzie...

aristka
13. jún 2013

@stellamaris nezložila ,ak by si to zle brala,čo sa stáva,stačí troška diazepamu a spinkáš bez intubácie a je to pre org.menej zaťažujúce,keďže sa použije omnoho menšia dávka liekov ako pri klasickej celkovej anestézii... 😉
@siska53 lekár ti odporučí,čo je pre teba vhodné a samozrejme máš na výber,keď nechceš spinál,nikto ti ho nenanúti a budeš mať celkovú,ty podpisuješ súhlas z anestéziou...

siska53
13. jún 2013

@aristka aha, to som nevedela, mna sa nepytali, jednoducho mi dali to, co podla nich bolo pre mna najlepsie.. Pri epiduralke mi bolo jedine neprijemne, ked mi klesal tlak, taky blby pocit...

simonova815
13. jún 2013

@aristka dakujem za radu. Ja som pri druhom upozornila anesteziologicku, ze mi pri prvom prislo zle, takze mi ihned dali masku s kyslikom, ale ani vo sne ma nenapadlo, ze cely pribeh moze byt taky zly :( a to mi infuzku davali este aj na sale, pri oboch, aj nejake injekcie pichali jednu za druhou, ale uz sa to len viezlo....V jednej chvili som si fakt povedala, ze sa uz len nadychnem a pojdem kade lahsie hode do nebicka a bude mi uz dobre. Znie to sice mozno morbidne, ale v tej chvili som sa fakt tak citila

aristka
13. jún 2013

@siska53 aj ja som im odpadla pri epidurale a pri spinálke mi tiež dosť klesol tlak,ale som to lepšie ustála...no sú to zážitky a mám na sebe vyskúšané všetky typy anestézie... 😀

aristka
13. jún 2013

@simonova815 tam sa dávajú hustejšie roztoky a lieky na tlak...,ale neboj nenechali by ťa umrieť,len to vždy spomeň ,aby sa to riešilo predom....a neprežila si takéto muky

siska53
13. jún 2013

Ja som sice neodpadla, lebo som ich hned upozornila, tak hnd mi dali masku a bolo dobre, vladla tam taka prijemna uvolnena atmosfera, velmi fajn. Pri prvom(spinal) som bola taka viac vyplasena, som sa ani nejak nevypytovala, ale priebeh porodu som znasala dobre, bez tazkosti, akurat po nom to bolo horsie.

annalena
13. jún 2013

@aristka inak tiez mam osobnu skusenost, aj s epiduralom aj so spinalom 😉 ....ale skor je to o tom, ze kazdemu moze vyhovovat nieco ine.
a neviem kde robis, ale pri sekcii vyssie davky??? 😕 😕 😕 praveze naopak, pri tehotnych sa pouzivaju nizsie davky -ci uz spinal alebo epidural....a ani s tlakom niesu vzdy problemy, je to individualne.
ale to uz je mimo temy, ospravedlnujem sa.
a suhlasim so @siska53 , kazdu anesttezu pri sekcii, ci uz celkovu, spinal alebo epidural treba prisposobit individualne zene a poradit a poucit by ju mal o tom zodpovedny anesteziolog 😉

simonova815
13. jún 2013

@aristka fakt dakujem, vidis, mna by to pri pripadnej nejakej inej operacii ani nenapadlo spomenut pribeh pri spinali, ze to ma suvis. Nuz ale rodit sa nechystam a dufam, ze kvoli inemu sa do nemocky neostanem ;)

stellamaris
13. jún 2013

@aristka no verim 😉 u mna to bol zu velky sok,ze bude akutna sekcia, mala som strach v ociach ....anestezistka mi ten chrbat pozerala,isla prstom po chrbtici a potom vravela primarovi,ze radsej celkovu,tu som chcela aj ja.Museli aj tak rychlo operovat.Tak uvidim pri dalsej sekcii....

aristka
13. jún 2013

@annalena myslela som dávku pri epiduráli podávanom pri klasickom pôrode a sekcii,tam je rodieľ aj miesto pichnutia aj dávka,

aristka
13. jún 2013

@stellamaris ono celkovo ak máš problém z chrbticou ,tam sa boja anest.pichať a riešia to celkovou....

annalena
13. jún 2013

@aristka lenze to porovnavas dve dost ine veci....ved pri porode robim analgeziu a pri sekcii anestezu s tym epiduralom.
a ja (a aj moji kolegovia) ho inak picham stale rovnako. a ak sa porod musi ukoncit sekciou (nie samozrejme akutnou), tak si cez ten isty epidural co mal byt k porodu dokazem urobit anestezu na sekciu.
a inak niesom ziadny bojovnik za epidural pri sekcii 😀 , uz som to spominala vyssie, reagovala som len na fakt, ze tu bolo povedane, ze epidural sa neda dat pri sekcii.
som zato, ze kazdemu vyhovuje nieco ine, mojich pacientov do nicoho nenutim, vysvetlim im klady aj zapory, s prihliadnutim na ich zdravotny stav a lieky a vzdy sa na nejakej narkoze dohodneme 😀 lebo ako vravim, operovat (a sekcia je operacia) bez narkozy (celkovej alebo spinalu/epiduralu v tomto pripade) dost boli 😝 😉

nikak23
13. jún 2013

Ja teda neviem,ale podla mna rozhodne anesteziolog,ze ako a co ma podavat,nie?

annalena
14. jún 2013

@nikak23 ty ale podpisujes suhlas-poucenie, cize ak povies, ze nesuhlasis napr. so spinalom, tak ta lekar do toho nemoze nutit .....ak sa da pri nejakej operacii pouzit viac typov narkoz, lekar ti moze len odporucit, co by bolo najlepsie, ale ty mas pravo sa rozhodnut 🙂

aristka
14. jún 2013

@annalena lenže tu to hovoríme laikom a ak povieš epidurál každý si myslí ,že je to ako pri pôrode to znamená aj citlivosťou na bolesť a poviem to mala som epi aj pri prvom spont.pôrode a pri sekcii a pichal mi ho vyššie lebo ,že to lepšie drží.... 😉

annalena
14. jún 2013

@aristka myslim, ze to som vysvetlila uz v mojom prvom prispevku v tejto diskusii. na ostatne uz nereagujem, je to mimo temy a zachadza to do medicinskych detailov ...

latvia
4. júl 2013

@aristka pri problemoch s chrbticou sa neboja aristi pichat, ide o to, ci mas cas sa piplat s pichanim alebo nie, ako to bolo u @stellamaris .nehovoriac o tom, ze ak si sama priala radsej celkovu, niet o com...
a musim ti oponovat co si radila
@simonova815 ze ak mala s tlakom problemy pri spinali tak bude mat aj pri celkovej 😕 to nie je vobec pravda, poklesy tlaku pri celkovej anesteze nie su az take rapidne ako tomu byva pri spinali, tam sa sumuje ucinok lokalneho anestetika a tlaku babatka na dolnu dutu zilu, preto nepomaha casto ani efedrin ani infuzie pred vybratim babatka, to by si mala vediet...

stellamaris
4. júl 2013

@latvia este dodam,ze aj doktor sa potesil,ked som chcela celkovu anesteziu,situacia bola naozaj vazna a neviem,ci by bol cas pichnut spinal 😒

latvia
4. júl 2013

@stellamaris na spinal su urcite indikacie ale aj kontraindikacie a akutna sekcia, hlavne ak je plod v ohrozeni, nema byt robena v spinali. na spinal potrebuje arista, aj ten najlepsi najvychytenejsi minimalne 5-10 minut,v tom lepsom pripade. a to niekedy proste je prilis vela na cakanie.

stellamaris
4. júl 2013

@latvia presne tak ....ta priprava na sekciu zabrala tiez nejake minuty......................ja ten spinal ani nechcem,celkova je v pohode.

bastika
4. júl 2013

@leporeloo no napríklad ja! 😀 som trochu poserko a bolo to úplne v pohode malu som videla po pól hodine a neusla mi. Viem ze spínač je ok ale ja sa deťmi toho byt hore ked ma rezu psychicky by som to asi nezvládli. Apropo v pondelok rodiiiim cs

latvia
4. júl 2013

@stellamaris mas pravo si vybrat.

stanislavao
4. júl 2013

mne lekar odporucil celkovu a mala som celkovu. ak by som mala ist znovu, tak si davam zas celkovu.

bastika
4. júl 2013

Pardon za preklepy ja sa desim toho byt hore ked ma rezu

latvia
4. júl 2013

@bastika tak to je lepsie mat celkovu, aby ta nemuseli ratovat ked ta chyti panika 😉

bastika
4. júl 2013

@latvia no ved práve tak panika by ma asi nechytila ja som inak v pohode ale aj tak sa bojím uz len 3 dni a začínam mat krčme v bruchu určite by som chcela mat malého hneď pri sebe teda ho vidieť ale strach je asi väčší. 1porod bol ok bola som len trochu otapena 1 den ale inak nič no a ten tlak mam aj teraz 90 na 50 tak asi lepšie celková mna nechali si vybrat

marissenka
4. júl 2013

2xsc-2x spinal...pri oboch mi prislo zle.nevim ci mi klesol tlak(asi),ale mala som pocit akoby som mala malo vzduchu..hned som im to povedala a nieco mi pichli cez inf..a hned sa to zlepsilo..potom som len pocuvala hlasky dr.. 😀 uplna pohodicka...vybrali krpcov,pocula som plac,uvidiela ich-najstastnejsia na svete! 😵 😵 ...a potom uz nuda ako ma stopkali 😀 ak by bolo tretie,tak urcite takto isto...uz takto som sa citila menejcenne,a pri celkovej,nevediet o nicom ... 😖 a le to som ja.sto ludi sto chuti. a celkova zatazuje aj babatko 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre