Skúsenosti s pôrodom doma

zlaticko118
14. okt 2015

Drahe mamicky zvazujem porod doma a zaujimal by ma aj vas nazor a HLAVNE skusenosti. Nechcem podstupovat v nemocnici zbytocne lekarske zakroky (nastrih hradze, tlacenie na brucho) a preto zvazujem tuto alternativu. Termin mam zaciatkom Aprila koniec Marca ale nechcem si to nechat na poslednu chvilu a dufam ze mi pomozete pri rozhodovani. Zaroven ak by ste mali kontakt na nejaku porodnu asistentu v BA a okolie bola by som rada (samozrejme ak s tym aj dana PA nebude mat problem).
(Nasla som si aj porodnicu v ktorej by mohlo byt mozne prezit porod bez tychto zasahou ale dobre vieme ako to tam chodi).

rica1
14. okt 2015

@evittam no len či to stihne do nemocnice lebo ked babetko začne stracat ozvy , ako na to prídu? nemaju doma monitor, alebo sa pridusi riadne, neviem ☹ obdivujem tu odvahu. aj ked je pravda ze čo mám známe okolo seba tak z porodu maju dost neprijemne zážitky a následky ze ja som si povedala nakoniec ze chvala za tu sekciu

evittam
14. okt 2015

@rica1 Tak ako som už písala ja mám len pozitívnu a príjemnú skúsenosť a keby som druhé dieťatko nemusela ísť akútnym cisárskym, tak si ho v živote nevyberiem, srašne moc som chcela aj 2x rodiť prirodzene, ale samozrejme hlavné je, že sme obe v poriadku. 😉

zuzka2388
14. okt 2015

@zlaticko118 prosim ta nekomplikuj si zbytocne zivot ak nemusis, tehotentvo a porod nieje sranda, a neoplati sa riskovat zivot babatka a svoj vlastny

lauricka
14. okt 2015

@zlaticko118 Velmi vrelo odporucam hypnoporod.sk. Prihlaste sa na kurz. Fantasticka priprava zeny na porod. Myslim, ze toto je pre vas. Ja som bola s muzom a velmi sme si to uzili. Porod som chcela v pohode, pokoji, bez zasahov. A taky som ho aj mala. Sice v nemocke (Vyskov), ale tak ako som chcela ja. Co sa tyka porodu doma, poznam aj take zeny, co rodili doma - dve a maju velmi pozitivne skusenosti. Ja osobne som trochu strachoprd a tak som radsej, ked je nablizku za dverami odbornik, ktory vie zasiahnut ked sa nieco pototo. Myslim, ze strach "co ak" by mi blokoval porod, mozno by som sa nevedela tak uvolnit aj ked by som bola doma. Co sa mi ale paci su velmi dobre vybavene PA, ktore si nosia zo sebou kopec vybavenia, vratane monitoru k rodicke domov a rodicka pocas domaceho porodu ma velmi dobry odborny dohlad v zahranici. Na kurze hypnoporodu sa dozviete navyse info o moznostiach mnohych porodnic a menach lekarov, ktori su vhodni k porodom, aky si prajete a praktikach a skusenostiach...ja fakt nelutujem, ze som bola.

rica1
14. okt 2015

@evittam no mne je popravde tiez velmi luto ze som to nedala prirodzene, a to som poctivo cvicila s epinom a bola som si ista ze by som skoncila bez nastrihu. ale dolezite je ze sme zdravi

zlaticko118
autor
14. okt 2015

@jalimag dakujem, skusim ti napisat teda IP a podozvedat sa viac 🙂 mam znamu co tiez rodila doma a bezproblemovo preto ma aj tato tema zaujima... Kto chce nech si rypne ale to mi je jedno ja sa hadat nechcem s nikym len chcem vediet nazor aj inych ludi

katrinka8
14. okt 2015

@zlaticko118 - ahoj, nečítala som všetky odpovede od báb. Skús si prečítať knižku od českej autorky Lucie Groverovej - Suchej: Aby porod nebolel. Lucka porodila doma svoje vari 4 deti (prvého synčeka v pôrodnici, ostatné deti doma). V knižke sú aj príbehy žien, ktoré rodili doma. Lucka má aj stránku na FB, má aj svoju internetovú stránku, poriada workshopy o pôrodoch atď., môžeš jej aj prípadne napísať mail. Knižka nie je síce návodom na pôrod doma, je o jej osobnej ceste k bezbolestnému pôrodu a možno Ti pomôže sa zorientovať aj v tom, čo očakávaš od pôrodu, pomôže Ti nájsť svoju vlastnú cestu k tomu, aby bol pôrod pre Teba krásnym zážitkom a prežitkom 🙂 Mimochodom, mne knižka pomohla k naozaj krásnemu a bezbolestnému pôrodu, ale "odmakala" som si to počas tehotenstva prácou na sebe a na svojej duši 🙂 Veľa šťastia prajem 🙂

zlaticko118
autor
14. okt 2015

Zeny a matky, dakujem za vystrihanie pred nebezpecenstvom porodu doma, chcem aby bolo moje dieta zdrave a narodilo sa v poriadku a bez komplikacii. Zaroven chcem pohodlie pre moje dieta a pre seba pocas toho diania, nemam ani rada ked sa mi muz lekar pozera medzi nohy a porodnici su hlavne muzi... A uz z rodinnych okolnosti mam nedoveru k lekarom ktorych nepoznam dlhsie a sluzia vo vacsich nemocniciach a to vsetko kvoli zlyhaniu lekarom co nevedel urcit diagnozu. Ked si spomeniem ako vyzera nemocnica v GA a ako sa tam spravaju lekari uprimne je mi zle. Ak sa rozhodnem pre porod v nemocnici tak zvazujem nemocnicu Antolska jedno z plusou je ze ako jedina ma moznost rodit s Dulou (ale musia ju mat v tej dobe zazmluvnenu)

stanka284
14. okt 2015

@zlaticko118 Nech sa páči, čo sa dá keď sa chce aj v pôrodnici na Liptove 🙂 Tam som rodila aj ja a tiež 100% spokojnosť, asi všade sa dá zajednať súkromná izba. Dieťa mi vzali iba prvých 22h aj to ho pravidelne nosili, pretože som stratila veľa krvi a bolo mi strašne zle a jemu dávali pri narodení kyslík, tak ho sledovalo, čistučká izba, súkromie, kúpeľňa len pre mňa, Tv, pani upratovačka nám nosila na izbu čajík aj 3x za deň. Nik po mne nevrieskal, práve naopak ja som pri pôrode vrieskala. Lekárka aj pôrodné asistentky nám s manželom gratulovali, taktiež lekárka aj so sestričkami z novorodeneckého.
Nie je každá pôrodnica zlá, a ani personál.
Máš ešte 5mesiacov na rozmyslenie všetko si poriadne premysli. Veľa šťastia, nech sa rozhodneš ako chceš. Ja som ti len chcela ukázať, že to vôbec nie je také zlé.

http://zenskekruhy.sk/pribehy/porod/stastena-pr...

katrinka8
14. okt 2015

@zlaticko118 - ešte mi napadlo, v októbrovom Mama a ja je rozhovor s Dr. Karovičom -slovenským pôrodníkom pracujúcim v pôrodnici v Hainburgu. Mimochodom, urobil si kvôli ženám - rodičkám aj kurz Hypnopôrodu, aby vedel, čo a ako. Veľmi zaujímavý rozhovor, mňa osobne celkom "pohladil na duši", aj keď možno nebudeš uvažovať o tejto možnosti, možno Ti to zase ukáže nejaké iné veci a iné obzory či cesty.

ajkava
14. okt 2015

Ja by som to osobne neriskovala. Obe deti mi mali pupočnú šnúru okolo krku a syna museli oživovať zo začiatku, lebo sa napil plodovej vody. Iné je, ak je pri pôrode aspoň študovaná asistentka a lekár na telefóne v prípade potreby. To by som možno zvolila. Ale po svojich skúsenostiach som za nemocnicu.

eri28
14. okt 2015

@zlaticko118 ja uplnu skusenost nemam ale skoro 😀 .Kedze tu v nl to maju dost na haku moja skusenost.Vecer mi zacali normalne kontrakcie celu noc a midwajf sme volali rano, ale ze este cas o 10 tej este cas o 12 tej cas o 13 tej z tych bolesti ma nevedela vysetrit ze ideme do nemocky maly bol za 20 min na svete bol by skor ale cudzi jazyk velmi zly a muz neskor robil translate.Dve sestri ziaden doktor, nastrih, infuzka, sitie nic.Maleho som citila uz v aute hlavicku dobre ze som tam neporodila.Cize podla mna porod doma v pohode, ako prvorodicka sa priprav na brutalne bolesti, ale to je asi tak vsetko.Vela stastia.

katarinamarkova
14. okt 2015

@zlaticko118 .........umrtnost matiek a deti, z doby, ked sa rodilo iba doma..........
to je jedine nad cim by som sa zamyslela

katka.gzd
14. okt 2015

@katarinamarkova umrtnost matiek a deti v porodnici v tej istej dobe je porovnatelna ;) a dneska sa rodi doma uplne za inych podmienok takze si totalne mimo, ale v pohode...kazdy sa zamyslame nad niecim inym

katarinamarkova
14. okt 2015

@katka.gzd dakujem za nazor ale ja zas povazujem za mimo tvoju statistiku 🙂

katka.gzd
14. okt 2015

@katarinamarkova ja sa s tebou hadat nebudem, ale nieco si o tom precitaj kym budes porovnavat prax spred 100 rokov s tou dnesnou ;)

katarinamarkova
14. okt 2015

@katka.gzd 🙂 ano jasne 🙂 myslis nieco vygooglit ? dakujem neprosim

ajka006
14. okt 2015

@bosoriak nechápem prečo by si mala čítať o rizikových pôrodocch, resp. o rizikách s tým spojených, podľa môjho názoru ak má bezproblémové tehotenstvo na čo jej to bude, hlavné je myslieť pozitívne a tak sa aj naladiť, ak začne čítať o rizikách, tak sa aj naladí, "pritiahne" si to a bude mať pri pôrode problémy, je o tom napísaných aj kopec kníh a množstvo materiálu je o tom aj na youtube a hovorí o tom aj pán Vlasta (Vlastimil) Marek, ktorý sa tématikou tehotenstva a pôrodu dlhodobo zaoberá

toť môj názor - na čo sa naladíš, to máš

teruskaa
14. okt 2015

ach, dalsia biomater...

ajka006
14. okt 2015

@katkakovac rodila som v štiavnici dvakrát a po poslednom pôrode som si povedala, že nikdy viac, bola to katastrofa, hlavne, čo sa pohody po pôrode týka a celého personálu, po pár dňoch som si povedala, že ak ma už nepustia, tak pôjdem na reverz, a to som tam bola len pár dní a mala pri sebe aj manžela a dcéru, ale to je moja skúsenosť

ajka006
14. okt 2015

@zlaticko118 zo skúsenosti tu na MK by som Ti poradila, že ísť sa radšej opýtať do súkromnej skupiny, lebo len prednedávnom tu bola otvorená téma s touto tématikou a skončilo to nakoniec tak, že ju admini zamkli, lebo to bolo len o osočovaní a urážaní

8291
14. okt 2015

@zlaticko118 ale je to aj riziko.ja som rodila sekciou ale planovanou pre zdravot.problemy.ale kamoška rodila spontánne,pôrod začal uplne normálne vsetko v poriadku,a nakoniec skončil sekciou,malý sa zamotal do pupočnika hlavka mu uz takmer trčala von a okamžite robili sekciu narodil sa pridusený,kebyže rodila doma co tiež mala také myšlienky,tak by si týmto rozhodnutim zabila maličkého,je to fakt riziko a myslim ze žiadna PA ťa nepride domov odrodiť,

8291
14. okt 2015

@ajka006 a štiavnica bola volakedy TOP v tom kraji.smutnééé ze sa takto zopsula

ajka006
15. okt 2015

@8291 však práve, to je na tom to najsmutnejšie! 😢

stanka284
15. okt 2015

@zlaticko118 Ešte som zabudla svokrinej kamošky dcéra rodila v Škótsku v nejakom súkromnom sanatóriu vo vode a skončilo to tak, že ju pri pôrode tak dotrhalo, že oni nemali oprávnenie spraviť to šitie tam a prevážali ju BEZ DIEŤAŤA do najbližšej nemocky 50km. Kde aj 2-3dni ostala. Zaplatila za to kopec peňaží a aj tak si to nemohla užiť s bábom :(

katkakovac
15. okt 2015

@ajka006 ta kamaratka zas neda na stiavnicu dopustit. Je to individualne. Ja spm rpzhodnuta pre sanatorium koch, tak som zvedava 😉

ninan2
15. okt 2015

@zlaticko118 Ja len ze do Banskej Stiavnice by som urcite nesla, samotny porod tam bol otras - poloha lezmo, nastrih bez dovolenia, tlacenie na brucho, ziadny bonding... Predtym vsetko v pohode, mala ma na starosti jedna mila PA, ale so mnou neboli ziadne komplikacie a porod bol dobre rozbehnuty, prisla som tam uz s odtecenou plodovkou otvorena na 5 cm a postupovalo to pekne dalej, takze nebolo treba nic urychlovat... Aj po porode pobyt na 600nedeli v apartmane super , velmi mily personal... Teraz ale chcem aj samotny porod aby bol OK, takze sa chystam do Vyskova, mam tam dohodnutu vlastnu PA. Keby sme nestihli cestu tak Hainburg len to vyjde trochu draho. Porod doma budem zvazovat pri 3. dietati 😀, teraz si este netrufam, uvidim aky bude tento porod... Mam v okoli viac zien co rodili doma a vsetko bolo v poriadku... takze drzim palce 🙂

zlaticko118
autor
15. okt 2015

@teruskaa: zaujimat sa o porod doma neznamena hned byt ,,biomater´´
@8291: PA pride len za urcitych podmienok ako udrzat tajomstvo pred lekarmi, svagrina rodila doma niekto jej odporucil porodnu asistentku ak jej odpisala na spat tak mohli nieco riesit. Porod jej prebehol bez komplikacii obe zdrave. Ak by sa ale nieco dialo tak mali nemocnicu 5-10 min autom.

gagik
15. okt 2015

@katka.gzd kedy mas termin?

8291
15. okt 2015

@zlaticko118 tak Keby nastali komplikacie a PA by nato prišli uz by v živote nepracovala v zdravotnictve,zákon to nepovoluje a z komory sestier by bola okamžite vylučená.myslim si ze v tejto dobe nikto nechce prísť o prácu a zodpovedna PA by sa nato nikdy nedala pokiaľ to zákon nepovoluje.viem že v porodniciach je to nepohodlne ale bezpečnejšie.to ked baba chce rodiť doma tak potom nemusí chodiť ani na poradne.načo tam potom chodí.asi nato aby bola istá ze bábätku sa darí a je všetko v poriadku.a pri pôrode doma jej je to už jedno?kebyže je to u nas zakonom osetrené a v prípade potreby vie tam byť lekár aspon so základnými pomockami a hlavne s monitorom tak je to o niečom inom.nedajboze sa bábätku niečo stane maminka môže ist s veľkou pravdepodobnosťou sedieť do basy.aj nad týmto treba trošku uvažovať

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre