Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

dadqa86
15. sep 2010

@ivkaivka Ahoj a dakujem dufam ze bude dobre ja chodim ku Kušnírovi strasne dobri gynekolog ja som nadmieru spokojna 🙂 a skade si presne od Presova? 🙂

ivkaivka
15. sep 2010

toho nepoznám. Ja bývam 10 km od Prešova- Bzenov

dadqa86
15. sep 2010

@ivkaivka Ja byvam priamo v Presove na Vansovej 🙂 nepoznas? sice vela zien ho nepozna,ale velmi dobri doktor ja som snim spokojna velmi 🙂

ivkaivka
15. sep 2010

ja som v detstve bývala na Višňovej. tak sme sa prestahovali, tak to sme bývali blízko. Ja chodím k Pállovi, je super.

dadqa86
15. sep 2010

@ivkaivka Poznam pocula som onom,ale nejak ma nezaujal...ja som spokojna 🙂

bibulienka
15. sep 2010

@mikailla ..jasne ze sa vsetko zmeni, a mozno sa budes citit aako zena s velkym Z lebo porodis babo...to nikto iny len zena moze urobit, muzi tu vysadu nemaju...je to krasne a uzasne... ja som strach z porodu nemala, som si povedala ze vsetkobude fajn a bolo 🙂 🙂 🙂 🙂
@ivkaivka .. neboj ona sa nachodi dost, verim ze je otrava ju stale nosit, nasa Lucka sa uz nechce nosit uz chce len chodit a vsetci ju nahaname,...a striehneme aby sa neudrela atd...sa citim ako straznik... 🙂 😉 😉 😉 😉 😉

alex1983
15. sep 2010

@mikailla Ahojky, ja som tu nova a prvy porod mam este pred sebou ... No ako sa blizil porod,trocha som panikarila ale teraz som sa nejako ukludnila a uz z neho nemam strach 🙂 Stale si opakujem ze ak to zvladli ine zeny,tak to musim zvladnut aj ja. Ved pri mne bude manzel, sestricky a aj lekar,takze si ani nepripustam ze by sa nieco mohlo skomplikovat. Tasku mam uz zbalenu,aby som nepanikarila, takze by to malo byt v pohode 🙂 Hlavne musime pozitivne mysliet a mysliet na to,ze to vsetko robime pre nase babatko 😅

arrett
15. sep 2010

Baby, je normálne, že simonko kasle čím ďalej tým viac, až tak, že hlieny má? Nemám s ním zájsť k doktorovi? Soplikov už má pomenej sa mi zdá a teplota sa pohybuje okolo 37 stupňov. Dávam mu stodal na kasel.

dadqa86
15. sep 2010

@arrett Nechcem sa starat,ale ja by som radsej isla snim k Doktorovi lepsie ist ako neist 😒

janka3.12
15. sep 2010

čafte babuľky🙂

arrett mohlo mu to len "zist" na hrdielko, z nosteka trosku tych hlienov, ono nos usta a uska su prepojene takze vacsinou ziaden zapal nebyva ohraniceny iba na jednu oblast, pokial nema teplotu, davas mu stodal a kasel je produktivny teda vykasliava je to podla mna v poho, horsi je suchy drazdivy kasel, vtedy by mohlo ist o laryngitidu.....davas mu len stodal, neskusala sa kalciovy sirup alebo Ambrobene, aby lepsie vykaslal? a ty ako uz si zdravsia, je ti lepsie?

Bibi aj ja som sa tesila aj nie, ale som spokojna, asi by som nebola keby sa ma Oliverko zle, ale ked ho poobede vyberam od opatrovatelky, je normalne usmiaty a stastny, tak aj mne je dobre, nevravim ze nie som z prace unavena, ale nie je to taka unava ako ked osm bola domka🙂

ivka ani Oliverko toho vela nenachodi, urobi tri styri kroky a uz si klaka, potvora mala🙂 dufajme ze ty nasi spunti nechodiaci aspon budu mat dlhsie menej namahanu chrbticu🙂 - co sa neda povedat o tej nasej🙂

arrett
15. sep 2010

@janka3.12 Davam mu len Stodal. Je prvý krát chorý, ešte neviem ako to chodí a čo mu môžem dať ☹ A netreba mu potom dať skontrolovať aj uška? Či iba keď sa bude za ne chytat?
Ja som už v pohode. Davkujem sa ovocím, rýchlo som sa vypotila a nejako to prešlo. Už iba take dozvuky.
Je úžasné, že Oliverko sa tak rýchlo "udomacnil" pri opatrovatelke. Je to super, že sa mu páči.

mikailla
15. sep 2010

@bibulienka tak k tebe strach ani nedosiel,no dufam,ze nedojde ani ku mne,zatial sa na porod tesim dufam,ze to vydrzi este 2 mes. 😀 @alex1983 tak ty to uz mas kazdu chvilku tu 😀 😀 to je supis ze ta strach presiel,uz cakas kazdu chvilku alebo dufas,ze este tie 2 tyzdne potiahnes? tesim sa aj ja uz na ten 38tt aj ked s bruskom mi je fajn 😉

bobocka
15. sep 2010

@arrett vynikajuci je kalciovy sirup.chuti strasne,no zabera rychlo.skus 🙂 stodal je homeopatikum (tiez ho radsej dam ),no zabera pomalsie.

bobocka
15. sep 2010

@mikailla jaj,porodu sa bat memusis🙂 ja by som rodila aj hned teraz a v pohode.cakala som nieco podstatne horsie po tych vsetkych stupidnych americkych filmoch,kde zeny dobreze netrhali kachlicky zubami v bolesti.realitaje uplne ina.jasne,ze to boli,nie je to skrabkanie za uchom,no je to tupa bolest.v podstate je to len riadne silny tlak.ja som rodila dokopy 5 a pol hodiny a prve dve som ani netusila,ze rodim.ked som si lahinala,tak vo mne zrazu nieco ruplo a bolo mi hned treba na vecko na velku.bolelo ma brucho ako pri silnej hnacke a na velkej som za 2 hodiny bola asi 7x.tak som muzovi povedala,ze nech ideme do nemocnice pre istotu. a tak som uz na 4 bola otvorena.sestricka sa ma pytala ci mi plodova voda odtiekla a ja ze neviem,ze som prvorodicka a netusim ake to je,ze som stravila 2 hodiny na vecku,tak som si to mozno ani nevsimla a v tom prask,rovno u nej v kancli 😀 .vobec to neboli,len telo ti neda ziaden varovny signal,proste to praskne.ale fakt to neboli.potom sli natocit ozvy drobca a to som spravila chybu,ze som lezala na chrbte,lebo ked prisla kontrakcia ,tak som mala tendenciu sa skrcit a pri toceni oziev musi byt matka v pokoji,tak odporucam polohu na boku.a za hodinu som uz bola otvorena na 8cm,nestihali ani klistir a sli sme tlacit.a to uz bola najvacsia pohoda.lebo ta sila kontrakcie sa ti vyrovna s tym tlakom a tak sa dostanes na bezbolestny bod.tlacila som asi 10 min.nastrih bol uuuplne bezbolestny,iba som to pocula 😝 michalko bol veliky 3740g a 54cm.potrhana som bola aj z vnutra a nastrihnuta,no pred sitim mi dali injekciu,tak som to necitila.fakt,parada fantazia.fakt tazkych bolo 10 min tesne pred tlacenim,lebo tam sa jedna kontrakcia vlievala do druhej,nebol cas sa ani rozdychat.a ty si v uk,ty budes mat k dispozicii aj gas-parada.tam davaju epidural akonabeziacom pase (nieco o tom viem,zila som tam 6 rokov a prvych 5 mesiacov tehotenstva som tam bola monitorovana).jediny rozdiel je v tom,ze oni nenastrihavaju.nechaju to na prirodu.ale potom ked uvidis svoje mimi,tak budes neskutocne stastna a v soku,ze nieco tak malinke krasne a pokrcene bolo este pred par minutamiv tebe 😀 ja dodnes nechapem,ze to priroda takto vedela zariadit 😀 riadne sci-fi 😀 potom budes na seba strasne hrda,ze si to zvladla a ver,ze na tu bolest rychlo zabudnes.odporucam perinealnu masaz olivovym olejom (postup si vygoogli 😝 ,neviem ci je vhodne to tu opisovat,kedze ide o masaz intimnych partii 😝 ),po ukonceni 37 tyzdna pi 2x denne caj z malinovych listkov(nie malinovy caj,ale caj z malinovych listkov,najlepsie sypany.najdes ho v kazdom holland and barrett) ale nezacni s tym skor,lebo moze vyvolat predcasny porod.ono to urychluje druhu porodnu fazu,mne pomohlo byt na vecku,gravitacia zapracovala.babo sa tlaci dole a pomohlo mi sa zapriet rukami aj nohami o steny vecka,a hlavne nelez,prechadzaj sa,skac na fit lopte,...hocico ine len nelez.to je len zbytocny spomalovak.kazdopadne si myslim,ze porod je senzacny zazitok pre zenu aj tatinka a ja sa uz teraz tesim na ten dalsi.fakt tesim.nie je nic uzasnejsie ako priviest na svet nadherne male babatko 🙂 a co sa bolesti tyka,tak sa osobne stale vravim,ze radsej desat deti odrodit,nez raz k zubarovi ist 😀 drzim palce 😉

mikailla
15. sep 2010

@bobocka - dakujem krasne za clanok, no opisala si to kraaaaasne, presne tak nejak si to predstavujem 😀 😀 😀 Dakujem aj za tie rady,ten caj si skusim zohnat,dufam,ze najdem. A nevyvola mi porod ked zacnem v 37tt ? A preco si odisla z UK ked si zacala uz tehotenstvo tu ? Ja chcem rodit tu v UK koli tomu ze sa mi vidia o mnoho vacsie vyhody ako doma,,ci uz ten gas,alebo to ze sa ide na druhy den domov,tiez sa mi paci ze nenastrihuju,spolupracuju..atd. 😀 Kde si rodila v roosveltke?

kwetinnka
16. sep 2010

AAhojte...Ivi ta fotka s tým chlebom je uzasna....a nebojte..oni sa rozchodia...ja som velmi rada ze už chodi sama...aj ked vacsinou ide opacnym smerom nez my.A hej chceôa som si kupit nejaky jesenny kabat..lebo ked sa zas tak ochladi ..tak nemam co na seba.Ale nejak som nic nenasla..v sobotu padnem do padarskych obchodov..snad budem uspesnejsia.
J som sa tiež porodu nebala..ja som bola skor netrpezliva...už som sa nevedela dockat...aj ked s bruskom mi bolo dobre...a kakt sa nieje coho bat.A ja som nebola nastrihovana vobec ,porod trval 4 hodky..bola som sice potrhana trosku zvnutra..co citim este aj teraz..ale to len pri sexe obcas...aj ked už sa to zlepsuje.
Arrett skus ten calciovy..ja som davala vzdy ten..aj s Fenistil gtt.A super za aj ty aj Olinko ste už v poriadku...a snad ten kasel už horsi nebude..ak by sa to velmi zhorsovalo radsej asi chod k Dr,este mu skus dat teply obklad olejovy na hrudnicek..alebo nahriat olejovy vatu a obviazat mu na noc hrsdielko..ja som to velmi poctivo nerobila..ale sa mi zdalo ze ked sme to zohriali kaslala menej...ale nasa kasle typicky laringialne.
Ako ste vcera sviatkovali?? my sme sa boli prejst na hrade,a potom este doplnit chladnickove zasoby..a mm je zas na dva dni prec.
Inak vytam vsetky nove tvare..aj my chvilku trvalo kým som vsetko docitala...

kwetinnka
16. sep 2010
kwetinnka
16. sep 2010

Nejak sa mi to neposlalo naraz..tak pridavam nejake fotky z oslavy a zo vcerajsieho hradu:o)

dadqa86
16. sep 2010

Ahojte baby ked chcem dat sem fotku testu ako to mam spravyt? 😅

bobocka
16. sep 2010

@mikailla http://www.mamicka.sk/article-na-maliny-cernice... tu mas napisane o tom caji.oni dokonca odporucaju pit uz cely posledny trimester,no mne sa to zdalo byt skoro.nechcela som riskovat. a po 37 tyzdni to ma takisto ucinok a ak by sa aj mimi narodilo skor,tak je sice mensie no uz vyvinute.ale v tom poslednom mesiaci to uz precasny porod vyvolat nemoze,len na zaciatku.ale ak si si nie ista,tak sa porad s doktorom.no a preco sme my sli naspat?no s mojim muzom som tam bola 6 rokov,v londyne sme sa aj brali a uz sme mali pocit,ze by bol vhodny cas ist domov.uz nas to tam prestavalo bavit.a hlavne ja nemozem vystat tu dementnu nizsiu vrstvu-tych je pozehnane v jeremy kyle show.mna to strasne rozculuje 😠 .zila som najprv pri londyne v radlett a potom sme sa prestahovali dole na juh do bognor regis (je to blizko brighton)moj muz si zacal zhanat robotu na svk a ked mi oznamil,ze si zohnal,tak som ja jemu oznamila,ze som tehotna 😝 totalne neplanovane to bolo,no veeelmi chcene.tak on odisiel na svk a ja som este 5 mesiacov v uk ostala a hned ako som mohla ist na matersku,tak som sla a vratila som sa domov.materska mi chodila odtial (co je super,lebo tu clovek tolko nedostane)tych 9 mesiacov a teraz dostavam rp na slovensku.uplne najlepsie mi to vyslo.ja neviem ako dlho tam chces ty ostat a ci sa chces niekedy domov vratit,ale po pravde ja by som sa tam bala vychovavat dieta.je neskutocne ake telce tam z deti rastu.myslim zas tu slabsiu vrstvu.dovoluje si to neskutocne. 😠 mne to velmi vadi.robila som v butlins-rodinny zabavny park a tam bolo bezne,ze stvorrocne deti fuckovali a ukazovali prostrednicek na vsetkhy strany a rodicia sa na tom smiali a mysleli si,ze je to rozkosne!!!!fakt totalne zvratene 😠 na slovensku to tiez nie je vyhra,no vzdy je to lepsie.a vobec,tam mas narok byt na platenej materskej 9 mesiacov a potom sup dieta do jasli k nejakej cudzej zenskej(ak ovsem nie je nik iny,kto by sa o mimi staral)ja mam doma takmer rocneho synceka a ked si predstavim,ze keby som ostala v uk,tak by som uz musela 3 mesiace robit...to nie.to uvidis sama,ze devat mesacne babo je fakt este malinke na to ,aby bolo bez maminky.nin 2 roky by malo byt s maminkou doma.su to najdolezitejsie roky,to puto sa buduje...moja kamaratka ma tak stareho syna ako ja,ona aj jej muz robia v coste a vyhoveli im tak,ze sa im striedaju smeny aby teda mohol byt vzdy niekto z nich pri malom.takze sice o maleho je postarane,no oni sa v podstate nevidia skoro vobec.je pravda,ze v uk je uroven zivota podsatne lepsia,ale ja som rada,ze som naspat doma.ano,rodila som v rooseveltke.nemocnica otrasna,fakt pomaly rozpadnuta,no mne to bolo vtedy jedno.ked si v bolestiach ,tak ti je fakt jedno ci mas krasnu izbu s telkou v rohu a neviem co este,jedine co ta trapi je,nech je uz to mimi vonku.mame u nas super lekarov,sice nasi zdravotnici nie su najvludnejsi(ani sa im necudujem-maju sialenu zodpovednost za ludsky zivot a za taky mini plat,kto by bol vludny? 😠 ),ale vedia co robia a aj o mna a aj o mojho miska bolo super postarane.mne bolo fakt jedno ako sa ku mne kto sprava,jedine co som chcela bolo ,aby som odisla z porodice so zdravym dietatkom. a tak aj bolo 🙂 z anglicka mam velmi zlu skusenost so zdravotnikmi.co na tom,ze nemocnice su pekne,ked ti lekar aj na zlomenu ruku aj na 40 teploty predpise paracetamol.takym lekarom viem byt aj ja 😠 aj co sa tyka starostlivosti o mamicky....fakt sila.tam ti nik neskontroluje krcok maternice,test na tehotensku cukrovku som si pytala a odmietli mi ho spravit.,pri prehliadke u midwife mi tupana popocuvala doplerom maleho srdiecko a bolo a ja hned a tlak a moc skontrolovat? a ona,ze naco?ti poviem,ja som sa ovela lepsie citila u lekarov na svk.vela mojich kamaratok v uk rodilo a vsetky maju krasne zdrave deti,som si ista,ze aj ty budes uplne ok a aj tvoje babatko 😉 .a mas uz zistene vsetky mozne podpory od statu?child benefit,child tax credit,maternity grant?viem,ze poliaci si len deti robia a nepracuju,oni toto maju riadne podchytene.normalne dostavaju na dieta viac ako by dostavali keby pracovali 😀 .len treba splnat iste podmienky... 🙂

bobocka
16. sep 2010

@dadqa86 ahoj,tak ako?vsetko ok? 🙂 vsak si odfod testy fotakom a to sem postni 😉

bobocka
16. sep 2010

@kwetinnka jej ,paradne foto 🙂 malicka je superzlata 🙂 a ta torta-parada 🙂 inak prekrasne meno si dcerke vybrala.toto mam aj ja ako moznu alternativu ak budem mat dcerku raz.volat male dievcatko lili je strasne zlate 🙂

bobocka
16. sep 2010

@mikailla fiiiha,a ty sa tesis,ze ides na druhy den s mimi domov? to ja som bola nadsena 5 dnami v nemocnici.o babo je ti postarane,ty budes po porode unavena,treba si poriadne oddychnut.a je super mat sestricku tych prvych 5 dni po ruke kym si zena na mimi zvykne,kym ziska tu zrucnost,kym sa nauci co a ako...ja som veeelmi rada,ze u nas je zena v nemocnici dlhsie.podla mna by to tak aj malo byt.a kazdy den u nas doktori kontroluju zenu z dola,ci sa jej rana dobre hoji a tak.podla mna je to spravne.ale zas,musim uznat,ze ja som zaujata voci anglickemu zdravotnictvu.mala som zlu skusenost,ale zas nemusi ju mat kazdy . 😉 mam tri kamaratky co rodili v uk,jedna rodi o mesiac a z toho mala len jedna zlu skusenost s porodom.(rodila veeelmi dlho a nakoniec jej aj tak cisaraka spravili)no o syna sa jej krasne postarali 😉 tazke ono je to uhol pohladu 😉

dadqa86
16. sep 2010

@bobocka Oki idem to dat do albumu vsetko je ok 🙂 len mi je zle 😒

dadqa86
16. sep 2010

Tak tu je test v plnej kraaase 😵

bobocka
16. sep 2010

@mikailla akurat som si pozrela fotky -ty si riadne pekna tehulka a aj muza ci priatela mas fesaka.vy budete mat superkrasne mimi 🙂

bobocka
16. sep 2010

@dadqa86 tak som rada,ze je vsetko ok 🙂 pohladkaj za mna babatko v brusku a oddychuj mamina 🙂

dadqa86
16. sep 2010

@bobocka Noo pohladkam dakujem dnes idem k doktorovi este poobede tak vam dam vediet ze co mi povedal a ako som dopadla na ultrazvuku 🙂

dadika1114
16. sep 2010

@bobocka jee pekne napisane 🙂🙂 si ma aspon trochu ukludnila :D ja si to teda predstavujem horsie.... ale snaad to zvladnem ako ty 🙂 ja len stale som taka ze rozmyslam nad tym ze ked to uz pride ja neviem ci hned utekat do nemocky ked mi odtecie ta hlienova zatka .... alebo pockat doma este ....alebo ked odtecie plodva voda ci hned letiet do nemocky ...alebo ci pockat na kontrakcie alebo co :( to neviem bo vsade pisu inak ze nemusim hned letiet do nemocnice a tak ...ale ja budem asi taka v strese ze uz je to tu ze tam asi uz budem chciet byt .... ale zase aby som tam zbytocne nelezala ale pol dna ak nie viacej a nic sa nebude diat :D jaaaj mna uz leb boli hlava z tohoto sztudovania a neviem coho:D

bobocka
16. sep 2010

@dadika1114 fakt sa niet coho bat.jasne,ze ako prvorodicka nevies do coho ides,z kazdej strany ti inak vravia a tie stupidne americke filmy ,kde zeny rodia stylom cim hlasnejsie tym lepsie 😀 ,to tiez nepomaha.ale z vlastnej skusenosti ti hovorim,ze sa fakt niet coho bat.co sa hlinovitej zatky tyka,tak ta ti odide este pred porodom.ja som rodila 26.9 a dakeho 6.9 som zbadala to cervenkave spinenie.tak ja hned rev strasny,ze s miskom nie je nieco v poriadku,ze sa muselo nieco stat-no panika neskutocna a doktor sa na mne len smial,ze to mi telo dava najavo,ze je uz pomaly na porod pripravene,ze sa to blizi 😀 . a ked budes doma a voda ti praskne,tak sup ho do nemocnice.ja som porodila necele dve hodiny po tom, ako mi praskla.v nemocnici so mnou bola mamina,co mala rodit v nemocnici vo zvolene a nestihli tam dojst.musela ostat v bystrici,lebo jej porod od prvej kontrakcie az kym babo nemala,trval necele dve hodiny!!!!tomu sa vravi rychlovka 😀 a co sa toho studovania tyka,tak po prvade pocas tehotenstva je to uuuplne minimum.pockaj az bude mimi narodene.my sme mali vsetky mozne detske choroby.zapalene ockovanie po tbc,zapaleny pupcek,seborea,reflux,kolika,podozrenie na AE,...a potom pridu ockovanie,povinne a nepovinne.tam pride dilema co dat a co nedat.a reakcie po ockovani. a dojcenie,to tiez je riadne narocne,no superuzasne!!!!!ja som mala riadne problemy s dojcenim na zaciatku,no vydrzali sme, a teraz by som to za nic na svete nemenila!!!!fakt nadhera 🙂 a po polroku pridu prve prikrmy.s cim zacat a co pridavat...mamicka sa musi vzdelavat cely zivot.fakt to nie je sranda,ale ti povoiem,ze ten co zriadil konika by si zasluzil riadne objatie od nas vsetkych.je neuveritelne,ako mne tato stranka pomaha.cokolvek budes potrebovat,na vsetko je tu nejaka tema na fore a tam maminky co ti s tym poradia.ja by som bola bez konika nahrata.ja patrim k minulorocnym septembrovkam,su tam maminky s detickami narodenymi v septembri ,a teda mame rovnako stare deti,radime si navzajom,preberame kadejake temy...aj ked som ziadnu z nich nevidela nazivo,mam pocit,ze ich poznam roky a povazujem ich za dobre kamaratky.je dolezite mat v svojom okruhu ine maminky a ja som za tie moje velmi vdacna 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre