Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

miriam11
8. nov 2009

ahojte, prosim vas viete mi niekto poradit, co si mam pripravit na oblecenie pre babo na zimu? Teraz ma mala 3 tyzdne a mavam ju klasicky v bodikoch, dupackach a je zabalena v perinke, alebo v zavinovacke. Ale ked uz bude tuha zima, vobec neviem, ci mam este pouzivat perinku, alebo mam uz kupit nejake hrube nohavice, bundicku. na vonok mam hruby overal, fusak, deky do kocika, ale potrebujem poradit, co mam obliect, ked nejdeme vonku. Dokedy mozem pouzivat zavinovacku, alebo perinku?

janka3.12
8. nov 2009

Miriam zavinovacku a perinku pouzivaj dovtedy, dokedy v nej bude chciet dcerka byt🙂 nasmu Oliverkovi uz trcia labky( ma 9 tyzdnov ) ale ked zaspava este je rad zabaleny🙂.....vsetko zavisi od toho ako teplo budes mat domka, ak tam bude normalna izbova teplota nemusis menit oblecenie na doma..napr. ja byvam v panelaku a nam na vecer trosku znizuju kurenie, takze po kupani davam malemu na bodynko alebo overal este aj tenky svetrik - ak sa mi v noci zobudi spoteny, viem ze treba dat svetrik dole....citala som v casopise MAMA a JA ze ak ma dietatko teple zahlavie tak mu je fajn, lebo rucky a nostek tym ze este nemaju dobru termoregulaciu mozu byt chladne, ale babatku nie je zima....pisali tam ze navonok treba jednu bavlnenu ciapku a na to este jednu hrubsiu..inak ja vonku teraz davam maleho do fusaku a mam zateplenu bundicku a nohavice, ked budu mrazyy mam kombinezu ako ty🙂 myslim ze si pripravena🙂....ale priznam sa tiez niekedy neviem ako ho obliect, lebo to ako je vonku zistim az ked sa vytrepem s kociarom z panelaka🙂

..ozaj citala som ze ked su mrazy pod -5 stupnov netreba byt s babatkom kym je male vonku dlhsie ako 20 min....neviem, myslite si ze to moze byt pravda...hm sice ked lezka a nehybe sa asi mu moze byt skoro zima...

janka3.12
9. nov 2009

baby co mate doma v pripade teploty? neviem ci si mam kupit sirup, ci capiky alebo oboje🙂 ....alebo ake lieky mate pre drobcov domka?

alexandrah
9. nov 2009

ivka - klasika, zase som sa zasmiala!!!!!!!! inak, to iste - ked sa niekoho opytam - klasika moja mama - tak nic nepotrebujem ... sak dokelu ani ja nic neyhnutne, co nemam, k zivotu nepotrebujem, ale potrebovat a chciet je rozdiel, mne sa teda nestalo, ze by mi niekto chcel kupit darcek, a ja by som povedala, ze nic nechcem ... to sa potom tak tvaria divne, aj ty kukas, nevies, ako si to mas vysvetlit ...no keby som tak naozaj nic nekupila, to by bolo!!! tiez sme zaviedli so svokrovcami, ze nam napisu volame to tipovice - tipy na papierik, co by potrebovali/chceli, a my si uz vyberieme, je to usper system, a aspon nekupis cosi, co ten druhy fakt ze nie ... no len moja mama sa hra na martyra ...
janka - ja som pocula, ze ked je viac ako - 5, tak vobec sa nema ist von ... no ja v tej chripke, + maly bude akurat narodeny asi vobec nebudem chodit von, aspon mesiac, ak nie viac, potom ho mozem dat aj na balkon, mame 2 velke loggie .-..predsa len, je sice poobliekany, ale sa nehybe, a mne je kosa, nieto este malemu babatku, cerstvo narodenemu ...

ivkaivka
9. nov 2009

jani, ja som tiez citala, ze malinke deti pod -5 st.nemaju ist vobec von a vacsie po -10st. Mne lekarka predpisala pre pripad potreby paralenove cipky, mam ich v chladnicke a verim, ze ich ani nebudem potrebovat, no lepsie mat v zasobe, ako utekat v noci do lekarne.
jani, ja malej kontrolujem len rucky a noste, no asi zacnem aj zahlavie. My byvame v rod.dome, tak jej vzdy davam aj v noci body a na to tenku mikinu a do zavinovacky, nozky nechavam rozviazane kvoli perinke a prekryjem ich len deckou. Myslela som, ze zahlavie je teple vzdy, ved na nom lezi a hreje ho... joj to obliekanie, ked uz budu vacsie tie nase deturence, tak same povedia ci je im teplo, alebo zima.
Alex, ja si pred Vianocami sama popytam od mamy co chcem-teraz chcem maly elektricky sekacik, aby som mohla malej robit kasicky a detsku opatrovatelku...no naslo by sa toho viac 😅 ale kriza je kriza 😀 😀 😀
Len neviem co s manzelom...povedal, ze mu stacia ponozky 😝

miriam11
9. nov 2009

janka3.12. dakujem za radu. Ja s mojou malou nebudem teraz v zime chodit von na dlhsie ako 20 minut, lebo tiez som citala, ze to moze byt pre babo nebezpecene. Aj lekarka nam to spominala. majte sa vsetci krasne

uankab
9. nov 2009

ahojte, ja by som tiez potrebovala dobry typ na darcek pre manzela... oblecko mu nekupujem, kedze ho ma kooopec a nenosi ho, do roboty chodi v uniforme... a vlastne vsetko take ako puzdra, penazenku etc ma, chcela by som aspon nejaku malickost...
malickej sme uz kupili nejake detske knizocky, satocky a uvidime na co natrafime... mozno stolicku na papanie 😉
s pokoztickou bojujeme, ten kremik zabral po 3 aplikaciach (uz po prvej to mala peknucke), ale zasa do rana sa jej to objavilo na krciku, tak neviem co spravit... zasa som jej to natrela, ale obsahuje to steroidy, tak to nechcem prehanat... vola sa inak Hydrocortisone 0,5%
do kupela davam oilatum, a na natieranie nam teraz predpisali Diprobase cream - suche flaky nam pomaly miznu z telicka, len so zahybcekmi mame problem.. no uvidim co bude, musim ju natierat aspon 2x denne cele telicko...
inak aj vam lekarka predpisuje kremiky ci oleje do kupela, ci si ich musite sami kupit ??? my sme vsetko dostali na predpis, aj ked sa to da komercne kupit, co som rada, lebo fakt to celkom dost stoji.. inak Oilatum odporucam, mam od nich krem, olejcek do kupela a maju aj tuhe mydielko na umyvanie... Aveeno bolo tiez velmi dobre (mame od nich Aveeno cream, predpisali nam ho na vyrazocky po tele)

alexandrah
9. nov 2009

ivka - no moja mam uz roky vyhlasuje, ze nic kupovat nebude, ze ona neni na darceky (tym padom ani kupovat pre druhych), ale mala som zatial "stastie" - minuly rok som dostala vysavac, a tento rok sa zastraja mixerom, no co zide sa ... ale ci z toho cosi bude, lebo som povedala, ze si ho chcem vybrat, ale jaksi sa jej furt nechce nikam ist, a potom uz ja nebudem vladat ani moct ...
ja neviem uankab - svokrovci väcsinou vsetko riesia cez knizky a cd, a dvd ...nieco do auta?? to chce väcsinou svagor ... alebo kozmetika ...alebo daj poukaz na masaze, hehe 😀 fakt neviem ... moj prave potrebuje oblecenie, lebo ja ho dostanem do obchodov raz za rok, nerad nakupuje, aj mu kupujem bez neho, nastastie je konfekcna velkost, ale take gate a oblek si vyskusat musi ... alebo bundu, kabat ... no take ze kosele, pulovre, tricka, uz vzdy bez neho, je to rychlejsie 😎

janka3.12
10. nov 2009

uankab, ja pouzivam steroidne masticky od mala a poviem ti némusis sa obavat....ked maju malo kortikosteroidov, ako pises ty ze 0,5...vstrebanie cez kozu do obehu je minimalne a akutny problem to vyriesi, samozrejme nie je to na dlhodobe uzivanie, tam skor pomoze premastovanie a more, ale myslim ze sa Magdalenke ekzemik vytrati🙂
Nam dr. prepisuje iba lieky a UM, aj to vravela ze od januara sa uz ani UM nebudu dat predpisovat, lebo nasa slavna ministerka soc.veci a rodiny ide zvysit rodicovsky prispevok, tak musia niekde ubrat nie🙂

ivkaivka
10. nov 2009

jani, to nemyslis vazne, ved UM je take drahe...do kelu. My mame ist zajtra na kozne a ja mam pocit, ze tie licka su uz ciste, sem-tam skvrnka. NO uvidim co mi povie, ze sme sa dotrepali a ona nic nevidi. Ja davam uz len modru indulonu, vcera som akurat po kupani ju natrela nivea baby a v pohode. Tak uvidime. Neviete niektora pracovat s fotolabom??? Pozeram na to a nejako to neviem, aj fotky by som chcela dat vyvolat, aj kalendar urobit... no som fakt sprosta.

uankab
10. nov 2009

ahojte,
janka, tak to dufam,.. vcera som jej to natrela a dnes to uz ma ok... mazem ju chudatko aspon 2x denne, niekedy aj pocas dna, len sa mi ju nechce celu vyzliekat... a nema to voobec rada... inak ja som skusala nivea baby penu, dala som jej par kvapiek do kupela dva tyzdne dozadu a potom sa nam objavil tento ekzemik, tak som s nou veru skoncila... neviem ci to bola len zhoda nahod, alebo to bolo tym vyvolane...
baby UM je na predpis? to som ani nevedela... my zatial plne kojime, mliecka mame koopec... posledne dve noci som sa velmi nevyspala... 😖 ... magdalenku bolelo brusko, no to bolo placu... hlavne posledna bola zla, pretoze mm vstaval rano o piatej do prace, tak bol pri nej len raz, ja som ju od unavy zobrala rano o tretej k nam do postele, uz som nevladala stale pri nej sediet a vstavat... tak si hodinku pospala, o stvrtej sme kojili, potom sa zasa zobudila o 5,30 len co mm zavrel za sebou dvere... no padam na nos a to s nou budem dva dni sama, lebo pride az zajtra v noci ☹
teraz je v postielke, ulozila som ju spinkat, ale zjavne sa jej nechce, pocujem ako vyklada 😀

mirka907
10. nov 2009

Ahojte baby...mam novinky z ortopedie...takze oba klbiky su lepsie...pravy je na tom ovela lepsie, lavy mierne lepsie...perinka nam ostava 20tka este na tyzden a potom ideme na 22jku...tu nam vsak musia vyrobit lebo tu co nam daval ortoped tak ta bola taka odveci...presne ako prva..nestabilna, nepevna a po nej sme nemali ziaden pokrok tak radsej zaplatim nejakych 6 eur za novu a pevnu...Kontrola o mesiac...ja to sice nevidim az tak ruzovo ze na vianoce mame pokoj ale hlavne je ze sa to zlepsuje...
Mala bola hrdinka...boli sme aj na plucnom kde jej prepichovali pluzgierik po tbc ockovani (kedze sa jej rana zapalila) a aj napriek pichaniu odchadzala odtial vysmiata...som na nu hrda🙂))
Co sa tyka darcekov tak rodicom asi kupime nieco spolu s bratovou family, takze je fajn ze to tym padom moze byt aj nieco drahsie...asi nejaku elektroniku...Svokrovcom netusim ale tych sa spytame co potrebuju...Mojej sestre a manzelovmu bratovi oblecenie....A s bratom ktory uz ma deti sa asi klasika dohodneme ze si navzajom nic nedavame a ze radsej investujeme do ratolesti....Babky a dedkovia asi dostanu vitaminy a co manzel netusim...
ivka ten fotolab mi prave vnukol napad....dam vyrobit 3 platna s fotkou malej...jedno manzelovi, jedno nasim a jedno svokrovcom🙂Ja som uz cez to fotky objednavala ale poviem ti je to ozaj urobene dost na figu....podarilo sa to az mozno na 3-4 krat.

uankab
10. nov 2009

pridala som nove fotecky 😉

ivkaivka
10. nov 2009

mirka, ako vyzera to zapalenie po ockovani? Olivia, tam ma taky hrbolcek,na dotyk je to taka tvrda gulicka. Uz raz jej z toho vytieklo take zelene, cele to splaslo a teraz je to opat kopcek a cakam, ci to opat praskne. Super, ze klbiky su lepsie, vidis o chvili bude mat nozky ako modelka, len to chce trpezlivost, mna to tiez nebavi a hlavne ked vidim, ako sa mala natahuje, ked jej to dam dole, no proste ma z toho taku slast...a ked to chcem navliect, nohy ako struny...uz nech to mame za sebou. Ja som zacala na tom fotolabe vyrabat kalendar, dam nasim aj svokrovcom a hotovo.

janka3.12
10. nov 2009

cafte babulky, dnes sme boli v poradni, Oliverko vazi 6 050 g, nuz je to chlapina, ale necudo ked ocino ma 120 kg a 1.96 cm🙂...boze len nech nie je maly po mne:(, nuz ale nie to som chcela, ockovali na sdo oboch nozieciek a malinky taksrdcervuco plakal ako nikdy, normalne novy druh placu ale taky zalostny, ze sa vam priznam musela som sa drzat aby som nevyronila slzu s nim....ach jaj....dalsiu kontrolu mame az 22.12 a predtym este klbiky....
My tie kupujeme darcekym vacsinou podla toho kto co potrebuje napr. sokra si vybrala kulmu ze chce, svokor chce stale knihy🙂 ktore aj tak nema cas citat (asi sa zasobi na dochodok🙂 mamine sme kupili cestovny kufor ktory chcela, akurat so setrou si vacinou kupime to co druha chce plus nieco drobne navyse...ale myslim si ze kazdy darcek potesi a inak vsetky sme do rodiniek tohto roku "priniesli krasne buclate darceky🙂"

alexandrah
11. nov 2009

mirka - tie vitaminy pre dedkovcov su super!!!!!!!!!
ja uz inak riesim najradsej darceky tak, ze vlastne ja si nakupim veci, a potom mi ich dotycni preplatia ... tak aspn nedostanem nieco, co sa mi nebude pacit, a obdobne, poviem, nech si nieco oni kupia, ze im to preplatime, + mozno cosi mensie ako prekvapko ---
fiha, janka - a to deti byvaju este vyssie ako rodicia ... my sme s muzom taky stred, ja malinka 158 cm, on vysoky 185 cm, tak risko bude snad po nom 😎
no niekoho v nasej rodine nepotesi kazdy darcek, vedia aj ohrnat nosom, no a co ... nemam moc casu vymyslat, mam dost starosti sama so sebou, a potom s riskom ...

janka3.12
11. nov 2009

...dnes rano sme mali teplotu po vcerajsom ockovani, dala som Oliverkovi sirupcek Panadol baby - len ma zarazilo ze deti s rizikom alergie nesmu jahody do konca 1.roka a oni trpaci daju sirupu jahodovu prichut....ach jaj hadam sa nevysype..... ale nastastie mu zabral, uz si kludne odfukuje

mirka907
11. nov 2009

Ivka je to taka tvrda gulicka ako pises, ktora obsahuje hnis a ten nam na plucnom po jej prepichnuti vytlacaju...Vraj kym to nebude ciste tak nas nemozu zaockovat. Kamoskina dcerka to mala tiez ale u nich s tym nic nerobili a normalne ju ockovali. Asi to zavisi od pediatra.
Co sa klbikov tyka, asi mozme byt rady ze sme tie perinky dostali tak skoro, ked si este male velmi neuvedomovali co sa s nimi deje. Mne uz to pripada ze Viki berie tu perinku ako samozrejmost a ze to trapi hlavne mna...No ja uz sa zacinam zmierovat s tym ze tak skoro dole nepojde, kedze oba klbiky mame zle, takze aj ked jeden bude OK perinka ostava kym sa aj druhy uplne nepolepsi. Ked som sa pytala ortopeda ci tu perinku ozaj este musime mat tak sa zacal smiat ze ved mala ma este len 2a pol mesiaca takze urcite, ze ked ju skoro dame dole tak sa jej to moze vratit spat.
A k tomu fotolabu, v novembrovom Mama a Ja je kupon na zlavu 5 eur na fotoplatno.
No uz som poriesila jeden darcek🙂...nasi dostanu novy digitalny fotak ...ten co maju uz ma svoj vek a nech maju poriadny aby mohli robit pekne fotky malej...a rozmyslam ze manzelovi kupim MP4 prehravac...robi aj nocne tak nech sa nenudi🙂.Ak by ste chceli kupovat nieco podobne, tu je par liniek na e-shopy, ktore maju dobre ceny: http://www.datacom-ke.sk, http://www.megafoto.sk/

ivkaivka
11. nov 2009

jani, Ty kolko merias? Moj manzel ma tiez okolo 110kg a meria 1.89 a ja som krpata 1.56 m, sranda. Na co Oliverka ockovali? My mame ist na ockovanie, ale az po ukonceni tretieho mesiaca do oboch noziciek a tiez proti rotavirusovej hnacke. No s tymi buclatymi darcekmi mas pravdu 😅
Ja sa obavam toho ockovania, nevies, vsetky deticky dostanu teplotu? Ten sirup poradila lekarka? Nam poradila mat v zasobe cipky paralen, to mozem aj tie???
Mirka a ta gulicka je velmi velka? Moja to nema az take obrovske, dufam, ze jej to samo praskne. Lekarka to videla prasknute, tak neviem, uvidime co povie. Ja idem dnes s malou plavat a vzdy ked ideme jej vankusik nedavam, hadam nevadi, ze bude bez neho take 3hod. Nedavam preto, lebo tam je hrozny problem s obliekanim, jedenim...neskutocny plac a ked jej dam vankusik, tak ju mam problem pohodlne usadit do autosedacky. Vdaka za linky, popozeram.

alexandrah
11. nov 2009

ivka - raz bola jedna velmi renomovana detska lekarka v telke - Šimkovičová, vravela, ze deti mozu v poho 1/2 paralenoveho cipku ... aj jedna zdravotna sestra na inej teme dala po ockovani svojej dcere, a zabralo, tak asi mozes.

mirka907
11. nov 2009

Ivka nie je to nejake extra velke...ale v kazdom pripade si myslim ze ak by ste to mali zle, tak vam to lekarka povie, takze neboj. Nasa sa s 20tkou do autosedacky vojde len velmi na tesno a ma potom odrete nozky, s 22jkou tam nevojde urcite takze ja perinku do auta rusim...a myslim si ze plavanie malej tiez pomoze takze raz za cas ak tu perinku nema nemalo by to skodit.

ivkaivka
11. nov 2009

tak, zajtra ideme na kozne. Na plavani sa cela vysypala. Bol to hrozny pohlad, cela hlavicka, hrudnik a uz aj na nozkach, no ked som ju natrela indulonou vsetko zmizlo. No nemoze mat alergicku reakciu na vodu??? Tak, ci onak uz na to nemam nervy, tak ideme na kozne.

daniela1983
11. nov 2009

baby teda ja mam z porodu des bes, netusim ako to prezijem ☹

alexandrah
12. nov 2009

daniela - ja taky tak!!!!!!!!!! kedy mas termin??

janka3.12
12. nov 2009

Ivuska - ockovali nas do jednej nozky hexavakcinou (zaskrt, tetanus, rubeola a neviem co este..) a do druhej pneumokoky. Deti casto reaguju zvysenou teplotou (37 - 38) ale aj teplotou - teda nad 38, plus moze sa objavit kozna reakcia v mieste vpichu. nam poradila dr. po hodinke od ockovania studeny obklad na obe nozky, to som dala aj vecer pri prebalovani, ockovali nas o 14:00, maly dostal teplotku v noci (37,6 - merali sme v konecniku kde bola 38,1), dr. vravela ze teplotamoze byt aj par dni, ale ak by bola viac ako 24 hod, alebo presiahla 38 mame jej zavolat alebo dojst. Vravela tiez ze mozeme pouzit sirup alebo cipky, ze je to jedno - cipky su 10mg/kg - teda 5 kg babo 1/2 cipku /cipky su 100 g/ - ale myslim ze je to napisane aj v letaku, nas Oliver ma 6 050g a sirupu som mu dala 2 ml na lyzicku / v baleni je striekacka s ktorou to presne odmerias/ ja som zvolila radsej sirup, lebo ked Oliverkovi meriam teplotu vacsinou si kakne🙂....nuz tak sme mu dali 2 ml rano o siestej, ale aj poobede o stvrtej mal stale teplotu, tak som mu dala sirup este raz a dnes uz teplotu nemame.

inac Olivinka dostala asi reakciu na chlor tipujem, mozno nedavno cistili bazenik, ci vanu a bolo ho tam viacej, netrap sa🙂

Miruska aj nasa neter nosila perinku, neviem ako dlho sice, tusim kym nezacala chodit, ale teraz je to krasna kocka a vsetko ok, myslim ze je to tak ako pises Viki to teraz berie ako samozrejmost a zvykla si, uvidids zbehne to ako voda a uz budete naostro🙂

Alex - teraz mi napadlo s tym cajikom pre deti - ak budes Riska kojit a budes mu chciet davat cajik (aj ked kojene deti ani deti na UM nepotrebuju ine tekutiny) - ale predsa ako prevenciu proti bolesti bruska, davaj mu ho lyzickou nie z flase - aby sa nahodou nenaucil na flasticku a neprestal chciet prsnik🙂

Danielka zvladnes to, aj ja som sa ho neskutocne bala, ale ked to pride, aj tak to "surovo povedane budes musiet vydrzat a zvladnut" (prepac), ale ked uvidis drobca, vsetko preboli🙂 hlavne je teraz sa tym nezaoberat, radsej citat o dojceni, lebo poviem ti pre mna to bola horsia veda ako porod, a tesit sa na prcka; ozaj kedy to bude a co to bude🙂

mirka907
12. nov 2009

Jaj baby nervy mam....do 6.12 budu prerabat byt vedla nas. Este to robia len od dnesneho rana a uz malu raz zobudili...Ked sa nam konecne podarilo najst si ako taky denny rezim, zacali sme pekne spinkat tak sa musi stat toto.....

daniela1983
12. nov 2009

baby ja este ani tehotna nie som a uz mam z toho des . al,e uz sa tesim az bude drobec v brusku 🙂

uankab
12. nov 2009

ahojte, my sme posledne 4 noci poriadne nespali, Magdalenku bolelo brusko... vzdy sa zobudila okolo jednej a tolko bolo revu.. nic nepomahalo, nakoniec som ju zobrala k nam do postele, dala infakol, nakojila a objimala, a zabuvala, ale budila sa kazdu chvilku... ked citila ze ju objimam, tak vzdy zaspikala... dufam, ze tato uz bude normalna, potrebujem sa vyspat, dnes som spala snad na 40 cm !!!
mirka, jaaj, tak to veru nezavidim... a neda sa s nimi dohodnut nech ti povedia kedy budu robit ramus aby si sla s Viktorou von?
danka, nejako predbiehas udalosti 😉
janka, my sme mali teplotku iba v ten vecer, na druhy den bola este uplackana ale teplotu uz nemala..., ja som jej studeny obklad na to dala hned.... a neockovali vas nejako skoro? ved doma sa ockuje az v 3 mesiacoch, nie?

janka3.12
12. nov 2009

vies co dr. varvela ze to zavisi od ockovania TBC a my sme 10 tyzdnov od ocovania, tak neviem...
Mirka veru nejako sa skus dohodnut, viem ze ked sa oparavuje tak chcu stihnut co najskor, ale aspon si urci nejake hodiny, co ja viem nech robia od napr. siedmej osmej do max. siestej, ze ukladas malu spat, skus ich poprosit hadam budu normalni

janka3.12
12. nov 2009

inak v SR poistovna preplaca v prvom roku len 9 prehliadok, tak asi ockovanie zavisi od toho ako ma pediater nastavene prehliady, napr. na dalsiu ideme az 22. decembra

uankab, mrzi ma ze magdalenka bola mrzuta, aj to ze si sa nevyspala, hlavne ze ju ukludnuje tvoja pritomnost🙂 kazda mamina vydrzi na doraz🙂 hadam sa dnes vyspinkate obe🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre