Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

marianna1979
21. jan 2010

ahojte.ja som sice rodila uz pred dvoma rokmi,ale porod mam furt pred ocami.Nebolo to nic prijemne,ale co uz sme tu od toho,aby sme na svet privadzali deti 🙂 mne zacali bolesti o pol desiatej vecer a porodila som az na druhy den poobedeo pol druhej.klystir mi nedali,tak mi to bolo kus trapne,no ale ich chyba.bola som dost napichana,lebo som sa neotvarala a prepichovali mi aj plodovu vodu a to som mala 5dni po termine.porod som mala tazky vlastne podla mna samotny porod neboli,len tie kontrakcie su dost neprijemne.Baby nebojte sa a neriadte sa toho co sa pise v knihach a tak u kazdeho je to individualne.a hlavne ak tlacite,oci majte zatvorene,aby vam nepopraskali zilky ako mne ze som ich mala cele krvave nato mi dali zelezo a ma tak zapieklo,ze som nemohla mat stolicu a zacala kalvaria.to bolo tiez hrozne.a tie stehy ako boleli...a este vam radim po porode sa casto sprchujte pomaha to na stehy apod.

mirka907
21. jan 2010

Vdaka za blahozelania...Viki ma dnes strasne dobru nalada...Pisti, rehoce sa....teraz sme spolu blbli a sa rehotala niekolko minut nahlas v kuse..joj mne sa hned zlepsi naladu ked ju takto pocujem🙂))..Manzel je po nocnej taze asi az taku radost nema, no ale co ma smolu... 😠
Vidim ze sa pomaly chystate vsetky davat prikrmy...No u nas to nevyzera ze uz treba...cez den jeme stale v 3-4 hodinovych intervaloch a v noci tak 2 krat. Akurat vecer jej davam castejsie..Takze u nas prikrmovanie az koncom februara..Svargina ma doma specialnu prilohu z Mama a ja o prikrmoch, tak si to prefotim a budem sa riadit podla toho.

ivkaivka
21. jan 2010

celin, tu vodu potom vylejem, ci ju dam pit? A mrkvu asi popucim, ze ? A mas dat naraz aj zemiak aj mrkvu? Mne hovorili, ze po jednom a dalsi druh zaradit po 3-4 dnoch, aby som zistila, ci nebude reakcia.
Bibuska a ked pridat zemiak, tak to zdzabkat dokopy, ci oddelene? Nie najprv 3 dni mrkev, potom 3 dni zemak a tak to kombinovat... Boze to je teda zlozite, normalne mi treba dalsiu vysoku skolu.
A to treba uplne mixovat do jemna? Kedy sa potom nauci mensie kusocky???
No ak nebudem vediet rady, skocim k mojej nezodpovednej susede, ktora svojej 9 mesacnej uz dava totalne vsetko...

celin
21. jan 2010

ivka asi davaj radsej po jednom, najprv mrkvu,.. hlavne ked ma Olivka kozne problemy. vsade sa pise ze po jednom, no nasa lekarka nam kazala uvarit mrkvu, zemiak, pretzlen hned naraz. zase vsade citam ze mixovat a lekarka hovorila ze len popucit, lebo inak moze vyzadovat mixovanu strasvu velmi dlho. ja to len poriadne popucim vidlickou.
dnes som uvarila mrkvu a zemiacik a ideme obedovat. 🙂

mirka907
21. jan 2010

Celin skontrolovala som video....maly vyzeral byt v soku, ze co mu to davas🙂)))ale zvladol to hrdinsky🙂))

ivkaivka
21. jan 2010

celin,kde mas video? Aj ja chcem vidiet. No ake to bolo? Preco uz prikrmujes? Ved Ty si plne dojcila, ci nie?

mirka907
22. jan 2010

Ivka to video som videla na facebooku. Inac baby pamatate sa ako som sa pred 2-3ma dnami stazovala ze sme uz hore od 6tej?Tak aby mi nebolo luto, tak dnes uz od 5tej...

celin
22. jan 2010

ivka na facebooku sme ako Martin a Zuzana Veseli ak chces pridaj si nas. doktorka mi odporucila zacat prikrmovat, lebo sa mi zda ze mam malo mlieka, alebo malemu nestaci. papa v noci kazde 2 hod. vcera som mu dala najprv len tu vodu z vyvaru a ta mu chutila , spapal asi 5 lyziciek a potom som mu dala aj mrkvu a to uz uvidis na facebooku ako sa tvari. on je taky hrdina, zje z lyzicky vsetko co dostane aj ked mu to nechuti. aj podrvenu tabletku zhltne a potom sa ksichti, ale nevypluje nic.
vy este neprikrmujete, vsak ? neviem ci to suvisi, ale vcera mal na obed asi 15 lyziciek polievky a tuto noc vydrza spinka 4 hod a potom sa budil po 3 hod a spal do 7 rano. zazrak. spal by aj dlhsie ale zobudili ho kostolne zvony. 😠
teraz davam mrkvu a zemiak ,to budem asi 4 dni davat a potom mi kazala dat petrzlen a potom maso. ale to sa mi zda skoro tak neviem co dalej. ja by som asi kombinovala len zeleninu. musim najst nejake clanky. ja nemam velku doveru k nasej lekarke. hlavne preto ze dava podla mna zbytocne silne lieky. ked mal 5 dni tak mu chcela dat dithiaden na potnicky a 2 x uz dala mast s kortikoidmi. teraz som mu je nedala a nedala som absolutne nic a za 2 dni mal hlavicku cistu aj tak. velmi plakal pri cviceni,spotol sa a vyhadzala sa mu hlavicka, asi 20 vyrazok.
mirka aj ty mas na FB zlate fotky. Vikinka je strasne sikovna ako uz vie sediet. Kubko nevie sam sedieti oprety, on hned spadne. ale on zatial ani nemoze sediet ☹

bibulienka
22. jan 2010

ahojte... tak kubkovi chutilo..no uvidime Lucku zajtra...tuto noc sme boli hore o stvrt na dve(papala), o pol piatej sa zobudila do pol sietej bola hore.... o pol siedmej papala a este spala do stvrt na devat....ale cez den nic moc papa kazde dve hodiny inak mi ide usi roztrhnut co place....uvidime ci ten prikrm zaberie...je nekludna, vsetko oslintava a pcha do pusy, vcera sa 6 x pokadila... asi to uz fakt budu tie zuby len este nic nevidno...stale je uplakana uz si asi susedia myslai ze jej neviem co robim... a ona cez den bud place alebo spi, event.papa...teraz sa uz 20 min hra s hrazdickou..uvidime ako dlho jej to vydrzi...

ivkaivka
22. jan 2010

celin, ved krasne papal. Ten vyvar, to si dala rozvarit a to dala pit, alebo rozvarit a este do tej vody popučit???
To už mam ju davat sediet, s oporou? Bibka, poslala som Ti ziadost o priatelstvo na FB - Ivana Jarkovská

bibulienka
22. jan 2010

ok..uz som ta potvrdila ...idem pozret fotecky...

janka3.12
22. jan 2010

cafte🙂
ivuska akurat mi to rpislo, velke vdaka, napalim a poslem spat🙂

bibuska dobre pises s tymi prikrmami, ja som nasla ze porvy mesiac iba cisto zelenina az potom aj masko.....nist musim overit🙂 ale s tym olejom svata pravda, doporucuje sa aj uvarene zltko raz tyzdenne pridat kvoli tukom...

ivuska ked uvaris vodu s mrkvou tak tu vodu mozes pouzit na zriedenie rozmixovanej mrkvy ak bude husta alebo ju vyliat, riedit sa moze aj materskym mliekom najma na zaciatku aby to detom chutilo, event. ja budem riedit UM🙂 ja chcem zacat s prikrmami hned po 5 mes. cize 1.2 tak som tiez zvedava

ivuska mozes davat osobitne mrkvu a az tak zemiacik alebo aj spolu vzdy ako pise bibka s odstupom nejakeho casu aby sa odpozorovalo ak by to babu skodilo, hlavne je podla mna sledovat dieta, kazda pozname to svoje najlepsie.....

idem si pozret toho kubka🙂 celin ja som janka ondrouskova aby si na Fb vedela a ja mam zase ten problem, ze sice do busu vojdeme, ale vacsina obchodov ma uzke dvere alebo milion patsto schodov, takze smola, inac teraz si uvedomujem ze vozickari to maju fest tazke:(

celin
22. jan 2010

janka to veru hej, chudaci vozickari. kedze my nevojdeme do autobusu tak do obchodov neviem. ak niekam ideme tak autom a bez kocara. kubko je na rukach v obchode.
ivka to sedenie s oporou sa vola pasivne sedenie a tak by babatka nemali vela sediet, velmi to zatazuje chrbticu. sediet by mali az si sadnu sami a to tak ze sa daju na 4 ako keby chceli lozit a sadnu si. to som citala v casopise a aj rehabilitacna sestra mi to potvrdila. a kubkovi aj prisne zakazala kvoli slabemu brusku a vpacenemu hrudniku.
ja som uvarila tu mrkvu vo vode a ten vyvar dala s lyzickou a potom som do toho pridala trochu rozpucenej mrkvy. zevraj ten vyvar obsahuje vela vyzivnych latok. tak zemiak s mrkvou zvladame, budem davat este yak 3 dni a potom neviem co dalej 😒
no dnec cez den papal kubko o 9.30, potom sme sli do mesta, v aute zaspal a spal az do 16 a az potom jedol. no nechapem. v noci nevydrzi ani za svet

mirka907
22. jan 2010

Celin, Janka ja mam sestru na vozicku a obchody v meste nehrozia...Este ze existuju velke obchodne centra..A o MHD ani nehovorim.
Podla kniziek mozu take deticky ako nase sediet(oprete) najviac 30 min denne. Ja malu sediet tolko nedavam..Presne ako pise Celin, sediet by deti mali az ked to vedia same bez pomoci.
Celin a nedohana Kubko to, ze cez den neje v noci?...Malu cez den zaujima vsetko mozne, jedenie ju teda velmi netrapi. Ale davam jej "preventivne🙂" aj ked nepyta.

celin
22. jan 2010

aj ja mu davam kazde 3 hod., len dnes sme ho nechali spat

mirka907
22. jan 2010

Jasne🙂 spanok je u nasich deti vzacny...ked spia asi ich fakt treba nechat 😀

ivkaivka
22. jan 2010

Jani, super, dufam, ze sa bude pacit. Ja mrkvu nemam davat, kvoli ekzemu a ja mam alergiu na mrkvu, tak je pravdepodobnost aj u malej. My zacneme zemiakom, tak asi pridam brokolicu...a tak co???
No moja cez den skoro vobec nechce jest. Potiahne par x, zacne ma byt po ruke, tak opat potiahne spolu nejakych 20 ml. Ja ju krmim ked zaspi, v kociari by bola mozno schopna stiahnut aj 200ml, no davam len 100 pretoze tam lezi na chrbte a mam strach. Potom opat krmim ked ma tie svoje mikro-spanky. Je zaujimave, ze davam jej pit, nechce ani za svet o 2 min.zaspi a stiahne 100ml. Nechapem to... ked sa prebudi, grgne a fici, ako s vrtulou v riti... 😀

ivkaivka
22. jan 2010

Bibka, pozerala som fotecky, chcela som Ti vypisat cisla, ktore sa mi najviac pacia, no nedalo sa. Vsetky su naaaaaaaaaaaaaaaaaaaaadherne a ta, kde je s tatinom a on ma tiez cumel---fasa. Mala je krasnunka.
Joj, vsetky babatka co su tu su prenadherne.

mirka907
23. jan 2010

Dnes sme pre istotu spali super...vstali sme dvakrat na papanie a budicek o 6:45...dala som papat a ona este na chvilku zaspala, tak som si schrupla aj ja az do 7:45, parada.
Vonku je ale zima co?Ja som vcera o 3tej sla vonku s malou a manzel mi vravi poriadne sa oblec...Jasne ze som si pomyslela ze prehana...Vonku sme boli asi 50 minut , ziadny iny kociar som za celu dobu nestretla akurat na mna vsetci pozerali ze ci mi sibe...s malych deckom a von v takej kosee....Akoze taka brutal zima bola ze dovidenia...malej sa ale krasne spalo, namiesto pol hodinky spala celu dobu a este by spala aj dalej, kebyze nejdem domov. Mojim prstom, ktore zmrzli, trvalo doma asi 10 minut kym prestali boliet...
Dnes sa ideme prejst, ale do tesca a berieme aj malu....To slnko co vonku svieti je strasne zradne...
Ivka tie papiere mam uz doma.Manzel mi spravi este jednu kopiu a posielam. Mas tam vsetko krasne popisane..nejakych 110 stran tam je🙂))

bibulienka
23. jan 2010

ivkaivka dakujeme za pochvalu... no tak dnes sme kupili stolicku, uvarili mrkvicku a Lucka 1x papala ine ako moje mliecko... a bola supeeeeeeeerrrrrrrrrrrrr.... mrkvicka jej chutila mlaskala a oblizovala sa , dala som jej asi dokopy max.1 polievkovu lyzicu..a este to zapila mlieckom... uvidime ako to pojde dalej..a ozaj..ta stolicka sa jej paci...obzerala ju pol hodinku a bola zlata ani nemukla...dali sme ju do polosedu pre najmensie deticky..... dnes mame 5 mesiacov... uz hodinku pred piatimi mesiacmi bola Lucka na svete...

ivkaivka
23. jan 2010

Mirka, super, tie kozy na tej teme o vyplakani sa do nas super pustili. Cely den som nemala cas, tak teraz som im odpisala...tapy jedne.
aj my sme boli von, inac by som s nou neporadila. Dnes je celkom super. NOrmalne mam pocit, ze sa nam vytvara rezim. Vecer mi zacina krasne zaspavat okolo 21.30 a rano vstava o 08.00
Bibka, vsetko naj k 5 mesiacom.
NO ja uvidim, ked zacneme prikrmovat. Este asi pockam. Najnovsie papame kazde 4-5 hod. na den to je asi 600-800ml, takze celkom slusne.

mirka907
24. jan 2010

Ivka citala som to. Akoze niektore su neskutocne....Ale ked si pozries aj temy o spani, tak prave oni sa tam stale obuvaju do inych. To mas tak, ked niekoho teoria je vystrcit prsnik aj 10-12 krat v noci a cez den zakazdym ked zaplace a ostatne nazory len vyvracaju...
Vcera som bola v tom tescu...Maju tam zlavy na detske oblecenie, prikrmy, cajiky, kase, plienky atd....celkom som sa vysantila. Kupila som aj tie zelene plienky ked ich tak kazdy chvali. Tak som zvedava.

mirka907
24. jan 2010

Joj a este Biba vsetko naj k 5tim mesiacom a jednemu dnu🙂) (vcera mi to nejak nevyslo).

janka3.12
24. jan 2010

baby s tym vyplakanim si nic nerobte....to by som ja podla nich musela este teraz kojit Oliho kazdych 30 min len aby mi nezplakal??? co ste, sami si poznate deturence najlepsie, kaslite na to a nejaky rezim im treba urcit, moja znama davala este aj 5 rocnemu dievcatku v noci pit kako z flase....no asi by ma drblo

vsetkym naj k 5. mes🙂
ivuska mozes cukinu, karfiol, špenát cca 150 - 200 g /ale myslim ze je to individualne, ako vsetko co sa tyka deti🙂/, to sa dava mesiac, potom dalsi mesiac prikrmovnia zeleninovo - masove pyre( kuraci, morcacie, kralik) - maso mozno raz tyzdenne nahradit uvarenym zltkom, ktore das do toho a spolu rozmixujes, plus druhu mliecnu davku nahradit ovocim /jablko, hruska, broskyna, marhula)...u UM krmenych deti/Oliver🙂/ sa na veceru moze dat kasa - stale vsak bezlepkova -ryza, kukurica. Od 7. mes. uz aj obilniny, kde je lepok, piskotky a tak🙂 pisu ze olej olivovy od 10. mes.....

inak ja som sa annaq na tom linku, ktory som tu dala pisala ze kedy jogurty, kedze Oli nie je kojeny a povedala ze na spestrenie jedalnicka mozno davat jogurty a stavy hned po zacati prikrmovania, no ze treba zacat kasou a postupne menej mixovat, aby dietatko zulo a hryzlo, aby sa mu vyvijala pusa, svaly a tak.... takze ja dam prvy mesiac len zeleninu, druhy zeleninu s masom a budem davat trosku stavicky a ked budem jest biely jogurt, dam mu aspon lyzicku🙂

celin, my mame maleho v obchode v autosedacke v nakupnoom voziku🙂

ale vsetko podla mna fakt zavii od kazdeho dietatka...ivuska odfotim ti to z mama a ja a poslem aj s tvojimi CD spat, ok?🙂

ivkaivka
24. jan 2010

mirka, skoda slov, ja som ani nemohla zaspat, kvoli tym...a tie dve najmudrejsie...no ja sa chystam do mesta zajtra. Malu som este v obchode nemala, mam strach ci by tam nieco nechytila a nemam potuchy ako by sa spravala, ona totiz nema rada ked je okolo vela ludi. A vies keby zacala revat,urcite by sa tam nasla aspon jedna taka blba ako na teme o vyplakani a uz by som si vypocula...
Jani, mne zase mamca vravela, ze oni davali na noc krupicu, taku rieducku, aby to babo potiahlo z flase. No neviem, ja zacinam zemiakom a potom asi supnem brokolicu a opatrne mrkvu...

bibulienka
24. jan 2010

dakujem za priania k 5 mesiacikom...
tuto noc sme papali 2x....uz sa to celkom ustaluje...urcite jej nedam papat vzdy ked zaplace...to by som sa asi zblaznila...teraz sme boli hodinku vonku...je krasne, a nie je ani tak zima...Lucka ma krasne cervene licka a spinkala jeden a pol hodiny...doma mi cez den tolko neprespi...
papanie- no ja pridam po 3-4 dnoch zemiacik, potom asi aj brokolicu, nam detska hovorila ze potom mozeme hned aj masko a par kvapiek oliv.oleja... kazdy to hovori inak...
my s Luciou chodime do obchodu bezne, bud ide so mnou kocikom peso (mame tesco asi 15 min chodze ) alebo ideme aj s ockom autom... nema problem, paci sa jej to , a casto aj spinka ( auto ju uspava)...

ivkaivka
24. jan 2010

no kde ste vsetci? Musim sa pochvalit: dnes som mladu super-mordovala na brusku, slzy ako hrachy a mlada dama z tych nervov sa prevratila z bruska na chrbat. Brala som to ako nahodu, no urobila to este 2x za sebou-(samozrejme s placom)....no len dufam, ze do rana to nezabudne. 😀
Len neviem co s tou hlavickou, vobec ju nepritahuje. No ked si lahnem na chrbat, ju polozim na chrbatik na mna, tak sa takmer cela dvihne do sedu...nechapem, no len co jej niekto poda ruky, ze pomoze-hra mrtveho chrobaka a nebude sa dvihat....je to normalne???

ivkaivka
24. jan 2010

Jani,pesnicky sa pacia? Spomenula si si na nich? Ja CD Zeleziarik zboznujem, dufam, ze Ti to funguje a ten detsky Sluk-no na zozratie...

janka3.12
25. jan 2010

ivuska pesnicky ktore som zatial stihla Olimu pustit su paradne🙂

celin Olimu obchod nevadi, moc casto ho tam ale neberieme, len naozaj ak sa inak neda a uz sa potrebujeme vyvetrat obaja🙂 a nevadi mu to kym nezacnu cez mikrofonu volat vselijake tety a ujov k pokladni.) vtedy sa trochu naplasi

dnes idem s malym skocit k lekarke, lebo od vcera pokasliava, ale myslim ze je to zo zatekajucich hlienov, ale predsa nech ho radsej popocuva...plus mam tusaka ze ma ekzem:( na lickach ma cervene suche fliacky, ktore ked premastim skoro zmiznu, najprv som si myslela ze je to z toho ako vsetko co olizuje si sucha o tvar, tak neviem uvidim co povie doki....len mi akurat volal manzel ze nemoze ist s nami a vobku je u nas prosim pekne
-17, tak ho musim nanabusit...nastatie mame doki asi 5 min od panelaku, tak pohoda, hadam len nebude v cakarni kopec usmoklenych a kaslajucich deticiek, ktorym maminy nevedia povedat ze ked sa kasla dava sa ruka ped usta...normalne mam chut ich obcas napomenut....no kazdy si musi ustrazit svojho drobca sam... tak drzte palce

ivuska nebala by som sa toho, Oli sa casto do sedu pritahuje sam, ale ma dni, ked to ma na salame a tahajte ma.) bojim sa ze v kresielku uz dlho nevydrzi, pretaca sa jak besny, asi ho uz obmedzuje, my mame len to do 9 kg....uz som objednala z mimibazaru hrazdicku chicoo do 18 mes., dnes alebo zajtra by mala prist, tak ho konecne budem davat aj na zem na deku s hrazdickou

mirka907
25. jan 2010

Ivka no vidis, mala je sikulka🙂...ked chce🙂))))))
My z bruska na chrbat ani nahodou...naposledy ked to spravila si udrela hlavu a zrejme s tym nadobro skoncila...
Inac Viki vcera poobede bojkotovala spanok, o dnesnej noci sa radsej nevyjadrujem a teraz protestuje v postielke zas. Tak ja neviem co sa jej opat nepaci.
My do obchodov s malou chodime vtedy ked je menej ludi, teda doobedu. Doteraz sme chodili s celym kociarom, kvoli perinke. V sobotu sme boli s nakliknutou autosedackou a to je uplna parada.Malej sa to este viac paci, lebo lepsie vidi. V obchode je inac kludna. Dokonca aj ked je velmi unavena najprv chvilu pokuka a az potom zalomi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre