Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?
Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?
1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?
2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?
3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?
4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?
5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲
6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀
Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!
Stručné zhrnutie
- Skúsenosti s pôrodnicou v Žiline sú rozmanité; v diskusii ženy spomínali pozitívne skúsenosti s lekármi ako dr. Ficek, dr. Sudek a dr. Paucina, zároveň sa vyskytla kritika na adresu primára a na stav štandardných sociálnych zariadení.
- Nadštandardné izby v Žiline možno nahlásiť pri prijme, cena jednoložkovej nadštandardnej izby bola v diskusii udaná 1000 Sk za noc a apartmánu 2000 Sk za noc; nadštandard poskytuje hlavne súkromie a komfort, nie vždy ďalšie bezplatné materiály.
- Možnosť zvoliť si alebo „zajednať“ konkrétneho pôrodníka bola v diskusii prezentovaná ako obmedzená a nejednoznačná; niektoré príspevky uvádzali, že v Žiline sa pôrodníka oficiálne nedá zazmluvniť a platené „zajednanie“ nie je transparentné.
Q: Akceptuje pôrodnica v Žiline písomný pôrodný plán?
A: Viaceré príspevky uvádzajú, že lekár pri prijatí alebo pri pôrode s pacientkou komunikuje a vysvetlí postup, ale neexistuje jednotné tvrdenie o oficiálnom mechanizme akceptácie písomného pôrodného plánu.
Q: Môžem si v Žiline vybrať alebo zaplatiť konkrétneho lekára pri pôrode?
A: V diskusii ženy písali, že podľa ich informácií „v ZA sa neda zazmluvnit porodnika“, a že správy o platenom „zajednaní“ lekára sú nejasné; odporúčali kontaktovať konkrétneho lekára vopred (mena odporúčaných lekárov v diskusii: Sudek, Babiak, Paucina).
Q: Koľko stojí nadštandardná izba v Žiline a čo zahŕňa?
A: Podľa príspevkov je jednoložkový nadštandard 1000 Sk/noc a apartmán 2000 Sk/noc; nadštandard v diskusii predstavovali hlavne súkromie, častejší servis sestričkami a donášku jedla na izbu, pričom základné potreby (nemocničný župan, košeľa, vložky, dočasné plienky pre bábätko) boli uvádzané ako poskytované aj na štandardných izbách.
Q: Môže byť partner prítomný pri pôrode a môže zostať cez noc?
A: Diskutujúce uviedli, že partner môže byť pri pôrode; pravidlá pre zostávanie cez noc sa v diskusii spájali s apartmánom (2000 Sk/noc) alebo s individuálnym súhlasom sestričky/spolubyvajúcej na štandardnej izbe.
Q: Ako prebieha monitorovanie plodu a frekvencia CTG v Žiline?
A: V diskusii písali, že monitor sleduje srdcovú akciu plodu a kontrakcie, že pri príjme robia CTG/sono a prietoky podľa potreby a že od 36. tt sa monitorovanie môže vykonávať týždenne (ide o praktiky, ktoré uviedli jednotlivé ženy).
Q: Ako riešiť odber pupočníkovej krvi pri pôrode v Žiline?
A: V diskusii sa spomenuli dve možnosti: darovanie do verejnej banky bez poplatku a súkromné uloženie cez spoločnosť Ceptra (www.ceptra.sk), pričom súkromné uskladnenie bolo v príspevkoch opísané ako nákladné.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nadštandardnú izbu je možné nahlásiť pri prijme, ak je voľná, a nadštandard v diskusii uviedli ako platený (1000 Sk jednoložková, 2000 Sk apartmán).
- Partner môže byť prítomný pri pôrode; ubytovanie partnera cez noc bolo v diskusii viazané na apartmán alebo na súhlas personálu.
- Základné poporodné položky (nemocničná košeľa, župan, vložky, dočasné plienky a perinka pre bábätko) sú podľa viacerých príspevkov poskytované aj pri štandardnom pobyte.
- CTG/monitorovanie plodu a vyšetrenia (sono, prietoky) sa v Žiline používajú pri prijatí a podľa indikácií; od 36. tt sa v diskusii spomínalo častejšie monitorovanie.
Sporné názory
- Dr. Ficek je v diskusii označený časťou žien za profesionálneho a „ľudského“, iná časť mu pripisovala drsnejší prístup a kritizovala primára; názory sa výrazne líšia.
- Niektoré príspevky tvrdia, že nadštandard „nic navyše“ neposkytuje (okrem súkromia), iné uvádzajú, že na nadštandarde sú starostlivejšie sestričky a čistejšie sociálne zariadenia.
- Otázka možného plateného „zajednania“ lekára je v diskusii prezentovaná ako nejasná: niektoré ženy hovoria, že sa to nerobí, iné počuli o poplatkoch bez konkrétnej sumy.
Otvorené otázky
- Je v Žiline formálna možnosť zazmluvniť si konkrétneho pôrodníka a aké sú oficiálne podmienky a ceny (ak neoficiálne poplatky existujú)?
- Aký je aktuálny stav a kvalita sociálnych zariadení na štandardných izbách po prípadných rekonštrukciách?
- Aká je presná dostupnosť nadštandardných izieb v konkrétnych termínoch a aké sú pravidlá pre prednostné nahlasovanie?
Spomenuté značky a firmy
DM, Weleda, X-lander, V-max, Espira, Minikids, Gluck, Auchan, Tesco, Carrefour, mimibazar.sk, Ceptra, Babyland, St. Antony, Galéria Silvia
Spomenuté produkty a metódy
nadštandardná izba, apartmán, pôrodný plán, zazmluvnenie/zajednanie lekára, odber pupočníkovej krvi, Ceptra, CTG/monitorovanie plodu, vyvolávanie pôrodu, cisársky rez, predpôrodný kurz, Duphalac, Persil, Lovelu, Lenor, aviváž, Multi‑Mam, Weleda tehotenský olej, Babylove plienky, monitor dychu, zavinovačka, fusak, perinka, kocík X‑lander, kocík V‑max, Cortina V3
Miesta a osoby
pôrodnica v Žiline, Martin, Čadca, Bielsko‑Biala, Bratislava, Vlčince, Hliny 6, Mariánske námestie, Galéria Silvia, MAX (nákupné centrum), Auchan, Tesco, Carrefour, Babyland, Minikids, DM, Ceptra, dr. Ficek, dr. Paucina, dr. Sudek, Babiak, dr. Hartel, dr. Golská, dr. Karinská, dr. Buc, dr. Kubová, MUDr. Marcová, dr. Benicková, dr. Skrkonová, dr. Rolko
@lunnka ahoj, no, v podstate spokojnost, ale nevedela som sa dockat, kedy ma pustia domov. pomaly uz aj zabudam ako tam bolo. ale sestricky na sestonedeli boli velmi mile, nestretla som sa tam ani s jednou neprijemnou alebo neochotnou. na novorodeneckom boli tiez ochotne sestricky, az na 2 vynimky, skoda, ze som sa s nimi este aj pri odchode musela stretnut, ale to patri k zivotu. skoda len, ze to beru vsetko aku rutinu,ked to robia tolke roky. ale celkovy dojem napriek tomu, ze je tam vsetko stare a este moja mama ked ma pred 30 rokmi porodila, sa sprchovala v tych sprchach, je pozitivny. pobyt v porodnici je ale nic oproti tomu, co sa bude diat po prichode domov. ale to je uz ina tema...
@kukucka1982 🙂 tak daleko nerozmyslam 😉 bola si teda na standardnej izbe..fajn ze sa nestazujes
ahojte....tak ja pridavam dalsiu pozitivnu skusenost. Rodila som pred dvoma tyzdnami a tak ako porod, tak aj tie styri dni po nom si pochvalujem. Porod rychly, cele to trvalo hodku aj pol od prichodu na prijem 🙂 . Sice ma nastrihli, ale je to celkom v pohode.
Sestricky/doktorka, ci uz pri porode alebo potom na novorodeneckom si len pochvalujem. Mile, prijemne, ochotne. Len ja ako druhorodicka som vela veci pamatala z predosleho tehu, takze som viac menej uz vedela, co ma caka.
Ale pokial som nieco nevedela, tak nebol problem vysvetlit 🙂 .
Jedine negativum hodnotim socialne zariadenia, ale na druhej strane to nie je az take podstatne. Strava...obcas mi chutila, obcas to bol cisty zabijak 😅....ale nastastie jedla som skoro vsetko, co nam navarili a mala bola oki 🙂
@lunnka ziadna speci strava pre kojace mamicky 😒 . To bolo tiez jedno z negativ. My teda nastastie problemy s bruskom nemame. Tak napriklad bola na obed karfiolova polievka...alebo bravcove maso na zelenine - kukurica, hrasok, mrkva, strukova fazulka 😖 . Chutovo to bolo dobre, akurat teda, ze to moze nafukovat. Najviac ma dojalo kuracie steho - to bolo tiez chutne, ale podavali to s cestovinou, v ktorej bola zelenina a poliatej nejakym majonezovym maglajzom 😝 . Ale inak v pohode...davali k jedlu mandarinky, tatranky, jablko. Ale inak v pohode...mne tam celkom chutilo, az na par jedal.
@vajanika ono to celkovo slo rychlo...o stvrtej rano odislo trochu plodovej vody, zacali kontrakcie cca kazdych 5-6 minut. Ale neboli velmi bolestive 🙂 . Do porodnice sme dosli pred siestou, akurat sa menili smeny. Potom 15 minut na moniotre, cca 10 minut mi davali infuzku s ATB, lebo som mala streptokoka. Potom klystir, chvilku som bola v sprche. A este o siedmej som poslala sms-ku a 7:10 bola mala na svete 😵 . To sa mi asi vykompenzovalo za prvy porod....ten bol dlhsi a omnoho viac bolestivejsi 😒
malu mi dali ku mne hned ako sa narodila...potom ju zobrali. Neprilozili ju sice hned na prso...ale mne to nevadilo. Potom mi ju doniesli, ale nechcela sa vobec prisat...mala to na haku, spinkala 😅 Aj ked som mala rychly porod, tak som bola rada, ze tie 2 hodky sa dam trosku dohromady. Aj zvinovanie maternice bolo bolestivejsie ako pri prvom porode. K . Ale potom na izbe som si ju prikladala vzdy ked sa zobudila. A to uz pekne tahala. A hned na druhy den rano mi nabehlo mliecko, takze aj pekne spinkala, aj priberala.
@zabka132 super, tak to sa tesim, lebo ja by som bola rada, keby to aj u mna tak prebiehalo 🙂 no mala asi ani nepostrehla ze je uz na svete, ked pokracovala v spinkani 😀 no ja budem mat muza so sebou tak vyfasuje maleho on na ruky, kym ja budem stlacat brucho...
no tak mas idealne dieta, ked si to mala take pohodove 🙂
@vajanika inak, vedla v boxe rodila jedna kocka....a aj k nej boli sestricky velmi mile....zrejme jej porod postupoval pomalsie...ale sestricky jej radili.....hopkala na fitlopte, a viem, ze potom sla do sprchy....bola tam aj s manzelom/partnerom.
A myslim, ze ked poziadas po porode, aby ti babatko hned prilozili, tak absolutne nebudu mat s tym problem.
Naozaj sa mozes spolahnut na sestricky aj doktorov/doktorky... uz som to niekde pisala, pokial sa k nim ty budes spravat s uctou, tak ti to opatuju 🙂
Ale co ak oni povazuju za ucitve, ze sa nic nepytas, nic nechces, len robis, co Ti kazu a v ostatnom pripade si ticho? Isla mi dat sestra injekciu pri porode - pytam sa, co to je? Tak na mna zaganila... Ved mi mala sama povedat, co a preco mi ide pichat! Moj porod postupoval velmi rychlo, po sprche som citila, ze hlavicka uz ide von, poziadala som ju (slusne, ticho), nech ma vysetri. (Bol to moj treti porod a vsetky prebiehali rovnako, tak uz som vedela, co je vo veci) Vraj - co si myslim? Ze ma bude vysetrovat kazdych pat minut? A ze musi ist rodit do vedlajsieho boxu. A odisla! Nakoniec sa musela vratit, pretoze ma nemohla prepocut a oduta, ze "no tak podte, vysetrim vas", skonstatovala, ze rodim a volala lekara. Ale uz bola potom na mna neprijemna. 🙄
A este jedna pikoska - na sestonedeli jedna PA kontroluje poriadok na izbach ako v pionierskom tabore 😀 Ja som bola na izbe sama a bez dietatka, nuz som sa desne nudila a smutok zahanala ako sa dalo, tak som mala vsetko schovane v skrinke, vylozenu len mineralku a pohar, plienocky na prebalovacom pulte zrovnane 😎 A pri vizite som dostala od nej pochvalu! Doslovne povedala - "Musim vas pochvalit, mate tu poriadok." No fakt jak v tabore. Aj mi to bolo smiesne, aj ma to urazilo a v konecnom dosledku nahnevalo, ze si takto dovoluju este buzerovat v nemocnici.
baby tento stvrtok to budu presne 2 roky co som rodila v zilinskej porodnici, a mam len prijemne spomienky. sice to cele nezacalo az tak prijemne, kedze syn sa rozhodol prist na svet 6tt pred terminom, ale dr. Kalafusova bola uzasna, uz tam nerobi. odisla do holandska, veeeecna skoda.
co sa tyka sestriciek na sestonedeli, prijemne, mile, stale sa pytali ci nieco nepotrebujem. po prepusteni som uz bola iba doprovod ale aj tak sa pytali ci nam nieco nechyba a podobne. syncek lezal na jis-ke na 1. poschodi, tam som na 3den urobila mensi cirkus so stanicnou, ale okrem tejto neprijemnosti bolo vsetko ok. dokonca mi k nemu dovolili ist aj v noci, a ja som nemohla spat.
ahojte, chcem sa spýtať či je nejaký oficial. zoznam vecí, ktorý treba do žilinskej pôrodnice.ďakujem.
@zuzub toto je vyvesene na 1. poschodi - pri monitoroch:
OSOBNE VECI:
Obciansky preukaz, tehotenska knizka, preukaz poistenca, sobasny list
HYGIENICKE POTREBY:
Prezuvky, nocna kosela, papierove vreckovky, uteraky, zubna kefka, pasta, hreben, mydlo, toaletny papier
PRE RODICKU:
Porodnice vlozky, porodnicke nohavicky, tampony do podprsenky, jednorazove podlozky (aspon 5 ks), odsavacka mlieka (je moznost aj zapozicat), lanolinova mast na bradavky, Rosalgin na oplach rodidiel.
PRE DIETATKO:
Ortopedicke nohavicky (stredna velkost), pampersky, vlhcene obrusky, ponozky, tenka ciapocka, bavlnena plienka (5-6ks), mast na zadocek, cumlik, osuska
VYBAVICKA PRE BABATKO PRI PREPUSTENI :
Čiapocka, kosielka, kabatik, dupacky,deka, zavinovacka alebo overal podla pocasia.
a ak chces zober si vlastny pribor a slapky do sprchy.
Babky čo ste mali zajednaneho lekára, koľko sa tak orientacne dáva? Nemám sajnu..
Kočky, ako je to so žilinskou pôrodnicou - vyväzujú tam ešte stále pri pôrode nohy na kozu remeňmi?

@kukucka1982 ahoj, podelis sa s nami ako bolo? 🙂 spokojnost? gratulujem k prirastku!!