Čo si sľubujete od lekára, ktorého si sama pri pôrode vyberiete?

ani3012
4. mar 2009

chcela by som vedieť, prečo si ženy vyberajú lekára a či to splnilo vaše očakávania.
😕

patricia1971
4. mar 2009

mne určite áno, ale ja k tej lekárke chodím aj do ambulancie...je gynekológ-pôrodník,tak preto som si ju aj vybrala....a aj mi bola doporučená a nesklamala ma a vždy mi pomáhala, psychicky tiež,...pripôrode super, po pôrode tiež.... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

mandrea
4. mar 2009

ja som na tom vlastne rovnako ako patricia, len akurat moja lekarka nevedela prist k porodu, lebo bola odcestovana, ale poslala za seba nahradu (lekara, ktory bol zaroven aj jej partnerom) a bola som aj s nim veeeelmi spokojna. A po porode sa moja lekarka este v nemocnici prisla na mna aj pozriet.
Urcite, ked raz budem cakat aj druhe babo, tak sa rozhodnem rovnako 🙂

alias313
4. mar 2009

slubujem si od toho to, ze sa pri porode bude na mna kukat znama tvar, toho komu verim 😉 nebude to pre mna niekto, koho vobec nepoznam. A cakam od toho aj nalezitu starostlivost-nemyslim tym teraz ze ma bude chodit ovievat palmovymi listami 😀 -ale uprimne, co je v dnesnej dobre zadarmo?stretavam sa s tym stale-zaplatis, alebo nieco das a nastava celkom pozorovatelna zmena spravania.a nechystam sa rodit kazdy rok-takze tato investicia je pre mna zvladnutelna...potom napisem ako to aj nakoniec dopadlo, pre lepsie porovnanie toho, co od toho ocakavam 😉

mandrea
4. mar 2009

alias- ja som pred porodom rozmyslala podobne ako ty, a nastastie som nebola sklamana. 🙂 Tak aj tebe to prajem 😉

nikollette
4. mar 2009

Ja som si od toho slubvala dost.. a to sa mi aj dostalo od mojho lekara..
chcela som aby ma rodil niekdo, koho budem poznat, nie cudzi clovek ktoreho prvy krat v zivote uvidim, a hlevne mi islo o to ze som tomu lekarovi na sto percnet verila, lebo som vedela ze je naj, a ze keby sa cokolvek udioalo, ze to nezbabre 😉

nika22
4. mar 2009

ja si myslim, ze je hrozne aby si vsimal iba preto, lebo som zaplatila. a kto na to nema, toho si netreba vsimat ? lebo potom sa ubera zdravotnictvo tymto smerom, vsimnem si ho lebo zaplatil ☹

ani3012
autor
4. mar 2009

Keď som ostala pred 6 rokmi tehotná, bola som hospitalizovaná v nemocnici. Na izbe som ležala s dvoma babami. Debatovali o tom kolko dať lekárovi. (meno lekára nebudem písať, lebo vtedy to nebolo legalizovane 🙂 )
Ja som normálne ostala v šoku. Volala som sesternici či sa za pôrod platí(je zdravotná sestra v BA) a povedala mi, že aby som nič nedávala, že oni sú za ten pôrod zaplatení. Ďalšia zdr.sestra mi povedala, že je to veľakrát horšie keď sa lekárovi dá ako keď ide k osobe, ktorú nepozná a nevie čo môže čakať.
Ešte sa vrátim k tým "kolegynkam" z nemocnice: Ta čo dala peniaze, veľa trpela, dokonca sa dostala na ÁRO, lebo nemohla hýbať po pôrode s končatinami. Druhej (ten istí lekár) nasadil vyvolávačku a mala bola do dvoch hodín na svete. A pritom tomu lekárovi nedala nič.

lienka55
4. mar 2009

Ja som hlavne chcela aby sa doktor {a to uz akykolvek co ma bude rodit} spraval ku mne citlivo,nehucal po mne a bol mi aj oporou.Toho co som si vybrala ja, som bola na milion percent spokojna a dufam ze ked budeme mat druhe tak ma bude rodit on.Po porode chodil stale za mnou,pytal sa ako sa citim a bol mi velkou oporou, nakolko maly mal zdravot.problemy,tak mi vsetko vysvetlil a upokojil mna aj mm.

lubica33
4. mar 2009

Ja napisem dovod preco si tentokrat planujem doktora zaplatit, prve som rodila dlho, kontrakcie som mala dva dni, vystriedalo sa na mne viacero lekarov a pripadali mi neosobni a neuprimni. A muzi boli prijemnejsi nez zeny porodnicky...napokon moj porod skoncil sekciou.
Teraz pri druhom babatku som sa pevne rozhodla poziadat a zaplatit si mojho gynekologa - porodnika a mat pocit dovery k cloveku, ktory sa o nas postara tak ako treba. Keby som predtym nemala zlu skusenost, asi by som to nerobila...

ani3012
autor
4. mar 2009

ale vieš čo by som chcela vedieť? Keby ani jedna z nás si lekára nevolala k pôrodu, ako by sa správali k nám? Ja napríklad čašníkovi nedám sprepitné dopredu len kvôli tomu, aby sa ku mne správal pekne, pýtal sa ma, či si ešte niečo želám. Chápeš?
Prečo sa aj lekárom nedávajú peniaze až po pôrode, keď všetko dopadlo OK?

lienka55
4. mar 2009

ani tak ,ako sa pytas v poslednej vete ,presne tak sme to urobili my,bol dohodnuty,prisiel a to utekal rychlo z dovolenky{vyletu po Slovensku}.

lienka55
4. mar 2009

Myslis si ze vacsina alebo vsetci davaju peniaze pred porodom?

tigri
4. mar 2009

Podla mna treba v prvom rade rozlisovat medzi 2 druhmi "zaplatenych" dr.:
1) dr., ktoreho si vyberiem v poradni v porodnici par tyzdnov pred porodom
2) dr., ktoreho poznam dlhsiu dobu, som jeho pacientkov a stara sa o mna pocas celeho tehotenstva

V mojom pripade islo a zakratko znovu pojde o 2.pripad

A co od toho ocakavam?
- ze nebudem pre dr. len nejaka "no name vagina"
- ze ma nebude vysetrovat (a stresovat) x doktorov
- ze si mozem vopred vyjasnit svoje predstavy a ze sa na ne v akcii "nepozabudne"
- ze dr. pozna mojho partnera
- ze ja poznam svojho dr. a hlavne poznam jeho povahu
- ze dr. presne vie, ake problemy sprevadzali moje tehotenstvo
- ze dr. pozna moju povahu , takze dokaze aspon ciastocne predpokladat moje reakcie
- ze v priebehu porodu dr. so mnou komunikuje o dalsom postupe

Tych "ze" je urcite este omnoho viac, momentalne ma napadli len tieto 😉

lucrezia
4. mar 2009

Ani 🙂 🙂
Vieš, ja si myslím, že keby sa to u nas s tymi protekciami a všimným pred porodom ( alebo pred hocijakou operaciou ) nepreháňalo, tak už sme o hodný kus v tom zdravotníctve ďalej.
Tak ako v zahraničí, kde dat niečo pred pôrodom ( a aj po pôrode) je skôr rarita a pritom starostlivost, ohladuplnost a správanie sa k pacientom je na ovela väcsej urovni.
Je paradoxom, ako všetky ženy, ktore maju tu možnosť, utekaju rodiť do Anglicka, do Rakuska a pod., lebo starostlivost, ustretovost, ochota a pristup je tam ovela vyssi a pritom ani jednu nenapadne pchat tam niekomu nieco do vacku- bud to maju hradene oficialne cez poistovne ( ak su v tej krajine poistene), alebo su oficialnymi samoplatcami.
Nuž, my sme si našich doktorov sami pokazili.....Ak pacienti sami obrátia svoje myslenie a prestanu pchat, potom lekari prestanu čakať a budu sa pozerat na každeho pacienta rovnako.
Lebo vopchat niekomu do vačku, alebo vybavovat protekciu len preto, aby si ma na porodnej sale niekto vsimol, sa mi zda chore....aj ked netvrdím, ze na slovensku to tak nefunguje.

lienocka235
4. mar 2009

ja som rada ze sad nes da legalne priplatit porodnik pri porode..
pre mna osobne je to tiez otazka dovery a toho ze toho lekara poznam.. a jednak si vyberiem lekara, kt. sa o mna pocas tehu stara...
je to proste isty nadstandart cosi navyse a za to sa plati.. nevravim ze ak si niekto nezaplati tak ho tam nebude mat kto odrodit.. ale proste sa moze stat ze sa budu striedat.. prip. vystihne cloveka co mu osobnostne a pod. nevyhovuje...a pod.

ani3012 neviem preco si zalozila tuto temu... ale kto chce si lekara dohodne a zaplati a kto nie tak nie.. povinnost to nie je.. tak ako niekto si kupuje kociky za 30 litrov a niekto si kupi Tako alebo Demu tak si neikto priplati.. a myslim si ze to ze je lekar na telefone a je ochotny prist k porodu v ktoru kolvek dobu treba ocenit.. lebo to bezne nie je... /ani casnik neotvori restiku o 6 rano len preto ze si niekto zmysli bez tho ze by mu to zaplatili/

ja som rpaveze rada ze je tu ta oficialna moznost absolvovat tehu + porod s jednym lekarom, ktory ma pozna a ja poznam jeho

tigri
4. mar 2009

Ani, ak sa bavime o legalne zaplatenom dr., nie o uplatkoch, ten nemusi byt zaplateny vopred...musi byt len vopred podpisana a schvalena zmluva medzi tebou, porodnicou a porodnikom...zaplatit sa to da aj porode...ale bohuzial potom to zaplatit musis, bez toho ta z porodnice nepustia..otazne je, aby by dopadol sudny spor s dr., ktory by svoju pracu odflakol a ty by si odmietla zaplatit 😒

alias313
4. mar 2009

mandrea: dakujem, vsak uz coskoro sa o tom presvedcim-aj ked tehotna by som radsej bola este pol roka
😀

nika22: ale tu ani nejde o vsimavost, ako si to napisala, kazdy doktor, ktory na prijme bude, je povinny sa o teba postarat, skor tu ide o ten, ako to nazvat- lepsi pocit, ze ho poznas a doverujes mu a ta suma podla mna nie je taka hrozna,my sme si tiez na to dlhsie setrili..vsetko je to len na mamicke...

a pamatam, ze ked som sa aj ja rodila-ocino dal dokimu do vrecka 🤐, a vsak vtedy sa to robilo casto-teraz je vyhoda v tom, ze je to zazmluvnene, takze pri nejakom pochybeni z lekarovej strany, sa da zmluva napadnut..

ani3012:ked sa zazmluvnuje plati sa vzdy pred porodom, ako by mala potom nemocnica istotu, ze to bude vyplatene? ked ides na dovolenku tiez si to musis vyplatit predtym-a nie potom...ale mozes potom podat proti niecomu reklamaciu-s cim si nebola spokojna 😉

sirinka
4. mar 2009

komplexnu starostlivost, teda aj psychicku podporu, je to lekar, ku ktoremu chodim cele tehu a aj mimo tehu, takze mam k nemu naozajstnu doveru, odrodil uz nase prve babo.
zaujem pred, pocas a po porode aby vsetko islo ako ma, aby mi to cele co najviac ulahcil, podavanie inofrmacii kedykolvek sa opytam...

titkovamiriam
4. mar 2009

ja som mala tak vybrateho lekara len pri marekovi a poviem vam bolo to super ked som vedela kto ma bude rodit,ku komu na posledne poradne a tak.nezeby tie prve dva porody boli horsie no ten posledny bol maximalne ludsky a necitila som sa ako dalsia co ide rodit ale ako,, ta si vybrala prave mna 🙂 ,,.

alias313
4. mar 2009

no alebo sa to zaplati este ked si v nemocnici...aj to som nasla, ale ja som mala v zmluve/aj na nete je to napisane ze sa to ma zaplatit, este pred vykonom...akurat manzel si zaplati, to ze moze byt pri porode neskor.

ani3012
autor
4. mar 2009

túto tému som vytvorila preto, lebo ma zaujíma a čo je na tom? Moja kamarátka mala vybaveného lekára v Galante aj po známosti a aj mu šupli nejaku korunu. Či legálne, tak to je teraz fuk!
Lekár ju nechal veľmi dlhu dobu trápiť sa, tatka vyhodili za dvere a malého ťahali kliešťami. Tatka k nim už nepustili. Bolo to o jednejhodine ráno. Ráno mu volali dom, že Dada po pôrodných komplikáciách zomrela. Teraz 16.3.2009 tomu bude už 5 rokov.
A vidíš, predsa ju ten lekár poznal, veď chodila k nemu do poradne, ale mal zlý deň a proste si povedal, nech sa trochu potrápi. A čo sa týka reklamácie" tak do papierov napísali embóliu.

sirinka
4. mar 2009

ani co sa tyka embolie, tam je jedno, ci mas alebo nemas zazmluvneneho lekara. urcite robili pitvu, mozno sudnu, tazko by si diagnozu - pricinu vymysleli.

to ze ju nechal sa potrapit je ina vec...

je mi luto, ca sa stalo tvojej kamaratke 😔

titkovamiriam
4. mar 2009

ani smutne ☹ ,ja som mala zazmluvneneho a porod bol ok ,no marek sa narodil s pravym uzlom a to neoplyvni ziadny lekar ak by bol zomrel /80%deti zomrie alebo ma trvale nasledky/.tak som rada ze je ok aj som ho potom neskor bola tomu porodnikovi ukazat lebo bol strasnom strese ked sa maly narodil ,ozivovanie a ten kolotoc potom okolo neho,narodil sa cely modry..../nerada na to spominam a ked pisem tak revem/.

ani3012
autor
4. mar 2009

keď by ťa dotrhal tak tu embóli dostaneš. Ona mala 46 kíl pred pôrodom a maly sa narodil cez 4 kila. Manžel vravel, že sa tam povadil s ďalším lekárom, lebo než prišiel , tak sa iný lekár chystal na cisársky, lebo ku koncu tehotenstva bola navyše zavodnená.
Aj mne je to ľúto o to viac, lebo môj syn mal práve 2,5 mesiaca a o to horšie som to prežívala. Bola to moja najlepšia kamarátka.

ani3012
autor
4. mar 2009

titkovamiriam To je smutne, ale držím palce aby s celej tvojej rodine darilo. Ja si len myslím, že lekár by sa mal správať k rodičke aj keď nič nedá. Keď som išla rodiť, tak okolo mňa prechádzal primár a sestrička mu kričala, či ma vyšetrí. Odpovedal, nech si ju vyšetri ten, kto ma službu. Bolo to v pracovný deň o pol jednej a on mal"len" 8 hod. šichtu. ani ma neodzdravil. Akoby som bola nejaká špinavá voš. Potom prišiel ďalší lekár a to už bolo v pohode. Patrik sa narodil o 15:45.

sirinka
4. mar 2009

ani emboliu moze dostat zena aj po porode bez komlikacii a nemusi dostat ani ked je velmi dotrhana...
ze jej dopredu nenaplanovali cisarsky rez, ked vedeli, ze ma nepomer medzi velkostou plodu a panvy, tak sa cudujem, ze tomu dr. doverovala a riesili to az tesne pred samotnym porodom.

sirinka
4. mar 2009

ani v slovenskych nemocniciach a porodniciach povacsine chyba kultura spravania zdrav. pracovnikov 🙄

titkovamiriam
4. mar 2009

boze strasne veci 😲

ani3012
autor
4. mar 2009

máš pravdu za tu embóliu, ale plod. voda sa ti dostane do tela len po narušení maternice. aj to sa stáva väčšinou viacrodičkám, keď ta maternica tu vodu prepustiť môže ,lebo je veľmi oslabená. Ja som v tej dobe ležala s malým v nemocnici, takže som sa s lekármi o tom rozprávala. Ale čím viac ľudí, tým viac názorov.

sirinka
4. mar 2009

ani no ju podla mna zanedbali este v poradni, ked videli, v akom je stave, mali jej planovat zodpovednejsie porod, resp. cisarsky rez 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre