Skúsenosti s pôrodnicou v Banskej Štiavnici?
Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Banskej Štiavnici má v diskusii prevažne pozitívne hodnotenia za personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby; často menované meno pozitívneho primára je MUDr. Špila.
- V diskusii sa opakovane uvádza problém s jedným „mladým lekárom“ a rozporuplné hodnotenia MUDr. Podobenovej; pri komplikáciách nemocnica prepája novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.
- Praktické informácie spomenuté v diskusii: nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň, nemocničný hotel stojí tiež 500 Sk na deň, a predpôrodná príprava sa organizuje približne od 36. týždňa.
Najčastejšie otázky
Q: Koľko stojí nadštandardná izba a môže byť pri mne partner?
A: Nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň; manžel môže byť s vami, ak je izba voľná; ak nie je, existuje nemocničný hotel za 500 Sk na deň alebo možnosť dochádzať.
Q: Kedy začať chodiť na predpôrodnú prípravu v Banskej Štiavnici a aký je rozvrh?
A: Predpôrodná príprava sa v diskusii uvádza približne od 36. týždňa; kurzy sú spomínané v dňoch pondelok, utorok a štvrtok a počas posledných týždňov sa na poradni zvyčajne kontroluje tlak, moč, UTZ, prietoky a CTG.
Q: Robia v Banskej Štiavnici cisársky rez a kto ho vykonáva?
A: Áno, cisársky rez sa v diskusii uvádza ako bežná operácia a plánovaný či urgentný cisársky rez zvyčajne vykonáva primár MUDr. Špila; operačné dni sú spomínané ako streda a piatok a plánované cisárske sa často dohadujú okolo 39. týždňa s hospitalizáciou deň pred zákrokom.
Q: Je v pôrodnici možnosť spinálnej alebo epidurálnej anestézie pri cisárskom reze?
A: Diskusia uvádza, že pri plánovaných cisárskych je možnosť spinálnej anestézie a pacientky sa s anesteziologičkou dohodnú deň pred operáciou; niektoré príspevky odporúčajú spinál namiesto celkovej anestézie.
Q: Je epidurálna analgézia pri spontánnom pôrode v Banskej Štiavnici dostupná?
A: Disponibilita epidurálu pri spontánnom pôrode bola v diskusii sporná: niektoré ženy tvrdili, že epidurál v Štiavnici nie je možný, iné uviedli, že epidurál/spinál je dostupný pri cisárskych a v niektorých prípadoch; odporúčané je overiť priamo u MUDr. Špilu alebo anesteziologického tímu.
Q: Má pôrodnica novorodenecké oddelenie pre komplikované prípady novorodencov?
A: V diskusii sa opakovane uvádza, že pôrodnica v Banskej Štiavnici nemá komplexné novorodenecké oddelenie a pri komplikáciách reportujú prevod novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.
Závery z diskusie
Zhoda
- Veľa žien v diskusii chválilo personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby v pôrodnici v Banskej Štiavnici.
- Predpôrodné kurzy a pravidelné kontroly od 36. týždňa sú považované za užitočné a odporúčané.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že epidurál pri spontánnom pôrode nie je v Štiavnici dostupný; iné príspevky uvádzajú, že epidurál alebo spinál je použitý pri cisárskych a v niektorých prípadoch pri pôrode.
- Niektoré ženy opisujú negatívne skúsenosti s „mladým lekárom“ alebo s MUDr. Podobenovou, zatiaľ čo iné ženy tieto osoby hodnotia neutrálne alebo pozitívne.
Otvorené otázky
- Ako rýchlo a akým spôsobom prebieha prevod novorodenca do BB alebo ZV pri akútnych komplikáciách v praxi?
- Aké sú presné kritériá a kapacitné limity pôrodnice pre prijatie rizikových tehotenstiev a plánovanie hospitalizácie pred termínom?
Spomenuté značky a firmy
Porodnica Banská Štiavnica, porodnicabstiavnica.sk, Markíza, nemocnica (nemenné názvy v diskusii: Nemocnica Banská Bystrica, Nemocnica Zvolen, Nemocnica Nitra)
Spomenuté produkty a metódy
nadštandardná izba, nemocničný hotel, predpôrodná príprava, fitlopta, pôrodný plán, glukózový test, glukózový profil, CTG, UTZ, epidurálna analgézia, spinálna (spinal) anestézia, celková anestézia, cisársky rez, vakuový pôrod, fototerapia (modrá lampa) pri žltačke novorodenca, oxytocín (pichanie oxytocínu)
Miesta a osoby
Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Zvolen, Nitra, Topoľčany, Nové Zámky, Žarnovica, Žiar, Lučenec, Žilina, Martin, Prievidza, Brno, Dunajská Streda, MUDr. Špila, MUDr. Brosková, MUDr. Podobenová, MUDr. Čaradský, MUDr. Košecká, MUDr. Šiška
happy8051 hej? ja som to napisala z toho dovodu, lebo tam chodievam hocikedy cez den, ked nieco potrebujem... ale je pravda, ze dopredu zavolam ci mozem prist.... ale v kazdom pripade sestricka urcite poradi 🙂
Baby nestiavnicanky 😀 To, ze rodite mimo miesta svojho bydliska vas viaze k niecomu ako napr. ze mate nieco nahlasit na miestnom mestskom urade a pod.? Sestra ma naplasila, ze pred 10 rokmi, ked rodila v inom meste, musela cosi vybavovat prave tam. Ako to je?
@avila neviem co myslis, ale rodny list budes malemu vybavovat v Stiavnici (teda stastny otecko) a mesto Stiavnica posiela elektronicky nahlasenie novorodenca na trvaly pobyt podla miesta bydliska matky, takze na mestky urad v tvojom meste uz teoreticky nemusis ist 🙂 ...
Ale ak nie ste s budicim oteckom manzelia, tak neviem ako to je, kolko krat reba ist na urad v BS 🙂 ...
@lindauciatko myslim, ze tak ci tak, treba ist len raz na matriku... ak aj rodicia nie su manzelia, pred porodom je potrebne uznanie otcovstva a s tym ide otecko na matriku nahlasit dieta. Ano, treba to urobit v BS
Aha, diky baby. My sme manzelia, takze musik to pojde hned vybavit. Este ze som sa spytala, To tlacivo mam a je potrebne ho tiez v BS odovzdat? Ci v mojom meste?
Zenusky, vobec nejde webova stranka BS porodnice. Niekto tusim hovoril, ze ma rodinne kontakty s p. primarom. Mozte mu dat avizo? Som sa chcela zacat balit podla zoznamu a nenasla som 😉
dnes ma caka internistka a vo stvrtok by sme radi s manzelom zasli na poradnu a kurz priamo do BS. mame to skoro 70km, tak sme zvedavi, ci stihneme prist do BS, ked sa babo vypyta na svet.
dakujem, aj Vam a vsetkym mamickam len to dobre! interne vysetrenie uz mam, mozeme ho zaniest do BS. moj lekar mi povedal, ze babo sa poponahla na svet skor, tak beriem nospu a horcik (6 tabliet denne) aj zelezo na zly krvny obraz, tak sme zvedavi, co sa bude diat, ked to vysadime.
tak sme s muzickom boli v Stiavnici. mali dnes vela prace, my sme sa z poradne dostali az o pol druhej.
v nemocnici povedali ze o tyzden si mam pre istotu zobrat veci, lebo ak budem mat stale tak menej plodovej vody ako mam dnes, tak uz tam ostanem. no som zvedava. a vraj na milion percent cakame dievku 🙂 je spravne otocena, tak mozeme dufat v prirodzeny porod, uvidime.
ahoj booklover, tak si na tom podobne,ako som bola ja 😉 , skoro 70 km dt, malo plod.vody, dievcatko 😉 ,menej zeleza.... aj som tam skôr zostala, ale budes mat urcite krasne dietatko a to je najdôlezitejsie
@anib tak to dufam, ze sa podari a budeme zdrave 🙂 my sme z Hrinovej. mame to kus, ale ak by sme aj cestovali s rozbehnutymi kontrakciami, asi sa nestava casto, ze by prvorodicka porodila do hodiny 😉 takze mame sancu. beriem zelezo na krvny obraz a krmim sa cervenou repou a cucoriedkami... no uvidime.
@avila neviem preco mam menej PV... pytala som sa, co s tym mozem urobit a on ze nic, ze to budeme sledovat. neviem o tom, ze by odtekala, ale mala som asi 2 tyzdne zachvaty kasla, tak mozno aj po troske odtekala a pomylila som si to s vytokom, alebo mocom pri otrasoch... neviem... keby sa Ti vyskytol problem - to zavisi aky problem a kedy pocas dna. ak je to mimo pracovnej doby Tvojho doktora, tak mozes sa poradit telefonicky s nemocnicou, ci prist ci nie. su take druhy problemov, pri ktorych treba volat aj sanitku, ale ja by som sa najskor poradila telefonicky, aby som nestresovala zbytocne.
tak uz je vsetko OK. na vcerajsej kontrole bolo vsetko v norme 🙂 tak uz len cakat, kedy sa babo vypyta.
ahojte. moja priatelka je tohotna a mame z toho velku radost. chcel by som aby bolo vsetko ok. chceme rodit v BS. ak Vas mozem poprosit o radu kedy je najlepsie sa tam prvykrat kontaktovat a koho. dakujem za odpovede.
@martinnad ahojky, do porodky sa mozete prist pozriet kedykolvek, najlepsie cez vikend, vtedy ma personal najviac casu a prevedu vas oddelenim, poukazuju izby, porodnu salu (ak sa nerodi), povysvetluju veci. Alebo mozte kontaktovat e-mailom p. primara (mail je na web. stranke porodnice) a spytat sa. No a potom od 35./36.t.t. sa zacina chodit do poradne do porodky raz za tyzden. Inak su velmi ustretovi a vsetko vam vysvetlia. Prajem vela stastia 🙂
nasa dcera Janka prisla na svet 4.7. o 11:37 v BS. dakujeme vsetkym z gyn-por. oddelenia, rodilo sa nam nad ocakavania, a najlepsim liekom na vsetky rany, je vdaka Bohu nase dieta 🙂
@avila ahoj to som ja.My sme mu písali - primárovi a povedal, že máme prísť v 35.tt Myslíš, že to už pôjdem rovno do poradne?
....mimochodom maličká sa pýta na svet nejako skoro, som len v 32.tt a je veľmi nízko, bolí ma celý spodok brucha a strašne často mi tvrdne. Je aj taká možnosť, že tam nechávajú ležať ženy aj skôr? Lebo môj doki sám povedal, že nevie dokedy mi krčok vydrží, takže do septembra asi ťažko.
@danabel urcite je taka moznost. Skus napisat primarovi o tvojich problemoch, navrhne urcite nejake riesienie. Si PN? Hlavne sa setri a mysli pozitivne, drzim moc palce. Nas Matusko zas ani znak, zeby sa chystal von. A uz by veru mohol 😉
V tom 35.t.t. by Ti uz bola spravena poradna. Pa a daj vediet 🙂

@bambulka0406 primar je zastihnutelny v amb. maximalne do 7:00, ale kedy su cvicenia bude vediet aj sestricka Ludka povedat 🙂