Skúsenosti s pôrodnicou v Galante: čo očakávať?
Ahojte,
nenasla som tu tuto temu, mozno tu je, ale nevsimla som si. Moja kamoska chce rodit v Galante, tak by som Vas rada poprosila o nazory. Ake to tam je? Co vsetko si potrebuje priniest? Co predporodna priprava? A co lekari, ktori su z tych skusenejsich? Babatka maju stale pri sebe, co nie? Je tam laktacna sestra? Asi vela, ale budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem.
Stručné zhrnutie
- Porodnica v Galante má zrekonštruované časti, nové polohovacie pôrodné kreslo a možnosť nadštandardného apartmánu s vlastnou kúpeľňou za 500 Sk na noc.
- V Galante sú dostupné predpôrodné kurzy a príprava vedená Emoke a pani Takácsovou; kontakt na prípravu uvedený v diskusii je 0905 574 237 a webová stránka uvedená bola t‑studio.szm.sk.
- Epidurálna anestézia je v Galante ponúkaná, ale jej dostupnosť je obmedzená primárkou anesteziológie (spomedzi diskutujúcich bola spomenutá pani primárka Orlička), preto epidurál nie je garantovaný 24/7; na informačnej nástenke bola spomenutá suma 3000 Sk za epidurál.
Najčastejšie otázky
Q: Kde si dohodnúť predpôrodnú prípravu v Galante?
A: Predpôrodnú prípravu vedie Emoke a pani Takácsová; kontakt na prípravu je 0905 574 237 a organizácie spomínali stránku t‑studio.szm.sk; kurzy sa konajú typicky vo štvrtok poobede.
Q: Dá sa v Galante objednať nadštandardný apartmán alebo nový pôrodný box vopred a aká je cena?
A: Apartmán a nový pôrodný box sú v Galante spomínané ako nadštandard za 500 Sk na noc; väčšina mamičiek uviedla, že sa nedajú rezervovať dopredu a treba mať šťastie, či budú voľné.
Q: Ako funguje epidurál/analgézia v Galante a koho treba kontaktovať?
A: Epidurál v Galante podľa diskusie pichá primárka anesteziológie (pani primárka Orlička) a preto nemusí byť dostupná 24/7; na niektorých miestach bola uvedená cena 3000 Sk a odporúčalo sa dohodnúť si to dopredu s anesteziológom.
Q: Ktorí lekári v Galante boli v diskusii odporúčaní alebo spomínaní?
A: Diskutujúce ženy odporúčali primára Ščasného, MUDr. Havránka a Dr. Barána; zároveň bola v diskusii spomenutá aj figura MUDr. Jančíka s protichodnými hodnoteniami.
Q: Čo si priniesť do nemocnice pre bábätko a pre mamu?
A: Pre bábätko odporúčali plienky, bavlnené plienky, mydlo/šampón, benzínalkohol na ošetrenie pupčeka a vlhčené obrúsky; pre mamu odporúčali župan, nočnú košeľu, vložky, vložky do podprsenky, uterák, papuče a príbor.
Q: Ako prebieha priloženie bábätka a návštevy v Galante podľa skúseností?
A: Podľa skúseností bábätko býva priložené po pôrode, ale prístup sa líšil (niektoré mamičky uviedli len krátke priloženie pred odnesením na vyšetrenia); návštevy boli v diskusii opísané ako „môžu chodiť hocikedy“.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé mamičky v diskusii chválili personál novorodeneckého oddelenia a sestričky v Galante ako ochotné a nápomocné.
- Nadštandardný apartmán a nový pôrodný box sú v Galante oceňované a cena za izbu/apartmán bola uvádzaná 500 Sk za noc.
- Predpôrodná príprava v Galante funguje, kurzy vedie Emoke/Takácsová a kontaktné informácie sú 0905 574 237 a t‑studio.szm.sk.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina uvádzala, že epidurál je technicky dostupný (na žiadosť); druhá skupina tvrdila, že epidurál nie je garantovaný, lebo ho pichá len pani primárka anesteziológie a tá nie je dostupná 24/7.
- Hodnotenie lekárov: niektorí označovali MUDr. Jančíka za špičkového odborníka; iní uvádzali obavy z jeho údajného alkoholizmu a spomínali rozdielne osobné skúsenosti.
Otvorené otázky
- Má Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zmluvné zariadenie so špecializáciou gynekológia v Galante, alebo sú služby presmerovávané inde?
- Dá sa nadštandardný apartmán či nový pôrodný box v Galante reálne rezervovať dopredu, alebo je to len „šťastie pri príchode“?
- Aká je štandardná prax ohľadom dĺžky priloženia dieťaťa na bruško pred odnesením na vyšetrenia v Galante?
Spomenuté značky a firmy
Nemocnica v Galante, Mama a ja (časopis), T‑studio (t‑studio.szm.sk), Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), Union poisťovňa, 3D/4D vyšetrenia v Hlohovci
Spomenuté produkty a metódy
epidurál, spinálna anestézia (spinal), klystír, holenie pred pôrodom, polohovacie porodné kreslo, nadštandardný apartmán (500 Sk), nový porodný box (500 Sk), psychofyzická príprava (kurzy Emoke/Takácsová), masáže novorodencov, odber pupočníkovej krvi, 3D/4D ultrazvuk, Calibrum, Materna, benzínalkohol
Miesta a osoby
Galanta, Šaľa (Sala), Hlohovec, Trnava (TT), Bratislava‑Ružinov (BA‑Ružinov), Sereď, Pata, Žihárec, MUDr. Havránek, Dr. Barán, MUDr. Jančík, primár Ščasný, pani primárka Orlička, Emoke, pani Takácsová
Ahojte,ja som tu nova a tiež som sa rozhodla rodiť v Galante tak dúfam,že všetko dobre dopadne a dozviem sa tu iba samé užitočné rady.Ďakujem Vám pekne!
@lulana79 nepochopila si to ale vobec, a ani ten clanok co si dala /inak je dost nestastne napisany, ze moze viest k omylu ☹ /..spinalna anesteza..zacina ako lokalka..umrtvia ti tu oblast, kam budu pichat ihlou do chrbtice..az potom sa zavedie ihhla do chrbtice..a pichne sa spinalka..ked uz chces presne rozdelenie anestez..su lokalky /ked ti napr siju nohu alebo poporodne poranenia/, potom je zvodova anesteza /epidural, spinal, blokady nervov/ a potom je celkova anesteza
@katarina_04 noo aj to dufam . ja by som rada rodila u svojho lekara u havranka ale je to dost drahe a neviem uvazujem este . lebo strasne sa bojim ze ekd dojde namna porod tak akurat bude mat sluzbu d.r ščastny a uneho by som nechcela rodit. !!! pocula som ze ekd cez den dies rodit tak si mozes vybrat s lekaroch ze u ktoreho chces odrodit ale ze ked v noci ides rodit tak utoho kto ma sluzbu a tak hadam niako to zvladneme 🙂)) ajtak budeme najstastnejsie ked uz budu nase babetka na svete a snami 🙂))
@anita3411 - no ja to mám trošku komplikované, ja chodím k svojmu doktorovi do NR, ale bývam v Seredi a najbližšia je GA, tak sme sa tak rozhodli, že keď to na mňa príde, nebudeme stresovať (čo si myslím, že aj tak budeme-niektorí 😀) tak pôjdeme tam kde je to najbližšie a podľa bydliska aj tam patríme.....
no a to čo si písala, že keď rodíš cez deň a môžeš si vybrať, ktorého lekára, nooo tak to by nebolo zlé 😉
ááále veď netreba stresovať dopredu... ja len dúfam, že všetko bude v poriadku a budeme s našimi mimi už doma 😀
ahoj baby, mam na vas otazocku... tiez budem rodit v ga a chcem sa spytat, ako to tam chodi...ked pridem na prijem, co sa bude diat? co vsetko si vziat na porodnu sal? celu cestovku, ci iba nieco? a ak iba nieco, co take?? proste ma zaujima ten priebeh 🙂 mozno divne otazky, len chcem trochu vediet, co ma caka 😀 dakujem za odpovede 😉
No baby moje, kto sa dobrovolne rozhodne rodit v GA, tak toho asi nikdy nepochopim. cela nemocnoca ma bohuzial nejaku bakteriu, ktoru nejde odstanit a co viem, tak kazda rana, cisarsky rez, ale aj na inych oddeleniach rany po operaciach sa zapalia, hnisaju - sposobuje to ta bakteria. nemocnica v GA jr hrozna, lekari na gynekologii podla mna nic moc. ked si dopredu dohodnes scasneho - ok, aj havrenek moze byt ok, ale ked je vystresovany, nevie co robit. nastastie som tam nerodila, ale moja sestra ano. nevedel ci sekcia, ci vakuova pumpa, ci co, lebo jakubkovi sa snura pupocna zakvacila pod bradicku a nesiel von. keby neprisiel scasny, tak neviem co by robil. sestricky tiez nic moc, ale tak prezit sa to da. zenaprezije vsetko a na zle sa rychlo zabudne. ja som rodila v Topolcanoch a som od GA a na TO nedam dopustit. skvely personal, lekari, sestricky, vsetko. Ak GA, tak asi jedine u scasneho - primara, dopredu dohodnut.
tak toto je silny nazor - a mas ho iba z druhej ruky, kedze si tam - ako pises - nerodila.
je vela zien pred tebou, co si chvalia a mozno ma kazda iny nazor alebo skusenost s doktormi, ale myslim si, ze tak razantne odmietat ci zhadzovat celu nemocnicu ci personal na zaklade jednej skusenosti (sestry) nie je objektivne! 😨
veru silne slová, ja som tam rodila aj prvého synčeka a mám len tie najlepšie skúsenosti a v lete som tam rodila aj druhého a nemôžem povedať krivé slovo ani na jedného lekára a ani na jednu sestričku !
@marhulka13 na porodnu salu sa nic neberie, ani nebudes mat hlavu na tom ze co to tam treba brat. ked prides na prijem tak ta prezru nahodia na monitor, povypisuju papiere (ak neprides naposlednu chvilu) potom prejdes na vzdycharen, kde sa mozes prezliect a ulozit tasku. Ked potvrdia ze sa bude rodit tak uz nesmies pit, spravia ti pripravu (holenie ak sa neoholis doma sama, klistir). Treba si pripravit poporodne vlozky , tie ti sestricky zoberu na porodnu salu. Ked sa uz predychas do poslednej fazy tak sa prejde naporodnu salu a ide sa tlacit. Na porodnej sale nie si cely cas, tam si len ked sa uz rodi teda tlaci. Po porode ta este nechaju na sale cca 1,5 hodiny a sleduju ta ci sa maternica stahuje a ci krvacanie ustava. Potom ta uz prevezu na izbu aj s vecami.
@anita3411 Mame rovnakeho lekara, ja som ho mala k porodu dohodnuteho, ale ak by som bola tehotna druhykrat, tak tych 200 eur usetrim. Kolko ludi - tolko nazorov a bud si primara chvalia alebo ho hania, no keby nebolo jeho po ruke, tak neviem, ako by to u nas cele dopadlo. A aj ked ma nakoniec odrodil on, tak svojmu som zaplatit "musela"... Takze nedaj na reci, co sa tyka primara v GA - mozno ak natrafis zrovna na neho, tak to bude vyhra... 🙂
@stanislavao mozem ta ubezpecit ze bakteriu ma aj antolska :D svagrinin maly mal, ona mala zapalenu ranu... to by museli nemocnice trochu inak vyzerat aby vsetko bolo 100% pre matku aj dieta....
kazdy porod ako aj rodicka je iny... takze robit zavery na zaklade porodu tvojej sestry a znevazovat celu nemocnicu nie je celkom na mieste... takisto kazdy porod je iny, tak aj lekar sa v kazdej situacii chova inak, nemozno porovnavat komplikovany porod , ktory evidentne tvoja sestra mala s klasickym dvakrat potlacim a dieta je vonku porodom... vtedy sa asi aj lekar inak chova...
jasne, ze kazdy pripad je iny, ale to, ze GA nemocnica, ako celok, je hrozna je fakt. to ked zo 100 ludi 5 povie, ze ta nepocnica je dobra, tak to je asi vela. koho poznam a bol tam, tak ma zle skusenosti. hlavne s tymi nehojacimi sa ranami.
kocky je pravda ze sto ludi sto chuti ja mam tiez svoj nazor na GA nemocku ale jedn fakt je ze som bola operovana ked este bola salska tam, a rana sa mi neskutocne zle hojila..takze asi tolko ze nieco sa najde vsade..pretoze si zoberte ake nespocentne mnozstvo ludi sa tam denne premelie..
@stanislavao zaujimave, ze ja som mala oba porody cisarske a posledny tohto roku koncom jula a rana sa mi hojila velmi dobre, ziaden zapal, ziadne hnisanie, nic a to bolo este aj teplo a k tomu nie som ani najchudsia takze brusko mi tam dost viselo
tak to je super. zatial ste skutocne prva, ktora hovori, ze sa jej rana dobre hojila. ale tak asi vsade je aj dobre a horsie. ja som nikoho nechcela urazit, ci na niekoho utocit, napisala len to, co som vedela a pocula. ja by som tam nesla ani za nic.
@stanislavao zaujimave, ze z mojich kamosiek a znamych co mali cisarske, alebo ine gyn operacie tak nikto nemal zapalenu ranu ani ine problemy a za posledne obdobie bolo dost tych bab..ani po prirodzenom porode neboli problemy
Súhlasím so Strapco 13,ja mám tiež plno známych,ktoré rodili cisárskym a nemali žiadne problémy.Ja osobne som rodila v Ga nemocnici pred dvoma rokmi cisarskym s maximálnou spokojnostou a teraz v marci sa chystám opäť a nemenila by som....myslim si,že človek ktorý nebol osobne hospital.či už na gynekologii alebo inom oddeleni,moze tazko objektivne sudit tuto nemocnicu....
ja som rodila v TT SC, ja som nedostala nic, rez sa mi krasne zahojil, ale maly to schytal na plnej ciare. dodnes chodime na kozne. teraz ma 22 mesiacov.
ja som bola operovana dva krat v galantskej nemocnici a to som nikdy predtym v nemocnici nebola. a v inej nemocnici rodit nechcem... takze nebude to, zo 100 5 pozitivnych... kazda nemocnica je znama tym, ze sa niekto vyjadri ze by nikdy tam nerodil, takisto ako aj doktori, niektore baby vyslovene pisu u koho by nerodili nikdy a ine by zase rodili iba u toho isteho....
@pici asi preto, ze je to aj vecou empirickej skusenosti. tiez mam jedneho, u ktoreho by som nerodila 😀 .
na detskom syn lezal prave cez vianoce, bol na izolacke a neskutocne tam fukalo od tej role. takze domov sme isli s vyliecenou anginou, ale zasa s kaslom a soplom. muz lezal na internom, lahla som si do jeho postele a co som citila? asi 2 cm. matrac, a pod nim pukal plech vystuzujuci postel. takze som pekne krasne napisala libensbrif na riaditelstvo a matrac operativne vyriesili tak, ze ked jemu daju iny, budu ho musiet zobrat inemu pacosovi. nakoniec mu dali nejaku podlozku a bolo to relativne znesitelne. ale personal v pohode aj tam aj tam, nik vyslovene neprijemny.
kocky, ja som prve rodila v GA a aj ked som mala na nieco vyhrady pojdem aj druhe porodit do GA. Tie 4 dni sa tam daju vpohode vydrzat. To ze sa mne rana zle hojila po nastrihu, tak to ani nebolo tak tou akoze bakteriou ale tym ze mne sa ten sici material nevstrebaval a tahalo to a za druhe ze akurat v tom obdobi mali odstavku teplej vody, takze caste oplachovanie mi nehrozilo. Ale vydrzala som. Ono nemozete cakat komfort ako v nejakom sukromnom sanatoriu ked je to statna nemocka, ved z tych mala penazi co im daju sa cudujem ze vedia nejak fungovat.
Vsetko je to vecou uhla pohladu.
Kocky , co sa tyka hojenia hradze odporucam uzivat 3 tyzdne pred porodom homeopatikum Arnicu, mne to pomohlo uplne super, nemala som problemy, rodila som v novembri v Ga, ani mala nemala problemy, ja som tusim tu arnicu brala len cca 2 tyzdne, kedze som mala tusak, ze drobec pojde skor. a potom som Arnicu uzivala este par dni aj po porode.
pre konkretne uzivanie a uz popytajte v lekarni, ci to vyhladajte tuto na nete.
ja som tiez uzivala arnicu, pri oboch a mozem povedat, ze aj pri hojeni rany po cisarskom je super
ahojte,ja budem rodit v GA v lete a chcela by som si zaplatit tu VIP izbu...neviete kolko sa platí za jeden deň??

kocky, co sa tyka cisarskeho neplati sa ziadna anesteza, je to potrebny lekarsky ukon ktory hradi poistovna. Ci je cisarsky nutny alebo nie je otazka na porodnika on dava suhlas. EPI sa plati tusim 50 eur, presne budem vediet ked si ju pojdem vybavovat.