Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?
Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem
Stručné zhrnutie
- Na nárok na materské na Slovensku treba mať aspoň 270 dní plateného nemocenského poistenia (nemocenské/NP) v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
- Výška materského sa počíta ako 55 % z denného vymeriavacieho základu a pre výplatu materského sa bežne používa rozhodujúce obdobie (predchádzajúci kalendárny rok pri dlhodobom pracovnom pomere).
- Maximálny vymeriavací základ pre nemocenské/materské je v diskusii uvádzaný ako 28 142 Sk, a dobrovoľné nemocenské poistenie sa dá využiť na doplatenie rozdielu do maxima, aby bolo možné dosiahnuť vyššiu materskú.
Najčastejšie otázky
Q: Koľko dní nemocenského poistenia potrebujem na nárok na materské?
A: Potrebujete aspoň 270 dní plateného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (§58 zákona č. 461/2003, uvádzané v diskusii).
Q: Z čoho sa počíta výška materského?
A: Materské sa počíta ako 55 % z denného vymeriavacieho základu; pri dlhodobom pracovnom pomere sa ako rozhodujúce obdobie používa predchádzajúci kalendárny rok (v diskusii uvádzané viacerými príspevkami).
Q: Čo robiť, ak chcem vyššiu materskú, ale mám nízky plat?
A: Diskutované riešenie je dobrovoľné nemocenské poistenie alebo platenie rozdielu do maximálneho vymeriavacieho základu (v diskusii uvádzané ako 28 142 Sk), t. j. prihlásiť sa na DNP a platiť poistné z vyššieho VZ tak, aby súčet VZ zo zamestnania a DNP dosiahol max. VZ.
Q: Kedy začína poberanie materského? Od nástupu na MD alebo od pôrodu?
A: Väčšina príspevkov uvádza, že materské sa poberá od nástupu na materskú dovolenku (nástup približne 6–8 týždňov pred termínom), a materské sa vypláca 28 týždňov od nástupu na MD; v diskusii však prebiehala sporová interpretácia, či sa 270 dní počíta ku dňu nástupu na MD alebo k skutočnému dňu pôrodu.
Q: Čo treba dodať na Sociálnu poisťovňu pri nástupe na materskú a po pôrode?
A: Gynekológ vystaví „žiadosť o materské“ (s dátumom nástupu na MD), ktorú odovzdáte zamestnávateľovi, ten podá podklady na Sociálnu poisťovňu; po pôrode máte poslať/kópia rodného listu dieťaťa do SP (diskutované v príspevkoch).
Q: Počítajú sa zahraničné zamestnania do 270 dní pre Slovensko?
A: V diskusii sa uvádza, že zamestnanie v Anglicku/UK sa do slovenských 270 dní nemocenského poistenia obvykle neráta, pretože podmienkou je platené poistenie v Sociálnej poisťovni na Slovensku.
Q: Môžem počas materskej pokračovať v živnosti alebo ju musím prerušiť?
A: V diskusii bola nejasnosť; niektoré príspevky spomínali čestné prehlásenie o pozastavení živnosti, iné uvádzali, že podľa zákona pozastavenie živnosti nie je výslovnou podmienkou; odporúčalo sa overiť priamo v SP.
Závery z diskusie
Zhoda
- Treba mať minimálne 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, aby vznikol nárok na materské.
- Materské sa počíta ako 55 % z denného vymeriavacieho základu.
- Žiadosť o materské vystavuje gynekológ a Sociálna poisťovňa vyžaduje po narodení kópiu rodného listu dieťaťa.
Sporné názory
- Počítanie 270 dní: jedna interpretácia uvádza, že sa počíta ku dňu nástupu na materskú (6–8 týždňov pred očakávaným pôrodom), iná interpretácia uvádza, že sa môže počítať ku skutočnému dňu pôrodu (v diskusii boli obe varianty citované a diskutované).
- Postup pri SZČO a živnosti: niektoré príspevky tvrdia, že je potrebné pozastaviť živnosť alebo podať čestné prehlásenie, iné tvrdia, že zákon takýto priamy požiadavok neobsahuje.
Otvorené otázky
- Presný termín a podmienky pre zmenu vymeriavacieho základu (napr. zmienka o „do 10. týždňa“ v diskusii) na získanie vyššieho materského zostal v diskusii nevyjasnený.
- Platnosť súbežného započítania dní nemocenského poistenia zo zahraničia do podmienky 270 dní na Slovensku zostala v konkrétnych prípadoch v diskusii nejednoznačná.
- Povinnosť pozastavenia živnosti pri nároku na materské u SZČO zostala bez jasného konsenzu.
Spomenuté značky a firmy
Sociálna poisťovňa, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), porada.sk, SME (blog p. Mihála), UK (Anglicko)
Spomenuté produkty a metódy
dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), materské (55 % z denného vymeriavacieho základu), rodičovský príspevok, rodinné prídavky / child benefit (UK), vymeriavací základ, maximálny vymeriavací základ 28 142 Sk, 28 týždňov poberania materského, žiadosť o materské (od gynekológa), kópia rodného listu, pozastavenie živnosti, II. pilier
Miesta a osoby
Slovensko, Anglicko (UK), Liptov, p. Mihál
vellunka a platiš si aj dobrovolne nemocenské poistenie (ak je to teda u vás možné?) alebo len zdravotné?
vellunka,
u nás ak by si si platila dobrovolné nemocenské poistenie a ak by si splnila v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aspon 270dní nem.poistenia v súčte zo všetkých prac.pomerov a dobrovolného poistenia (samozrejme v období tých dvoch rokov), tak by si na materskú mala nárok
no či sa aj u vás dajú sčítať dni nem.poistenia zo zamestnania s dnami dobrovolného nem.poistenia, neviem. U nás to platí až od 1.1.08. Do 31.12.07 to možné nebolo.
velunka jestli si púlatíš oboje pojištění, tak by jsi na PPM měla mítnárok jelikož je tam podmínka že aspon min270 za poslední 2 roky se aktivně podílet na placení pojištění takže by to mělo být OK..takže když ti vznikne nárok tak si budeš mict i vybírat dělku čerpání rodičáku což by jsi neměla když by ti ten nárok nevznikl a spadla by jsi do pomalého čerpání což by bylo do 21 měsíců mímča 7600 a pak od 21 měsíců do 4 let 3800..ale takle by jsi si mohkla vybrat dva nebo tři roky...si myslím já 🙂
Ahojte mam jednu otazocku:v novembri 2008 cakam babo a chcela by som vediet ako to je s tou materskou od zamestnavatela som zamestnana od marca 2007 a neviem ci to musim mat odrobene 270 dni a tak mi bude platit zamestnavatel pol roka matersku?pocita sa do tych 270 dni aj dovolenka a marodka?dakujeem
gitarka, ak ti trvá prac.pomer od 3/07, tak aj obdobie PN, OčR do 10dní, samozrejme čerpania dovolenky, sviatky, víkendy počas trvania prac.pomeru, to všetko sa ráta do dní nem.poistenia. Nerátajú sa tam napr. dni neplateného volna, Očr nad 10dní. TAkže predpokladám, že podmienku 270dní nem.poistenia splníš.
Materská sa ti bude rátať z obdobia od začiatku PP do 31.12.07.
A materskú nevypláca zamestnávatel, ale soc.poistovna a to obvykle 28týždnov (ak si osamelá alebo sa ti narodí viac detí, tak 37týždnov).
babulky, vyrozumenie o naroku a vobec o vyske prideleneho materskeho vam prisiel zo socialky doporucene alebo ako obycajny list?
uz skoro mesiac cakam a stale nic nechodi.... 😒
maruskab - mne to prislo ako obycajny list, zavolaj si na soc. poistovnu ci ti to posielali. niekto to dostal cca dva tyzdne po nastupe na MD a niekto aj po 4 tyzdnoch - to zavisi od tej pracovnicky, co ta ma na starosti 😉
Ahoj holky!!!!!
promiňte že Vám sem lezu, ale brzy budu také maminkou a chtěla jsem se optat co je vše potřeba zařídit po porodu, kam zajít, co a kde nahlásit a vyřídit.
Díky moc za rady a odkazy.
no po porodu je asi hlavní rodný llist..to by ti měli zařídit v porodnici ..teda ne všude biud si to tam vyzvednou papíry které tam musíš přinést a nebo je tam hodí manža a rodný lsit je většinou hotovej do tří dnů..pak s rodným listem na socílku pro vyřízení přídavku a porodného po skončení PPM i zažádat o rodičák, pokud ji pobíráš pokud ne, tak zařídit i rodičák. pak zajít na pojištovnu mimnka, do tří dnů se nahlásit u dětské mudry a domluvit si s ní návštěvu......no a to je asi všechno..možná ještě někdo na něco přijde 🙂
Ahojte, chtěla bych vás poprosit o radu....Byla jsem zaměstnaná od prosince 2007 a prac.poměr mi skončil v listopadu 2008, od 9.12. do 9.6.jsem vedena na úřadu práce....Nyní mi to mělo akorát navazovat, že budu dostávat mateřskou (což bývalo 6-8týdnů před porodem), bylo mi ale z úp řečeno, že je to ted jinak a nemám na nic nárok, až po porodu.... 😠 Termín mám 15.8., nevíte, jak to tedkom je? Příjde mi dost hnusné, aby nastávající matka zůstala před porodem úplně BEZ PŘÍJMU ☹ Děkuji předem za odpovědi....
fajra: vím že pokud žena byla na úřadu práce tak na PPM nárok nemá a dostává až rodičovský příspěvek a ten si myslím volit nemůže - musí jít na ty 4roky
já mám taky pocit že od nového roku nic nikdo vedeným na uřadu práce neplatí, ale zase ty splnuješ podmínku toho že nárok na PPM vuzniká placením 270 dnů za poslední dva roky pojištění takže by ti to teoreticky platit měli, ale jak říkám od nového roku je to nejspíš jinak a nikdo ti nic nedá až po porodu 4 letiou variantu do 21 msíců 7600 a pak do 4 let 3800kč..a nebo možnost pak přehodit rodíčák na manžu když bude splnovat podmínky nároku na PPM takj pak budet moct volit, ale před porodem máš nejspíš smůlu
aska, na materskú môžeš ísť 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu ale najskôr 8týždnov pred termínom. TEda od ukončenia 32tt do ukončenia 34tt.
ahojte chcela som sa opytat ci mi nevie niekto poradit . Ja som v uk a idem na slovensko porodit asi sa uz naspat nevratim ale mam problem som zamestnana cez agenturu a mala som tazku pracu lahsiu mi neponukli ,takze som uz piaty mesiac doma a zdravotne mi urcite neplatia ,pretoze mi nedavaju ani korunu. Chcela som od nich potvrdenie zo zdr.poist. na slovensko,kvoli tomu jednorazovemu prispevku,ze tam potrebujem zdokladovat ,ze som bola poistena .Na slov. som si neplatila ,pretoze mi povedali ,ze to sa neda platit tam aj tu. Odkial si mam vypytat to potvrdenie?Staci mi aj p60 za minuly rok ,termin mam v oktobri 2008. Dakujem prosim IP
ahojte, tiez mam taku zapeklitu otazku. Ako je to s materskou od SP v pripade, ak cakam druhe dieta. Tu prvu matersku som cerpala z dobrovolneho poistenia a skoncilo mi poberanie v januari 2008. Teraz mam termin porodu v marci 2009. Mozem mat vobec narok na nieco? Vdaka velka za akekolvek info.
titi,
takže si začala poberať materskú cca v júli 2007. Napíš kolko (odkedy dokedy) si bola nem.poistená v období od marca 2007 doteraz a kedy, resp. či si DNP ukončila, no a v kolkom si týždni.
ahoj gapa, bolo to tak, ze som bola poistena dobrovolne od 25. 6. 07 do 17.1.08, Zamestnanie bolo len do 30.6.07 (ale z toho mi materska nevysla vtedy ziadna). Od toho januara som na rodicovskej dov. Teraz mam temin 5.3. 09 a nastup na MD by mal byt teda toho 22.1.09. ak sa nemylim.
titi, takže si sa odhlásila z DNP 17.1.08?
V takom prípade, ak nič neurobíš, nárok na materskú mať nebudeš, len na rodič.príspevok.
Pri PTP 5.3.09 sa sleduje obdobie cca od 5.3.07 do 4.3.07.
V tomto období si bola nemocesky poistená:
1. DNP: od 25.6.07 do 17.1.08 = 207dní nem.poistenia
2. zamestnanec: od 5.3.07 (začiatok sledovaného obdobia, predpokladám, že si bola zamestnaná) do 24.6.07 (obdobie 25.6.-30.6.07 je už zarátané v DNP, nemôže sa rátať 2x) = 112dní nem.poistenia
SPOLU doteraz 319dní nem.poist.
Takže podmienku 270dní nem.poistenia máš splnenú. Len nemáš splnenú podmienku trvania nem.poistenia alebo byť v ochrannej dobe po uknčení nem.poistenia. Podla mna, ak chceš získať nárok na materkú, máš asi 2 možnosti. (radím podla terajších zákonov, od 1.1.09 má byť novela, no podla doterajších správ "nemali" by zmeny na tomto tvojom prípade nič meniť)
1. sa hned prihlásiť na DNP z maxim.VZ 30219,- (mesačné poistné 4,4% z 30219,- = 1330,-). Ak sa prihlásiš 18.7.08, tak ti uplynie potrebných 26týždnov (aby sa ti rátala materská zo skutočného VZ) dna 15.1.09. Takže ak by si nastúpila na MD najskôr 16.1.09 (tebe vychádza 6týž.pred pôrodom toho 22.1.09), tak by si získala maxim. materské cca 540Sk na kal.den. Ak by si nastúpila na MD skôr, teda pred uplynutím 26týždnov (do 15.1.09), tak materská by bola minimálna, rátaná z minimálnej mzdy platnej v januári 2009.
2. lacnejšia možnosť. Nájsť si zamestnávatela, ktorý by ťa zamestnal (na prac.pomer) aspon na pár dní s maximálnym VZ. Môže napr. v septembri na 5dní od pondelka do piatku za HM za tých 5dní 5000,-Sk. Po ukončení tohto PP budeš 6mesiacov v tzv.ochrannej dobe. Ak v tejto dobe nastúpiš na MD, tak ti vznikne nárok na materskú z tohto ukončeného nem.poistenia. Materská by bola v tomto konkrét.prípade! (PP v septembri, od pond.do piatka, HM 5000) 550Sk na kal.den. Iné dni/mesiace by bol iný prepočet (hlavne najlepšie bez víkendov).
Takže sa treba rýchlo rozhodnúť, lebo potom ostane len možnosť č.2 (aj ked tá je asi istejšia 🙂 )
baby kamoška mi dnes hovorila že sledovala nedávno rokovanie v noci v telke a ževraj odklepli materskú od januára 2008 8500 sk a že aj na druhé dieta sa bude dostávat príspevook VRAJ 30 000 sk ????????
ja v noci spím,takže neviem...či to dobre počula. 😖
kukona1 ma z časti pravdu na druhe aj na tretie sa bude dostavat viac ale neviem ci az 30tis.No a materska sa ma zvýšit na minimum myslím životné
Dá sa to niekde na internete zistit? lebo sme sa rozhodli s mužom že pokial by to tak bolo,odbili by sme si hned aj druhé dieta.... 🙂
práve som to prečítala ...ale to bolo písané v máji a to rokovanie prebehlo minulý týžden...takže sa necháme prekvapit aké prekvapenie má pre nás vláda a zákony... 😀 😀 😀 😀 😀
booože som pipi??? vyššie som písala že to odklepli to zvýšenie od januára 2008 a malo to byt 2009 😅 😅 😅

mikca
jjj platim 😖