Poradíte ako postupovať v praci - som na PN a chcú nech dám výpoveď
Ahojte v skratke pracujem na zmluvu . Len som bola PN od júla . Problémy chrbtica a teraz ruka . Dnes som bola odniesť do práce o on že som ešte stále na PN ešte 7 dní viac už nechcem ani za svet. A šéf mi povedal že mám mu podpísať výpoveď dohodou že ju mám dať ja lebo on už na moje miesto prijal inú. A nech nečakám odstupné a mám byť ohľaduplna a datsama výpoveď lebo on už nemá pre mňa miesto. Lenže ako to je keď dám ja výpoveď asi ma nezoberú na úrad práce. Inú prácu zatiaľ nemam
Stručné zhrnutie
- Zamestnávateľ nesmie nútiť zamestnanca podpísať vlastnú výpoveď; pri prepustení z dôvodu nadbytočnosti má zamestnanec nárok na výpoveď z nadbytočnosti a prípadné odstupné podľa dĺžky odpracovaných rokov (v diskusii uvádzané: nárok na odstupné pri viac ako 2 rokoch).
- Počas PN sa odporúča uchovávať doklady o rehabilitáciách a ošetreniach, lebo PN môže preverovať sociálna poisťovňa alebo iný príslušný úrad a zamestnávateľ môže podať podnet na preverenie dodržiavania liečebného režimu.
- Nepodpísať dohodu o ukončení pracovného pomeru bez porady a zvážiť alternatívu: dojednať dohodu s odstupným alebo trvať na tom, aby zamestnávateľ podal výpoveď z nadbytočnosti a v prípade sporu podať do 2 mesiacov žalobu na neplatnosť výpovede.
Najčastejšie otázky
Q: Aké mám možnosti, ak ma zamestnávateľ žiada, aby som dala výpoveď počas PN?
A: Nemusíte podpísať výpoveď ani dohodu; zamestnávateľ vás môže prepustiť z nadbytočnosti (výpoveď z nadbytočnosti) a ak máte splnené podmienky (v diskusii spomínané viac ako 2 roky zamestnania), máte nárok na odstupné.
Q: Môže ma zamestnávateľ kontrolovať doma počas PN?
A: V diskusii sa uviedlo, že PN preveruje sociálna poisťovňa („sociálka“) alebo príslušný úrad a zamestnávateľ môže podať podnet na Sociálnu poisťovňu; bolo tiež spomenuté, že v prvých 10 dňoch PN môže byť zvýšená kontrola, toto tvrdenie bolo v diskusii diskutované a nesporné pravidlo nebolo potvrdené.
Q: Čo robiť, ak mi zamestnávateľ ponúkne „do dohodu ukončenia pracovného pomeru“ počas PN?
A: Neodporúča sa nič podpisovať bez konzultácie; v diskusii radili trvať na tom, aby zamestnávateľ podal výpoveď, a prípadne rokovať o dohode s odstupným namiesto jednostranného odovzdania výpovede zamestnancom.
Q: Ak dostanem výpoveď z nadbytočnosti, aké mám právne kroky?
A: Do 2 mesiacov od doručenia výpovede treba podať na súd žalobu na neplatnosť výpovede, a zároveň je možné rokovať o vyššom odstupnom; v diskusii to bolo uvedené ako konkrétny postup.
Q: Zoberie ma úrad práce, ak si sama dám výpoveď?
A: V diskusii sa uviedli dve protichodné informácie: jedna osoba napísala, že úrad práce vás môže neprijať, ak ste dali výpoveď sami, a iná osoba napísala, že úrad práce vezme človeka aj v takom prípade; konkrétne pravidlá závisia od podmienok Úradu práce.
Q: Kto platí PN a aké sú bežné náklady zamestnávateľa počas PN?
A: V diskusii sa spomínalo, že zamestnávateľ platí prvých 10 dní PN, potom nastupuje poisťovňa; zároveň boli diskutované nepriamé náklady zamestnávateľa (zaučenie náhrady, stratený čas, nižšia produktivita), ktoré môžu byť významné najmä v malých firmách.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nepodpísať vlastnú výpoveď alebo dohodu bez porady; lepšie je trvať na zákonnom postupe (výpoveď z nadbytočnosti, prípadné odstupné).
- Uchovávať doklady o rehabilitáciách a návštevách lekára ako ospravedlnenie počas PN.
- V prípade sporu podať do 2 mesiacov žalobu na neplatnosť výpovede.
Sporné názory
- Možnosť „byť ohľaduplná“ a odísť sama versus trvať na zákonných právach a odstupnom.
- Zamestnávateľova moralita: niektorí považujú hľadanie náhrady za pochopiteľné v malých firmách, iní to považujú za neferové a dôvod na právne kroky.
- Kto a za čo reálne znáša náklady počas dlhodobej PN: časť diskutujúcich tvrdí, že zamestnávateľ utrpí významné náklady (zaučenie náhrady, strata produktivity), iní poukazujú, že priame odvody platí poisťovňa po 10 dňoch.
Otvorené otázky
- Presné pravidlá prijatia na úrade práce po vlastnom odchode z práce zostali v diskusii nevyjasnené (protichodné tvrdenia).
- Legálne podmienky a limity kontroly PN zo strany zamestnávateľa počas rôznych fáz PN neboli definitívne vyriešené v diskusii.
Spomenuté značky a firmy
inspektorát práce, úrad práce, sociálna poisťovňa, poistovna, súd
Spomenuté produkty a metódy
výpoveď z nadbytočnosti, dohoda o ukončení pracovného pomeru, odstupné, žaloba na neplatnosť výpovede do 2 mesiacov, kontrola PN, doklad o rehabilitácii, prvých 10 dní PN platených zamestnávateľom, MD, RD
Miesta a osoby
žiadne
Ale toto je jeho problém, nie tvoj. Absolútne by som mu to nepodpísala, prečo by si mala??? Veď on nech ti dá, keď je taký šikovný, že už niekoho našiel za teba 🙂
by si musela byt blazon, keby si mu to podpisala. Mna by zaujimalo co si on o sebe mysli, ked ti toto povie. Ty mas byt ohladuplna? Kokso, mam tep 200, ked citam, co si pisala ☹
@viktoria12 na urad prace ta vezmu aj keby si dala ty vystup, ale to by si urobila velku chybu... On ta ma asi za kretena, ked si mysli ze budes "ohladuplna"....
@slavkadud áno takto mi dnes povedal že on musel nájsť náhradu za mna a nemôže ju vyhodiť že mám by ohľaduplna a dať sama výpoveď . Že mi kľudne hneď vytlačí aj nejaky vzor výpovedi . A že môžem hneď podpísať a odovzdať mu . A nemá pre mňa prácu nakoľko zobral tu novú a či chceme saskovat ako by mal rozdeliť prácu Zero bude najlepšie že dám vypoved
presne ako pisu baby, ak ta uz "nepotrebuje", nech sa paci, nech da vypoved on tebe a nech pekne specifikuje podla zakonnika prace, preco ta prepusta (z nadbytocnosti).
ty vypoved urcite nedavaj a ani nepodpisuj "dohodu o ukonceni pracovneho pomeru" (inak "vypoved dohodou" neexistuje...)
fakt to nerob, ukratis sa o odstupne podla poctu odpracovanych rokov.
a inak - ked ma takyto pristup, tak radsej nepodpisuj ani nic ine, vzdy povedz, ze si to premyslis, a s niekym sa porad. mam viacero znamych, ktori doplatili na to, ze v strese nieco podpisali, a potom sa uz nedalo nic robit (naposledy kamos odmietol preradenie do inej prevadzky, ktore bolo len naoko, lebo sefka uz mala nachystanu vypoved, a akonahle podpisal, ze odmieta, hned mu ju polozila na stol.)
@viktoria12 odkedy zamestnávame jednu osobu v s.r.o.,tak mám iný pohľad na vec,treba chápať aj zamestnávateľa,zvlášť,ak tam tých pracovníkov nemá veľa a ten jeden na PN mu citeľne chýba,tak je pochopiteľné,že prijal niekoho iného.....chápem,že pre teba je to nevýhodné,ale každá minca má dve strany...
všetky diskutujúce a tak bojovne naladené osoby...zaujímalo by ma,či by ste tak reagovali,ak by onen zamestnávateľ bol váš manžel...
@viktoria12 ak by ju zobral ako tvoju nahradu a bol by ferovy, tak by ju zobral na dobu urcitu pocas tvojej pn... On je neferovy a od teba ziada ohladuplnost.... Kreten...
@janinah jasne, ze sa bude snazit s nou vydrbat a usetrit.. A este jej povie, ze ma byt ohladuplna... A teraz si to otoc a daj si na jej miesto nspr najlepsiu kamosku/sestru ked uz otacas roly... Co by si jej poradila? Aj vtedy by si bola za to aby jej dat tvoj mm vypoved bez odstupneho?
@janinah cize ty ked vypadnes kvoli chorobe z ordinacie bude ferove ze ta nahradia a nedaju ti sancu vratit sa na svoje miesto? A robis tam roky? Podavala si tam vykony cele roky a na chvilu vypadnes a nemas sa kam vratit??? Wtf? Tak jasne ze ma prijat nahradu, ale ked uz tak na dobu urcitu pocas tvojej pn a nie ta vysackovat pre par mesiacov pn.... A ak uz vysackovat, tak so vsetkym, co k tomu patri... Len sklanajme Slovaci usi a skoncime tatam....
@ikonica áno,presne tak,nerobím v amb,ale keby som ako jediná sestra tam pár mesiacov nebola,niekto by moju prácu robiť musel,tak by som to uznala a odišla sama....a nepotrebujem na to zákony,stačí mi moja povaha a svedomie....nebudem sa za každú cenu biť za svoju "pravdu",ked to tak necítim...možno každý iný áno,ja nie...
@janinah neviem, ci verit tomu, ze by si len tak odisla sama. asi by to zaviselo hlavne od tvojej financnej situacie, nie? lahko sa pisu taketo rady, ked je clovek zabezpeceny, hm? ja som takto odisla (dohodou) pred MD/RD, nech mi zamestnavatel nedrzi miesto, ale len preto, lebo som este aj SZCO a mozem si to dovolit... ale nebudem vyhlasovat, ze by to mali urobit vsetci.
v kazdom pripade autorka otazky sama odist nechce a zamestnavatel ju nemoze nutit, moralizovat ani ju citovo vydierat, aby tak urobila. preto trvam na tom, ze najlepsie urobi, ak bude postupovat podla zakona. zamestnavatel ju moze v pohode prepustit a ak tam nepracovala roky (co nevieme), tak ani to odstupne jej nemusi davat, tak o co vlastne ide?
@bluka2 tie roky som pouzila len preto, aby som poukazala na to, co pisala janinah, ze pocas pn nepodala vykon... Ale mohla ho podavat roky predtym... Samozrejme nepoznam autorku, neviem kolko rokov tam pracuje, len som chcela, aby sa na vec pozeralo aj z takejto perspektivy... Ale v podstate je jedno kolko tam robila... Ak splna pocet odpracovanych rokov na odstupne, tak by ho mala dostat.... Ak ich nesplna, tak sa bude sice zbytocne natahovat, co ale nemeni nic na fakte, ze riaditel sa zachovsl voci nej neferovo a od nej ziada ohladuplnost voci nemu a novej zamestnankyni....

@viktoria12 trvaj na tom nech ti da vypoved z nadbytocnosti. Preco by si si ju mala davat ty? A pokial si tam robila viac ako 2 roky mas narok na odstupne, ale musi ti dat vypoved firma nie ty.