3 ročné dievčatko málo rozpráva. Čo poradíte?

slava76
3. nov 2012

Moja trojročná dcérka málo čo rozpráva a nevieme ju naštartovať.. Chodíme už aj na neurologiu, kde jej robili EEG hlavy, ale mala otvorené oči tak výsledok nebol celkom jasný, ale neurologička povedala že keby tam niečo bolo tak sa to prejaví aj ináč, pretože je celkom šikovná, nepocikáva sa iba v noci a to občas, všetko rozumie čo od nej chceme len nerozpráva.. AKo 6 mesačná bola operovaná na srdiečko a tvrdia aj to že je to s narkozy.. Neviem či to môže ovplyvniť, niekto tvrdí vraj že ano..
Doma rozprávame dvojjazyčne, ale reaguje aj na jeden aj na druhý jazyk nemá problém.. Odporučili nam dať ju do kolektívu, ale kvôli častej chorobnosti sme ju zatial nedali aj kvôli tomu že mame doma malé bábätko..
Má niekto s tým skúsenosti, že jeho dieťa začalo rozprávať neskôr a v akom veku.. KU logopedičke este zatial nejdeme lebo vraj ak sa vie dieťa sústrediť tak vtedy to ma veľký význam, teraz este tak nespolupracuje ako by mala..

anjelicek26
3. nov 2012

@slava76 - ja som mala tiez doma take zabrzdenejsie dvojjazycne dietatko a pomohol skutocne az kolektiv... do mesiaca rozpravala plynule, cisto a aj R... pomohlo to okamzite, do 2,5 roka vedela povedat len 5 slov...

mirka285
3. nov 2012

moj syn tiez do 3 rokov skoro vobec nerozpraval...teraz mi tvrdi,ze asi nebolo o com 😀 inak mu to ostalo doteraz,je introvert a vela toho nenahovori...kolektiv by urcite pomohol...

talula
3. nov 2012

mam známeho, ktorého syn nevedel rozprávat az do 4roch, vydával len akési zvuky, tiež ked sa dostal do skolky, naucil sa. Pitali sa aj lekára, ze co je to s nim a on im vravel, ze nieje na tom nic, ak do 4roch nerozpráva, no potom je tu uz problem...

karamel
3. nov 2012

Aj moj maly do troch rokov v podstate nerozpraval, ale ako nastupil do skolky, tam sa to perfektne rozbehlo 😉

mamamajka
3. nov 2012

Sestrina dcéra nehovorila až na nejakých 5-7 slov vôbec až kým nešla do škôlky, to mala 3 roky a dva mesiace... Tam sa trošku naštartovala a aspoň sa začala snažiť, ale aj tak jej to ide vekmi pomaly, teraz má 4 roky a 4 mes. a hovorí tak ako moja dcéra ked mala necelé dva roky. Boli s nou aj u psychologa, logopeda, ale vraj je všetko OK, len je proste lenivá...

minnie55
3. nov 2012

Môj syn mal v lete 3 roky a tiež rozpráva veľmi málinko - od septembra začal chodiť do škôlky, tak sa to trošku zlepšilo, ale ide to pomaly. Som presvedčená, že to chce len trpezlivosť a venovať sa dieťatku - čítať si s ním, hrať sa, rozprávať - a ono sa to rozbehne. Dôležité je, že vám rozumie a ak naozaj nemáš pocit, že v jej správaní je niečo nezvyčajné, bude to len lenivosť., Alebo tie naše deti fakt nerozprávajú, lebo "nie je o čom " ? 😀

katka1981
3. nov 2012

Nasa dcerka podla tabuliek bola s recou o rok pozadu. Ked mala 2 roky a 7 mesiacov, zacala sa rozbiehat so slovickami. Dovtedy ich vedela asi 50, ale ani nejak moc neopakovala. Potom dokazala povedat vetu, kde bolo 5-6 slov za sebou. Postupne rozpravala viac a viac. Ako 3 rocna kecala uz, sice srandovne, ale zlato, lebo chcela toho velmi vela povedat a casto opakovala aaaa 🙂 a ked niekto hovri mmmmmmmmm. Do skolky nastupila, ked mala 3 roky a 2 mesiace a rozpravala krasne, nebolo poznat, ze len nedavno sa rozkecala. U nas to islo same, skolka nato nemala vplyv. Keby nastupila skor, tak by som to skolke pripisovala, ale pripisujem to iba casu. Ale malej sa pusa nezastavi odkedy sa rozkecala. V tomto su medzi detmi obrovske rozdieli. Pamatam si, ze rozpravala horsie ako jej kamosky, jedna o rok mladsia, druha o pol roka mladsia. No ale predbehla ich nakoniec. 🙂

andrejka1974
3. nov 2012

neviem preco nejdete k logopedicke, moja dcerka rozpravala velmi malo a tak sme zacali chodit od dvoch rokov do troch rozpravala malo velmi malo ale teraz ma 4 ale ustocka sa jej nezavru, nerozprava sice cisto, ale da sa jej roz\zumiet vela veci snazi sa velmi 🙂 🙂 🙂 🙂

szighardt
3. nov 2012

ahoj, odporucam ti institut detskej reci, rozvijaju rec formou hry, moja dcera bola v 3,5 roku vyvinuta na 2 roky, tiez vsetko rozumela ale malo povedala, tak sme navstivili institut detskej reci, treba to platit ale su vyborny, my sme boli v Bratislave, neviem ci sidlia aj inde, poradili mi ako s nou doma cvicit a ako rozvijat jej slovu zasobu, sli sme na kontrolu raz za 3 mesiace, dnes ma dcera 5 rokov a ma problem trocha so sikavkami a s pismenkom r, a tak by sme mali poradnu navstevovat kazde 2 tyzdne. Teraz rozprava vela niekedy privela, a pouziva take slova ktore by sme u 5 rocnej necakali, sme tiez viacjazycna rodina, ale chyba bola v tom ze manzel na nu hovoril oboma jazykmi, vraj tak nastal neporiadok v jej hlavicke, na dieta ma jedna osoba rozpravat jednym jazykom a drzat sa toho, aj keby na nu rozpravalo 10 ludi 10 roznymi jazykmi, pravidlo je jedna osoba jeden jazyk.

sissy27
3. nov 2012

@slava76 toto je pomerne častý jav u detí vyrastajúcich dvojjazyčne... pokiaľ rozumie a chápe, tak by som to zatiaľ neriešila, až príde do kolektívu a nepohne sa ďalej, potom by som hľadala odbornú pomoc...
ešte príde čas, kedy si budete želať, aby bola aspoň chvíľu ticho 😉

marvis
3. nov 2012

Aj my mame podobny problem,dcerka ma 3 roky a pouziva velmi malo slov,ale uz je to lepsie uz sa jej pomaly rozvazuje jazycek 🙂 Velmi pomoze kolektiv,chodila do dets.rehabil.centra a teraz ide do skolky.A netreba vahat s navstevou logopeda.Tiez pri 1.navsteve vobec nespolupracovala,ale casom si zvykla,logopedicka nam poradila co s nou mame cvicit a neskor uz tam chodila sama bezo mna. a teraz si logopedicka ju nevie vynachvalit ako pekne spolupracuje,ukazuje obrazky v knizkach a verim ze sa jej uplne rozvinie rec a aj v kolektive deti bude nutena komunikovat 🙂

ingrid16
5. nov 2012

tak moj syn do troch rokov nerozpraval a ani neopakoval po nikom ziadne slova. Taktiez je u nas dvojjazycna vychova, ale nie preto, ze mame na vyber, ale preto, ze to tak musi byt. chodime k logopedicke, boli sme na neurologii, u psychiatra. Syn ma syndrom nepozornosti a hyperaktivity. takze je u nho problem so sustredenim. ale ako nam bolo povedane, rozpravat sa nauci, len sa mu treba venovat. a pokial je mozne, treba ucit v takom pripade len jednu rec, ale u nas sa to neda, takze pokracujeme dvojjazycne. syn bude mat o mesiac 5 rokov a pomaly ale pomaly zacina rozpravat. zabudla som napisat, ze u nas kolektiv velmi nepomohol. do skolky uz totiz chodime treti rok.

6katka10
5. nov 2012

@slava76 určite by som ti ju odporučila dať do kolektívu... stretávam sa s tým, že ešte 3-ročné deti síce všetkému rozumejú aj tak nerozprávajú... ale kedže teraz detičky v MŠ začínajú 3-tí mesiac, vidím pokroky u detí, ktoré nerozprávali... pomaly sa im rozväzuje jazýček... a ja sama mám z nich obrovksú radosť... ;) potom daj vedieť ako si sa rozhodla a či to pomohlo... 🙂