5 ročná dcérka nechce byť v škôlke

6699333
7. sep 2016

Dcerka bude mat v novembri 5 rokov prvy den v skolke krasne bez placu byva na 4 hodiny vcera isla krasne sama s usmevom do triedy no ked ocino po nu prisiel ucitelka vravela ze len plakala bola drza a papulovala a chcela ist domov nic nejedla nechapala som ked prisla domov vravela ze uz tam nikdy nepojde no ukecala som ju a isla aj dnes no po ceste zacala mrncat a takisto aj v satny musela som ju z tade vziat aby nedostala hysaka ako vcera aj ju motivujem vselicim moznym a nic nezabera stale hovori ze to dlho trva kym po nu prideme a uz mi tam odmieta chodit poradte mi prosim

iwesska
9. sep 2016

@domafi Skvely pristup! Tomuto hovorim respektovanie potrieb dietata. Tiez som naklonena tomuto typu vychovy - pohovorit si o problemoch a nie len direktivne rozkazat: "Musis chodit do skolky! Nerev! Chod!"...Ked dieta place v skolke, vzdy je tam nejaky problem. Ja som pre syna prisla hned po obede, lebo tak to chcel prvy den. Lenze ked videl, ze ostatne deti idu oddychovat a potom sa budu hrat, tak sa tak rozplakal, ze on uz nechce ist dalsi den tak skoro prec, aby mohol byt s detmi. A pritom som chcela aby chodil prvy tyzden po obede domov. Tak dalsi den som prisla hned po olovrante a uz to bolo lepsie, ale plakal zas, ze este sa nestihol s detmi pohrat, tak nech pridem este neskor. Tak treti den som prisla az vtedy, kedy ostatne deti chodievaju domov a bol vysmiaty a spokojny a dokonca ma pochvalil, ze som prisla v spravny cas 😀 Komunikacia medzi rodicom a dietatom je velmi dolezita.

iwesska
9. sep 2016

@sardinka336 A teba vobec nezaujima aky je dovod placu toho dietata? Jasne, ze nie ked dieta raz zaplace, tak tam nepojde, ale tak co citam take prispevky, ze dieta grca kazde rano, trasie sa, ma bolesti hlavy a rodic ho tam napriek tomu zanesie tak to je ako k comu dobre? Spartanska vychova, ci? Mna keby moja mama takto nasilim odnasala do skolky tak ti mozem povedat, ze moj vztah k nej velmi ochladne. Ze nemam pedagogicke skusenosti neznamena, ze sa nevyznam v psychike.

wewewerka
9. sep 2016

@weronika888 keď som citala Tvoj prispevok, mala som zimomriavky, pretoze presne toto sme prezivali...môj názor je, že je rozdiel medzi dieťaťom, ktoré ráno plače pri odlúčení od matky cca 5 minút a potom sa rozbehne za kamáratmi ale hračkami a celý deň je v pohodičke a je rozdiel medzi dieťaťom, ktoré celý deň opakuje, ako tam nechce ostať, lebo sa tam cíti zle...ja som to vydrzala iba 2 mesiace a po dvoch mesiacoch sme vymenili za skolku, ktoru som uz spominala, z ktorej mi nechcel chodit domov...moja skusenost je, ze to nie je o nicom inom iba o pani ucitelkach, ak oni nie su ustretove a nepomozu zvladnut adaptaciu, tak my mamicky sa budeme marne snazit vysvetlovat, motivovat... Je mi smutno, ked citam, ze pri odluceni od mamy zoberieme aj vlastnu falsku, aj dudliky, vsetko co bolo sucastou jej doterajsieho zivota... nam by sa toto pacilo??? v starej skolke riesila pani ucitelka adaptaciu tak, ze si sadla na lavicku v priezliekarni a cakala kym mojho revuceho syna ukludnim aby isiel do triedy, nie je toto nahodou ich uloha? Ked som sa spytala, ci by mu mohla pomoct skamaratit sa s detmi, lebo je nesmely, povedala mi, ze ved ho posielam za chlapcami hrat sa futbal...tých skúseností by som tu pohla popísať ešte minimálne 10, ale nebudem plytvať Vašim časom...záver - moje dieťa som sa snažila vychovať najlepšie ako som to dokázala a preto mi záleží na prostredí v ktorom trávi 5 dní v týždni minimálne 7 hodín! Držím palce a prajem veľa šťastia, trpezlivosť, energie a šťastia na dobrých ľudí všetkým mamičkám, ktoré takéto situácie poznajú a chápu o čom píšeme 🙂

6699333
autor
9. sep 2016

@domafi ďakujem veľmi, pekne si to opísala skúsim to a uvidíme

cuninka
9. sep 2016

moja dcéra začala chodiť do mš ako 4 ročná , ja som bola ešte doma s 2,5 ročnou, dva dni v pohode /1/2 dna/ potom po víkende histéria,že nikam nejde a museli sme nastúpiť
znova adaptačný režim,preplakala v podstate 3/4 roka, aj ked som jej hovorila,že chodím do práce a Soničku niekto stráži. Dávala som jej homeopatiu a vtedy to bolo iba mrnčanie v aute a cca 5 min v škôlke. Teraz už chodí i tá menšia a plače i ona,lebo dnes je to len 5 deň a dnes bude prvýkrát obedovať. Všetci i my rodičia i deti si musia zvyknúť na odlúčenie, ale i teraz ja dávam hom.,aby to bolo aspoň o niečo jednoduchšie hlavne pre to dieťa 🙂 🙂

sardinka336
9. sep 2016

@iwesska tak vieš, tu na koniku sa poznaju len dva extremy.Na pravo a na lavo....ziadny stred. Dieta plače takze mu povieme ako si ty napisala nerev, chod.a pritom o tomto tu nikto nepisal, ze sa to ma takto spravit.
Pritom tu nikto nehovori o nerozpravani sa o problémoch, neriešení toho prečo dieta plače atd. o nekomunikovani a podobne. Riešili sme tu ,,bezne revy,, nie nejake psychosomaticke tažkosti zo zaškolenia. V tom vidim rozdiel.

weronika888
9. sep 2016

@wewewerka dakujem 🙂 aspon ty chapes o com pisem,uz je to na dobrej ceste aspon dufam.tiez som zvazovala inu skolku ,a to sukromnu kedze pracujem od 9 00 do 13 00 chodi tam kamaratkina dcerka ta je tam velmi spokojna, individualny pristup,aktivity,do mesta na zmrzlinku a pohoda hlavne 🙂 tak skusime 🙂

weronika888
9. sep 2016

@sardinka336 Škôlka inšpirovaná výnimočným pedagogickým prístupom Marie Montessori.

Založená v roku 2003.

priateľské a radostné prostredie
rešpektujúci prístup k deťom
učenie vlastným tempom
nadšení a vnímaví učitelia
originálne Montessori pomôcky
útulný dom so záhradou
chutné a zdravé jedlo

weronika888
9. sep 2016

. Deti sa učia tomu, čo ich obklopuje.

2. Ak je dieťa často kritizované, učí sa odsudzovať.

3. Ak je dieťa často chválené, učí sa hodnotiť.

4. Ak vída agresivitu, učí sa biť.

5. Ak sa zaobchádza s dieťaťom poctivo, učí sa spravodlivosti.

6. Ak sa dieťaťu často smejú, učí sa nesmelosti.

7. Ak dieťa žije s pocitom bezpečia, učí sa veriť.

8. Ak sa dieťaťu často nadáva, učí sa cítiť previnilo.

9. Ak dieťaťu často dávate za pravdu, učí sa mať k sebe dobrý vzťah.

10. Ak prejavujete voči dieťaťu často svoju zhovievavosť, naučí sa byť trpezlivé.

11. Ak budete dieťa často povzbudzovať, získa sebadôveru.

12. Ak žije dieťa v priateľskej atmosfére a cíti sa potrebné, naučí sa v tomto svete nachádzať lásku.

13. Nehovorte o dieťati škaredo či už je prítomné alebo nie.

14. Sústreďte sa na rozvoj toho dobrého u dieťaťa, aby mu pre to zlé nezostalo miesto.

15. Vždy počúvajte a odpovedajte dieťaťu, ktoré na vás hovorí.

16. Vážte si dieťaťa, ktoré urobilo chybu a dokáže ju hneď alebo o niečo neskôr napraviť.

17. Buďte pripravení pomôcť dieťaťu, ktoré hľadá a snažte sa byť neviditeľní tým deťom, ktoré už našli.

18. Pomáhajte dieťaťu osvojiť si to, čo si neosvojilo skôr. Pomáhajte mu a naplňte pritom okolie starostlivosťou, tichom a láskou.

19. Pokiaľ jednáte s dieťaťom, dodržujte vždy tie najlepšie spôsoby– dávajte mu to najlepšie, čo je vo vás samých.

wewewerka
10. sep 2016

@weronika888 verím, že to bude dobré, budem Vám obom držať palčeky 🙂 budem rada, ak potom dáš vedieť aké máte pokroky 😉

weronika888
14. sep 2016

@wewewerka Ahoooj tak musim sa pochvalit ,a hned si aj odklopem mame za sebou krasny tyzden bez placu a stresu 🙂 V pondelok sme vstali o pol hod.skorej napapali sme sa ako stale obliekli,nechala som ju aby si vybrala svoju spratu oblubenu suknicku,a zacali sme den s tancom o 7 00 dupot v panelaku u nas v obyvacke hudba na hlas :D a potom sme pokracovali cestou do skolky v aute 🙂 nechcela tam ale ostat spat a tak som jej slubila ze dnes ridem pred spanim ale za to nech ona slubi mne ze sa poriadne napapa a nebude plakat,a ze ked uvidi plakat niektore dievcatko alebo chlapceka nech ho pohladka po hlavke,a nech ho vola hrat sa,a ked raz bude smutna ona urcite potom niekto pohladka teba 🙂 tak bola spokojna chvilku protestovala, ale ked som pre nu prisla na obed ?strasn esa potesila .na 2 den sme vstali s takou istou naladou 🙂 a ked sme odchadzli do skolky ,zrazu otazka ,a kde mam pyzamko? spytala som sa ci tam chce spinkat a ona ze ano,lebo ze je tam dobre, tak som sa prekvapila a velmi potesila,ked sme prisli do skolky v ponozkach bezala za pani ucitelkou ,ze ja tu dnes budem aj spinkat 🙂 tak ju pani ucitelka vystiskala a bez rozlucky sa zacala hrat 🙂 nechapala som sama 🙂 no urcite jej prospelo ze uz aj ostatne deticky neplakali .a od aj dnes vstala o 6 00 a zacala vyhadzovat skrinu aku suknicku si da do skolky 🙂 tesim sa velmi a dufam ze uz budeme s radostou a usmiate cupitat do nasej roboty 🙂 tak to nazvala dnes ked chodim aj ja aj tatinko tak aj ona bude chodit do roboty 🙂 dufam ze aj vam sa dari a ze ste zdravi a spokojni 🙂

wewewerka
16. sep 2016

@weronika888 Ahoj, ani nevieš s akou radosťou som čítala Tvoje riadky, normálne mám slzy v očiach (od šťastia), lebo podobné obdobie budem o pár mesiacov riešiť so svojim mladším synom 😉 Teším sa, že si napísala a prajem Vám veľa šťastných a radostných dní 🙂

v.elen
16. sep 2016

Ahojte, ja mám podobný problém, len s tým rozdielom, že môj syn (5r.) chodil už 2 roky do škôlky bez problémov, ale tento rok mi stále plače, že tam chodiť nechce. Nastúpil aj mladší syn, tak neviem či tam nebude problém. Starší je strašne starostlivý a stále ho tam ochraňuje, až tak že tam plače. Ja už neviem ako ďalej.. Toto som nečakala, som myslela, že budú problémy s mladším (2,5r.)

domafi
17. sep 2016

@v.elen a spýtala si sa ho, prečo tam nechce chodiť?...skús aj také otázky: ty sa bojíš o bračeka?..videl si, že by mu tam niekto ubližoval?..ublížil tebe niekto?...dieťa má vždy dôvod, prečo veci robí...aj on má dôvod, prečo plače a prečo tam nechce chodiť, a najmä po dvoch rokoch bezproblémového chodenia.

v.elen
17. sep 2016

@domafi samozrejme, že som sa ho pýtala a áno vraj je to tým, že sa o bračeka bojí, ale to teraz mladšieho akože nemám dávať do škôlky? Robiť tam nikto nikomu nerobí zle. No a vraj tam nemá kamarátov (samozrejme ale že tam kamarátov má), lebo on skôr inklinoval k starším, lenže tí už sú v škole. Tak teraz neviem, čo robiť, lebo učiteľka mi hovorila, že ak to takto pôjde ešte cca 1 mesiac, tak musíme navštíviť detského psychológa ☹

domafi
17. sep 2016

spýtaj sa ho, čo by mu pomohlo, aby sa cítil v škôlke lepšie....

v.elen
17. sep 2016

@domafi no veď práve to mi neviem povedať ☹

siska53
18. sep 2016

@v.elen tak sa ho opytaj konkretne.. Ci nejaka hracka? Alebo nema stres s nejakej ucitelky? A pod. Oni su spolu v triede?
V nasej sa tiez traduje,ktore ucitelky deti rady maju a ktore nie. Ide o ten pristup k nim.
Nas tiez obcas vymysla,ale nie je to take katastrofalne. On sa skor,ked su spolu,snazi rozveselit sestricku,lebo ta za rok a pol,si na skolku uplne stale nezvykla. Nie je to ziadna katastrofa,ale zvyknuta rozhodne nie je. Tak ako by mala byt.

domafi
18. sep 2016

@v.elen opýtaj sa ho priamo, či by mu pomohlo, keby braček nechodil do škôlky?...ak by odpovedal, že áno..tak mu normálne kľudne odpovedz, že ho nemôžeš prestať dávať do škôlky, pretože chodíš do práce a nevieš, s kým a kde by bol, kým ste neni doma...spýtaj sa ho, ako to máš teda podľa neho urobiť?...ale nechaj, nech ti skutočne odpovie

lauricka
18. sep 2016

@6699333 ja len taka otazka, v skolke komunikacia uciteliek s detmi, ich zvyky tam a tak su OK? Lebo vieme, ako tieto institucie mnohokrat na Slovensku funguju, akym stylom sa ucitelia rozpravaju s detmi, takze ja sa tym detom velakrat vobec nedivim, ze tam nechcu. Toto ste si zistovali, ci je tam OK atmosfera, prostredie? Vela ucitelov je dobrych, no mnoho aj nie. Nase skolky a skoly maju este vela co dohanat v tychto veciach. Ano, hovori sa aj to, ze ked ide dieta do skolky starsie, teda nad 4 roky, byva uz dost neprisposobive. je to asi problematicke tak ako aj ked ide do skolky prilis male. Tak ak su ucitelky OK a nerobia jej zle nejake deti, moze to byt aj tym, ze proste uz sa jej horsie prisposobuje a uz vie aj viac vymyslat, ze ako s vami tak trosku cvicit. Holt, proste 5 rokov je 5 rokov.

v.elen
19. sep 2016

@domafi no veď to som sa ho spýtala, že čo mám podľa neho urobiť a nevedel mi odpovedať. Dnes ráno nechcel ísť do škôlky aj slzičky boli, ale v škôlke vraj v pohode. A vlastne vždy je to potom v škôlke v pohode, len tie rána máme také uplakanejšie. Dnes dokonca poobede išiel vytešený zo škôlky, že bolo super a tak.. Dúfam, že ho to čoskoro prejde a už bude len dobre.

weronika888
21. sep 2016

@wewewerka Dakujeme 🙂 Malinka mi vcera prvy krat cestou do skolky povedala ze sa uz tesi na kamaratov 🙂 tak je to uz za nami 🙂 viem ze nastanu aj chvile ked bude dlho a bude protestovat ale som aj ja stastna ze je usmiata a sama si otvori dvere do triedy a uteka za detickami 🙂 aj my vam zelame vela krasnych chvil a aby ste to tiez s lahkostou prekonali,a hlavne vela zdravicka 🙂