Dieťa odmieta svoje meno a vymýšľa si iné

danula.ch
26. nov 2013

Ahojte, nikde na fore som sa o takomto pripade nedocitala, tak pisem, mozno mi budete vediet poradit 🙂
ked mal Davidko 3 roky, zacalo mu vadit, ked sme ho volali jeho menom. najprv bol asi mesiac patka, akoze cislo 5, potom asi 3 mesiace Y, Slimak, Ajka, Cicuska, Mama....cokolvek sa mu momentalne zapacilo, take meno si dal. Ak mu povieme jeho menom, hned nas opravi, aj v polospanku a ak ho presviedcame ze je David, tak to by ste mali vidiet ten hystericky zachvat 😕 . poslednu dobu je schopny aj 10x denne si zmenit meno, to je uz nad moje sily si to vobec pametat. dovolim mu preto uz iba jedno meno denne, ale ma s tym problem, kvoli tomu mame denne niekolko vystupov. dokonca aj v skolke ho musia volat tak, ako on chce, inak im tam tiez robi vystupy.
berie to strasne vazne, raz este na zaciatku ho s tym moj otec tak strasne vyprovokoval, ze som sa o neho az bala. v skolke sa to ucitelkam tiez nepaci, vraj ho v tom nemam podporovat, tak mi to povedali dnes, aj ked suhlasili, ze ho budu volat Mama. ani ostatne deti to nechapu, ucitelky im to nedokazu vysvetlit.
Prve tyzdne, mesiace, sme to brali ako srandu, az do toho spominaneho incidentu s mojim otcom. vtedy som pochopila, uz to prestalo byt vtipne. rozpravala som sa o tom s detskou psychologickou, vraj on je o tom skutocne presvedceny a nemame mu v tom branit, lebo by sme mu mohli uskodit a vlastne meno by znenavidel.

som z toho zelena, aj nas to vsetkych strasne psychicky vycerpava, aj mam starosti o neho sameho, ako ho beru deti. neviem co s tym robit, ako sa spravat, ako reagovat, dokedy mu to vydrzi. no a hlavne, preco to robi. naozaj sa nedokaze stotoznit so svojim menom, alebo je to cisto jeho fantazia? len ta fantazia je taka intenzivna a trva uz takmer rok.

mate niekto s niecim takym skusenosti? uz dlhsie zvazujem navstevu psychologa, mame niekolko podobnych veci, ktore ma trapia, ale toto momentalne najviac. chcem mu iba pomoct, ale neviem ako. takto sa vsetci iba trapime

magica78
26. nov 2013

jednoznacne ist a vyhladat odbornu pomoc , prajem vela statia

lujza123
26. nov 2013

@danula.ch neviem ci ti to pomoze ale moja sestra cca ako 4 rocna sa rozhodla ze sa bude volat KIT (postavicka z rozpravky medved Balu) a drzalo ju to dobreho pol roka ak nie viac. Najskor stacilo ked sme ju len tak oslovovali, potom uz trvala aj na spravnom rode (ten Kit - chlapec, nie ta kit). Svoje meno zapocula aj cez tri steny a kricala ze ona nie je ... ale KIT. Takze aj rozpravat sa o nej muselo ako o KITOVI. Presvedcila aj celu skolku a siroku rodinu.......
No a meno KIT ako prislo jedneho dna aj nenapadne zmizlo a bolo....Je to uplne normalna zenska takze ziadne nasledky jej KIT obdobie nema

danula.ch
autor
26. nov 2013

@lujza123 trosku sa mi ulavilo, ale je v tom jeden mozno maly, ale pre nas obrovsky problem. to, ze on ma ine meno aj 10x denne. kde su tie casy, ked sa volal 3 mesiace Y? vtedy sme este netusili, co nas caka. ja uz ani nie som schopna pametat si, ako ho to mam vlastne teraz nazvat. vyustilo to do toho, ze sa snazim vyhybat sa osloveniu,lebo kolko krat aj trafim spravne, ale medzitym si uz vymyslel ine meno......

lenja123
26. nov 2013

@danula.ch nemám s niečím takým skúsenosť. Ale napadá ma jedno - prečo si mení meno aj niekoľkokrát za deň? Pochopila by som, keby sa mu vlastné meno nepáčilo. Veď ruku na srdce, kto je so svojím menom spokojný na 100% počas celeho života? Ale to, že si ho stále mení by si mala skusiť riešiť. Dohodni sa s ním, že ho budete oslovovať nejako inak - ale už navždy. Nech si dobre rozmyslí, aké meno si vyberie, ideálne ho vyberte spolu s ním a to už potom používajte. Poznám viac detí, ktoré sami rodičia oslovujú menom, ktoré nemá s tým v rodnom liste nič spoločné - alebo teda len veľmi málo a nikto to nerieši.

anjelicek26
26. nov 2013

@danula.ch - ja som asi divna, ale u mna by taketo vymyslacky absolutne nepresli a mohol by sa aj na hlavu stavat, ma svoje meno a nijako inak svoje dieta volat nebudem. Ved nech sa par dni pojeduje, tato hra zasla prilis daleko, ze desat krat denne boze moj, takto nechat zo sebou cvicit 😝

danula.ch
autor
26. nov 2013

@lenja123
@anjelicek26 viem ako to myslite, keby som to sama nezazivala, na vasom mieste by som to videla rovnako. problem je v tom, ze on s nami necvici. on je o tom naozaj presvedceny. on je mozno az extremne citlivy a vnimavy. vobec nam to nie je prijemne, na zaciatku sme to brali ako jeho ulet a snazili sme sa s tym razne bojovat, to ale situaciu nevyriesilo, iba zhorsilo. to vtedy, ked si uz zacal tie mena striedat akosi casto. nie som na neho precitlivena, ale nechcem mu ublizit

danula.ch
autor
26. nov 2013

@lenja123 tak ako navrhujes, som to uz skusala robit. vybrali sme jedno meno, ale o par hodin sa tak uz volat nechcel a reagoval rovnako, ako ked mu hovorime David. nikam to neviedlo, ledva dokazem ako-tak udrzat to jedno meno denne s tym, ze ak si vymysli ine meno, poviem mu, ze tak sa moze volat zajtra. iba takto ho dokazem ukludnit

anjelicek26
26. nov 2013

@danula.ch - skusila si to otocit proti nemu - pomenovat sa miesto tvojho mena auto, manzela dvere a dcerku zemiakom??? A este to aj menit? Nech ta oslovi vzdy spravne? Ver mi ze chudak chalan bude mat tak gulas, ze nebude vediet, ze odkial kam. Po par dnoch rozhovor od podlahy - mama ma rada Davidka - nie ypsilon, nie pätku, nic takeho - len Davidka! Mam doma 3,5 rocneho chlapceka a to je uz mudra a rozumna jednotka, citlivy, vnimavy, to je on tiez. Ale toto je za hranicami hry uz dlho.

Nechces mu ublizit, ale tvoj citlivy pristup a snazit sa ho pochopit mu dovolilo zajst az do takehoto extremu. Teraz je v skolke za divneho - no je... a to neni fer pre ziadne dieta.

danula.ch
autor
26. nov 2013

ak by ste mi vedeli podarit fakt dobreho a osvedceneho psychologa v okoli Nr, bola by som rada 🙂

sissy27
26. nov 2013

@danula.ch keby to bolo len o tej zmene mena, tak poviem, že syn nevie čo so sebou od samej roztopaše a poradila ti jednoducho nepovoliť, ale sama spomínaš, že tých problémov a podobných je viac, ja by som asi v tomto prípade zašla k odborníkovi...

danula.ch
autor
26. nov 2013

@anjelicek26 aj take hry sme s nim uz skusali, svokra mu povedala, ze je Dedko a on ju tak v pohode volal, nemal s tym ani malinky problem
vedela som ze riskujem, ze z tohto vyjdem ako neschopna matka, ktora to dovolila a preto to zaslo takto daleko. ani netvrdim, ze je to pre mna hra. je to velky problem a chcem ho riesit. ku psychologovi sa clovek vo vacsine pripadov len tak nevyberie, musi na to dozriet. vacsinou si najprv mysli, ze cas to vyriesi, preto caka a dufa, ze to tak bude

vieruna
26. nov 2013

@danula.ch no neviem, ci ja prilis zlahcujem, alebo sa ty zbytocne trapis....Ja si pamatam, ze ked som bola mala, tak som neznasala svoje meno a potom som sa este dozvedela, ze mama mi chcela dat ine, len babky nesuhlasili, tak som si povedala,ze ja sa odteraz nevolam Viera a nebudem na to reagovat, ale sa volam Sasa. A este si pamatam,ze mi prislo ako vrchol nespravodlivosti, ze ja mam hovorit nasim mama a tato a oni si mozu hovorit menami, tak som si povedala, ze aj ja im budem hovorit menami. Nikto mi to ani nevyhovaral, ani ma nepresviecal o opaku, a bavilo ma to tak dva dni.
Kazdopadne si myslim, ze troj rocne dieta na to tak rychlo zabudne, ako k tomu aj prisiel. Len z toho netreba robit vedu. To sa s nim fakt v polospanku dohadujes, ako sa vola??

danula.ch
autor
26. nov 2013

@sissy27 ano, ma viac takych specialit, nikdy to s nim nebolo jednoduche. pre okolie je rozmaznany cudak, ale mame s nim bojovat, snazit sa ho zmenit? chceme mu pomoct a tym vo velkej miere aj sebe. mimochodom ani trosku ho nerozmaznavame, knih o vychove mame nastudovanych veeeela, aj to zavadzame do praxe a vela situacii sme uz vdaka tomu vyriesili. ale taketo nieco som sa nedocitala v ziadnej knihe, ani moja znama detska psychologicka mi nevedela pomoct

zuzkaanicka
26. nov 2013

@danula.ch nemam sice ziadnu skusenost s takymto problemom, ale tak ma napadlo, ci by nepomohlo, keby si ho "prestala oslovovat" ... proste namiesto Davidko, pod jest atd., by som len povedala, prosim Ta, pod jest ... nemusis si nic pamatat a jemu nebude mat co liezt na nervy 😉 ... za skusku nic nedas 🙂

danula.ch
autor
26. nov 2013

@vieruna ked ho budim, vstavaj Davidko, chyti taku hysteriu so slovami, ja nie som Davidko, ja som Kvetinka, ze sa steny trasu....
u neho toto nie je chvilkova zalezitost a nema iba jedno meno. najprv sme sa bavili, ze ved fantazia, druhe stadium bolo, ze sme sa mu to snazili vyhovorit a teraz sa uz dlhsie snazime tie jeho mena akceptovat dufajuc, ze tym skor ho to prestane bavit a bude zase David

danula.ch
autor
26. nov 2013

@zuzkaanicka ano, aj to skusam, lebo uz si niekedy ani neviem spomenut, ako mu to vlastne mam povedat, tak sa snazim vyhybat sa osloveniu. na to reaguje podobne, ako keby som ho oslovila inak, ako on chce. proste rev, ze on je dajme tomu Slimak

anjelicek26
26. nov 2013

@danula.ch - ale ved nech reve, ked ma chut revat, tak nech reve.. den--dva--tri... a potom to mate za sebou. Toto nie je revanie od bolesti, ale od jedu, ze nie je po jeho. Stuple do usi a ideme 😝

zuzkat1
26. nov 2013

@danula.ch nemam s tym tiez ziadnu skusenost...ale suhlasim ze to zaslo daleko.tiez by som ho nijak nevolala a vysvetlila mu ze ho milujem ale on je moj davidko a hotovo,inak ho volat nechces a nebudes.

danula.ch
autor
26. nov 2013

@anjelicek26 ake jednoduche 😀
jeho revu sme si od narodenia uzili nadmieru, urcite ovela viac, ako ostatni rodicia z nasho okolia. takze sme imunni. lenze na nom vidime, ze to mysli smrtelne vazne, on neplace zurivo, ale nestastne, tak ako mi to psychologicka povedala, on je presvedceny o tom, ze v tej chvili je Slimak. tazko sa to vysvetluje a je mi jasne, ze este tazsie sa to chape

zuzkaanicka
26. nov 2013

@danula.ch a keby si na ten jeho rev nijako nereagovala, tak neprestane? 😖 ... neprisiel by napr. jest, keby si ho len poprosila bez oslovenia? ... nie som v ziadnom pripade za vyplakanie, ale niekedy treba mozno aj nieco odignorovat ... ja mam dve tvrdohlave deti a ked vidim, ze ani z voza, ani na voz, tak si ju par minut nevsimam a zrazu pribehne usmiate dievcatko (nie vzdy, ale ja si za tych par minut premyslim strategiu a doteraz som vzdy vyhrala-ale ja som tiez extremne tvrdohlava 😅 ). ... ale asi si uz toho dost vela vyskusala, tak potom fakt odporucam psychologicku, akurat neviem poradit v Nitre -moja suseda je detska psychologicka na dochodku, ale ja som v Brne.

danula.ch
autor
26. nov 2013

@zuzkaanicka dakujem za radu, my mame aj druhe dieta, celkom ine, pri malom nam pripada ako anjelik, s nou je vsetko take jednoduche, ze by jeden neveril. potom prideme do kolektivu a vidim, ze to nase zlaticko vobec nie je zlaticko. to len pre vysvetlenie, ako je to asi s nasim malym 😉 . skusali sme vsetko z toho, co mi tu bolo poradene. pri inych veciach to zabera, bezne take pouzivame, ale konkretne pri tomto probleme nezabera nic

sharonik
26. nov 2013

@danula.ch Ja na tvojom mieste by som určite vyhľadala odbornú pomoc- detského psychológa možno aj detského psychiatra. Nemyslím tým, že by mal byť psychiatricky chorý, ale písala si, že má aj iné "problémy". Vôbec ho nepoznám, ale n apr. aj veľmi inteligentné deti vidia svet trochu inými očami ako my, majú iné potreby a potrebujú špeciálny prístup. Dôležité je spoznať príčinu jeho správania a tak mu lepšie rozumieť, zbytočne s ním "nebojovať", naučiť sa ako niektoré prejavy ovplyvniť žiaducim smerom a niektoré zase akceptovať. Možno zistíte, že sa len nemôžete naňho pozerať naším zaužívaným spôsobom - je iný a jedinečný. Určite sa poraďte, myslím, že to pomôže aj vám aj jemu. Držím palce, aby ste natrafili na dobrého odborníka 🙂

zuzkaanicka
26. nov 2013

@danula.ch trochu si to viem predstavit 😉 ... mam to doma dvojmo, aj ked teda takyto problem s oslovovanim sme nikdy nemali, su aj ine podobne chrumkave problemy-pri tvrdohlavych detoch si clovek uzije 😝 ... ja si myslim, ze on velmi dobre vie, ze Ta tym vytaca a nici ... bolo by mu treba ukazat, ze to pre Teba nie je problem, mozno by ho to prestalo bavit-aj ked to mozno nie je o baveni a nebaveni, aspon podla toho, co pises ... teraz ma ziadny dalsi "pokus" nenapada, ale necham zavity pracovat 🙂

maribell
26. nov 2013

@danula.ch ahoj ja mam ten isty nazor ako @anjelicek26 rozhodne by som to neakceptovala.. teraz pre kazdu somarinu chodia ludia k psychologom a k psychiatrom a co povedia tak to robime.. rozmyslala si ze ako by to riesila mamina pred 50timi rokmi? ..maly by dostal po riti a mal by aj po kvetinke a slimakovi.. bodka

zuzkaanicka
26. nov 2013

@danula.ch a presne ako pise @sharonik, tiez ma to napadlo, ze to moze byt aj prejav nadpriemerne inteligentneho dietata, ale nepoznam ho inak, takze neviem ... psychologicka by ho "preklepla" a potom by sa videlo.

crissie
26. nov 2013

@danula.ch snazim sa vcitit do tvojej kozi a do stavov Davidka ake popisujes. Vyskusala si uz nereagovat, neoslovovat, byt neustupna, tak ja by som to uz asi neriesila. Rezignovala. Chce sa volat Slimak tak proste Slimak pod jest. No a co. Niekto pisal ze je v skolke za cudaka, no a co. Co bolo v skolke sa zabudne, dietatko snad z toho vyrastie. Ja by som to zatial akceptovala a vyhladala dobreho psychologa s ktorym by som dalsi postup prebrala. Niesom psycholog a kedze neviem co robit tak proste akceptovat a dat si dobry pokec s odbornikom 🙂 Hlavne aby z toho nemal nejaku traumu aj do buducna.. DRZ SA

simca06022011
26. nov 2013

no moja mala toto robi posledne mesiace... ale ani nie mena, ale stale je ine zvieratko.. raz je kengura, potom "ňusko" alebo husenica, potom kapusta a cervik Ervin... a kadečo... a ja sa zlosti, ked jej poviem, ze ona je moja Simonka... nech sa jeduje kolko chce... kd ju stiskam a ona pride, ze jej mam urobit "vrecko ako pre malu kengurku" tak sa len usmejem ty moja Simca kengurka a je.. ale nenecham ju dupat si ako ju mam volat... pred inymi ludmi ked sa jej spytaju povie pekne ako sa vola, tak sa nestresujem... vymysla si stale 🙂

hameeda
26. nov 2013

@danula.ch : podľa mna ho to prejde, možno by pomohol kolektív škôlka, no asi bola chyba hneď na začiatku že ste mu vyhoveli, nevyhovieť, volať ho len jeho menom, nech sa zlostí koľko chce, nech neraguje, to je jeho vec, podľa mňa by ho to prešlo, ja by som kúpila maličkosť a sypýtala som sa ho či chce Davidko darček ak by mi povedal že sa volá inak tak by som povedala dobre, ja odložím darček pre Davidka

sharonik
26. nov 2013

@maribell Pred 50 rokmi nechodili ženy ani na kozmetiku a pedikúru, nemali ani vlastné názory a všetci robili čo im povedali- absolútna uniformita. Ten kto chcel byť trochu iný bol označený za sociála. Myslím, že dnes je predsa svet už niekde inde. Nehovorím, že treba deťom všetko tolerovať, samozrejme, že musia mať určité hranice stanovené, ale zase nerobiť z nich oslíkov, nezabiť v nich jedinečnosť. To čo sa dnes niekomu javí ako prejav rozmaznanosti alebo neposlušnosti, je možno iba inakosť- a možno len vďaka iným pohľadom na svet máme dnes počítače, lieky amnohé iné "úlety" inak rozmýšľajúcich ľudí 🙂

svetielko_babinetka
26. nov 2013

@danula.ch, u tvojho Davidka treba riesit problem komplexne, nie len pripad s vymyslanim si mena, ale pises, ze vas trapi viac veci. Keby to bolo len o vymyslani si mien, fantazirovani, OK, napisem ti, ze zatat zuby a ono to prejde. Ale podla ostatnych opisov je Davidko komplikovane dieta. Rozhodne by som ti odporucila navstevu psychologa. Je zasadovy a tvrdohlavy aj na ine veci? Priklad: v akom poradi ho mas obliekat? Alebo kam si uklada hracky? A este jedna otazka: nezacalo sa toto vymyslanie ohladom mena ked sa vam narodilo druhe dieta?