Kde robím chybu vo výchove dcéry?

junova
27. okt 2014

Mám 5 ročnú dcéru. Doposiaľ s ňou neboli problémy, minulý rok sa mi narodil syn a ona ho pekne prijala. Problém je v tom, že je neposlušna, všetko jej musím opakovat 10 x a až keď zvysim hlas ma posluchne. Keď ju vyhresim, rozplače sa. Keď sme na ihrisku a deti sa nechcú hrať ako chce ona, tak sa rozplace a odíde od nich. My s manželom ju nebijeme, len jej dávame tresty ako zákaz pozerať rozpravky, nekúpime jej maškrtu a tak. Keď je dobrá, chvalime ju. Ona je inak milá, pomáha mi, s bratom sa pohra, je veselá. Ale ako u nej získať prirodzenú autoritu bez vyhrážania a trestov? Známi hovoria, že som na ňu príliš mäkká. Ako ju správne vychovavat?

junova
autor
27. okt 2014

@vladamima Možno je v tom aj žiarlivosť na brata. Skúsim ju zobrať niekam von iba so mnou.

oktobermimi
27. okt 2014

@junova teda 🙂 presne, jako hovoríš 🙂

drobec100
27. okt 2014

Nie je recept na vychovu tak len moj názor... Prisla do obdobja kedy si 100% uvedomuje ze ma aj ona svoj nazor a skusa nepočuvat ci to pôjde aj takto. Ak bola zlata a posluchala tak možno stači to čo od nej žiadate povedat inak. Napr. dať na vyber čo spraví skor ...zlatko upraceš si najprv hračky alebo si ideš umyť zubky?
Davate jej na vyber a zaroveň oznamujete že chcete po nej obe veci. Jej sa to bude rátat ze si rozhodne sama.
je tazke zakazdym sa vopred rozmysliet ako to podat ani mne sa to nedari 😁/ ani dcéra sa nie vždy chytí/ ale ked je zle vraciam sa k tomu.
Pomaha mi kniha Rešpektuj a buď rešpektován.
A potom rada si pozriem videa od Katky Kralovej www.nevýchova.cz. ale tam si vyberam len par utrzkov do reality aj ked sa to dobre počuva 😉
Nuž uz mate doma veľku SLEČNU 👑

drobec100
27. okt 2014

Neviem ci by som ju brala zvlast samu aby nevyhrala ak jej o to ide. Vecer braceka skor do postele uspať a sup na 20 minut potom za nou do postele sa porozpravať a pomojkat.Ona pochopi ze ste jeden tym jedna rodina myslim, ze to určite aj vie. A odklad nikoho neodnauči plakať ....
Že place no a ....ja som odmietala dalej komunikovat s dcerou ked začala za niečo plakat zo slovami slzičky nic nevyriešia mame jazyk tak sa o tom porozpravajme ukludni sa a potom prídi neskôr ani nemusela ist do izby ukludnit sa. Mladsej 2r. ked to poviem a vidim, ze si utiera slzy beriem ju na koleno a pritulim s tym ze ju nelutujem ale idem rozobrať čo sa deje.
Ja si myslim, ze teoriu vie väcšina len vydrž dohadovat sa s tymi nasimi pokladmi, to nie je pre kazdeho...

tova
28. okt 2014

@junova tiez mam 5r. deti, samzrejme nepocuvaju hned na 1 krat, ani nepoznam v tom veku ktore pocuva. Moje deti neplacu, oni ani neplacu ked sa buchnu, ked im niekto nieco vezme. Ked placu viem ze sa nieco stalo a som v pozore. Nie som z matiek ktore stoja non stop nad dietatom a ked sa suchne hned fuka, pusinkuje ranku. deti som od mala nechala aby medzi sebou sa dohodli na hrackach. Nemam rada precitlivele deti na ihrisku ktorych sa niekto len dotkne a uz placu ze to boli alebo aby nejake dieta vyzadovalo od mojich hrat sa ako povie? prec od takeho diktatora. Ty sa neurazaj koli bratovi, lebo 5r. ma pochopit ze bratove 1r. dieta je mladsie a starsie sa maju prisposobit mladsim detom, hracka nebola jej, tam neni nad cim sa urazat, problem je naozaj asi v tvojej vychove, drzis ju vo vate, nema pravidla, a kludne jej sem tam mozes aj zapnut.

tova
28. okt 2014

capnut.

junova
autor
28. okt 2014

@tova Ona neplače keď sa udrie, len keď ju vyhresime. V škôlke je bezproblemova, deti nebije, taktiež ani.svojho brata. Pravidlá má, keď niekomu ublíži, alebo sa odíde, rozplače, má trest primerany veku. Keby som ta nepoznala z iných diskusii, urazim sa. Ale už poznam tvoje milé odpovede.

junova
autor
28. okt 2014

@tova Ona neplače keď sa udrie, ale.keď ju vyhresime. Určite nad.ňou nestojím.A nefukam jej bolacky, odkedy sa narodil syn, čiže od styroch rokov ju manžel naučil samu zaspávať v svojej izbe, utierat sa po WC, nastaví jej vodu a ona sa sama osprchuje. Keď.chce na ihrisku rozkazovat, ide domov.

andreasiskova3
28. okt 2014

Ahoj, zda sa mi že tvoja dcerka je v pohode akurát tak mozno viac citlivá teraz keď má surodenca. Je to normálne, nech sa akokoľvek chce snažiť byť dobrá určite cíti tak svojsky že svoju pozornosť venuješ ešte niekomu druhému. Možno keby vždy keď bude chcieť za niečo plakať tak jej povieš ze teraz nebudeme plakať ale urobíme niečo , myslím zaujať ju niečím čo ju baví a zabudne, že chcela plakať. Ja by som to tak riešila, lebo myslím že inak by mala v škole trošku s tymto problém a spolužiaci by sa jej smiali za to, deti vedia byť skodoradostne. Keď bol syn malý tak som neopakovala do nemoty , povedala son 1 max 2 x a zakročila som. Vonku na ihrisku robil niečo čo sa mi nepáčilo , povedala som že ešte raz a pôjde domov. Urobil znova odišli sme s revom aj napriek tomu že sme ešte len vyšli a bolo krásne počasie. Nie sľubovať 20 razy že ak....tak ....raz dva a ísť. A tak to bolo so všetkým a fungovalo to. Vedel že keď niečo poviem , tak to platí. A keď sa narodil druhý syn , tak som nikdy nepovedala, keď niečo urobil že veď on je ešte malý, vyhrešila som ho prwd starším , ten bol spokojný že meriam rovnakým metrom a mladšiemu to bolo jedno, lebo nemal potuchy o čo mi ide 😀 . To ešte keď bol úplne malinký, tak to bolo také vyhresenie len naoko. Takže my tak a nikdy sme nemali vážnejšie problémy s výchovou, len také normálne bežné. Veď každé dieťa občas neposluchne. Skôr tera rožky vytrča - začína puberta , to si myslím že bude tvrdší oriešok, aj napriek tomu, že je to dobrý chlapec. Keď plieska puberta tak no... veď viem aké bláznivé sme boli my....

miku1
28. okt 2014

@junova Na ľudí z okolia kašli. Ty predsa sama vieš,aká tvoja dcéra je, a keď budeš mať pocit, že potrebuje nejakú nápravu, tak na tom popracujete. Vždy sa "cudzie" dieťa viac a ľahšie kritizuje ako to vlastné. Ak si ju učiteľky v škôlke chvália, tak asi vedia prečo. Každé dieťa sa správa inak, ak je v spoločnosti cudzích ľudí, ak je s rodičmi....

miskap2111
28. okt 2014

@junova tak ako ti hovoria ostatné kočky- vykašli sa na okolie. Je to tvoje dieťa, ty ho poznáš, ty ho vychovávaš, ty si za neho zodpovedná. Druhí radi kritizujú hlavne vtedy, ak oni sami majú nejaký problém. Čo sa týka tvojej dcérky - je len trochu citlivejšia. To nie je nič zlé. To len my dospelí, si myslíme, že dieťa má reagovať zrelo, ako dospelý. U takýchto citlivých deti platí hlavne "prevencia". Znamená to to, že nezasiahneme až vtedy, keď sa veci dejú, ale skor. Napríklad, predtým, ako pôjdete na ihrisko, skús sa s ňou o tom porozprávať, o deťoch, čo sú tam, o tom čo tam ona rada robí, o situáciách, ktoré tam možu byť atď..Možno je to trochu "dospelácky" rozhovor, ale práve takto citlivé deti sú veľmi vnímavé a určite ťa bude počúvať. Takto ju dopredu na to pripravíš a ľahšie sa ti potom bude reagovať.

jolinka
28. okt 2014

@junova na tvoje dieta kladies ty a tiez okolie {rodina, znami} privelke naroky, byt neustale mila, poslusna , dat hracku mladsiemu bratovi ci synovcovi aj ked ona tuzi sa s tym hrat. 🙄 Aj ona chce byt {a stale je} este male dieta, ktore si chce obcas presadit aj vlastnu volu a chcenie.

Je tlacena prilis do roly velkej, ta co musi byt stale rozumna a ustupit, byt akoby druhou mamou bracekovi. .... z toho ten plac a akoby ignoracia prikazov. Koho by bavilo byt stale dokonaly, poslusny , ustupujuci...a este aj tak okolie nie je spokojne 😒 😒 😒

Tvoj brat je trafeny 😝 😝 😝 nech si len pocka kym mu rocny synacik nevyrastie do 2-3 rokov, potom uvidi ako "vdacne a ochotne" bude davat a vraciat hracky. Preco si kazdy mysli ze 5-6 rocne dieta uz ma byt empaticky ako dospely, nemat ani naznak egoizmu. Casto to ani od dospelych nevyzadujeme tak ako od deti. Dalsia vec ze je to dievcatko, keby bola 6rocny chalan a brala veci ci neposluchala...bralo by sa to s usmevom ci nadhladom...ze ake je to chalanisko, a ze "vies chlapci su raz taki... 😕 neposluchaju a chcu mat vsetko pre seba"

U chlapca sa to berie ako kladna vlastnost... ze sa "presadi a nebudu mu po hlave skakat" Dievcatkam sa to toleruje ovela menej.

Reci ako ze ako bude v skole...ech, to su len kecy, ja mam inteligentnu citlivu placlivu starsiu dceru, tiez ako najstarsia je casto okolim tlacena do usluznosti, pomahat, tolerovat, davat... aj ju to obcas hneva, preco ma len ona ustupovat a davat??
Dcerka je v skole dobra ziacka, vsetko zvlada. so skolou to nema nic, takisto posluchanie, jaaaj, keby si videla tie decka v skole, co vyvadzaju...tvoja bude urcite unesena z ucitelky a riadit sa nou doslova 😉 😉 😉

0silvia0
28. okt 2014

@junova jedinú chybu, ktorú robíš je tá, že si všímaš reči iných ľudí týkajúce sa tvojho dieťaťa. Tvoj švagor má malé ročné dieťa a myslí si, že 5-ročné dieťa je už skoro dospelák a správa sa k ročnému dieťaťu ústretovo a rieši problémy s rozvahou a spravodlivosťou. Nič si z toho nerob, on na to príde, keď jeho syn bude mať 5 rokov a bude sa správať primerane päťročnému.
Tvoje dieťa je úplne normálne dieťa, asi trocha precilivené, keďže sa jej dotýkajú vyhrešenia, ale podľa môjho názoru radšej mať dieťa citlivejšie ako necitlivého hromotĺka 🙂
Nemôžu všetky deti reagovať rovnako, ani my dospelí nereagujeme rovnako... nepozoruj, ako by sa mala správať podľa predstáv tvojich príbuzných, ale nechaj ju rásť a vyvíjať sa vo vlastnom tempe. Moje deti majú už pubertálny vek a tiež často neposlúchnu na prvý krát, často ani na druhý krát a včera som si doma pre bordel išla hlasivky vykričať. Ale pamätám sa na svoje vlastné pocity v tomto veku, kedy mi bordel samej vôbec nevadil, dokonca som mala dobrý pocit z vecí, ktoré mám okolo seba.
Neber to tak vážne 🙂

jolinka
28. okt 2014

@junova a este som chcela povedat ...tie zasahy a reci tvojho brata...to VOBEC nie je o vychove tvojej dcery, ale o tom , ze je vysadeny na svojho maleho syna {co zas nie je nepochopitelne}...tvoja mala aj keby sa pre synovca rozliala na kolomaz okamzite mu sluzila a davala hracky a nechavala sa obijat babetkom... i tak by nebol spokojny, on ma v ociach len a len svojho syna a tvoju vidi ako konkurenciu ci nepriatela.

ja som to zazila so synovcom, ktory bol dokonca o 10 mes. starsi od mojej dcery ale aj svokrovci aj svagrovci videli len a len jeho, on bol milacik rodiny a moja odpad 😝 doslova a dopismena. ak sa on bil bez priciny tak reci "joj, nechaj ich, to su len deti" ak on bral mojej dcere jej vlastnu hracku , tak ju vzali ze "ked sa HADATE, nebude to mat nikto" alebo sa rozreval, lebo svagrina ponukla cukrikmi aj moju dceru a hned svagor vrazil do dveri jak tiger "co mu ona urobila?"
a je to tak doteraz. ☹ ☹ ☹ smutne ale pravdive.

ivett1
28. okt 2014

@jolinka úplne súhlasím s tvojím príspevkom ... tiež mám presne také isté skúsenosti - zažila som to ja osobne (ako najstaršia ...) a rovnako majú tendenciu sa správať tak aj k dcérke - v rámci rodiny ... presne ako si napísala ...buď "má mať rozum" lebo je staršia .... a druhý pohľad ... aha, aký je ten náš chlapec bitkár cha-cha-cha, veď je to chlapec ... (on, teda asi rozum mať nemusí ... 😖 )
@junova naša dcérka je podobná tej tvojej ...už je školáčka, je veľmi šikovná, výborne sa učí, je milá a zlatučká, jemná a tiež sem-tam neposlúcha - hovorím, že má vypnutý príjem a niečo rieši v tej svojej hlavičke ... tiež som na ňu prísna a raz dva dám nejaký trest (aj ho dodržím, takže máme aj pravidlá🙂), ale samozrejme, keď chce tak ju pomojkám😉pohladkám a pritúlim ... potrebuje to stále a preto neriešim, že príde a ja práve krájam zemiaky ... zemiaky predsa neutečú ... ale dcérka môže ...
PS: aj ja sm mala jednu dobu pocit, že len kričím a deti (máme dve a syn je o dva roky mladší od dcérky) ma vôbec neposlúchajú ... tak som sa zahrala ich hru ... ke´d niečo chceli, tvárila som sa, že nič nepočujem a u nás to zabralo ... stačilo len poznamenať, že mám byť zasa "hluchá a slepá" ? ...😉 ...

junova
autor
28. okt 2014

@jolinka Presne tak, jeho syn je jeho miláčik. Dcéra malému povedala, že daj mi hračku a on jej ju podal. Na naliehanie brata, aby mu ju vrátila sa rozplakala a ešte o nej povedal aká je nevychovana. Ale jeho syn neplakal, nevytrhla mu ju z ruky. Ale brat povedal, že ide o princíp. Moja dcéra ich syna mojkala, hrala sa s ním, krmila ho a aj tak bola zlá.

junova
autor
28. okt 2014

@jolinka aby som to opravila, ide o svagra, nie brata. Sestra mi povedala, že on na našu dcéru je zasadený od malicka. Im sa,nedarilo otehotnieť a teraz keď majú konečne syna chcú len aby ich malý bol stredobodom vesmíru.

stano4000
28. okt 2014

@junova chybu vo vychove robis akurat tu ze hladas odpovede na modrom konovi, kde je vacsina matiek citliva na kazdu zmienku o ich dietati...

nepises vek dietata. dceru vychovavaj tak aby si stala za svojim, aby druhym pomahala v skolke, skole a vysvetli jej konecne ze ked ju hresis tak to nie je jej zlyhanie, ze jednoducho aj ty si iba clovek a tiez potrebujes niekedy poriadne vysvetlit co a ako funguje vo svete... ked si si ale nie celkom vedoma niektorych vedi a hladas odpovede na konovi tak asi si si nie celkom ista svojim konanim... bud si ista, dieta neistotu vyciti velmi silno a mozno aj preto reaguje niekedy precitlivelo, lebo si nie je ista svojim spravanim... nauc sa istote vo svojich cinoch a prenes to na dceru svojim chovanim.

katkabg
28. okt 2014

Babyyyy pomoooc ja mam zas strasne citlivu dcerku.Nakolko ju vychovavam sama s manzelom ma len jednu prababku ku ktorej uz nechce chodit vobec lebo ked som ju tam naposledy nechala plakala po 4 h.zamnou.Bodajby nie ked prababka celi cas len turecke serialy pozera 😠 moji svokrovci pred 4 r.zomreli spolu cize babku a dedka nema tu v bulharsku,a moji rodicia aj sestry moje a mojej malej sesternice ziju na Slovensku.Moja dcerka je v skolke ako med,ale ked sa objavim ja zacne si vymyslat.Neviem aj ju hresim le ako si ma posluchne az na neviem kolky krat :( hrozne je na mna naviazana.Ked vidim jej kamaratky v skolke,zabyjaju slimaky,elektricky,chrobaky,biju sa s chlapcami atd.moja zas neni taka.Sice obcas vystrci rozky 😀 ale je to taky mamin maznak 😅 co uz,mne an nevadi ze je citliva len sa bojim aby ju casom deti v skole nezacali dupat.Alebo v skolke uz pocula chlapsou jak hovoria ze k...t a p....a,a ona si hned zapchala usi lebo pre nu su toto hluposti.Za co som aj rada ze je sikovna a neopakuje taketo

junova
autor
28. okt 2014

@0silvia0 Dakujem, asi si to moc pripustam. On na moju dcéru ziarlil od malička. Lebo im sa nedarilo otehotnieť a naša dcéra bola prvá vnučka, miláčik rodiny. Keď ju moji rodičia brali k sestre na návštevu, večne ju okrikoval. Ale teraz ma totálne urazil, kvôli tomu, že ich syn dal mojej dcere dcére hračku a nechcela ju vrátiť späť na jeho povel, povedal, že je nevychovana a nemá už k nim chodiť. Že nezvladame jej výchovu. Ja som krsna ich synovi a sestra mojim deťom. Keby ma sestra neprosila, aby som mu nič nepovedala, tak sa s ním pohadam a viac k nim nevkrocim.

snopkulka
28. okt 2014

@junova 😀 😀 píšeš o našom staršom synovi??? 😕 😀 😀 Chválim, že nepraktizujete fyzické tresty, nič by ste tým nedosiahli. Mne sa z tvojho príspevku nezdá, že by si niečo robila nesprávne, dieťa nenaprogramuješ, každé je individuálne, originál. Náš krpec poslúchne až keď mu niečo povieme 5-ty krát alebo sa začneme vyhrážať, že odnesieme obľúbenú hračku k susedom 😀 😀 je to obdobie, obal si nervy trpezlivosťou (tiež na tom tvrdo pracujem), treba vydržať 😉

luvika
28. okt 2014

My mame to iste, dcerka ma teraz 7. Bracek rok. A poviem ti, bola taka pred surodencom a je taka aj po nom. Cize nemyslim si, ze by to malo az tak velky suvis, mozno kusok, ale skor to bude proste vekom, ciastocne povahou. Tiez jej vsetko musim 20x opakovat a aj tak urobi inak po svojom (obuva sa zasadne sediac na zemi, co ma vytaca, kedze rano je cista a domov prichadza s ciernym zadkom alebo kolenami) a denno denne clovek aby pral. Poviem jej "prosim ta, mas tam stolicku", odignoruje. Ked zvysim hlas, sadne si, ale na odrazadlo braceka...akoze aj tak proste po svojom. Ja na nu teraz uz aj dost kricim a presne tie zakazy telky, tabletu, ale ona je taka potvorka, ze "no a co". Je to tazke. Napriek tomu vie byt uzasne mila, citliva, a presne ked nie je po jej, teraz uz neplace, ale urazi sa, prip. ma divne obdobia, kedy place len tak. V skole je to to iste, je este velmi hrava, neznasa citat, do vsetkeho ju treba doslova nutit...takze poradit ti neviem, ale aspon vies, ze nie si sama a chybu asi nerobis nikde, jednoducho su take deti.

jolinka
28. okt 2014

@ivett1 to je teraz mimo tejto temy...ale potom sa cudujeme ze tu vypisuju chuderky, zodrate pre muza, neskor pre synacka na mamahoteli do sebaznicenia ☹ ☹ ☹
Ked sa podaktorym chlapcom v rodine dava prednost od mala, buduje sa pocit nadradenosti, a ja nemusim lebo som chlapec, a ja mozem lebo som chlapec. Ked vidim ako svagor so synom sedia za vrchstolom a mamicka z mladsou dcerou nosia a obsluhuju ...dviha ma zo stolicky 😠 😠 😠
ja mam dvoch chlapcov, a teda su samostatni viac jak ich otec, muz chodi za mnou rano..."nemas pre mna koselu, nemas pre mna ponozky??" 🙄 🙄 🙄 a jeho mali synovia dojdu k stolu komplet obleceni. 😉 mladsi je tvrdsi oriesok, na tom musim este popracovat 😉 😉 ale starsi uz je zlaty, samostatny a gentleman k zenam, nech ma radost moja buduca nevesta 😅 😅

junova
autor
28. okt 2014

@stano4000 Ahoj, uviedla som, že dcéra má 5 rokov. Sú dve skupiny ľudí, jedna chváli moju dcéru, že je múdra, šikovná a potom pár ľudí prevažne z rodiny, že je rozmaznana. Mám ju začať biť. Ja som doteraz so svojou vychovou bola spokojná, ale začal vo mne hlodat červík pochybnosti, či nemám byť na ňu prísnejšia.

luvika
28. okt 2014

@oladuna tiez by som neverila, ale maly sice nema uz 9, ma 14 mes., no prejavit svoju nevolu vie uzasne. Ak sa mu najnovsie nieco nepaci, "hodi" sa o zem :D ale ja sa z toho musim smiat, pretoze on to robi tak opatrne, ze si pomaly sadne, a potom lahne...teda nehodi sa a neplace, ale tak pomalicky, aby si nahodou neublizil...a sleduje nas s umrncanym vyrazom :D zvysim hlas so slovami "postav sa okamzite" a vie, ze koniec srandy :D

junova
autor
28. okt 2014

@luvika Aspoň viem, že nie som v tom sama.

junova
autor
28. okt 2014

@luvika Môj má tiež 14 mesiacov a keď nie je podľa jeho vôle, hodí sa o zem a búcha si hlavu, ale jemne. Je pri tom smiešny. Ja sa tiež na tom smejem, minule si búchal hlavu o vaňu.

0silvia0
28. okt 2014

@katkabg a ty by si chcela aby aj tvoja dcéra zabíjala slimáky? Buď rada, že máš doma citlivú dušu. Keď som bola malá, suseda si nazbierala lienky do zápalkovej krabičky a potom ich zašlapala. Bolo mi tých krásnych lienok tak ľúto, že som celú noc preplakala a nechápala som, ako môže niekto takéto strašné urobiť - zabiť bez príčiny bezbranné krásne lienky. Neboj sa, nikto ju v škole dupať nebude, vždy sa nájde niekto, kto ju ochráni 🙂 Citliví ľudia majú vždy veľa kamarátov, lebo vedia počúvať a nemajú potrebu hrubou silou sa presadzovať v kolektíve 🙂

junova
autor
28. okt 2014

@snopkulka My sme proti fyzickým trestom. Musím si obalit nervy čokoládou🙂

jolinka
28. okt 2014

@junova jj, uz rozumiem, ide o svagra... 😉 ale to je jedno.

Ty vychovavaj dceru podla svojho rozumu a srdca. take reci ze ju mas zacat bit 😝 😝 😝 no neskutocne. ..Potom ti povedia, malo ju bijes, zacni ju mlatit 😠 😠 😠

No a iste z bitky zacne byt menej placliva...zato bude posluchat na slovo...hlavne svagra 🤐 🤐 Bohuzial tvoja sestra proti muzovi nepojde, bude sa snazit to zahladzovat, pri stretnutiach sa bohuzial konfliktom nevyhnete, ja som mala doslova bolesti zaludka, hlavy, nervozitu pri kazdom stretnuti...a len som ohukovala svoje deti ,trpla ci viac neposkocia alebo nezvysia hlas ... 😖 😖 😖 UPLNE ZBYTOCNE som bola krava, ze som to tolerovala.

Najlepsie je robit si po svojom, povedat kludne a asertivne svoj nazor, ZIADNYM ustupkom voci rodine sa im nezavdacis, to mi ver. 😕