Máte dieťa, ktoré nerado chodí do jasiel či do škôlky?

katkanova
8. apr 2013

ahojte maminy, rada by som sa porozpravala s niekym koho dieta je podobne ako to nase - do jasliciek chodi od cca roka a pol - sme v zahranici takze hlavne kvoli tomu aby sa naucil jazyk, zvykol si na tunajsich ludi a deti, mam viacero dovodov preco som ho tam dala a dufam ze som urobila dobre. chodi len na 2 dni v tyzdni a problem je v tom, ze kazde rano veeeelmi place, neche tam ist, preplace celu cestu uz domu, v budove jasli sa trha odo mna, uteka ku dveram a chce ist domov (teraz ma 22 mesiacov). od uciteliek sa tazko dozviem realne ako sa sprava cez den a kolko place a podobne, pretoze jasle su tu platene a samozrejme si ho tam chcu udrzat a predpokladam ze ak preplace pol dna, povedia mi maximalne ze mal zlu naladu ak vobec. ked sa ho hockedy cez tyzden opytam na skolku hovori ze tam chce ist, ze plakat nebude ale potom je to stale to iste. .. je mi z toho hrozne, casto zvazujem ci si ho nemam nechat doma, ale dovody preco som ho tam dala na tie dva dni su stale platne a mam obavy ze ked to o rok skusime znova aj tak to bude to iste... ako sa necitit ako krkavcia matka ked moje dieta roni krokodilie slzy a prosi ma aby som ho tam nenechala a ja musim ?! 😒

anjelicek26
8. apr 2013

@katkanova - my sme skusili 4 mesiace skolku a skoncili u opatrovatelky... skolka ci jasle nie su jedina alternativa. Opatrovatelku ti tiez stat priplaca. Teda nam aspon ano, sice nie vela, ale to je zavisle od platu. U opatrovatelky su dve dalsie deti v jeho veku a hlavne tam ma klud, moze spinkat kolko chce, je to cele o inom. Plac -- to zanecha kazdy raz stopu na detskej dusicke :( Plus teda argument, ci to o rok nebude to iste - mozno bude, ale starsiemu dietatu sa urcite veci daju uplne inak vysvetlit..

katkanova
autor
8. apr 2013

@anjelicek26 opatrovatelku sa mi zial nepodarilo najst ziadnu taku s ktorou by som bola spokojna,. celkovo malo anglicanov z tejto oblasti na mna posobi ako ludia s ktorymi by som nechala svoje dieta a jedina ktora sa mi pacila ma stale plno 😒 uz som aj uvazovala nad zmenou skolky ale bojim sa ze to bude prenho len dlasi zbytocny stres a zlepsenie ziadne ... to s placom mi radsej ani nepripominaj, lebo traumu uz mam z toho aj ja 😢 ked si predstavim ze doma neplace nikdy lebo na vsetko hladame bezplacove riesenie a tam chudacik 😢 asi by som len chcela aby mi niekto poveedal ze to nevadi a ze niektore deti prosto placu a hotovo, aj ked neviem ani taka odpoved by ma asi neuspokojila ... 😖

katkanova
autor
8. apr 2013

@anjelicek26 a ako to prebiehalo u vas tie 4 mesiace? zmenilo sa jej aj nejak spravnie, pripadne preplakala v skolke cele dni, alebo co ta presvedcilo ze nema vyznam dalej cakat?

vulka
8. apr 2013

Syn chodí do školky už 3.rok a stále nerád. Neznáša spoločnosť mnohých detí. Ale zato upratovačku a kuchárku má veľmi rád. Neviem ako pojde do školy.

anjelicek26
8. apr 2013

@katkanova - my sme ho brali prec kvoli zdravotnemu stavu (zobral vsetky infekcie, co sa len dali, hlavne oralne), celkovej unave (po hodine deti budili a jemu treba spat 3 hodky minimalne), hladu (nemavali ani olovrant a on tam byval do piatej)... bolo toho viac, on neplakaval, ale tiez to bol pre nas neunosny stav :( Pocikaval sa tam takmer kazdy den, co doma bol uz vtedy pol roka bez nehod :( On to do seba zazieral, ale nebolo to ok...

Ze deti proste placu je fuuu argument :( Nie kazde dieta je zrele ci pripravene na kolektiv, znasa to kazde inak a to, ze si dieta po case zvykne, znamena mnohokrat, ze rezignuje, nie, ze je tam stastne.

katkanova
autor
8. apr 2013

@anjelicek26 a chodil 5 dni v tyzdni? zas na spanie a jedenie sa stazovat nemozeme, krmia ich viac nez mu dam ja doma 🙂 a pospi si sice namiesto 4h len dve ale zas to niekedy aj so mnou ked ideme cez obed von a spi v kociku tak spinka menej ... pocikavat sa nastastie nezacal, a chory je tiez tak normalne casto na dieta co je v skolke, takze fakt neviem ci len ja z toho robim dramu, ale vidiet ho tak zalostit vzdy ked tam ide mi trha srdce 😢

katkanova
autor
8. apr 2013

@vulka a plakava kazde rano? to mi radsej ani nehovor lebo ja stale dufam ze to prejde ... aj ked nasi spominaju ze ja som tiez plakavala vraj kazde rano a prosila ich visiac na tatovej nohe nech ma tam nenechaju 😨

anjelicek26
8. apr 2013

@katkanova - jj ja chodim naplno do prace... teda uz len tri tyzdne, maly bude mat radost, ze bude so mnou moct byt doma, on odratava dni 😅 😅 😅 On chce proste este byt s mamou, inak si to vysvetilt neviem, ale vidim to na nom, aky on je povahovo...

stefi76
8. apr 2013

môj malý chodí do škôlky od septembra minulého roka, ráno ho odovzdávam, stále s plačom a vzdorom, že chce ísť domov, má už 3.roky a zdá sa mi to už dosť dlho, ale potom prestane plakať, plače iba ráno.

sakulecek
9. apr 2013

Mám dve deti a každé je iné takže začnem synom :D Do školky išiel v troch rokoch a rovnako ako v tvojom prípade , museli ho odo mna trhat , plač , rev , celý den sedel bokom . Takéto záchvaty mal cca 1 rok , potom už nerobil hysterické scény ale až do nástupu do školy plakal každé ráno . Do školy išiel v poriadku , jednoducho nebol zrelý na školku ale na to som prišla až pri malej . Tú som dala do školky tiež v troch rokoch a u nej to bolo horšie v tom že sa začala zajakávať a pocikávať . Našťastie som natrafila na lekárku ktorá mi vysvetlila že reči typu "zvykne si " sú totálna somarina a ak chcem malú deptať tak nech sa páči . Tak som ju zobrala zo školky , išli sme k detskej psychologičke a podla testov malá skutočne je inteligenčne velmi vyspelá , silne viazaná na mna . Ostala doma s tým že máme počkať až pominie obdobie (psychologička to nazvala negácie) skrátka až ten odpor voči školke a prostrediu bude slabši . Teraz je to cca rok a malá sa sama pýta na školku . Takže každe dieťatko je iné . a ak by sa dal čas vrátiť tak aj syna by som zo školky vzala , len vtedy som počúvala "zvykne si " a malý sa ešte aj teraz v 10 rokoch rozplače ked príde sa spomenie školka . Povedal že radšej by v škole aj spal než by išiel na hodinu do školky . Dcerka teraz nabieha na školku a uvidím čo to urobí . Odporúčania od psychologičky boli aby si privykala postupne najprv tak 2 hodiny a potom dlhšie až to prostredie pre nu bude známe .

stefi76
9. apr 2013

@sakulecek súhlasím s tebou, tiež by som mala syna najradšej vybrala z škôlky pre tie pretrvávajúce ranné cirkusy, ale nemám ho kde nechať, ja pracujem, na opatrovateľku nemám a som vôbec rada že mi malého zobrali do škôlky.

kubuliatko
9. apr 2013

tak toto zacinam riestit aj ja. moj syn nema rad kolektiv a od septembra ma zacat chodit do skoly. ja pracujem zatial 2 dni v tyzdni. na tie 2 dni mam opatrovatelku a snou to zvlada super. ale skolku si tiez neviem predstavit a tiez mam obavy. ak by mi vyvadzal viac ako mesiac tak ho od tial zoberiem a budemem doma.ale poviem vam ze najst dobru opatrovatelku je kurnik tazkeeeeeeeee

kubuliatko
9. apr 2013

chcela osm napisat do skolky

reanda
9. apr 2013

@katkanova urobila si zle.. dost zle

bosoriak
9. apr 2013

@katkanova Co ti hovori tvoj instinkt? 🙂

Ja som davala starsiu do sukromnej skolky, ked mala 3 roky. Dvakrat po dve hodiny mi stacilo, aby som videla, ze proste este na to nie je pripravena. Preplakala cely cas tam. Do skolky potom nastupila, ked mala 4 a uplne bez problemu, tesi sa tam.
Ak by moje dieta preplakalo celu dobu, co bolo v skolke, tak by som ho tam uz nedala. Neboj, on si zvykne o rok, ked nebude mat na vyber. Ak mas co len trochu na vyber, vezmi ho domov. Podla mna taketo lamanie nicomu nepomoze.

Drzim palce.

katkanova
autor
9. apr 2013

@reanda vyborna rada, dakujem

reanda
9. apr 2013

@katkanova nemas za co, snad si ju zoberies k srdcu

katkanova
autor
9. apr 2013

@sakulecek @bosoriak ja si teraz vycitam ci som si to nemala rozmysliet skor teraz si hovorim ze som ho mozno zbytocne trapila pol roka dufajuc ze si zvykne. len mam naozaj velke obavy ze teraz to vzdame a potom neskor - ked to bude nevyhnutne bude to o tom istom... pytam sa sama seba ci to ma teraz este vyznam ho zobrat odtial ked som pol roka skusala a on sa naplakal ... tu su naozaj velmi odlisni ludia a deti ako je nasa mentalita, mam obavy ze ked ho budem vychovavat len ja tak ako to ja citim, ked nastupi v 4 rokoch s tunajsimi do skolky bude oproti nim tak bezbranny a iny ze mi ho budu trapit ostatne decka 😒

katkanova
autor
9. apr 2013

@reanda teraz si nie som ista ci si ty nepochopila moju ironiu alebo ja tvoju ... mas dieta v podobnej situacii? ake riesenie si mi poradila, ake aspekty situacie v ktorej sme si zobrala do uvahy? viem ze na fore si kazdy moze napisat kam chce co chce a ako chce, ale take konstatovanie ake si si neodpustila ty je velmi jednoduche urobit ale nechapem - okrem toho aby ma podpichlo kam este malo viest ...

reanda
9. apr 2013

@katkanova malo viest tam, aby si nedavala do skolky dieta, ktore na to zjavne nie je pripravene a neznasa to dobre, ak len to nie je uplne nevyhnutne.. moze to mat pren velmi zle nasledky, aj celozivotne..

katkanova
autor
9. apr 2013

@reanda a co si myslis o tom zvykani na kolektiv? nase dieta je uz teraz totalne odlisne od ich deti, neznucky a rozumny, tunajsie decka najvystiznejsie pomenujem asi slovami samorasty... proste sa fakt bojim toho ze si ho este 2 roky nechame doma a potom to bude prenho predsa len trauma ... navyse - ak ho nechame doma pojde to len tak ze sa budeme s priatelom striedat a to pre nas znamena koniec cestovania domov za nasimi rodinami a maly babky ktore uplne miluje uvidi max kazdu raz v roku ak vobec... nie je to vobec jednoducha situacia a nech si nad nou lamem hlavu ako chcem dako ju neviem vyriesit ... ked vidim ze do skolky ide s placom je pre mna instinktivne nechciet ho tam dat, zvlast kedze on vobec nie je dake umrncane dieta a place fakt len ked musi ... lenze rozum z velmi vela dovodov hovori ze treba vydrzat ...

zuzanockamt
9. apr 2013

@katkanova ja by som ho brala, ked uz to trva takto dlho ... syn chodi do skolky od 2.rokov, plakal prve styri dni a teraz je to uz pohoda, nema problem ... akurat, ked bol dlhsie doma, tak ten prvy den plakal, max. 2 dni ... ale ak by mi plakal denno-denne niekolko mesiacov, tak to nema vyznam, brala by som ho a to ja musim chodit do prace kvoli financiam ... ale riesila by som to inak

reanda
9. apr 2013

@katkanova tak male dieta si este nedokaze "zvyknut" na kolektiv, nema na to este danosti.. su deti povahovo rozne a kazde to znasa inak, ale kolektiv v tomto veku nema valny vyznam pre ziadne dieta, nedokazu este jednat socialne.. a deti citlivejsie (neznucky a rozumny) to znasaju horsie.. ma zvladnut nieco, co zvladnut nema sancu.. ak ho nechas doma, dozreje a v styroch rokoch uz bude mat viac sanci zvladnut kolektiv.. takto si nezvykne, budu sa mu len zbierat negativne zazitky a skusenosti a nemusi to potom uz zvladnut nikdy.. to je dost velke negativum oproti ostatnym, o ktorych pises, ak by si ho nechala doma, aspon podla mna teda, ale rozhodnut sa musite vy, samozrejme

bosoriak
9. apr 2013

@katkanova Nepozeraj na to, ako na teba pozeraju ostatni, to ti moze byt jedno. Ked ty zvazis, ze tvoje dieta nie je na skolku pripravene, tak ta nemusi zaujimat nic ostatne. Neboj sa ani toho, ze ho teraz odtial odhlasis a potom ho prihlasis. No a co. Budes mat cas na to, aby ste sa spolu znovu pripravili.
Verim, ze sa rozhodnes tak, ako je pre tvoje dieta najlepsie.
...a mna tiez rozculuje, ze k detom sa nedodava manual na pouzivanie a kristalova gula na overenie nasich rodicovskych rozhodnuti 🙂

bosoriak
9. apr 2013

@katkanova Ozaj, moja starsia bola povahovo velmi podobne na tom, taky nezny kvietok, kdekolvek vo vacsom kolektive bud stala naboku sama alebo jej furt niekto bral hracky, strkal sa pred nu, predbiehal... V tych 3,5 rokoch sa to zacalo samo od seba zlepsovat, chodili sme spolu do materskeho centra, na tancovanie pre deti, vsade som musela byt s nou, drzat za ruku, vzdy ma musela vidiet. A ked v 4 rokoch nastupila do skolky, tak to bolo prvy den drobny plac, druhy den fnukanie a treti den nechcela odist. A teraz je z nej jedno sebavedome dievca. Nikdy nebude lev salonov, je to introvert, ale dokaze uplne normalne fungovat v spolocnosti deti. Som presvedcena o tom, ze to bolo mojim pristupom, ze som poslala do kelu vsetky premudrele susedy a kamaratky, ktore tvrdili, ako od 3 rokov uz predsa musi vydrzat bezo mna. Nemusi. A nemusi ani tvoj syn.

sakulecek
9. apr 2013

katka tvoje dieťatko je maličké , a treba ak teraz bude vedieť že si pri nom a má oporu tak ono bude mať navrch oproti ostatným , to mi ver . Moj syn si našiel kamaráta až v predškolskej , tie roky pred tým som si hovorila ako ty , že ked nebude v školke tak bude v nevýhode oproti ostatným ktorý v tom kolektíve fungovali od začiatku , ale tým to nie je . Skrátka sú deti ktoré nemajú problém a v tom kolektíve šéfujú a potom sú tam trdla ako bol moj syn . teda ked bol v školke sa to javilo ako nevýhoda a teraz ked je v škole skorej naopak decka sa s ním chcú vela kamarátiť lebo je nekonfliktný typ , Ono to nie je o tom od akého veku je v kolektíve ale ako je to dieťa na kolektív a na odpútanie od matky psychicky pripravené . Ked ty z neho urobíš sebavedomé dieťa , ktoré bude mať riadne zázemie , to je to najviac čo mu možeš dať . Teda to hovorím ak máš tú možnosť s ním byť doma . Asi píšem hrozne ale ponáhlam sa :D

katkanova
autor
15. apr 2013

@stefi76 a o aky plac sa jedna? ja mam totiz pocit ze sa to u nas zhorsuje a nie zlepsuje, predtym to bol obycajny plac a ked sa za mnou zavreliu dvere uz som pocula ze sa upokojuje, teraz sa trha ku dveram, opakuje mi ze neni v skolke dobre, ze chce ist domov a vraj preplace aj desat min ked odidem ...

katkanova
autor
15. apr 2013

@sakulecek a nemas vycitky svedomia ze si tam maleho aj tak posielala? asi blba otazka, rpedpokladam ze ako kazda mama ano, ale ako si sa s nimi vyrovnala? lebo mne niekedy pomaha povedat si ze kazda mama nieco pokasle tak ja som pokaslala asi toto, ale niekedy mi to nepomaha vobec, citim sa ako bezcitna potvora ze ho tam davam aj tak, ale mame naozaj dost vela dovodov preco ho tam nadalej davam zatial dufam ze sa to zlepsi a vela z tych dovodov je prave kvoli malemu...

sakulecek
15. apr 2013

@katkanova ano mám , velakrát . Teraz by som to riešila inak , preto som sa zapojila do diskusie , lebo tvoje dieťatko mi pripomenulo to moje . A nedalo mi , musela som ti to napísať . Dnes by som malého nechala doma . Ako som písala dcérku som zo školky zobrala pred cca pol rokom aj viac (začala sa po nástupe do školky pocikávať) a teraz ju davam postupne na dve hodinky ale ona má 4 takže v tomto veku už sa dá vysvetlovať ale aj tak nič nesilím , a musím si zaklopať . Na školku reaguje ÚPLNE INAK ako pred pol rokom . Dieťatko ak plače dlho dáva signál že niečo nie je v poriadku , iné je ked dieťa skúša , hneva sa ale ak to trvá dlho tak to nie je dobre . A ako som sa stým vyrovnala ? 🙂 Mám super chlapa a ten povie že "no posrali sme to , ale je zdravý" a hlavne mu to vynahrádzam teraz , každý sa učí na chybách , snažím sa s ním tráviťmaximum času a hlavne beriem vážne čo hovorí , snažím sa ho počúvať a chápať . Až v škole sme zistili že je dyslektik a dysgafik takže pre neho bolo kreslenie a pod v školke za trest :( . Pre nejakou dobou sme sedeli a vysvetlovali sme si čo sa stalo , hovoril ako mu bolo čo ho trápi . Zaviedli sme každý deň konverzačnú polhodinku 🙂 kedy len tak hovoríme čo a ako sa darí a tak. Hlavné je že vie že ho lúbim ale tú školku mi aj tak nevie zabudnúť :(

stefi76
15. apr 2013

@katkanova je to skôr plač z trucu, že ho tam nechávam,že chce ísť domov.