Platba za jasle zatvorené karanténou?

lauriinkaa
13. mar 2020

Žienky,neviete náhodou, ako je to s platbou jasli, keď sú zatvorené nariadením štátu? Malá bola chorá tri týždne, a teraz sú zatvorené 14 dní. Reálne tedaa nebude v jasliach 5 týždňov, myslíte, že sabude platiit plna suma, aj ked tieto dva týždne sú zatvorené? Riaditeľka v jasliach mi povedala, že 70% ak donesiem potvrdenie od dr, že nebolo jej odporučené navštevovať jasle zo zdrav. dôvodov. Mne len nejde do hlavy, prečo mám platiť aj za obdobiie, keď sú zatvorené.

katrinka8
13. mar 2020

@lauriinkaa - treba volať riaditeľke, tá to bude vedieť najlepšie. To je individuálne.

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@katrinka8 dnes som s ňou volala, a povedala mi, že mám doniesť od dr. Lenže malá uz chora nie je a nie našou stranou su zatvorené. Takže nevedela.. ☺️

momoqui
13. mar 2020

@lauriinkaa precitaj si zmluvu s jaslami

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@momoqui v zmluve nie je uvedené, ked sú zatvorené štátnym nariadením ☺️

simca06022011
13. mar 2020

Su zatvorene len dva tyzdne nariadenim. Podla vsetkeho sa bude platit normlane, v nasej skolke vratili platbu za jasle iba ak bol doklad, ze deita je dlhodobo chore a nebolo v skolke/jaslich viac ako 4tyzdne, kvoli tomu... Musel byt ten papier. Malo kto to riesil, ja som sa na to pytala, lebo mala mi bola v jednych jasliach 3 mesiace v jasliach a kazdy mesiac tak tyzden maximalne:D

deti95060810
13. mar 2020

tiež som zvedavá...my máme súkromnú školu...od utorka je zatvorená...

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@simca06022011 ano dva týždne su pol mesiaca a práve preto, na to ze bola dva tyzdne z tohto mesiaca doma, je potvedeniie od dr.. Mne ide o tie dva týždne, ked su zavrete

bellovag
13. mar 2020

@lauriinkaa Sú síce zatvorené ale učiteľky platiť musia aj keď sú doma. Nevidím dôvod prečo by si nemala platiť za za tie 2 týždne....ak to nie je výslovne v zmluve ...

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@bellovag preto, lebo ja platím za službu, ktorú momentálne nemôžem využiť, nie za ucitelky ☺️ mimo to, tiež som v školstve, akurát, že mňa plati štát a pochybujem, že to bude 100% ako keď som v práci..

simca06022011
13. mar 2020

@lauriinkaa no uvidíme co bude, nie sú ešte informácie o ničom, teraz to riesit asi nik.z kompetentných nebude... Inak teba v školstve tiez platíme my z dani a poplatkov aj keď tvoje služby nevyužívame a to je tak z každým jedným občanom... Ja napr tiež réžiu jedálni, školský klub a všetko platit budem. No na tvojom mieste sa na to opýtam, nech si to zistia, a uvidíš čo ti povedia. Rovnako ako kopa iných veci sa toto bude riešiť určite až keď sa situácia s koronou ukludni.

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@simca06022011 jasnacka, kazda zamestnaná osoba v štáte odvádza dane. Ja som to myslela tak, že neviem prečo by som mala platiť učiteľku z toho, za čo platím na dieťa. Ja som ochotna kľudne polovicu zaplatit aj ked mesiac bude doma, ale aby som platila celú sumu je moc a pravdu máš, skúšala som, či už o tom niekto nevie ☺️

3009
13. mar 2020

@lauriinkaa Ale aj ty si doma a dostávaš OČR, čiže z peňazí štátu a dieťa nie je choré.

eliska13
13. mar 2020

@lauriinkaa podľa mňa to bude problém s ktorým nikto nerátal a v zmluvách to nie je ošetrené.To by ak kancelárie teraz neplatili nájomné myslím, že budú požadovať, aby ste zaplatili

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@3009 ja nie, ja som zamestnanec školy, lenže nám študenti neplatia za to, ze ich vyučujeme 😉

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@eliska13 áno, aj ja si myslím že to taak bude ☺️

pieksamaki
13. mar 2020

@lauriinkaa
Podla mna sa na to treba spytat..obchodnej komory....sukromna skolka je podnikatelsky subjekt.......kto je komu co dlzny v pripade ze tretim subjektom - statom bola vyhlasena karantena..

Ale samozrejme neviem..iba uvazujem
.

amanta5
13. mar 2020

Tiež mám dieťa v súkromnej škôlke. Ale silne pochybujem, že nebude nutné ju platiť, aj keď bude karanténa. Je mi to veľmi ľúto, je to dosť peňazí. Na druhej strane chápem, že práve z týchto peňazí dostávajú plat učiteľky, ktoré tam učia. Z čoho iného ich majú vyplatiť? Nedajú im výplatu? To tiež nemôžu. Tí ľudia majú hypotéky, deti, tiež musia z niečoho žiť.
Odporúčam si preštudovať zmluvu, čo máte uvedené v podmienkach platby a v právach a povinnostiach zmluvnej strany.
Uvidíme ako sa k tomu postaví štát a či ich potom nejako nezadotuje, to jediné by mohlo pomôcť, aby sme neplatili školné. Inak ho platiť budeme. ☹

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@amanta5 naše jasle su obecné, bola som dlho v tom, že sú súkromné, ale to len dal postaviť súkromník za to, že mu poskytla obec pozemok na keho fabriku. Čiže ani nie su súkromné, uvidíme ☺️ samozrejme, že z časti určite dostávajú plat, plus poplatky za energie atď, lenže aspoň strava sa mohla odpočítať. Uvidíme veru čo bude ☺️

amanta5
13. mar 2020

@lauriinkaa a čo momentálne teda platíte? Iba stravu a ročný poplatok? Č i aj školné mesačné? Stravu Vám myslím vrátia, alebo odpočítajú pri najbližšom nástupe do škôlky, tak to funguje zväčša v štátnych škôlkach 🙂

jonnie
13. mar 2020

Tiez mame sukr.skolku a platime cely rok, hoci su aj prazdniny v lete. Prosto...taka zmluva, take pravidla Jedine, co sa nemusi platit vtedy, ak nejde mesiac...je strava. Inak vratia za stravu.

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@amanta5 nie su to obecné jasle kde saa normálne platí 280 eur.. Ked som sa pýtala prečo, vraj preto, že oni su sociálne zariadenie..

lauriinkaa
autor
13. mar 2020

@jonnie a platia sa aj vtedy kedd maju zatvorené vez letné prázdniny? Ci su normálne otvorené?

alchemilkazltozelena
13. mar 2020

@lauriinkaa mam podobny "problem" maly chodi do sukromnej skolky... mebude v marci ani 1 den v skolke kedze bol chory v marci a teraz je zavreta. Takaze ja urcite nezaplatim skolne za marec ked nebol ani 1 den.. a mozu sa aj na hlavu postavit. Ked dieta nieje 30 dni suvisle v zariadeni a ma potvrdenie od dr tak sa neplati

mogaa
13. mar 2020

@lauriinkaa neviem ako u vás, ale u nás sa platí za miesto...ak chýba viac ako 30%detí, musia zavrieť škôlku na 5 dní...a platí sa stále plná suma a bude sa platiť aj teraz keď bude škôlka zavretá dokopy 3týždne...

mondolina
13. mar 2020

Platí sa za miesto, strava by sa rátať nemala.

amanta5
13. mar 2020

@alchemilkazltozelena chápem, že sa hneváš. Je to veľmi nepríjemné. Ale toto si dopredu dobre prezisti, aké konzekvencie ti potom z toho môžu plynúť. Aj máš reálnu zmluvu, potom nemôžeš len tak neplatiť, lebo tebe sa to nezdá fér... bude to právne vymožiteľné. Prinajlepšom ti môžu vylúčiť dieťa.

jonnie
14. mar 2020

@lauriinkaa Ano, jeden mesiac je zatvorené v lete a plati sa. Taka je zmluva...prave kvoli vykrytiu potrieb personalu. Platíme len skolkne bez stravy vtedy.

lauriinkaa
autor
14. mar 2020

@jonnie bez stravy, len ja ked som sa pýtala, či sa aani strava neodrata, vraj nie..

jonnie
14. mar 2020

Beriem to ako paušál na mobil...tiez nic nevratia...ak prevolas minutu a mas nekonecny alebo 1000 min..Zmluva je zmluva.

veroniq85
14. mar 2020

moj starsi syn chodil 1,5 roka do sukromnej skolky a ked bol chory v danom mesiaci (napr 2 tyzdne) normalne som platila celu sumu. Odratali iba stravu. Je to proste cena za sluzbu. Vynimka bola iba 2 tyzdne v lete kedy boli zavrety oni z vlastnej iniciativy a vtedy to bolo zohladnene v mesacnej platbe. Ale kazda sukromna skolka ma inak postavene svoje podmienky. Oni proste musia zaplatit ucitelky a vsetky naklady spojene s chodom skolky a keby sa stalo ze z 15 deti chodi napr 5 v danom mesiaci tak z coho zaplatia svoju reziu.